Gustard H10 Class A Headphone Amp

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,828
Θεσσαλονίκη
μόλις παρέλαβα τον εν/τη αλλά δεν τον έβαλα στην μπριζα διότι δεν υπάρχει βιβλιαράκι με οδηγίες και δεν ξέρω αν είναι ρυθμισμένος στα 230ν ή 115ν , ενώ περιμένω απάντηση από το kindult online store ........ το κοιτάω και ελπίζω γρήγορα σε κάποια βοήθεια !
και λίγο οφθαλμόλουτρο http://tinypic.com/view.php?pic=30sezwi&s=8#.VXaY-EYvx1s
http://tinypic.com/view.php?pic=2zir04y&s=8#.VXaZUkYvx1s
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,828
Θεσσαλονίκη
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

ευχαριστώ supersonic !
ένα κατεβατό ερωτήσεις πρέπει να απαντηθούν :flipout:
1.τί καλώδια σύνδεσης να αγοράσω xlr to xlr female και τί μάρκα προτείνεται ;( ή xlr to rca )
2.το gain να το βάλω από τώρα στο +6,+12 ; για να τον στρώσω ή αργότερα ;
3.τα ακουστικά (HIFIMAN HE500)να τα έχω συνδ/να όταν τον στρώνω και σε ποιά ένταση;
η ερώτηση 1 με τρώει περισσότερο
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

Καλορίζικος φίλε sportteo!!!

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το βάλεις στην πρίζα και να τον ανάψεις.

1. Εξαρτάται τι πηγή έχεις, αλλά δεν είναι απαραίτητη η χρήση xlr, μπορείς άνετα να τον στρώσεις, και να κάνεις όλες τις ακροάσεις σου με single end rca. Εγώ δεν αγοράζω interconnect φτιάχνω μόνος μου, και σου προτείνω Mogami Neglex 2534, και βύσματα τα επίχρυσα της Neutric, εξαιρετικό interconnect.

2. Το gain να το βάλεις σε τέτοια θέση ώστε με κανονική ακρόαση το ποτενσιόμετρο να μην ξεπερνάει το μέσον δλδ όχι πάνω από 12 η ώρα. Αυτό εξαρτάται και από την πηγή αλλά και από τα ακουστικά σου.

3. Το στρώσιμο είναι ένα πράγμα που θα γίνει (εάν πιστεύεις σε αυτό) ούτως ή άλλως... δεν έχω καταλάβει γιατί αυτή η εμμονή με το στρώσιμο (δεν το λέω για σένα ειδικά γενικά το λέω). Προσωπικά θα έβαζα μουσικούλα και θα άκουγα... μετά από κανένα μισάωρο οποιοσδήποτε ενισχυτής έχει φτάσει την θερμική του ισορροπία και παίζει σωστά.

Αν ρωτάς πως θα στρώσεις τα HE-500, εγώ στρώνω ακουστικά με συνεχείς τόνους (από 10Hz μέχρι 100Hz) σε λούπα τόσο δυνατά ώστε να μην ακούγεται μηχανικός θόρυβος από τον τερματισμό του ηχείου/μeμβράνης αλλά θέλει πολύ προσοχή και ίσως να μην το κάνει κάποιος που δεν είναι σίγουρος για το τι κάνει, διότι μπορεί να προκύψει ζημιά, αλλά για μένα είναι ο πλέον αποδοτικός τρόπος να στρώσουν ακουστικά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

φτιάξτο μόνος με neutrik και ό,τι καλώδιο θες. Θα πρότεινα belden.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,828
Θεσσαλονίκη
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

γειά σου Χρήστο με τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σου ! :grinning-smiley-043
θα τα εφαρμόσω κατά γράμμα όλα εκτός του να φτιάξω μόνος το καλώδιο.....δεν το έχω το ταλέντο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.bhphotovideo.com/c/product/318713-REG/Mogami_GOLD_STUDIO_15_Gold_Studio_XLR_Male.html
αυτό είναι οκ ;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

γειά σου Χρήστο με τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σου ! :grinning-smiley-043
θα τα εφαρμόσω κατά γράμμα όλα εκτός του να φτιάξω μόνος το καλώδιο.....δεν το έχω το ταλέντο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.bhphotovideo.com/c/product/318713-REG/Mogami_GOLD_STUDIO_15_Gold_Studio_XLR_Male.html
αυτό είναι οκ ;

Ναι αυτά είναι, αλλά είναι ακριβά αν τα αγοράσεις και τα φτιάξεις μόνος σου θα σου βγούνε στα μισά λεφτά, όλο και κάποιος θα βρεθεί να σε βοηθήσει στην Θεσσαλονίκη. -bye-
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,828
Θεσσαλονίκη
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

xlr mogami 2534 τερματισμένα με neutrik αγοράστηκαν από τον panoramix τον ευχαριστώ -πάμε παρακάτω στην σύνδεση....
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,828
Θεσσαλονίκη
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

στον εν/τη το gain αριστερό και δεξιό τα κλιπσάκια τα σηκώνουμε με τον παρακάτω τρόπο ; 1 σήκωμα για balance 2,3,4 όλα σηκωμένα ή μόνο το 4 για +6 ; chWE70Q.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

Οπου είναι η ένδειξη ανεβάζεις. Τα αλλα κατω. Βέβαια ειναι θολη η εικόνα
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

Για balanced το 1 επάνω

Όταν είναι όλα κάτω (2/3/4/5) είσαι στα 0db gain.

Ανεβάζεις μόνο εκείνο που θες πχ για +6db το 4 μόνο επάνω, για -6db το 3 μόνο επάνω, κοκ...

Πρώτα άστα κάτω (όπως είναι) και τσέκαρε αν είσαι οκ έτσι, και μετά τα πειράζεις. Ο ενισχυτής πρέπει να παίζει ικανοποιητικά κάτω από 12 η ώρα, και λίγο πάνω από 9 η ώρα.

Μεγειά τα xlr!! -bye-
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,828
Θεσσαλονίκη
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

:SFGSFGSF::a0210: τα λόγια είναι περιττά....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ωχ δεν ανάβει ο εν/της είναι νεκρός ...του άλλαξα και καλώδιο και τίποτα δεν άναψε ποτέ
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

να το ξεβιδώσω δηλαδή ή θα μου λήξει η εγγύηση και δεν θα το δεχθεί πίσω;

Δεν χρειάζεται ξεβίδωμα κάτω από την είσοδο της πρίζας IEC υπάρχει η ασφαλειοθήκη η οποία συρταρώνει προς τα έξω.

Δες με ένα πολύμετρο αν η ασφάλεια είναι οκ πρώτα πριν κάνεις κάτι άλλο.

Κινέζοι είναι αυτοί μπορεί ναμην έχει καν ασφάλεια μέσα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: GUSTARD H10 Class A Headphone Amp

Δεν χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα,η ασφάλεια είναι στο ίδιο socket που μπαίνει το καλώδιο ρεύματος.
Βγάλτη και έλεγξε την.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Χρήστο,μαζί γράφαμε :ernaehrung004: