V-Moda M100 vs Aedle VK1 vs Focal Siprit Pro vs Momentum 2 η αλλο closed back?

asahi

Established Member
27 March 2011
122
Λοιπον,

προεκυψε κατοπιν εορτης, η αναγκη για ενα κλειστου τυπου over ear, στη κατηγορια μεχρι 300 ευρω..Τα ανοιχτα που εχω ειναι τα Philips X2 απο τα οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος

για κακη μου τυχη, δοκιμασα ελαχιστα κλειστα στη προσφατη εκθεση, κυριως planar, μιας και "ψηνομουν" για τα EL8 καααποια στιγμη (αλλη κατηγορια τιμης εντελως) οπως ψηνομαι και για τα Oppo PM-3 τα οποια δυστυχως δεν εχω καταφερει να βρω για δοκιμη εδω, η εξω..

αν εχει καποιος καποιο απο τα παραπανω του τιτλου, μπορει να μου πει κυριως οσον αφορα τονικοτητα και στερεφωνικη εικονα τις εντυπωσεις τους?

θα τα δουλευω με Fiio X5ii και ισως καποιον φορητο ενισχυτη (E12A η αλλο)

φυσικα καθε εναλλακτικη προταση ευπροσδεκτη
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
518
Εχω τα μομεντουμ 1 (over ear) κοντα δυο χρονια. Τα χρησιμοποιώ κυριως όταν θέλω ποιοτικές ακροάσεις στο μετρό κ σε μεγάλα ταξίδια.

Απο τονικοτητα νομιζω τα πανε περίφημα με λιγακι τσιμπημένα μπάσα (δεν τα λες μπασάτα ομως). Απο στερεοφωνική εικόνα ειναι απλα καλα. Μην περιμένεις κ θαύματα σε closed ακουστικό. Το γνωστό τους πλεονέκτημα ειναι η ανάλυση... Πολυ ανάλυση..

Γενικα τα μομεντουμ ειναι να τα χαίρεσαι εκτός σπιτιού. Καλη ηχομόνωση, κομψά, αντέχουν κακομεταχείριση (τα εχω χύμα σε τσάντα), κ ελαφριά. Βασικό τους μειονέκτημα ειναι οτι τα cups ειναι σχετικα μικρά κ σε κουράζουν μετα απο μια ωρα περιπου ακρόασης.
 

asahi

Established Member
27 March 2011
122
Tι είδη μουσικής ακούς? Θα βοηθούσε αρκετά στην επιλογή

Υ.Γ Για τα PM-3 όλοι ψηνόμαστε :p

ακουω κυριως jazz, rock, symphonic metal, trance, οπερα....δηλαδη λιγο απ'ολα..κυριως jazz, ηλεκτρονικη και οπερα

επισης, κοιταζα και τα AT M50X.. δεν ειναι και ο,τι πιο ουδετερο υπαρχει, αλλα ειναι αρκετα οικονομικα (= λιγοτερη γκρινια απο το εταιρον ημισυ) και για ταξιδια ισως βολευουν περισσοτερο...

οπως και τα DT770, για τα οποια επισης δεν εχω ιδεα..
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Τα v moda είναι γλυκόηχα με συμπαθητικές μεσαίες , έμφαση στα μπάσα και μη επιθετικά λίγο οπισθοχωρημένα πρίμα. Δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας σε στερεοφωνική εικόνα και αέρα.(όπως και τα περισσότερα κλειστά) Πολύ καλά για ηλεκτρονική μουσική αλλά σε όπερα (κυρίως) και rock και metal (λιγότερο) δεν θα είναι στο στοιχείο τους. +Οτι η τιμή τους είναι τσιμπημένη επειδή πληρώνεις εμφάνιση , φορητότητα και αντοχή.

Τα beyer έχουν και αυτά διασκεδαστικά μπάσα , με ενέργεια (και λίγο σκληρά) στα πρίμα , λίγο οπισθωχωρημένες μεσαίες και μπορεί να σσσσιρίζουν λίγο. Θετική η τιμή τους

Τα focal τα άκουσα για λίγο στην έκθεση και δεν μπορώ να πω πολλά. Μου άρεσαν σε γενικές γραμμές ηχητικά (χωρίς να ξετρελαθώ) αλλά αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η πίεση που ασκούν στο κεφάλι και τα πολύ μικρά άβολα μαξιλαράκια. Εγώ τα θεωρώ άβολα σε άλλο κεφάλι μπορεί να κάθονται μια χαρά. Επίσης μου φάνηκε ότι ηχητικά στα πέταγαν όλα λίγο "in your face" που λένε και στο χωριό μου αλλά και πάλι αυτό το θέμα το χω πάνω κάτω με τα περισσότερα κλειστά.

Τα el8 και γω τα συμπάθησα παρόλο που δεν ακούω τα καλύτερα από άλλους αλλά η τιμή τους είναι κάκιστη. 800 ευρώ??? Δώσε άλλα 300 και πάρε τα lcd

Τα M50X είναι λίγο safe bet στα 150 ευρώ αλλά όπως είπες και αυτά δεν είναι ότι πιο ουδέτερο υπάρχει (άρα όχι και το καλύτερο all arounder)

Θα έλεγα εφόσον δεν σε ενοχλεί ο όγκος και το βάρος τους να κοιτάξεις και τα blue mo-fi που έχουν πολλές συμπάθειες στο forum
Aλλά και αυτά εφόσον είσαι ευχαριστημένος από την phillips
 

asahi

Established Member
27 March 2011
122
σε ευχαριστω για το λεπτομερες feedback :)

τα Philips ειναι μια ενδιαφερουσα προταση, δεν το ειχα σκεφτει..θα το ψαξω!
 

asahi

Established Member
27 March 2011
122
λοπον, ακουσα μερικα ακομα μοντελα, με το X5ii και τον E12:

BLUE Mo-Fi: Πολυ βαρια και περιπλοκη κατασκευη, "φορητοτης μηδεν".. Ο ηχος του πιο focused στα χαμηλα, εχει βαθυ και γεματο μπασο, απο κει και περα βρηκα μετρια τη λεπτομερεια και τη δυναμικη του. Ειδικα στις μεσαιες και υψηλες ηταν ψιλοαδιαφορο. Ο ηχος μου εδινε μια αισθηση.."κουτιου", δε ξερω πως αλλιως να το περιγραψω. Ο ενσωματωμενος ενισχυτης βελτιωνει καπως τα πραγματα, ειναι σιγουρα ενα συν, για οποιον το χρησιμοποιει απο κινητο κλπ. Το μεγαλυτερο προβλημα με τα συγκεκριμενα για μενα, ανεξαρτητως του ηχου, ειναι η κατασκευη τους. Βαρυ ακουστικο, πολυ αβολο (ακομα και αν το ρυθμισεις), γενικα μου αποσπουσε συνεχεια τη προσοχη το ποσο αβολο ηταν και δε μπορουσα να ευχαριστηθω τη μουσικη. Over-engineered χωρις λογο

AEDLE VK1: Να πω την αληθεια, τα περιμενα πιο μεγαλα, ως εκ τουτου, δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα μαζι τους, απλα τα ακουσα για την εμπειρια. Παναλαφρο λεπτεπιλεπτο και ποιοτικα κατασκευασμενο ακουστικο, γεματος και λιγακι λαμπρος ηχος, γενικα ενα ακουστικο που αποδιδει ικανοποιητικα σε ολο το φασμα. σιγουρα ομως οχι για bassheads

