Πώς στήνουμε ένα dual-boot PC, με προεγκατεστημένα Windows 8.1, που θα δεχτεί Linux?

Καλημέρα σε όλους,

Όπως είχα σημειώσει και σε αυτό μου το post, ο υπολογιστής που στήθηκε και βρίσκεται στο στάδιο της ολοκλήρωσής του, φόρεσε επιτέλους τα νεότερα Windows 8.1 64-bit και τώρα πρέπει να σουλουπωθεί και να μπουν όλα σε μια τάξη.

Στον υπολογιστή αυτόν, ο σκληρός δίσκος συστήματος είναι ένας Western Digital 500 GB της επαγγελματικής σειράς RE, το μοντέλο WD5003ABYZ.

Ο σκληρός του συστήματος έχει χωριστεί σε δυο κύρια partitions, ένα για τα Windows και ένα για το Linux. Το τελευταίο δεν έχει ακόμα καταχωρηθεί (είναι unallocated δηλαδή) και έχει μέγεθος περίπου 150GB. Θεωρώ ότι σε αυτό θα περάσει το Linux.

Μιλώντας χθες με φίλο τεχνικό υπολογιστών, με λίγη όμως εμπειρία στο Linux, μου επέστησε την προσοχή να φροντίσω να μην υπάρξει πρόβλημα με τον Bootloader. Ψάχνοντας να δω περί τίνος πρόκειται, ανακάλυψα αυτό το άρθρο, παλιό μεν, αλλά άρθρο.

Και αναρωτιέμαι αν πράγματι τίθεται ζήτημα για το μπουτάρισμα του υπολογιστή. Στην απλοϊκή μου σκέψη είχα θεωρήσει ότι όταν ξεκινάει ο υπολογιστής, πριν μπει στο λειτουργικό, θα πρέπει κάπως να "ρωτάει" το χρήστη σε ποιό λειτουργικό θέλει να μπει: Windows ή Linux.

Μετά από όσα συζήτησα χθες και με όσα ψάχνω να βρω στο διαδίκτυο, βλέπω ότι ο Bootloader διαφέρει από το λειτουργικό των Windows στο λειτουργικό του Linux. Σήμερα, άνοιξα μια συζήτηση στο φόρουμ των Linux-άδων, όπου πήρα κάποιες χρήσιμες απαντήσεις. Μπορείτε να δείτε τη συζήτηση ολόκληρη εδώ.

Από ότι λένε τα παιδιά εκεί, σε πρώτη φάση το θέμα φαίνεται να αντιμετωπίζεται με τον ενσωματωμένο Bootloader στο Linux, πλην όμως υπάρχουν ή πιθανόν να υπάρξουν κάποιες περιπλοκές:

- Η πρώτη περιπλοκή - γράφουν - έχει να κάνει με τον τρόπο που κλείνουν τα windows 8. Για να επιταχύνουν το ξύπνημα, δεν σβήνουν «κανονικά» αλλά μπαίνουν σε μια κατάσταση ύπνου. Αν όμως στο ενδιάμεσο κάνεις κάτι αναπάντεχο για αυτά, π.χ. τρέξεις πρώτα Linux, τότε τα Windows 8 ξυπνάνε στραβά. Σημειώνουν όμως ότι αυτό έχει να κάνει με το πώς κλείνουν τα Windows και όχι με τον bootloader.

- Η δεύτερη περιπλοκή έχει να κάνει με τον Bootloader τών Windows, ο οποίος δεν βλέπει το Linux. Ο Grub (ο Bootloader που εγκαθιστά το linux mint και σχεδόν όλες οι σύγχρονες διανομές) βλέπει όλα τα λειτουργικά και σού προσφέρει την επιλογή να ξεκινήσεις από οποιοδήποτε. Οπότε, καλό είναι ο χρήστης πρώτα να εγκαταστήσει τα Windows και μετά να εγκαταστήσει το Linux, γιατί έτσι θα εγκατασταθεί ο Grub κανονικά και θα υπάρχει η επιλογή να ξεκινάς οποιοδήποτε λειτουργικό όπως και θέλεις χωρίς να κάνεις τίποτα επιπλέον.

