[Επίσημο] OnePlus X

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
One_Plus_X_e1446115885810.png



Μόλις ήρθε:

This is it. Our new line of OnePlus devices has just launched – presenting the OnePlus X.

With a stunning form, impeccable camera, and exquisite build materials, the OnePlus X focuses on the balance between design and utility. It’s about craft. It’s about leaving our comfort zone and trying something new. Find out more.

Starting November 19, get the OnePlus X from $249 with an invite. The new invite system means we’re selling with invites for just one month – then, you can purchase the OnePlus X invite-free in our weekly open sales! Sign up for the reservation list here to get access to early invites. Today, 5,000 invites will be sent out to the early birds, which can be used for purchase on November 19. Keep an eye on your inbox!

Can’t wait to get your hands on the OnePlus X? For three days only, we will be selling exclusively at colette Paris from November 2-4. From then on out, follow the OnePlus team around the globe as we take the OnePlus X on a tour of world-renowned boutiques. Find out if we’re coming to a city near you.

Never Settle.

https://oneplus.net/gr/x

Specs:
Basic Parameters
Colors: Ceramic, Onyx
Dimensions: 140 x 69 x 6.9 mm
Weight: Onyx: 138 g (4.86 oz)
Ceramic: 160 g (5.64 oz)
Operating System: OxygenOS based on Android 5.1.1
CPU: Qualcomm® SnapdragonTM 801 processor with 2.3 GHz Quad-core CPUs
GPU: Qualcomm® AdrenoTM 330
RAM: 3GB LPDDR3
Storage: 16GB eMMC v5.0
(Expandable storage up to 128GB)

Sensors: Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Ambient Light, HALL
Battery: Embedded rechargeable typical 2,525 mAh LiPo battery
Max. SAR FCC: Head-1.108 W/kg; Body-1.110 W/kg
CE: Head-0.317 W/kg; Body-0.420 W/kg
IN Regulations: Head-0.428 W/kg; Body 0.601 W/kg
Connectivity
North America: GSM: 850, 900, 1800, 1900MHz
WCDMA: Bands 1/2/4/5/8
FDD-LTE: Bands 1/2/4/5/7/8
CDMA EVDO: -
EU/India: GSM: 850, 900, 1800, 1900MHz
TDD-LTE: Bands 38/40
WCDMA: Bands 1/2/5/8
FDD-LTE: Bands 1/3/5/7/8/20
CDMA EVDO: -
Wi-Fi: 2.4Ghz b/g/n WCN3680
Bluetooth: Bluetooth 4.0
Positioning: Supports GPS, GLONASS, and BDS
Audio
Speakers: Bottom-facing speaker
Microphones: Dual-microphone with noise cancellation
FM Radio: Yes
Display
Size: 5.0 inch Corning® Gorilla® Glass 3
Resolution: 1080p Full HD, 441 PPI
Type: Active Matrix OLED
Ports, Slots, Buttons & Indicators
SIM: 2 slots - fits either 2 Nano SIM cards (DSDS) or 1 Nano SIM and 1 MicroSD card
Ports: Data & charging: Micro-USB
Audio: 3.5mm jack
Buttons: Power Button
Volume Rockers
Alert Slider
Capacitive / On-screen buttons
Indicators: 1 LED notification light (multicolored)
Camera
Back Camera: 13 MP
Aperture: f/2.2
Front Camera: 8 MP
Aperture: f/2.4
Video: 1080p resolution video
Slow Motion: 720p video at 120fps
Multimedia
Audio Supported Formats: Playback: MP3, AAC, AAC+, WMA (v9 and v10), AMR-NB, AMR-WB, WAV, FLAC, WAV, OGG
Recording: WAV AAC AMR EVRC QCELP
Video Supported Formats: Playback: HEVC (H.265), H.264, MPEG-4, DivX, Xvid, MPEG-2, MP4, MOV, 3GP, AVI, MKV, ASF
Recording: AVC
Image Supported Formats: Playback: JPEG, PNG, BMP, GIF
Output: JPEG
In the Box
1x OnePlus X
1x Micro-USB cable
1x Charger
1x Protective case
1x SIM tray ejector
1x Quick start guide
1x User guide
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,421
Θεσσαλονίκη
Re: The OnePlus X has officially arrived

Πολύ design!. Βασικά απορώ πως δεν τους την έπεσε η apple...
Δίκαρτο ή με κάρτα μνήμης, OLED 5 inch...
Καλά, ο επεξεργαστής δε σπέρνει αλλά και πάλι, όσους δε θέλουν το top of the top of the top κλπ δε νομίζω να τους λείψει τίποτα από ταχύτητα κ.ο.κ.
Η μπαταρία δεδομένης της οθόνης φαντάζει απλά decent βέβαια.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: The OnePlus X has officially arrived

Ωραία δουλειά. Κρίμα που στις πωλήσεις της η εταιρεία είναι ασόβαρη/ανίκανη
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: The OnePlus X has officially arrived

Εξαιρετική επιλογή ο 801 ...