Focal Spirit Pro: Πολυ ελαφρυ και ξεκουραστο ακουστικο, ικανοποιητικη ποιοτητα κατασκευης, τιποτα εξωτικο ομως. Πλασαρονται ως over-ear, αλλα ουσιαστικα ειναι on-ear, λιιγο μεγαλυτερα. Στους περισσοτερους θα καθεται πανω στο αυτι, εμενα με καλυπτε οριακα, χωρις να ειναι αβολο ομως, ουτε εχανε σε isolation. Ο ηχος τους ειναι ουδετερος, αχρωματιστος, ισορροπημενος σε ολο το φασμα, πολυ αναλυτικος, λεπτομερης αν και λιγο πιο laid back. Ειναι πολυ καλο ακουστικο για παραγωγη. Εγω ηθελα κατι πιο γλυκοηχο και με περισσοτερο μπασο, οποτε τα προσπερασα και αυτα.

Audio Technica ATH-M70X: Αλλο ενα studio ακουστικο, με παναλαφρη, πλην στιβαρη κατασκευη και πολλα αξεσουαρ στο πακετο. Ο ηχος τους οπως και στο Focal, ουδετερος, με πολυ μεγαλο δυναμικο ευρος και λεπτομερεια, λιγο "αναισθητα", απαιτουν καλη πηγη και ακομα καλυτερο ενισχυτη για να αποδωσουν τα μεγιστα. Ως συνολο, τα κατατασσω πιο πανω απο τα αντιστοιχα Focal Spirit Pro για τη συγκεκριμενη κατηγορια ακουστικων. Επισης εχουν πολυ καλη φορητοτητα με τον αναδιπλωμενο σκελετο και τη σκληρη θηκη που εχει στο πακετο.

Και τελος, το ακουστικο στο οποιο κατεληξα..

Focal Spirit Classic: Τα "hi-fi" αδερφακια των Pro, η διαφορες στη κατασκευη μικρες, αν και τα Classic εχουν πιο ωραιο σχεδιο και υλοποιηση για μενα.
Πολυ ελαφρια και ανετα, τα pads οπως και στα Pro, καλυπτουν οριακα, ειναι περισσοτερο on-ear, παρα over. Η συσκευασια εχει μεσα ενα σπιραλ 4 μετρα με μεγαλο καρφι και ενα 1.4 μετρα με μικροφωνο και μικρο καρφι, για φορητες συσκευες. Εχει επισης εναν ανταπτορα για αεροπλανο και μια υφασματινη θηκη μεταφορας.

Ο ηχος τους, σε σχεση με τα Pro, εχει μια ελαφρως πιο ζεστη χροια και ελαχιστα πιο γεματες χαμηλες, χωρις ομως να αλλοιωνουν καθολου το τελικο αποτελεσμα. Συνολικα, θα ελεγα οτι ο ηχος τους ειναι αρκετα ισορροπημενος σε ολο σχεδον το φασμα σε σχεση με αντιστοιχα ακουστικα που δοκιμασα, με πολυ καλη στερεοφωνικη εικονα (για κλειστο), εξαιρετικη αναλυση και λεπτομερεια, χωρις να γινεται ποτε κουραστικος. Ο,τι ειδος μουσικης και αν δοκιμασα, ανταποκριθηκαν το ιδιο καλα, λες και ηταν φτιαγμενα για το συγκεκριμενο. Ξεκουραστα και απολαυστικα. Και ο συνδυασμος ολων αυτων ηταν που με κερδισε.

Στα ~240 απο τον ORHEUS AUDIO (τιμη με το κουπονι εκπτωσης απο την εκθεση, μεχρι 31/10) πιστευω οτι εχουν ελαχιστο ανταγωνισμο

Επομενως, αν ψαχνετε για ενα ελαφρυ, ανετο κλειστο ακουστικο, με ζεστο, αναλυτικο και γεματο ηχο, που μπορει να ανταποκριθει το ιδιο καλα σε καθε περιπτωση, τοτε προτεινω ανεπιφυλακτα να τα δοκιμασετε.

