Apogee Groove

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
home-page-main-feature-groove-detail1-1500x630.jpg



Άλλος ένας παίκτης στην portable league με συνδυασμό dac/amp.
Απο την Apogee λοιπόν, το Groove.





Groove-Front-1000.jpg



Groove-3-Quarters-1000.jpg


Groove-USB-1000.jpg


Groove-Headphone-1000.jpg



Groove-MacBookPro-Speaker-IMG_0311.jpg







Groove-Product-Tour1.jpg








Groove’s Circuit Design


Groove-3-Quarters-PCB-IMG_0266-10001.png









Constant Current Drive™


Groove’s Constant Current Drive output stage dynamically compensates for the nonlinearities – acoustic, mechanical or electrical – of any connected headphones, resulting in lower distortion and a more linear frequency response. Whether listening through earbuds or “hi-fi” headphones, you’ll discover a new level of fidelity, clarity and detail.






Quad Sum DAC™


Groove also features a Quad Sum DAC design which employs four digital-to-analog converters per channel to achieve the highest dynamic range and lowest distortion (THD+N) of any device in its class.






ESS Sabre DAC Technology


ESS Sabre32 32-bit Hyperstream DAC with Time Domain Jitter Eliminator offers unequaled dynamic range, ultra low distortion, and unmatched audio clarity free from input jitter.







Features & Specs:


Apogee_specs.png






Με 257 εούρος γίνεται δικό σας.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,973
Παίδες, συγνώμη για το οφ-τόπικ, έχω την απορία αν στα win 10 εξακολουθούν να είναι απαιτητοί οδηγοί για την usb λειτουργία των dacs ... γνωρίζει κανείς ;
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,822
Μεσευρώπη
Παίδες, συγνώμη για το οφ-τόπικ, έχω την απορία αν στα win 10 εξακολουθούν να είναι απαιτητοί οδηγοί για την usb λειτουργία των dacs ... γνωρίζει κανείς ;

Είναι. Δυστυχώς. Αυτοί στη Microsoft δεν παίζονται.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,822
Μεσευρώπη

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Αν δεν έχει δική του μπαταρία σαφώς κ θα τρώει πολύ από το κινητό... Εννοείται πως δεν λέει να το χρησιμοποιεί κανείς έτσι!
Για αυτό πιστεύω πως κ η διάφορα στον ήχο δεν ήταν μεγάλη όπως λέει...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ΟΤ αλλά η M$ έχει διάφορους λόγους που δεν προσφέρει μια ολοκληρωμένη λύση στο θέμα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
H κακές γλώσσες λενε εδω και καιρο οτι η ΜΣ δεν εχει σκοπό να φτιάξει κατι τοσο απλό γιατι υπάρχουν μεγαλα οικονομικά συμφέροντα πίσω απο τους διάφορους driver και τις εταιρίες που τους παρέχουν. Γεγονός είναι οτι θα ηταν αστείο για το προγραμματιστικό team της να λυθεί το θεμα δια παντός (οπως ειναι σε Mac, Linux) αλλα εχει κακο παρελθόν και σε αλλα θέματα που θεωρητικά θα μπορούσε να εχει δώσει λυση και για καποιο παντα "ανεξήγητο" λογο δεν το εχει κάνει (security πχ). Ακουγεται λιγο σαν θεωρια συνομωσιας, κατι που δεν μου αρέσει αλλα η λύση ειναι πραγματικά απλη και για να μην εχει δωθει εδώ και 20 χρονια που βελτιώνει το λειτουργικό της το μυαλό παει στο πονηρό.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Αυτό φαντάστηκα κ εγώ...
Από την άλλη η απλ που σαφώς κ έχει πιο μεγάλο μερίδιο της αγοράς σε επαγγελματίες ήχου κλπ γιατί δεν έχει παρόμοιο "θέμα";
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Δεν ειναι θεμα, ειναι επιλογη. Η ΜΣ θελει να εχει συνεργασιες και αφηνει περιθωρια σε πολλους (και σε διαφορετικους τομεις). Η Apple δινει μια ολοκληρωμένη λύση, in house οσο πιο πολυ μπορεί. Παλαιότερα που δεν ειχε τοσο μεγάλη απήχηση αυτο ηταν ανάγκη (δεν ειχε το εξωτερικό support της MS) αλλα σήμερα θα το ελεγα πιο πολυ σαν επιλογη της. Η ΜΣ απο την αλλη ειχε παντα βοήθεια απο πολλες εταιρίες και δεν θέλει να τους κοψει την δυνατότητα να πουλούν μεσω του λειτουργικού της.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Εκτός από drivers μιλάμε κ για αλλά προγράμματα;
Γιατί εγώ δεν έχω δει ποτέ να χρεώνεται ο driver κάποιας συσκευής... Αγοράζεις την συσκευή έχεις κ τον οδηγό... Εκτός αν υπάρχουν κ drivers που πουλιούνται!!
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Φυσικά και πωλούνται, μόνο που εμείς δεν το αντιλαμβανόμαστε καθώς το κόστος το αναλαμβάνει ο σχεδιαστής του ντακ και εμείς το βρίσκουμε μέσα στην τελική τιμή.

Υπάρχουν προς πώληση και generic drivers αλλά συνήθως εμείς δεν τους χρησιμοποιούμε.