[Επίσημο] Samsung Galaxy Note 5

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

35n7yxi.jpg





Η συσκευή είναι η πιο συναρπαστική συσκευή της εταιρίας στην κατηγορία των Phablets, ακολουθώντας
την γνωστή φόρμουλα με το πενάκι, που έκανε διάσημες τις μεγαλύτερες συσκευές.

To Samsung Galaxy Note 5 σχεδιαστικά φαίνεται σαν το παιδί του Note 4 και του Galaxy S6, με τις
γραμμές του Note 4, αλλά με τα υλικά του Galaxy S6, αφού διαθέτει γυαλί και στην πίσω πλευρά του.
Το πενάκι πλέον διαθέτει κουμπί στο πίσω μέρος του, το οποίο επεκτείνει την άκρη του, ώστε να
μπορούμε να το βγάλουμε από την θήκη του.

Η συσκευή διαθέτει οθόνη 5.7 ιντσών με ανάλυση QuadHD και τεχνολογίας Super AMOLED.
Στο εσωτερικό του θα βρούμε τον Samsung Exynos 7420 που είδαμε και στο Galaxy S6 Edge+,
αλλά και στο Galaxy S6 και το Galaxy S6 Edge. Διαθέτει 8 πυρήνες, με τους 4 να είναι Cortex-A53
χρονισμένοι στα 1.5GHz και 4 να είναι Cortex A-57 χρονισμένοι στα 2.1GHz.

Στο θέμα της μνήμης θα βρούμε 4GB RAM, παίρνοντας την πρωτιά στις συσκευές τις εταιρίας που με αυτό
το μέγεθος μνήμης. Από εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο έχουμε UFS 2.0, που ξεπερνάει σε ταχύτητα το
απλό eMMC 5.0, σε χωρητικότητες, 32GB, 64GB.


izcgex.jpg



Στο θέμα της κάμερας θα βρούμε αισθητήρα 16MP με διάφραγμα f/1.9 και Οπτικό Σταθεροποιητή Εικόνας (OIS),
όπως και το Galaxy S6. Η εμπρόσθια κάμερα είναι 5MP, επίσης με f/1.9. Η κάμερα θα έχει δυνατότητα λήψης
βίντεο 4K, ενώ θα μπορούμε να κάνουμε και livestream 1080p βίντεο στο YouTube.
Θα υπάρχει και δυνατότητα για HDR σε πραγματικό χρόνο.

Την εμπειρία της συσκευής πλαισιώνει ήχος Ultra High Quality Audio, που υπόσχεται πιο πλούσιο ήχο,
που θα βρίσκεται και στα νέα Bluetooth ακουστικά της εταιρίας.

Το Galaxy Note 5 θα διαθέτει σαρωτή δακτυλικών αποτυπωμάτων, για να έχετε πιο ασφαλή τα δεδομένα σας,
αλλά και το Samsung Pay, που πλέον ξεκινά την λειτουργία του, μέσω NFC ή magstripe. Διαθέσιμος είναι
και ο αισθητήρας καρδιακών παλμών, στην γνωστή θέση κάτω από το Flash της κάμερας.

Η συσκευή θα διαθέτει μη εναλλάξιμη μπαταρία 3000mAh, μειωμένη κατά 220mAh σε σχέση με το Note 4.
Η εταιρία βασίζεται στο Fast Charging που διαθέτει η συσκευή, αλλά και στην νέα ασύρματη φόρτιση,
που θα σας πάει από το 0% στο 100% μέσα σε 2 ώρες.

Το Galaxy Note 5 θα είναι διαθέσιμο σε 4 χρώματα, μαύρο, λευκό, χρυσό και ασημί, ενώ θα
φτάσει στους πρώτους χρήστες σε Αμερική και Καναδά, στις 21 Αυγούστου.
Η τιμή δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα από τους παρόχους.










[Αντιγραφεί κειμένου από TechManiacs]
 
Last edited by a moderator:

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,240
Σχεδόν υποβάθμιση (σε μερικούς τομείς ξεκάθαρη), κρίμα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Με την κορυφαία οθόνη , κάμερα και επεξεργαστή της αγοράς (αν κρίνουμε απο το S6) και με μπαταρία 4100 mah φαίνεται ότι θα είναι ότι καλυτερο θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2015. Αρνητικό είναι σίγουρα η έλλειψη SD card και βέβαια η εξωφρενική τιμή (800+ ευρώ).

Θα περιμένω να δω και το Huawei Mate 8 , αν υπάρχει σημαντική διαφορά στην τιμή θα το προτιμούσα σαν αγορά.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Ενσωματωμενη μπαταρια ?

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι αυτο για μενα .....Μνημη sd οκ αμα εχει το τηλεφωνο μεγαλη....αλλα αυτο με την μπαταρια....
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,824
Γιατί να πρέπει να κάνουμε τόσες πολλές υποχωρησεις σε ένα προϊόν που κάνει 1000 ευρώ? Στην sd έχω σειρές ταινιες μουσικά βίντεο και αρχεία Flac. Στην εσωτερική εφαρμογές και παιχνίδια. Γιατί να πρέπει να περιοριστω στα 64gb που δίνει η samsung όταν με 50 ευρώ περνω 128gb κάρτα που χωράει τα πάντα?

Πάμε στην μπαταρία. Έχω το κινητό 1.5 χρόνο. Σε λίγο καιρό θα αλλάξω μπαταρία. Παραγγελνω μια από κατάστημα στο skroutz με 12 ευρώ και έχω καινούργιο κινητό από άποψη αυτονομίας. Γιατί να πρέπει να πάω να δώσω 80-100 ευρώ στη Samsung για αλλαγή μπαταρίας και να έχω και το φόβο αν το κάνουν γρατζουνιες? Να μου λείπει.

Ir blaster. Αρκετά σημαντικό και αυτό που πιάνει καλύτερα και από το αυθεντικό κομπιούτερ της τηλεορασης.

Απλή θύρα usb 2 ενώ το note 3 είχε usb 3. Φορτίζει λέει σε 2 ώρες. Εμένα φορτίζει σε 1.30 λεπτά από το 0 στο 100. Για πια ταχυτητα μιλάνε?

Βαζουν 4gb Ram. Δεκτόν αλλά ποτέ δεν είδα κάτω από 500mb ελεύθερα στο νοτε 3 και ας έχω 20 εφαρμογές ανοιχτές.

Το grip από όσα hand on έχω δει είναι πολύ κακο γλιστραει για πλάκα. Με το δέρμα του 3/4 το grip είναι άψογο.

Ραδιόφωνο knox και αυτα αρνητικά είναι άλλα τα έχουμε χρόνια από το 3 και μετά οπότε οκ.

Ένα καλό κινητό έβγαζε η samsung και το κατέστρεψε. Το μόνο καλό ότι δεν θα μπούμε σε έξοδα και για φέτος για να πάρουμε κάτι πολύ χειρότερο από αυτό που έχουμε. Καλό πάτο shamesung και ελπίζουμε σε ένα note 6 με όλα αυτά που λείπουν από το 5.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Παλιά ηξερες ότι αν αγοραζες note ,είχες το κορυφαίο σε εξοπλισμο android smartphone.Τώρα δεν ισχύει και δεν ξέρω γιατί πάνε και αντιγράφουν τακτικές apple (τουλάχιστον την apple την παίρνει και τα κάνει)

Ειλικρινά θα προτιμούσα το note 4 (snapdragon) ρουταρισμενο με custom rom και να ξέρω ότι έχω όλα τα καλουδια.
Πλέον μόνο το LG G4 είναι εξοπλισμένο (σχεδόν) σαν αστακός...

Άντε να δούμε και το νέο Nexus.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Από την στιγμή που μπορείς να δώσεις λιγότερα χρήματα και να έχεις πιο πλήρη συσκευή, κάθε κουβέντα περί του πιο εξοπλισμένου android περνά στο παρελθόν.
Που κατάφεραν να βάλουν μικρότερη μπαταρία αφαιρώντας μάλιστα την δυνατότητα εύκολης αλλαγή από τον χρήστη είναι από τις πατάτες που δεν ξεχνάς.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Γιατί να πρέπει να κάνουμε τόσες πολλές υποχωρησεις σε ένα προϊόν που κάνει 1000 ευρώ? Στην sd έχω σειρές ταινιες μουσικά βίντεο και αρχεία Flac. Στην εσωτερική εφαρμογές και παιχνίδια. Γιατί να πρέπει να περιοριστω στα 64gb που δίνει η samsung όταν με 50 ευρώ περνω 128gb κάρτα που χωράει τα πάντα?

Πάμε στην μπαταρία. Έχω το κινητό 1.5 χρόνο. Σε λίγο καιρό θα αλλάξω μπαταρία. Παραγγελνω μια από κατάστημα στο skroutz με 12 ευρώ και έχω καινούργιο κινητό από άποψη αυτονομίας. Γιατί να πρέπει να πάω να δώσω 80-100 ευρώ στη Samsung για αλλαγή μπαταρίας και να έχω και το φόβο αν το κάνουν γρατζουνιες? Να μου λείπει.

Ir blaster. Αρκετά σημαντικό και αυτό που πιάνει καλύτερα και από το αυθεντικό κομπιούτερ της τηλεορασης.

Απλή θύρα usb 2 ενώ το note 3 είχε usb 3. Φορτίζει λέει σε 2 ώρες. Εμένα φορτίζει σε 1.30 λεπτά από το 0 στο 100. Για πια ταχυτητα μιλάνε?

Βαζουν 4gb Ram. Δεκτόν αλλά ποτέ δεν είδα κάτω από 500mb ελεύθερα στο νοτε 3 και ας έχω 20 εφαρμογές ανοιχτές.

Το grip από όσα hand on έχω δει είναι πολύ κακο γλιστραει για πλάκα. Με το δέρμα του 3/4 το grip είναι άψογο.

Ραδιόφωνο knox και αυτα αρνητικά είναι άλλα τα έχουμε χρόνια από το 3 και μετά οπότε οκ.

Ένα καλό κινητό έβγαζε η samsung και το κατέστρεψε. Το μόνο καλό ότι δεν θα μπούμε σε έξοδα και για φέτος για να πάρουμε κάτι πολύ χειρότερο από αυτό που έχουμε. Καλό πάτο shamesung και ελπίζουμε σε ένα note 6 με όλα αυτά που λείπουν από το 5.
+1000
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Έχεις δίκιο , τα leaks έλεγαν 4100 και είχα μείνει σε αυτό το νούμερο.

Το dual sim λένε ότι θα έχει θύρα για SD.

note-5-dual-sim-570.jpg

Αδιάφορο,αφορά ξένες αγορές όπως πάντα.
Το φετινό note απλά δεν ήταν αυτό που έπρεπε.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,240
Εγώ πάλι λέω κρίμα γιατί μου φαίνεται πανέμορφο. Αλλά με τέτοιες ελλείψεις με την ομορφιά θα μείνει. Ξαναματακρίμα...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το κύριο θέμα είναι η τιμή , με 800+ ευρώ είναι εκτός Ελληνικής πραγματικότητας. Αν έκανε όσο ένα Huawei ή ένα Lenovo κανείς δεν θα κοίταζε τα Κινέζικα , πλέον όμως ο καταναλωτής κοιτάζει το value for money περισσότερο από ποτέ.

Όσο αφορά την απρόσμενη μπαταρία και το SD card και περυσινές ναυαρχίδες όπως πχ. το Oneplus One δεν είχαν τέτοια πράγματα. Για το 1+2 δεν λέω γιατί είναι σε άλλη κατηγορία πολύ πιο κάτω σε σχέση με το Note 5.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Το note 5 το συγκρίνουμε με τα προηγούμενα.
Σε ελληνικά και σε ξένα φόρα όπως και σε γνωστά smartphone sites έχει γίνει ντόρος για τις φετινες ελλείψεις του.(και μικρότερη μπαταρία,και μη αποσπώμενη, κατάργηση microsd ,κατάργηση ir)
Δεν είναι μόνο θέμα κόστους.

Εξαιρετική συσκευή παραμένει, αλλά όχι εξαιρετικό Note.

To oneplus που κολλάει τώρα?No code has to be inserted here.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μην το κουράζουμε το θέμα , το να μην έχει SD card ένα κινητό είναι σοβαρή έλλειψη , απλά ήθελα να πω ότι και άλλα κινητά δεν είχαν χωρίς να γίνει τόση φασαρία γιατί άλλες οι απαιτήσεις απο το κορυφαίο κινητό στον κόσμο και άλλες για κάποια Note wannabe.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Μην το κουράζουμε το θέμα , το να μην έχει SD card ένα κινητό είναι σοβαρή έλλειψη , απλά ήθελα να πω ότι και άλλα κινητά δεν είχαν χωρίς να γίνει τόση φασαρία γιατί άλλες οι απαιτήσεις απο το κορυφαίο κινητό στον κόσμο και άλλες για κάποια Note wannabe.

1)Το oneplus one και το oneplus two έχουν μεγαλύτερη μπαταρία από το note 5
2)Τα oneplus έχουν 64gb rom σε πολύ χαμηλή τιμή.Αν και το Note 5 ξεκινούσε από τα 64, επίσης δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
3)To Note 5 έχει κόψει από την προηγούμενη έκδοση του αρκετά βασικά .Καμμία άλλη ναυαρχίδα δεν το έχει κάνει αυτό.
4)Το Κράξιμο πέφτει επειδή είναι Note ,και όχι επειδή δεν είναι ποιοτική συσκευή.

Θεωρώ πως αυτό θα αλλάξει με το Note 6
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Έχουμε και λέμε.
sd δεν έχει.
Αλλαγή μπαταρίας,δεν έχει.
ir δεν έχει.
usb 3 δεν έχει.
Ραδιόφωνο δεν έχει.
Knox έχει.
Ένα σκασμό προεγκατεστημένες εφαρμογές έχει.
Από που κι ως που αυτό το πράμα λέγεται πλέον ναυαρχίδα;
Μήπως από το πενάκι που ζήτημα είναι να το χρειαστείς 1-2 φορές;
Eλπίζω να πάει άκλαφτο σε πωλήσεις μπας και βάλουν μυαλό.