Να ευχαριστησω τα παιδια στον ORHPEUS Audio, Athens Pro Audio και το ΩΔΕΣ, για τον χρονο τους και τα ακουστικα που δοκιμασα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλοάκουστα τα νέα αποκτήματα
Χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνεις, αλλά θεωρώ οτι οι ακουστικές εντυπώσεις, έχουν σε μεγάλο βαθμό καθοριστεί απο την πηγή και τον ενισχυτή...τι εννοώ
Στην δική μου περίπτωση, οι ακροάσεις έγιναν με τον συνδυασμό sansa clip+ & τον aune b1 σαν ενισχυτή
Focal spirit pro
Θα συμφωνήσω μερικώς με την περιγραφή σου για το focal spirit pro, με την μόνη ένσταση οτι δεν είναι laid back (για μένα πάντα)...θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν laid back σε σχέση με τα akg σειρά 7, αλλά και πάλι...όχι
Προσωπική εκτίμηση οτι εάν σε κάποιον κάτσει καλά σαν εφαμοργή, πρόκειται για μια καλή περίπτωση ακουστικού, το οποίο δεν υστερεί κάπου(δεν άκουσα τα classic δυστυχώς)

Επίσης, δεν θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου, όσον αφορά στα blue (και να εξηγήσω τί εννοώ), καθως δεν θεωρώ οτι τους λείπει η λεπτομέρεια (με το συνδυασμό μου πάντα)
Θεωρώ οτι όσα περισσότερα τους δώσεις, τόσο καλύτερα ανταποκρίνονται και πραγματικά απογειώθηκαν οταν συνδέθηκαν με το laptop και υψηλής ανάλυσης αρχεία και το aune
Εμένα προσωπικά δεν μου έλειπε τπτ απο το άκουσμα, εκτός ίσως απο λίγο περισσότερο αέρα στις ψηλές (παντα βέβαια σε σχέση με τα akg τα οποία δεν είναι και χαρακτηριστικό
δείγμα σε αυτό το κομμάτι καθώς είναι άπαιχτα) Οσο για την κατασκευή συμφωνώ, οτι είναι over-engineered, αλλά εμένα με ενθουσίασαν (δλδ με τη θετική έννοια) Η εφαρμογή θέλει
πολύ σωστή τοποθέτηση και έπειτα το βάρος τους εκμηδενίζεται βάση της πατέντας του μηχανισμου στηριξης.

Αυτό που πραγματικά μου κάνει εντύπωση (θετική), πέραν των προσωπικών ακουσμάτων και προσωπικών εκτιμήσεων, οτι ακόμη και στη μικρή προς μεσαία κατηγορία τιμής ακουστικών,
φαίνεται οτι ανταποκρίνονται (ή επηρεάζονται εάν θέλετε) απο αλλαγές πρίν απο αυτά σε πηγές και ενισχυτές


Και πάλι καλοάκουστα τα ακουστικά, εύχομαι να τα χαρείς
 

asahi

Established Member
27 March 2011
122
Καλοάκουστα τα νέα αποκτήματα
Χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνεις, αλλά θεωρώ οτι οι ακουστικές εντυπώσεις, έχουν σε μεγάλο βαθμό καθοριστεί απο την πηγή και τον ενισχυτή...τι εννοώ
Στην δική μου περίπτωση, οι ακροάσεις έγιναν με τον συνδυασμό sansa clip+ & τον aune b1 σαν ενισχυτή
Focal spirit pro
Θα συμφωνήσω μερικώς με την περιγραφή σου για το focal spirit pro, με την μόνη ένσταση οτι δεν είναι laid back (για μένα πάντα)...θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν laid back σε σχέση με τα akg σειρά 7, αλλά και πάλι...όχι
Προσωπική εκτίμηση οτι εάν σε κάποιον κάτσει καλά σαν εφαμοργή, πρόκειται για μια καλή περίπτωση ακουστικού, το οποίο δεν υστερεί κάπου(δεν άκουσα τα classic δυστυχώς)

