Edision Optimuss OS1+, OS2+, OS3+

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Έχει τύχει κανείς να δουλέψει κάποιον από τους παραπάνω δέκτες? Είναι τα μοντέλα Edision Optimuss OS Plus και κυκλοφορούν στην Γερμανία, όχι στην χώρα μας.
Πως τους βλέπετε βάσει χαρακτηριστικών, εσείς που έχετε γνώσεις από λινουξάτους δέκτες?
Αναφέρομαι σε αυτούς ώστε αν αξίζουν και κάποια στιγμή πετύχω κάποιον σε προσφορά... μπας και καταφέρω να φέρω κάποιον.

Broadcom 1300 MHz Mips processor (BCM 7356)
256 MB NAND Flash / 8MB NOR Flash / 1GB DDR3 RAM
10/100/1000 Mbps Full Duplex Ethernet

Edision Optimuss OS1+ (2x DVB-S2 + PIP)
http://edision.de/produkte/optimuss-receiver/optimuss-os-1-plus

Edision Optimuss OS2+ (2x DVB-S2 + PIP)
http://edision.de/produkte/optimuss-receiver/optimuss-os-2-plus

Edision Optimuss OS3+ (2x DVB-S2 + PIP + 1x DVB-T2)
http://edision.de/produkte/optimuss-receiver/optimuss-os3-plus

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι από τους "απλούς" OS1, OS2, OS3 που κυκλοφορούν στην χώρα μας, για σύγκριση.

405 MHz Dual Core Broadcom Mips processor
256 MB NAND Flash / 8MB NOR Flash / 384 MB RAM
10/100 Mbps Full Duplex Ethernet

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εδώ οι 3 Plus...

optimuss-OS1plus-rueckseite.png


optimuss-os2-plus-bezeichnung-rear-1024x752.png


os3plus-rueckseite.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

OPTIMUSS_OS3+_front-panel_open2-2.jpg
 
Last edited:

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Φαίνονται πολύ καλοί δέκτες. Τους έχω δει και εγώ και περιμένω πότε θα έρθουν στην Ελλάδα.

Απ' ότι φαίνεται - ας με διορθώσει κάποιος - και οι 3 δέκτες είναι σχεδόν ίδιοι, με τον OS3 plus να έχει ένα tuner επιπλέον σαν βασική διαφορά.
Από κει και πέρα είναι ακριβώς ίδιοι με μικρές διαφορές σε κάποιες εξόδους εικόνας/ήχου, υποδοχές usb, CI, οθόνη στην πρόσοψη. Σωστά;
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Ελλάδα δεν ξέρω αν θα τους φέρουν και το λέω γιατί ότι άλλο κυκλοφορούν στην Γερμανία, κυκλοφορούσε ταυτόχρονα και στην χώρα μας.
Αυτούς τους έχουν κυκλοφορήσει από πέρυσι στην Γερμανία. Αν ήταν, θα έπρεπε να κυκλοφορούσαν ήδη. Μακάρι να κάνω λάθος.

Και εγώ έχω την γνώμη πως το βασικό HW είναι το ίδιο και "παίζουν" με τις εξόδους.
Ακόμα και ο OS1+ που φαίνεται πιο λεπτός, ακόμα και αυτός έχει εσωτερική θέση για σύνδεση HDD.
Ο OS1+ δεν έχει οθόνη VFD. Όλοι έχουν 2 DVB-S2 tuner, με τον OS3+ να έχει και 1 επίγειο Τ2.
Παίρνουν και DVB-T USB Stick οπότε έχουμε ακόμα ένα tuner. Δεν ξέρω αν μπορούν να δουλεψουν και 2 τέτοια ταυτόχρονα.

Μια διαφορά που είδα στα manual που τα σύγκρινα, στον OS3+ αναφέρουν HDMI 1.4 3D.
Αυτό δεν το αναφέρουν στους άλλους και δεν το αναφέρουν ούτε στα χαρακτηριστικά στο site σε κανεναν από τους 3.
Επίσης οι 1+2 έχουν αυτό το τηλεκοντρόλ με ωραία μεγάλα κουμπιά, ενώ ο 3 έχει διαφορετικό με μικρότερα αλλά περισσότερα κουμπιά.

OPTIMUSS-OS_1_REMOTE.png
 
Last edited:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
No... no... τους αγόρασα... αλλά από κει και πέρα τους κάνω ότι θέλω!:grinning-smiley-043

Ο OS3+ πάντως, με το ζόρι υπάρχει ακόμα σε 1-2 μαγαζιά στην Γερμανία.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Thanx!!!

Θα έρθει φίλος με την πρώτη ευκαιρία, που έχει VU+ και θα βάλει στα κόλπα, τα βασικά φυσικά. Από εκεί και πέρα θα τους αναλάβω εγώ.:music-smiley-005:
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
καλορίζικοι και καλοτάξιδοι (στους δορυφόρους ;) ) και από μένα.
Ρίξε μια ματιά στις αδύναμες συχνότητες σου και αν οι δέκτες αυτοί σου δώσουν παραπάνω σήμα, γιατί η ευαισθησία θεωρώ πως είναι κάτι το σημαντικό.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Φίλος από Γερμανία που σύγκρινε τον OS2+ με VU+, του έδωσε εικόνα ο Edision με λίγα σπασίματα εκεί που ο VU+ δεν είχε λήψη.
Τα tuner παίζουν ρόλο φυσικά. Το έχω διαπιστώσει και εγώ με Edision Argus που όμως ο Argus ήταν χειρότερος σε σχέση με άλλον δέκτη.

