Samsung UE J5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Μολις αγορασα την εν λογο τηλεοραση και μπορω να πω οτι εχει αθλιοτατη βαση αφου η τηλεοραση κουνιεται οσο δεν παει....

Πρωτη φορα βλεπω βαση τηλεορασης με 2 ποδια και οχι 4.

Τι να πω ωρες -ωρες κατι τετοιες μλκιες κανει η samsung και με απογοητευει.

Μηπως γνωριζει κανεις αν μπορω να αγορασω καποια αλλη βαση για την παραπανω τηλεοραση γιατι απ' οτι εχω δει ολες οι τηλεπρασεις της samsung κουμπωνουν με τον ιδιο σχεδιασμο.

Αν λοιπον εχει αγορασει καποιος την εν λογο τηλεοραση και εχει βρει καποια καλυτερη βαση στηριξης θα τον παρακαλουσα να μου πει που τη βρικε και σε τι τιμη.
 

Attachments

  • Pic1.jpg
    Pic1.jpg
    117.3 KB · Views: 550
  • Pic2.jpg
    Pic2.jpg
    144.9 KB · Views: 560
Last edited by a moderator:

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Re: Samsung ue43j5500

Καλορίζικη να την χαρείς στο έπακρο κοίταξε μήπως ταιριάζει από την 6400 η βάση εγώ αυτη έχω αλλά μην νομίζεις ότι θα είναι καλύτερη και στην δικιά μου
τα ίδια κάνει είναι αντισεισμική εάν πας να την πιάσεις έχει αρκετά κενά, πες μας και τις εντυπώσεις σου από την Samsung ue43j5500 είναι η κανουργια σειρά αν δεν κάνω λάθος, απουσιάζει το 3D σε αυτή έτσι?
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Απάντηση: Samsung ue43j5500

Ναι ετσι ειναι.

Και πως θα δοκιμασω την βαση της 6400?

Που μπορω να βρω να αγορασω μονο μια βαση τηλεορασης?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
43"...[tweakers.net]...Samsung UE43J5500AW review...http://tweakers.net/reviews/4124/samsung-43-inch-j5500-vlotte-smart-tv-zonder-toeters-en-bellen.html

μετάφραση google nl to en

Samsung UE43J5500AW: DVB-T

connections 43J5500AW
2000645097.jpeg

source photo:[tweakers.net]

UE43J5500AW Input Lag Tester - Leo Bodnar:23.1ms

------------------------------------------------------

32"...[hdtelevizija.com]...Samsung UE32J5572 vs. LG 32LF5800...http://hdtelevizija.com/2015/08/08/samsung-32j5572-vs-lg-32lf5800-full-hd-televizori-usporedni-test/

μετάφραση google hr to en

Samsung 32J5572: DVB-T2, DVB-S2
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Μα καλα ειναι τοσο η... στην samsung?

Γιατι βγαλανε την συντομευση που ειχαν μεχρι τωρα οι τηλεορασεις τις του pip στο κουμπι "tools" και τωρα για να ανοιξω το pip πρεπει να πηγαινω απο το κεντρικο μενου της τηλεοασης?
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Η αλήθεια ειναι ότι απο κοντά η εικόνα της ειναι πιο εντυπωσιακή απο ότι λένε στα reviews. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Έχει όπως και η H6400 υπερβολικο sharpness. Περίμενα μεγαλύτερο λόγο αντίθεσης. Κρίμα που στο tweakers δεν μετράνε απόκριση πάνελ γιατι έχει καλο input lag αν έχει και γρήγορο πάνελ ειναι ότι πρέπει για gaming. Συνεχίζεται η αναζήτηση λοιπόν...μεχρι να πέσουν και οι τιμές των καινούριων έχω χρόνο...
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Εγω την εχω ηδη.

Το μονο που με χαλαει απιστευτα σε αυτο και απ' οτι βλεπω σε ολα τα νεα μοντελα 2015 της samsung ειναι η αθλια μα αθλια βαση που επελεξαν να τους βαλουν.
Δεν μπορουσαν να κρατησουν της βασεις που ειχαν οι τηλεορασεις τους μεχρι και το 2014 για ποιο λογο τις αλλαξαν με αυτη που δεν ειναι τοσο σταθερη οσο οι παλιοτερες.
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Ναι η βαση οντως παλατζαρει ελαχιστα μπρος-πισω. Αλλα στην 43αρα μου αρεσε πολυ η εικονα της. Ειδικα για την τιμη της νομιζω ειναι κορυφη. Ειναι περιεργο που εχει βγει μονο ενα review γι αυτην. Εστιαζουν ολοι σε 4K τηλεορασεις. Θα περιμενω μεχρι τον Σεπτεμβρη μπας και πεσει λιγο ακομα η τιμη της. Πιστευω πως προς τα Χριστουγεννα θα πεσει κατω απο τα 450 αλλα δεν μπορω να περιμενω μεχρι τοτε...
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Αν παλατζαρε λιγο καλα θα ηταν το θεμα ειναι οτι παλατζαρει αρκετα και γι' αυτο διερωτώμαι για ποιο λογο μια εταιρια κολοσσός σαν την samsung επελεξε σε ολα τα νεα μοντελα 2015 να βαλει αυτη την αθλια βαση.
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Μικρό το κακό. Περισσότερο απο όλα με ενδιαφέρει η εικόνα, το μέγεθος το οποίο ειναι ακριβώς αυτό που έψαχνα (40" ήταν λίγες 48" ήταν πολλές...) και η τιμή της. Άλλες επιλογές υπάρχουν μόνο απο την Sony αλλά ειναι πανάκριβες...
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Για εμενα προσωπικα μονο μικρο δεν ειναι το κακο γιατι τοσο πολυ που παλατζαρει μπορει να πεσει για πλακα η τηλεοραση.

Τι να πω κατι τετοιες βλακειες κανει η samsung και χανω πασα ιδεα γι' αυτη την εταιρια.


Οσο αφορα τις sony τηλεορασεις μακρυα και αγαπημένοι απο εμενα οτι χειροτερο σε τηλεορασεις.
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Να πεσει οχι αποκλειεται. Εχει αρκετο μηκος και πισω και στα πλαγια. Οπως ειπες δεν μπορει να εβγαλε ολοκληρη samsung βασεις για ολη τη γκάμα της χρονιάς με ελαττωματική βάση...

Ο,τι χειρότερο οι Sony βρε; υπερεκτιμημένες και πανάκριβες ναι...
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Μεχρι χθες δεν ξεραμε οτι ολες οι τηλεροασεις ειναι 50hz...τωρα μας φαινεται ακυρο...
 

eNeRGy

AVClub Enthusiast
6 September 2006
1,115
Μεχρι χθες δεν ξεραμε οτι ολες οι τηλεροασεις ειναι 50hz...τωρα μας φαινεται ακυρο...

Μιλας για ολους μας ή για εσενα και το γενικευεις αδικως?
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Μιλας για ολους μας ή για εσενα και το γενικευεις αδικως?

Μιλαω για τους περισσοτερους...δεν το λες και ακυρο...και ακομα δεν εχω πειστει πως 50 επιπλεον hertz κανουν διαφορα...
 

eNeRGy

AVClub Enthusiast
6 September 2006
1,115
Μιλαω για τους περισσοτερους...δεν το λες και ακυρο...και ακομα δεν εχω πειστει πως 50 επιπλεον hertz κανουν διαφορα...

Δηλαδη αν πουμε οτι ο μισος πληθυσμος της γης εχει τηλεοραση, δηλαδη 3.7δις γνωριζεις την αποψη 2δις ανθρωπων...?
Μα ποιος εισαι δηλαδης?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Μιλαω για τους περισσοτερους...δεν το λες και ακυρο...και ακομα δεν εχω πειστει πως 50 επιπλεον hertz κανουν διαφορα...
Επειδή αναφέρεσαι στο θέμα της κίνησης στη τηλεόραση, είναι σαν να λες ένα αυτοκίνητο με 150 άλογα δε με πολυπείθει ότι έχει σημαντική διαφορά μέ ένα που είναι 100 άλογα. Άν δε το << πατάς >> τότε μικρή η διαφορά, αλλά ακόμα και ´τοτε κάποια στιγμή θα το δεις. Έτσι και στη τηλεόραση. Αν βλέπεις ειδήσεις και σήριαλ γυρισμένα σε στούντιο, δε θα δεις μάλλον διαφορά. Αν δεις όμως αθλητικά ή ταινίες δράσης με έντονη κίνηση, θα παρακατάλβεις και θα πειστείς..... Επίσης η διαφορά ( μιλάμε πάντα για πραγματικά HZ ) 50 σε 100, είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι από 100 σε 200. Από τα 50 σε 100 είναι πολύ πιο σημαντικά.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Επειδή αναφέρεσαι στο θέμα της κίνησης στη τηλεόραση, είναι σαν να λες ένα αυτοκίνητο με 150 άλογα δε με πολυπείθει ότι έχει σημαντική διαφορά μέ ένα που είναι 100 άλογα. Άν δε το << πατάς >> τότε μικρή η διαφορά, αλλά ακόμα και ´τοτε κάποια στιγμή θα το δεις. Έτσι και στη τηλεόραση. Αν βλέπεις ειδήσεις και σήριαλ γυρισμένα σε στούντιο, δε θα δεις μάλλον διαφορά. Αν δεις όμως αθλητικά ή ταινίες δράσης με έντονη κίνηση, θα παρακατάλβεις και θα πειστείς..... Επίσης η διαφορά ( μιλάμε πάντα για πραγματικά HZ ) 50 σε 100, είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι από 100 σε 200. Από τα 50 σε 100 είναι πολύ πιο σημαντικά.

αυτο ακριβως...μην περιμενεις μερα με νυχτα διαφορα αλλα υπαρχει και ειναι αρκετη