Επίσης, δεν θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου, όσον αφορά στα blue (και να εξηγήσω τί εννοώ), καθως δεν θεωρώ οτι τους λείπει η λεπτομέρεια (με το συνδυασμό μου πάντα)
Θεωρώ οτι όσα περισσότερα τους δώσεις, τόσο καλύτερα ανταποκρίνονται και πραγματικά απογειώθηκαν οταν συνδέθηκαν με το laptop και υψηλής ανάλυσης αρχεία και το aune
Εμένα προσωπικά δεν μου έλειπε τπτ απο το άκουσμα, εκτός ίσως απο λίγο περισσότερο αέρα στις ψηλές (παντα βέβαια σε σχέση με τα akg τα οποία δεν είναι και χαρακτηριστικό
δείγμα σε αυτό το κομμάτι καθώς είναι άπαιχτα) Οσο για την κατασκευή συμφωνώ, οτι είναι over-engineered, αλλά εμένα με ενθουσίασαν (δλδ με τη θετική έννοια) Η εφαρμογή θέλει
πολύ σωστή τοποθέτηση και έπειτα το βάρος τους εκμηδενίζεται βάση της πατέντας του μηχανισμου στηριξης.

Αυτό που πραγματικά μου κάνει εντύπωση (θετική), πέραν των προσωπικών ακουσμάτων και προσωπικών εκτιμήσεων, οτι ακόμη και στη μικρή προς μεσαία κατηγορία τιμής ακουστικών,
φαίνεται οτι ανταποκρίνονται (ή επηρεάζονται εάν θέλετε) απο αλλαγές πρίν απο αυτά σε πηγές και ενισχυτές


Και πάλι καλοάκουστα τα ακουστικά, εύχομαι να τα χαρείς

thanks Δημητρη, εχεις δικιο οσον αφορα το ρολο του setup της δοκιμης, αλλα ακριβως επειδη αυτο θα χρησιμοποιω, ειτε σπιτι, ειτε οταν ταξιδευω, κοιταζα για κατι το οποιο να αποδιδει τα μεγιστα πρωτα με αυτο το setup και επειτα αν εχει τη προοπτικη να αποδωσει καλυτερα με καποιο καλυτερο ενισχυτη κλπ που ισως αποκτησω στο μελλον. και φυσικα η φορητοτητα, λογω ταξιδιων, οπου το blue για παραδειγμα, δε βολευει..πιστεψε με, το ρυθμιζα, το ξαναρυθμιζα, εξακολουθουσε να με ενοχλει οπως και να το φορουσα..γενικα, μου αποσπουσε τη προσοχη, οποτε ηταν ενα μεγαλο μειον. ολα αυτα βεβαια, ειναι υποκειμενικα, γι'αυτο καθενας πρεπει να κανει τις δοκιμες του, εφοσον εχει τη δυνατοτητα και να μη στιριζεται μονο σε reviews :)
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Κοίταξε να τα χαρείς και να τα στρώσεις γρήγορα...γιατί χρωστάς μια συνάντηση για ακρόαση και συγκριση 550-701 και aune
θεωρώ οτι και το focal (εάν παίζει κοντά στα pro που άκουσα) είναι καλή βάση για συμπεράσματα και πρώτες εντυπώσεις
περί των χαρακτήρων των υπολοίπων συσκευών
και πάλι καλοάκουστα και θα τα πούμε απο κοντά σίγουρα
 

asahi

Established Member
27 March 2011
122
Κοίταξε να τα χαρείς και να τα στρώσεις γρήγορα...γιατί χρωστάς μια συνάντηση για ακρόαση και συγκριση 550-701 και aune
θεωρώ οτι και το focal (εάν παίζει κοντά στα pro που άκουσα) είναι καλή βάση για συμπεράσματα και πρώτες εντυπώσεις
περί των χαρακτήρων των υπολοίπων συσκευών
και πάλι καλοάκουστα και θα τα πούμε απο κοντά σίγουρα