Μειωμένη συχνότητα βλέπω, και ανησυχώ. 2.3 αντί 2.5 που είναι κανονικά. Επίσης θα προτιμούσα κάποιο νεότερο SoC, και κατά προτίμηση 64 bit. Οχι οτι το 801 είναι κακό, αντιθέτως... Αλλά όπως και να έχει, θα προτιμούσα κανά 808 (φαντάζομαι όμως ότι θα αύξανε το κόστος).

και όπως όλοι ήδη είπατε, όμορφη κατασκευή...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: The OnePlus X has officially arrived

απο το μεγαλο, το μονο που του λειπει ειναι finger print .. αν δεν παιζουμε games και "βαριες" εφαρμογες δεν νομιζω να υπαρχει αντιληπτη διαφορα στην ταχυτητα..

τιμη στο περιπου γνωριζουμε;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,421
Θεσσαλονίκη
Re: The OnePlus X has officially arrived

Στο αρχικό ποστ γράφει 249 δολλάρια. Δεν είναι πολλά αλλά σίγουρα δεν τα λες και λίγα. Εκτός αν είμαι σε τσιγγούνικο mood και έτσι μου φαίνεται.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: The OnePlus X has officially arrived

Στο αρχικό ποστ γράφει 249 δολλάρια. Δεν είναι πολλά αλλά σίγουρα δεν τα λες και λίγα. Εκτός αν είμαι σε τσιγγούνικο mood και έτσι μου φαίνεται.

τα 249 δολάρια μεταφραζονται σε 199 λίρες και 280 ευρώ http://www.engadget.com/2015/10/29/meet-the-249-oneplus-x/
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: The OnePlus X has officially arrived


Για τα λεφτά του πολύ καλό φαίνεται εκ πρώτης όψεως , μακάρι να ήταν και το απογοητευτικό σε πολλούς τομείς 1+2 έτσι.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: The OnePlus X has officially arrived

τα 249 δολάρια μεταφραζονται σε 199 λίρες και 280 ευρώ http://www.engadget.com/2015/10/29/meet-the-249-oneplus-x/

269 η γυάλινη κανονική έκδοση , και 369 η κεραμική.
Αν εκανε 250 θα το έπαιρνα οριακά , στα 270 δεν νομίζω (με τη λογική οτι εχω και ενα Note 4).
Θεωρώ πάντως οτι θα είναι πολύ αξιόλογη συσκευή.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: The OnePlus X has officially arrived

το κεραμικο σε σχεση με το γυαλινο, περα απο το design, εχει καποια αλλη διαφορά;
μηπως το κεραμικο σε σχεση με το γυαλι ειναι πιο ανθεκτικο στις πτωσεις;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: The OnePlus X has officially arrived

το κεραμικο σε σχεση με το γυαλινο, περα απο το design, εχει καποια αλλη διαφορά;
μηπως το κεραμικο σε σχεση με το γυαλι ειναι πιο ανθεκτικο στις πτωσεις;

Δεν νομίζω να εχει ιδιαίτερη διαφορά.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: The OnePlus X has officially arrived

ποια τεχνολογια θεωρειτε καλυτερη για οθονη κινητου;
και σε ποιους τομεις υπερτερει η καθε τεχνολογια οθονων;
γνωριζω οτι υπαρχουν AMOLED, και IPS LCD..

απο μερικα αρθρα στο ιντερνετ που ετυχε να διαβασω, ολα καταληγουν στο οτι καμια απο τις 2 δεν ειναι καλυτερη overall απο την αλλη.

http://www.gizmag.com/amoled-vs-ips-display-technology/39196/
http://www.cnet.com/news/abcs-of-smartphone-screens-1080p-and-more-smartphones-unlocked/
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: The OnePlus X has officially arrived

Οι AMOLED είναι κλάσεις ανώτερες από τις IPS σε όλα (αντίθεση , χρώματα , φωτεινότητα). Αλλά το κυριότερο πλεονέκτημα είναι η ομοιομορφία (κιτρινίλες , banding κτλ) στην οποία λίγο ως πολύ όλες οι IPS έχουν θέμα (δες πχ. την φασαρία που γίνεται αυτή την εποχή με την οθόνη του Nexus 5Χ).
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: The OnePlus X has officially arrived

στα αρθρα που εβαλα αναφερουν πιο φυσικα χρωματα για τις IPS και καλυτερο sharpness σε σχεση με AMOLED,
δεν θυμαμαι τι γραφουν για χρηση κατω απο ηλιο, που νομιζω ειναι το πιο χρησιμο..
παντως λιγο που ειχα δει την οθονη του edge/s6 σε μαγαζι, τα χρωματα της ειναι παρα πολυ κορεσμενα/ψευτικα σε βαθμο να νομιζω οτι βλεπω στατικη εκτυπωμενη εικονα.
θυμιζουν χρωματα videogames, σε καποιους βεβαια αρεσει αυτο..
κατα τα αλλα ηταν εξαιρετικη.

