HERUS +

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Έχω εδώ και λίγες μέρες το HERUS + από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ταίριασμά του με τα LCD-2 είναι εντυπωσιακό. Γενικά είναι ακουστικά που πρέπει να τους δώσεις ΠΟΛΥ χρόνο, νόμιζα ότι τους είχα δώσει ήδη αρκετό, ετοιμαζόμουν να τα πουλήσω, αλλά με το HERUS + νομίζω ότι θα αργήσω πολύ να τα αποχωριστώ. Το πρόβλημα που έχω με το HERUS + είναι ότι μερικές φορές όταν αλλάζω τραγούδι κάνει ένα φρικτό θόρυβο σαν πολύ δυνατό παράσιτο στο ραδιόφωνο και για να σταματήσει πρέπει να σταματήσω το τραγούδι. Αυτό συμβαίνει σε pc και με JRiver και με Foobar. Και με τον ASIO driver και με WASAPI. Και συμβαίνει με όλα τα είδη αρχείων 16/44, 24/96, 24/192, SACD rips στα πάντα. Όχι με κάθε τραγούδι αλλά αρκετά συχνά. Το έχω δοκιμάσει με το Usb καλώδιο του iDSD Micro καθώς επίσης και με ένα AudioQuest, το πρόβλημα παρουσιάζεται και με τα δύο καλώδια. Και σε διαφορετικές θύρες USB. Υποπτεύομαι τον driver αλλά δεν υπάρχει link για να κατεβάσω παλαιότερο. Καμιά ιδέα κανείς?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,973
έχεις απευθυνθεί στην εταιρεία ; τέτοια θέματα δεν πρέπει να γίνονται αποδεκτά ...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Έχω εδώ και λίγες μέρες το HERUS + από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ταίριασμά του με τα LCD-2 είναι εντυπωσιακό. Γενικά είναι ακουστικά που πρέπει να τους δώσεις ΠΟΛΥ χρόνο, νόμιζα ότι τους είχα δώσει ήδη αρκετό, ετοιμαζόμουν να τα πουλήσω, αλλά με το HERUS + νομίζω ότι θα αργήσω πολύ να τα αποχωριστώ. Το πρόβλημα που έχω με το HERUS + είναι ότι μερικές φορές όταν αλλάζω τραγούδι κάνει ένα φρικτό θόρυβο σαν πολύ δυνατό παράσιτο στο ραδιόφωνο και για να σταματήσει πρέπει να σταματήσω το τραγούδι. Αυτό συμβαίνει σε pc και με JRiver και με Foobar. Και με τον ASIO driver και με WASAPI. Και συμβαίνει με όλα τα είδη αρχείων 16/44, 24/96, 24/192, SACD rips στα πάντα. Όχι με κάθε τραγούδι αλλά αρκετά συχνά. Το έχω δοκιμάσει με το Usb καλώδιο του iDSD Micro καθώς επίσης και με ένα AudioQuest, το πρόβλημα παρουσιάζεται και με τα δύο καλώδια. Και σε διαφορετικές θύρες USB. Υποπτεύομαι τον driver αλλά δεν υπάρχει link για να κατεβάσω παλαιότερο. Καμιά ιδέα κανείς?

Μήπως είναι τη στιγμή της εναλλαγής μεταξύ διαφορετικών κωδικοποιήσεων ?

Λ.χ. ανάμεσα σε PCM κ DSD ?
Ή ανάμεσα σε 44/16 και 192/24 ?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
έχεις τον "latest usb driver" όπως λέει στο site
επίσης έχεις παίξει με τα buffer των players;
σε mac δοκίμασες να δεις αν κάνει το ίδιο;
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Re: Απάντηση: HERUS +

Μήπως είναι τη στιγμή της εναλλαγής μεταξύ διαφορετικών κωδικοποιήσεων ?

Λ.χ. ανάμεσα σε PCM κ DSD ?
Ή ανάμεσα σε 44/16 και 192/24 ?

Ναι έχω προσέξει ότι συνήθως γίνεται την ώρα της αλλαγής
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Η αλήθεια είναι πως έχει συμβεί κ σε εμένα με διάφορους DAC που έχω δοκιμάσει...
Μόνο στο ifi δεν έχει συμβεί ποτέ!
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Με το Herus+ ακούς τα LCD2 απευθείας? πολύ χλωμό το βλέπω ότι έχει τέτοια δυνατότητα οδήγησης...
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Με το Herus+ ακούς τα LCD2 απευθείας? πολύ χλωμό το βλέπω ότι έχει τέτοια δυνατότητα οδήγησης...