(Εγώ φυσικά, έχω ήδη εγκαταστήσει πρώτα τα Windows, άρα - σύμφωνα με τα γραπτά των παιδιών εκεί - δεν θα έχω πρόβλημα).

Με βάση λοιπόν, τα παραπάνω, τί παραπάνω πρέπει να προσέξω και να πράξω (αν φυσικά χρειάζεται όντως να προσέξω κάτι), ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα στο μπουτάρισμα και να επιλέγω εγώ ως χρήστης σε ποιό λειτουργικό θέλω να μπω κάθε φορά; Και κάνω αυτή την ερώτηση τώρα, πριν εγκαταστήσω το Linux, ώστε αν χρειάζεται να γίνει κάτι πριν, να το κάνω.

Ευχαριστώ.
-
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Φρέσκια win εγκατάσταση είναι δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα
Έτσι κι αλλιώς πρώτα πρέπει να εγκατασταθούν τα win και μετά το Linux
Βουρ με την πιο πρόσφατη έκδοση του λειτουργικού που θές
O Boot loader και θα σε ρωτάει και μπορείς να αλλάξεις default boot, boot delay
Υπάρχουν διάφορα προβλήματα εάν δεν κάνεις κανονικό shutdown και κανείς Hybernate / fastboot / mpla mpla, Αλλά μη σε ανησυχούν για την ώρα, προχώρα σε εγκατάσταση να μάθεις και να σου φύγουν οι απορίες στην πράξη
 
Μέσο αποθήκευσης λειτουργικού....

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω και κάτι ακόμα:

Το νέο Linux Cinnamon 17.1 (code name "Rebecca"), το κατέβασα από το επίσημο site του Linux (http://www.linuxmint.com/edition.php?id=172) και διάλεξα για πάροχο το Πολυτεχνείο της Αθήνας (National Technical University of Athens). Το αρχείο .iso το είχα κάψει σε ένα δισκάκι DVD-R και μόλις πριν λίγη ώρα δοκίμασα να το περάσω στον υπολογιστή.

Έχοντας προετοιμάσει το BIOS της μητρικής να μπουτάρει από το BD-ROM (ένα Pioneer BDR-209BDK), περίμενα να ξεκινήσει η ανάγνωση και η εγκατάστασή του. Αντίθετα, ο υπολογιστής αγνόησε την επιλογή μου στο BIOS και πήγε και μπουτάρισε κανονικά από τον σκληρό, ξεκινώντας βέβαια με τα ήδη εγκατεστημένα Windows.

Η απορία μου είναι μήπως φταίει το γεγονός ότι επέλεξα ως μέσο το DVD-R. Από την άλλη μεριά σκέφτομαι μήπως κατά το "σετάρισμα" του BIOS έκανα το λάθος να επιλέξω επακριβώς το Pioneer, αφού το έβλεπε το BIOS, αντί να επιλέξω το γενικό CD-ROM, που είναι μια από τις πολλές στάνταρντ επιλογές του BIOS.

Καλού-κακού ξανακατεβάζω τώρα το λειτουργικό και το αποθηκεύω σε ένα USB stick (μόλις τελείωσε).

Παίζει να μην μπορεί να διαβάσει το DVD-R ή να μην είναι σωστή η επιλογή του Pioneer για το μπουτάρισμα?

Θα ξαναδοκιμάσω, αυτή τη φορά από το USB stick, και θα επανέλθω.
-
 
Τρόπος εγγραφής δίσκου

Πως έγραψες το .iso της εγκατάστασης στο δισκάκι;

Χρησιμοποιώντας ένα γνωστό πρόγραμμα, το Ashampoo Burning Studio 12, στην επιλογή DATA.

Πλην αυτού όμως - για να συνεχίσω - ξανακατέβασα το λειτουργικό από το ίδιο link και το αποθήκευσα σε ένα USB stick 64GB, ως .iso. Μετά, ξαναξεκίνησα το PC, πήκα στο BIOS και άλλαξα την επιλογή μπουταρίματος από το CD στο USB-HDD. Και πάλι είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

Ληφθεί υπόψιν ότι στο ενδιάμεσο είχα μπει στο control panel των Windows και είχα απενεργοποιήσει το fast start up, διότι - όπως έμαθα - αυτό αν δεν είναι απενεργοποιημένο, δημιουργεί προβλήματα και δεν αφήνει να χρησιμοποιείται ο δίσκος για να περάσει δεύτερο λειτουργικό, αφού στη θέση fast ουσιαστικά ο δίσκος δεν είναι πλήρως απενεργοποιημένος, αλλά είναι σε ύπνωση.

Τί μπορεί να φταίει, ή τί δεν κάνω σωστά;
-
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Μαλλον...διπλο το λαθος!
- το καψιμο εικονας δεν γινεται απο το data αλλα απο την "εικονα δισκου"
- εβαλες usb με το iso μεσα; εμ πως να το καταλαβει το καημενο; καψτο καψτο!
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: Τρόπος εγγραφής δίσκου

Χρησιμοποιώντας ένα γνωστό πρόγραμμα, το Ashampoo Burning Studio 12, στην επιλογή DATA.

Πλην αυτού όμως - για να συνεχίσω - ξανακατέβασα το λειτουργικό από το ίδιο link και το αποθήκευσα σε ένα USB stick 64GB, ως .iso. Μετά, ξαναξεκίνησα το PC, πήκα στο BIOS και άλλαξα την επιλογή μπουταρίματος από το CD στο USB-HDD. Και πάλι είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

Ληφθεί υπόψιν ότι στο ενδιάμεσο είχα μπει στο control panel των Windows και είχα απενεργοποιήσει το fast start up, διότι - όπως έμαθα - αυτό αν δεν είναι απενεργοποιημένο, δημιουργεί προβλήματα και δεν αφήνει να χρησιμοποιείται ο δίσκος για να περάσει δεύτερο λειτουργικό, αφού στη θέση fast ουσιαστικά ο δίσκος δεν είναι πλήρως απενεργοποιημένος, αλλά είναι σε ύπνωση.

Τί μπορεί να φταίει, ή τί δεν κάνω σωστά;
-

κατέβασε αυτό http://unetbootin.sourceforge.net/
 
ΛΑΘΟΣ...

Μαλλον...διπλο το λαθος!
- το καψιμο εικονας δεν γινεται απο το data αλλα απο την "εικονα δισκου"
- εβαλες usb με το iso μεσα; εμ πως να το καταλαβει το καημενο; καψτο καψτο!

Ευχαριστώ, μου τόπαν κι άλλοι και έχεις απόλυτο δίκιο. Το κατεβασμένο στο στικάκι αρχείο iso μπορώ να το αντιγράψω ως iso με το πρόγραμμα στην επιλογή "εικόνα δίσκου", ή χρειάζεται να το ξανακατεβάσω το ρημάδι;
 
ΛΑΘΟΣ... και διόρθωση!

Τελικά, αυτό ήταν το λάθος.

Με ένα καινούργιο δισκάκι, το νέο Linux Cinnamon 17.1 (Rebecca) εγκαταστάθηκε πλήρως, αλλά το περιβάλλον του, μολονότι πανέμορφο, θέλει πολλή δουλειά για να το μάθεις.

Έχουμε όλο το καλοκαίρι μπροστά μας!

Σας ευχαριστώ άπαντες για τη βοήθειά σας. Ήταν πολύτιμη!
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: ΛΑΘΟΣ...

Ευχαριστώ, μου τόπαν κι άλλοι και έχεις απόλυτο δίκιο. Το κατεβασμένο στο στικάκι αρχείο iso μπορώ να το αντιγράψω ως iso με το πρόγραμμα στην επιλογή "εικόνα δίσκου", ή χρειάζεται να το ξανακατεβάσω το ρημάδι;

Ημουν κι εγω εκει!!!
Αντε καλα ξεμπερδεματα!