αντε, κανε και συ την αγορα σου να κανονισουμε εκεινη τη συναντηση..θελω να ακουσω τον AUNE b1 :)

αν δε μπορεις να αποφασισεις, ξερω κατι K551 που αναζητουν ενα ζεστο σπιτικο.. :p
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,109
Αθήνα, Ηλιούπολη
@asahi post #8

Σχετικό και το post #11
A) Για τα Mo-Fi της Blue ισχύει το σχόλιο μου εδώ.
Με την έννοια ότι μπορούν πολύ εύκολα να μας παραπλανήσουν. Επειδή όπως φαίνεται, τα ίδια δεν έχουν καθόλου δικό τους χαρακτήρα, δίνουν πολύ διαφορετικά αποτελέσματα αντίστοιχα με το set-up όπου είναι συνδεδεμένα. Απαιτείται λοιπόν ιδιαίτερη προσοχή όταν θέλουμε να εξάγουμε συμπεράσματα.

B) Τυχαίνει επίσης να είμαι κάτοχος και των Focal Spirit One. Δε γνωρίζω πόσο κοντινός ή διαφορετικός είναι ο ήχος τους από τα Classic της εταιρείας για τα οποία γίνεται λόγος. Πάντως για τα συγκεκριμένα μπορώ να πω ότι είναι αναλυτικά, ισορροπημένα και γλυκόηχα. Από την άλλη πλευρά -χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια γιατί- στη διάρκεια του χρόνου έχουν αποδειχτεί κάπως αδιάφορα για μένα. Με την έννοια ότι δεν αποτελούν την επιλογή πρώτης καθημερινής χρήσης, όποτε θέλω ν' ακούσω.

Εδώ ερχόμαστε μπροστά σ' ένα πρόβλημα. Κοινό θαρρώ για όσους τυχαίνει να έχουμε στη διάθεση μας περισσότερα ζευγάρια ακουστικά και ένα πλήθος set-up. Ποιό απ' όλα θα διαλέξουμε τη συγκεκριμένη στιγμή για ακρόαση; Με ποιά κριτήρια; Υπεισέρχονται διάφοροι παράγοντες, θέμα ολόκληρης συζήτησης.

Πάντως τα παραπάνω (Focal Spirit One) δεν με κατάφεραν ποτέ να γίνουν τα ακουστικά μου πρώτης καθημερινής χρήσης, άσχετα με την ηχητική τους ποιότητα που την θεωρώ αξιόλογη...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Μιχάλη νομίζω πως η 2ρη γενιά ακουστικών της Φοκαλ (spirit pro & classic) διαφοροποιούνται σε σχέση με τα one! Προς το καλύτερο προφανώς ... Έχω ακούσει για λίγο μόνο τα προ από τα οποία έχω πολύ καλή εντύπωση!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,109
Αθήνα, Ηλιούπολη
Πιθανότατα. Άλλωστε θεωρώ τα Spirit One πολύ καλά.
Το πρόβλημα είναι πως αυτή η κατηγορία -ας την ονομάσουμε "μεσαία κατηγορία"- περιλαμβάνει πολλά καλά ακουστικά που όμως -με κάποιες εξαιρέσεις- έχουν όλα κάποιο δικό τους χαρακτήρα, άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο, έχουν όμως.
Και η επιλογή είναι τελικά σε μεγάλο βαθμό ζήτημα προσωπικού γούστου.
Να βρεις δηλαδή τι σου ταιριάζει περισσότερο ανάμεσα σε πολλά παρόμοια.
Έχω την εντύπωση πως γι' αυτόν ακριβώς το λόγο είναι η πιο δύσκολη κατηγορία, όταν πρόκειται να κάνουμε επιλογή.