Ευχαριστώ!
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Όταν τους πάρεις στα χέρια σου μπορείς να δεις σε παρακαλώ αν λειτουργεί η επιλογή καναλιού ήχου (stereo, δεξί, αριστερό) πατώντας κίτρινο κουμπί->πράσινο κουμπί;

Ευχαριστώ.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Φυσικά! Το κίτρινο / πράσινο ισχύει για όλα τα Image?
Παιδιά, όπου μπορώ να βοηθήσω να μου το λέτε, αλλά μια παράκληση, αναλυτικά... γιατί είμαι αρχάριος με δέκτες Ε2 ! :BDGBGDB55:

Επικοινώνησα σήμερα με τον φίλο που κατάφερε και μου τους βρήκε (και τον ευχαριστώ πάρα πολύ!!!) και μου είπε πως ήδη μου τους έχει στείλει.
Οπότε αν δεν υπάρξει κάποια καθυστέρηση, αύριο θα είναι στα χέρια μου! :smash:
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Λογικά ναι ο ίδιος συνδυασμός είναι σε όλα. Αν όχι ας μας πει κάποιος πως γίνεται σε openatv.
 

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
Αυτοί οι δέκτες δεν είναι καινούργιοι οπότε αποκλείεται να έρθουν Ελλάδα.. Ένας καινούργιος δέκτης με σχεδόν παρόμοια χαρακτηριστικά είναι ο Edison OS Mini που ήδη κυκλοφορεί στην Ελλάδα και βγαίνει και σε combo έκδοση (dvb-s2 / dvb-t2) , και μάλλον θα τον παραγγείλω σε λίγες μέρες..
 

dimios77

Established Member
24 December 2011
261
Δεν βλέπω να έρχονται στην Ελλάδα αλλά είναι άλλη κατηγορία από τον ΟS mini

Ο OS2+ έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με τον VU+ solo2 ενώ ο OS mini με τον VU+ Zero
 

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
Ο VU+ Zero δεν είναι combo δέκτης, και δεν έχει dual core επεξεργαστή με καλύτερη nand flash (512mb) όπως έχει ο Edision Mini Os. Εννοείται ότι ο OS3+ έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή μαζί με καλύτερη Ram , απλά και ο Mini Os είναι Ε2 σε φρέσκο μοντέλο γι'αυτό και τον ανάφερα.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Re: Edision Optimuss OS1+, OS2+, OS3+

Ο VU+ Zero δεν είναι combo δέκτης, και δεν έχει dual core επεξεργαστή με καλύτερη nand flash (512mb) όπως έχει ο Edision Mini Os. Εννοείται ότι ο OS3+ έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή μαζί με καλύτερη Ram , απλά και ο Mini Os είναι Ε2 σε φρέσκο μοντέλο γι'αυτό και τον ανάφερα.

VU+ Zero και Edision OS Mini έχουν ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή και ακριβώς την ίδια μνήμη RAM. Διαφέρουν στα tuner και στην flash - και φυσικά στους drivers που είναι το πιο σημαντικό σε ένα enigma2 δέκτη. Αντίθετα οι OS(1,2,3) plus έχουν επεξεργαστή παρόμοιο με του VU+ Solo2, gigabit ethernet κτλ.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Όταν τους πάρεις στα χέρια σου μπορείς να δεις σε παρακαλώ αν λειτουργεί η επιλογή καναλιού ήχου (stereo, δεξί, αριστερό) πατώντας κίτρινο κουμπί->πράσινο κουμπί;

Ευχαριστώ.

Φυσικά! Το κίτρινο / πράσινο ισχύει για όλα τα Image?

Σε όσους δέκτες ενιγμα2 πέρασαν από τα χέρια μου αυτή η λειτουργία είναι εφικτή.
Με το κίτρινο κουμπί βλέπεις τον ήχο και το πράσινο επιλέγεις δεξί και αριστερό κανάλι.
(Εκτός από στέρεο κάποια κανάλια έχουν π.χ. αριστερό πηγή ήχου και δεξί ραδιόφωνο)
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Το θέμα είναι ότι σε κάποιους δέκτες, πχ στον xtrend 4000 και στον edision os mini αυτή η λειτουργία δεν λειτουργεί. Υπάρχει, αλλά δεν λειτουργεί.

Γι' αυτό ρωτάω να το ελέγξει ο Σάκης.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Επίσης οι 1+2 έχουν αυτό το τηλεκοντρόλ με ωραία μεγάλα κουμπιά, ενώ ο 3 έχει διαφορετικό με μικρότερα αλλά περισσότερα κουμπιά.

OPTIMUSS-OS_1_REMOTE.png

Αν λές για αυτό είναι κάπως πιο βολικό στη χρήση του
 

Attachments

  • $_57.jpg
    $_57.jpg
    36.8 KB · Views: 80