[Επίσημο] LeTV Smartphones

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση

Ψιλοχαμός γίνεται τον τελευταίο καιρό με τα smartphones της κινεζικης LeTV (εταιρεία streaming στη Κίνα).

Ποιοτικές κατασκευαστικά συσκευές , εξαιρετικά εξοπλισμένες (3gb ram με X10 το minimum , ως και 4gb ram
και snapdragon 810 ) και με εξαιρετικό feedback τους μήνες που κυκλοφορούν (δεν είναι ζημιάρικα κοινώς).

Οι συσκευές που εχει ειναι οι ακόλουθες (αντιγράφω απο άρθρο του insomnia.gr)


b5c92a84b09d472586da86b8c0f62e0e.jpg



Η LeTV ανακοίνωσε τα Le Max, Le 1 Pro και Le 1, και όλα τους κάνουν χρήση για την φόρτιση ή την επικοινωνία
τους με τον υπολογιστή του νέου πρότυπου USB Type-C.

Η ναυαρχίδα της εταιρείας, LeTV Le Max που είναι κατασκευασμένο ως επί το πλείστον από αλουμίνιο, διαθέτει οθόνη
6,33 ιντσών LCD IPS που υποστηρίζει ανάλυση WQHD (2560 x 1440 pixels) και βασίζεται στο κορυφαίο Qualcomm
Snapdragon 810 SoC (octa-core, 2,0GHz, 64-bit), το οποίο συνοδεύεται από 4GB LPDDR4 RAM και 64GB ή 128GB
αποθηκευτικού χώρου. Στην πρόσοψη, διαθέτει κάμερα UltraPixel όπως λέει η εταιρεία, ενώ στο πίσω μέρος εξοπλίζεται
με κάμερα που βασίζεται στον τελευταίας τεχνολογίας αισθητήρα της Sony, IMX230 ανάλυσης 21 Megapixels, ο οποίος
συνδυάζεται με σύστημα φακών f/2.0,με dual-tone flash καθώς και με σύστημα οπτικής σταθεροποίησης εικόνας.

Το Le Max διαθέτει επίσης ESS Hi-Fi chip ήχου (με σύστημα audio tuning της AKG), αναγνώστη δαχτυλικών αποτυπωμάτων
one-touch, υπέρυθρες, υποστήριξη dual-SIM και WirelessHD display καθώς και μπαταρία 3500mAh. Όσο αφορά στην
εμφάνιση, έχει δανειστεί λεπτομέρειες από τα Apple iPhone 6, Huawei Mate 7 και HTC One Max.


gallery_286955_1880_44500.jpg



Το μικρότερου μεγέθους Le 1 Pro διαθέτει μικρότερης διαγωνίου οθόνη 5,5 ιντσών QHD (2560 x 1440 pixels) και κύρια
κάμερα με αισθητήρα 13 Megapixels που επίσης διαθέτει σύστημα οπτικού σταθεροποιητή εικόνας. Επίσης έχει μικρότερη
μπαταρία 3000mAh καθώς και αποθηκευτικό χώρο 32GB ή 64GB.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο αισθητήρας δαχτυλικών αποτυπωμάτων και η τεχνολογία WirelessHD απουσιάζουν.
To Le 1 Pro βασίζεται επίσης στο Qualcomm Snapdragon 810 SoC ενώ διαθέτει 4GB LPDDR4 RAM. Το κόστος της
συσκευής είναι οΏ 2499.


gallery_286955_1880_282368.png



Το οικονομικότερο μοντέλο της σειράς, το απλό LeTV Le 1, έχει κόστος οΏ 1499 και αφήνει το μέταλλο για χάρη του πλαστικού
(διαθέτει πάντως μεταλλικό πλαίσιο περιμετρικά). Διαθέτει οθόνη 5,5 ιντσών LCD IPS ανάλυσης 1080 x 1920 pixels και βασίζεται
στο νέο MediaTek Helio X10 SoC (octa-core, 2,2GHz, 64-bit) που συνοδεύεται από 3GB LPDDR3 RAM και 16GB, 32GB ή 64GB
αποθηκευτικού χώρου. Διαθέτει κάμερα 5,0 Megapixels στην πρόσοψη, κύρια κάμερα 13 Megapixels με σύστημα οπτικού
σταθεροποιητή εικόνας και μπαταρία 3000mAh. Σε αντίθεση με το Le 1 Pro, δεν διαθέτει Hi-Fi chip επίσης.


gallery_286955_1880_50661.png



Επίσης μολις αυτές τις ημέρες κυκλοφορησε και το LeTV Le 1s το οποιο εχει παρεμφερή χαρακτηριστικά με το μικρό,
αλλα εχει μεταλλικό σώμα .


LeTV-Le-1s-01-570.jpg




Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιαζει το Χ800 με 4gb ram , snapdragon 810 (no throttling) , 2k 5.5" IPS, IR,
Dual sim, hi fi chip, usb type-c το οποίο μπορεί να το αποκτήσει κάποιος απο τα 280 (32gb ram).

Ελληνικές παρουσιάσεις θα βρείτε στα παρακάτω link.

Letv Le One Pro (X800):

https://techvalue.gr/letv-le-one-pro-smartphone-9889/
http://www.myphone.gr/d/letv/le-1-pro-x800.554/hands-on/


LeTV Le 1 (X600) :

http://www.myphone.gr/d/letv/x600.531/hands-on/







 
Last edited by a moderator:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: LeTV Smartphones

Θα εχω το τουμπανάκι (LeTV X800) αρχές της εβδομάδας.
Το περιμενω πως και πως.
Το μονο που θα με πειράξει θα είναι το status οταν θα το αφήνω στο τραπέζι :p , γιατι στα υπόλοιπα ειναι τερατάκι (2k ,snapdragon 810 , 4gb ram , sony 13mp , IR , quick charging , usb-c , ESS hi-fi chip )
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: LeTV Smartphones

Θα εχω το τουμπανάκι (LeTV X800) αρχές της εβδομάδας.
Το περιμενω πως και πως.
Το μονο που θα με πειράξει θα είναι το status οταν θα το αφήνω στο τραπέζι :p , γιατι στα υπόλοιπα ειναι τερατάκι (2k ,snapdragon 810 , 4gb ram , sony 13mp , IR , quick charging , usb-c , ESS hi-fi chip )

Από που το χτύπησες και τόσο γρήγορα?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LeTV Smartphones

Θα εχω το τουμπανάκι (LeTV X800) αρχές της εβδομάδας.
Το περιμενω πως και πως.
Το μονο που θα με πειράξει θα είναι το status οταν θα το αφήνω στο τραπέζι :p , γιατι στα υπόλοιπα ειναι τερατάκι (2k ,snapdragon 810 , 4gb ram , sony 13mp , IR , quick charging , usb-c , ESS hi-fi chip )

Κανένας σοβαρός άνθρωπος όπως εσύ δεν έχει ανάγκη να ανεβάζει το status από το κινητό του.

Μεγεια.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: LeTV Smartphones

Από που το χτύπησες και τόσο γρήγορα?

Mythozz αν με πιάνεις :p

Κανένας σοβαρός άνθρωπος όπως εσύ δεν έχει ανάγκη να ανεβάζει το status από το κινητό του.

Μεγεια.

Αυτό ειναι μια μεγάλη αλήθεια ( Δεν μου την πέφτεις ,ετσι ? :p )

Ευχαριστώ για τις ευχές.Η αλήθεια ειναι οτι θα κρατήσω και το Note 4 μεχρι να αποφασίσω.

Πάντως η LeTV θα το υποστηρίξει κανονικά για 2 ετη και εχουν πει για android 6.0 τον Ιανουαριο.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: LeTV Smartphones

Mythozz αν με πιάνεις :p



Αυτό ειναι μια μεγάλη αλήθεια ( Δεν μου την πέφτεις ,ετσι ? :p )

Ευχαριστώ για τις ευχές.Η αλήθεια ειναι οτι θα κρατήσω και το Note 4 μεχρι να αποφασίσω.

Πάντως η LeTV θα το υποστηρίξει κανονικά για 2 ετη και εχουν πει για android 6.0 τον Ιανουαριο.
α το βαρέθηκε, με το καλό να παραλάβεις
 
Re: LeTV Smartphones

Θα εχω το τουμπανάκι (LeTV X800) αρχές της εβδομάδας.
Το περιμενω πως και πως.
Το μονο που θα με πειράξει θα είναι το status οταν θα το αφήνω στο τραπέζι :p , γιατι στα υπόλοιπα ειναι τερατάκι (2k ,snapdragon 810 , 4gb ram , sony 13mp , IR , quick charging , usb-c , ESS hi-fi chip )

Και έλεγες ότι εγώ πήρα κινεζιά, ε; Καλά.. θα υποφέρεις! :D
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: LeTV Smartphones

οκ, αυτό ξέφευγει από κινητό, είναι περισσότερο tablet

Δεν μας πειράζουν αυτά , ανοικτόμυαλοι είμαστε (με χέρια σαν κουπιά :SFGSFGSF: )

Και έλεγες ότι εγώ πήρα κινεζιά, ε; Καλά.. θα υποφέρεις! :D

Ειμαι πολύ σιγουρος για αυτό.Αν το πουλήσω, για αυτόν τον λόγο θα είναι.Εκει θα καταντήσουμε , να μας κοροιδεύουν οι της oneplus :lehrer:

Το διαβασα τρεις φορες μεχρι να καταλάβω τι εννοούσες.

Ασε κατρακύλα σε status.Φαντάσου κάποτε ειχα iphone :hanged:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: LeTV Smartphones

Και επειδή κάποιοι έβγαλαν γλώσσα , θα υπάρξει και LeTV X800 vs Oneμπλιαχ 2 :afro: συγκριτικό ... :drummer:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: LeTV Smartphones

Τελευταία βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον για την άγνωστη μέχρι πρότινος LeTV.
Από sar πως τα πάνε τα κινητά?

Αναφέρει το άνω όριο (1.5) όπως πχ τα iphone αλλά προφανώς είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: LeTV Smartphones

Παρέλαβα και έστησα τα βασικά ...

Το κινητό ειναι απλά εκπληκτικό.
Απιστευτη κατασκευή , εξαιρετικός σχεδιασμός (μικρά bezels) και σφαιράτο σε όλες τις λειτουργίες του.Δεν δείχνει να του λείπει τίποτα.
Μονο η ασυμβατότητα με τον nova launcher με χάλασε.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LeTV Smartphones

Μεγεια Χρήστο.

Βλέπω ότι έχει και οθόνη Sharp IGZO και όχι τις ξεπλυμένες IPS που βάζουν άλλες εταιρείες.

Μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο κινητό θα το αγόραζα και εγώ.