Ultimately, you should focus on the strengths of each technology when choosing – that's bright colors and deep blacks for AMOLED, and natural colors and sharpness for IPS LCD. It would be nice to have one technology that does everything perfectly, of course, but we're not quite there yet.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: The OnePlus X has officially arrived

Εξαρτάται το κάθε συγκεκριμένο πάνελ κάθε φορά.
Επειδή μιλάμε για κινητά ας πάρουμε σαν παράδειγμα για σύγκριση δύο από τους δυνατότερους αντιπροσώπους της κάθε τεχνολογίας. Samsung S6 vs Lg G4.
Η οθόνη του S6 έχει μεγαλύτερη αντίθεση και καλύτερο μαύρο. Eλαττώματα που μπορείς να συναντήσεις είναι το burn in/image retention (αν και σπάνιο)
Η οθόνη του Lg G4 έχει πιο σωστά χρώματα και καλύτερο λευκό. Ελαττώματα που μπορείς να συναντήσεις είναι οι ανομοιομορφίες/banding.(καθόλου σπάνιο)

Η φωτεινότητα και η θέαση κάτω από τον ήλιο εξαρτάται . Οι τελευταίες amoled τις σάμσουνγκ είναι πολύ φωτεινές. Αλλά επειδή έχω και εγώ κινητό με amoled να πω ότι η φωτεινότητα είναι μαύρα χάλια...

Προσωπικά θεωρώ από τις υλοποιήσεις των δύο τεχνολoγιών στα σημερινά smartphones καμία δεν είναι σε εξαιρετικό επίπεδο. Δεν μου αρέσει ούτε να βλέπω το μαύρο να γκριζάρει αλλά ούτε και να βλέπω το κόκκινο να πορτοκαλίζει...

Δες και αυτό το βίντεο από την σύγκριση S6 vs G4 vs M9. Eίναι χαρακτηριστικό παράδειγμα
https://www.youtube.com/watch?v=UHXICTs4A3E
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: The OnePlus X has officially arrived

Το ίδιο ίσχυε και στα video και στις φωτο η μονο στα μενού;
στα μενου ηταν σιγουρα.. στις φωτογραφιες και στα video δυστυχως δεν θυμαμαι..
αλλα οπως προειπα, σε καποιους αρεσουν τα υπερκορεσμενα χρωματα.
αλλα και η κιτρινιλα (οπου ανεφερε ο Yperion) για μερικες IPS που εχω παρατηρησει και εγω, ειναι εξισου ενοχλητικη.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: The OnePlus X has officially arrived

Εξαρτάται το κάθε συγκεκριμένο πάνελ κάθε φορά.
Επειδή μιλάμε για κινητά ας πάρουμε σαν παράδειγμα για σύγκριση δύο από τους δυνατότερους αντιπροσώπους της κάθε τεχνολογίας. Samsung S6 vs Lg G4.
Η οθόνη του S6 έχει μεγαλύτερη αντίθεση και καλύτερο μαύρο. Eλαττώματα που μπορείς να συναντήσεις είναι το burn in/image retention (αν και σπάνιο)
Η οθόνη του Lg G4 έχει πιο σωστά χρώματα και καλύτερο λευκό. Ελαττώματα που μπορείς να συναντήσεις είναι οι ανομοιομορφίες/banding.(καθόλου σπάνιο)

Η φωτεινότητα και η θέαση κάτω από τον ήλιο εξαρτάται . Οι τελευταίες amoled τις σάμσουνγκ είναι πολύ φωτεινές. Αλλά επειδή έχω και εγώ κινητό με amoled να πω ότι η φωτεινότητα είναι μαύρα χάλια...

Προσωπικά θεωρώ από τις υλοποιήσεις των δύο τεχνολoγιών στα σημερινά smartphones καμία δεν είναι σε εξαιρετικό επίπεδο. Δεν μου αρέσει ούτε να βλέπω το μαύρο να γκριζάρει αλλά ούτε και να βλέπω το κόκκινο να πορτοκαλίζει...

Δες και αυτό το βίντεο από την σύγκριση S6 vs G4 vs M9. Eίναι χαρακτηριστικό παράδειγμα
https://www.youtube.com/watch?v=UHXICTs4A3E

συμφωνω με τον Βλαχακη.. προτιμω λιγο χειροτερο μαυρο αλλα φυσικα χρωματα απο τα υπερκορεσμενα χρωματα και την χειροτερη χρηση κατω απο τον ηλιο του S6..

αν ειχε λιγο καλυτερο σχεδιασμο το LG G4 και επιτελους ποτε θα καταλαβουν οτι εχουν το χειροτερο logo ever! θα το σκεφτομουν σοβαρα για αγορα..
τουλαχιστον στα ακριβοτερα το βαζουν διακριτικα, βαφωντας το σε ενα τονο, απο το χρωμα του πλαισιου.
πχ στο LG V10 που εχει πολυ πιο καλαισθητο σχεδιασμο αν η καμπυλη στο πανω και στο κατω μερος το χαλανε..

LG-V10-hero-lineup.jpg


ισως το one plus x, το LG V10 και το Sony Z5 να ειναι απο τα πιο καλαισθητα κινητα για το 2015.
βεβαια ειναι και θεμα προσωπικου γουστου.
 
Last edited: