Επισκευή παλιών ηχείων (για δυνατούς λύτες)

sharpblad3

New member
16 August 2015
6
καταρχην καλησπερα, ειμαι καινουριος στο club! πεσαν στα χερια μου καποια παλια ηχεια και σκεφτομαι να κανω καποιες μικρες επισκευες μπας και βγει τπτ δεν τα θελω για το σπιτι...κανω με την παρεα μου αποδρασεις σε παραλιες με γενητρια και δεν ζηταμε και πολλα...βεβαια οτι καλυτερο ειναι δεκτο! εχω 3 μικροτερα ηχεια διαστασεις 45x27x30 , 2 μεγαλα 75x40x59 και 69x42x49 και ενα κινεζικο που αγορασα περσι τσαμπα... 58x32x38 τα μικρα εχουν tonsil woofer 20/100 8" , το κινεζικο ειναι 12" και τα αλλα 2 μεγαλυτερα 10" -στα μεγαλυτερα οι κορνες ειναι αλλαγμενες προσφατα και γενικα τα ηχεια αυτα δουλευουν ικανοποιητικα...(ας πουμε :D)... -στα 3 μικρα το ενα woofer δουλευει κανονικοτατα και το εφτιαξα με ενα απ τα 3 tweeter κομπλε... παραδοξως εχει πολυ καλυτερο ηχο απ οτι περιμενα. τα αλλα 2 tweeter ειναι για πεταμα...και απ τα αλλα 2 woofer το ενα μαλλον παιρνει επισκευη...θελει μονο foam (ετσι το λενε? η περιφερια του κωνου...) -το κινεζικο μετα απο 10-15 φορες που εχει παιξει(σε παρτυ 15 ωρων) το woofer παραμωρφωνει στα χαμηλα ρευματα απ τον ενυσχιτη... δεν εχει εμφανη ζημια...το δοκιμασα και σε αλλο crossover παλι το ιδιο κανει...οποτε? voice coil? μαλλον για αλλαγη το κοβω. αυτα... ξερω ποια ειναι η ευκολη απαντηση...το θεμα ειναι τι μπορω να κανω για να βελτιωσω λιγο τον ηχο στα μεγαλα... αφου τα woofer ειναι μικρα για το μεγεθος του κουτιου ... τι woofer να αγορασω για το κινεζικο... και 2 tweeter και woofer για τα μικροτερα... δεν νομιζω να διαθεσω πανω απο 100 ευρω αφου πιστευω με τοσα θα κανουμε τη δουλεια μας. καμια απλη ιδεα αν εχει καποιος θα με βοηθουσε πολυ! βαζω και φωτο να παρετε μια ιδεα παραπανω. (το πρωτο αριστερα ειναι το πιο καινουριο το κινεζικο-dibeisi-μετα τα 2 μεγαλα και τελος το μικρο)
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 

Attachments

  • ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š.png
    ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š.png
    233.6 KB · Views: 784
  • ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (7).jpg
    ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (7).jpg
    26.3 KB · Views: 385
  • ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (6).jpg
    ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (6).jpg
    29.3 KB · Views: 388
  • ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (5).png
    ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (5).png
    229.7 KB · Views: 388
  • ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (4).jpg
    ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (4).jpg
    24 KB · Views: 777
  • ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (3).jpg
    ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (3).jpg
    23.5 KB · Views: 779
  • ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (2).jpg
    ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (2).jpg
    22.7 KB · Views: 390
  • ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (1).jpg
    ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ λÎΒ?ΓΛ†ΓŽΒ·Γβ€š (1).jpg
    20.9 KB · Views: 789
Last edited by a moderator:

sharpblad3

New member
16 August 2015
6
τοσο χαλια φαινονται ε? χαχαχα... καλα θα τα πεταξω!
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν είναι ο τομέας μου για να σε βοηθήσω.
Κάνε λίγο υπομονή (καλοκαιράκι γαρ) και όλο και κάποιο μέλος θα σε βοηθήσει...
 

Markos Kim

Established Member
23 June 2006
115
Chania Crete
Re: Απάντηση: Επισκευή παλιών ηχείων (για δυνατούς λύτες)

Καλημέρα,
Ετσι όπως φαίνονται στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει καταλαβάινω ότιι βρίσκοντα σε εξωτερικό χώρο κοντά σε αλμύρα και επομένως έχουν διαβρωθεί κατ´αρχήν τα ξύλα (Νοβοπάν), όλος ο μηχανισμός του μεγαφώνου (σκουριά στο πηνίο, καταστροφή του surround, spider, center cup) τα εσωτερικά καλώδια και σίγουρα θα χρειαστούν και τα φίλτρα, άρα κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς μαζί τους, θα σου στοιχίσει λιγότερο εαν αγόραζες καινούργια ηχεία αντίστοιχης κατηγορίας.
 

sharpblad3

New member
16 August 2015
6
ευχαριστω για τις απαντησεις... το τζακι μ αρεσε περισσοτερο απ ολες...και μαλλον αυτο θα κανω!!
εχω εναν ενυσχιτη Konig PA-AMP10000-KN. εαν διαθεσω 1000 ευρω, τι μπορω να αγορασω για οσο το δυνατον καλυτερη αποδοση ηχου/εντασης? για εξωτερικο χωρο...παραλια,δασος...??
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
560
ΑΡΤΑ
Δεν ξερω αν σου πιανουν τα χερια σου ,αν οι καμπινες σου δεν ειναι καπου σπασμενες εγω δεν θα τις πεταγα .Ενα χερι αμμου θαλλασης με ατλακολ inside ,ενα ματ χρωματακι απεξω ,τα αλλα ειναι καθαρα ηλεκτρονικες γνωσεις και φυσικα money ..