Μια χαρά και με τα LCD-2 και με τα HD580 jubilee (κάτι σαν HD600). Οχι καλά με ΗΕ-500, μια φορά τα έβαλα και τα έβγαλα κατευθείαν. Ασχετα με την απάντηση στον Chris μόλις πρόσεξα ότι παρουσιάζει το πρόβλημα και σε αλλαγές τραγουδιών, (όχι όταν αλλάζω εγώ αλλά όταν τελειώνει το ένα τραγούδι και αρχίζει το άλλο).
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Ωχ!!!!
Αυτό σαφώς και δεν είναι φυσιολογικό!!!
Δλδ με τον προηγούμενο driver δεν το έκανε και το κάνει τώρα;
Μήπως να απεγκατασήσεις και να τον εγκαταστήσεις ξανά;
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Δεν εχω ιδεα για τον προηγούμενο driver. το έχω 10 μέρες. Και το κάνει συνέχεια. Αν κάποιος φίλος έχει προηγούμενο driver ευχαρίστως να ον δοκιμάσω... Στο site έχει μόνο τον τελευταίο
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Πρόβλημα latency. Είναι μία μικρή πιθανότητα. Παίξε με τις ρυθμίσεις ASIO αν γίνεται. Αν και δεν το πολυπιστεύω.

Με ποιό λειτουργικό σύστημα (Windows, Mac, Linux κλπ) δουλεύεις; Μήπως 10; Δοκίμασε και με προηγούμενη έκδοση.

Πρόβλημα συμβατότητας haedware. Η άλλη σοβαρή πιθανότητα. Δοκίμασε το μηχανάκι και σε άλλο υπολογιστή ή άλλο set-up να διαπιστώσεις αν θα έχεις και εκεί το ίδιο πρόβλημα.

Δοκίμασε και με διαφορετικά προγράμματα αναπαραγωγής (players).

Υποθέτω φυσικά ότι έχεις μελετήσει πολύ προσεκτικά τα FAQ's εδώ. Τους έριξα μόνο μιά ματιά στα πεταχτά...
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Ύστερα από 2 ώρες περίπου ακρόαση με JRiver στο MacBookAir δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στην αναπαραγωγή όλων των αρχείων, μιλάμε για τα πάντα όλα. Στην αρχή έπεσε μια φρίκη γιατί δεν ακουγόταν τίποτα από το JRIVER αλλά έπρεπε, (περίεργο), να απενεργοποιήσω το Integer Mode στις ιδιότητες. Μετά από αυτό, κανένα πρόβλημα στην αναπαραγωγή... Χάρηκα πολύ γιατί το HERUS + είναι θαυμάσιο μηχανάκι. Δεν ξέρω να μιλήσω για φυσική, αλλά ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ευχαριστιέμαι περισσότερο τα LCD-2 με αυτό το μικρόβιο, από ότι με το iFi iDSD micro.... Σήμερα δοκίμασα και τα DENON με το HERUS + και το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο. Πολύ εντυπωσιακός θα έλεγα ψαρωτικός συνδυασμός ειδικά με το JRiver. Παρ' όλο τον εντυπωσιακό χαρακτήρα του ντουέτου DENON - HERUS + εξακολουθεί να μου αρέσει περισσότερο το ζευγάρι LCD-2 - HERUS + . Αυτά τα βιαστικά προς το παρόν...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Στην αρχή έπεσε μια φρίκη γιατί δεν ακουγόταν τίποτα από το JRIVER αλλά έπρεπε, (περίεργο), να απενεργοποιήσω το Integer Mode στις ιδιότητες.



To Integer Mode πρέπει να το υποστηρίζει και η συσκευή για να είναι ενεργό.
Προφανώς το Herus ΔΕΝ το υποστηρίζει, εξού και το πρόβλημα.

Δεν τρέχει κάτι πάντως.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,815
Μεσευρώπη
Βάλτε ρε και κανα λινκ

http://www.resonessencelabs.com/herus/

καμιά φωτογραφία...
HERUS-LR.png
 
Last edited: