The Illusionist

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
illusion.gif

Ο Μάγος Άϊζενχαϊμ
The Illusionist


Χώρα : ΗΠΑ
Έτος : 20007
Διάρκεια : 104
Είδος : Μυστηρίου - εποχής
Σκηνοθεσία : Neil Burger
Πρωταγωνιστούν: Edward Norton, Paul Giamatti, Jessica Biel
Εικόνα: 1,78:1
Ήχος: D.D5,1 & DTS


Μια μαγική ταινία άκρος εντυπωσιακή και στιλάτη που μεταφέρει το κλίμα της εποχής με πολύ πετυχημένο τρόπο. Ο πρωταγωνιστής πείθει στο ρόλο του και το σενάριο αν και κάπως υπερβολικό σε κρατάει μέχρι το τέλος και την ανατροπή αυτού. Ότι πρέπει για να φωνάξετε φίλους για προβολή.


Αρχές του 20ου αιώνα. Ο Άϊζενχαϊμ, ένας νεαρός μάγος, που εξαιτίας των μαγικών του δυνάμεων, πολλοί πιστεύουν ότι έχει σχέση με το διάβολο, ερωτεύεται παράφορα την πριγκίπισσα Σοφία. Όμως, τα πράγματα για τον ίδιο δυσκολεύουν όταν η νεαρή πριγκίπισσα ανακοινώνει ότι αποφάσισε να παντρευτεί το διάδοχο του θρόνου, πρίγκιπα Λεοπόλδο. Η καρδιά του νεαρού μάγου ραγίζει. Ο μοναδικός τρόπος να κερδίσει την αγαπημένη του, είναι να χρησιμοποιήσει τις μαγικές δυνάμεις του! Ο αρχηγός της αστυνομίας της Βιέννης αναλαμβάνει ένα πολύ δύσκολο έργο. Να συλλάβει τον Άϊζενχαϊμ κατασκευάζοντας ψεύτικες κατηγορίες. Ο μάγος όμως έχει αντίθετη γνώμη και ετοιμάζεται για ένα τελευταίο κόλπο που θα κόψει την ανάσα.






 
Last edited by a moderator:

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Πολυ καλη ταινια, την ειχα δει (και αυτη) στο αεροπλανο πριν απο παρα πολλους μηνες.
(Αληθεια, γιατι καθυστερησε τοσο να βγει σε dvd?)

Σε 720p θα την δω προσεχως !!

Μαυρο και των γονεων (χρειαζεται ντιλα δλδ).:grinning-smiley-043

Απροσμενο τελος.

Περισσοτερα απο τον Κωστα αυριο?
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,108
Homeless
Ωραια ταινια. Αναφερεται σε μαγους οπως και στο Prestige με μυστήριο σεναριο επισης.
 
17 June 2006
23,878
Αθήνα
Την θυμάμαι από τον κινηματογράφο. Πολύ καλή, ατμόσφαιρα εποχής με μυστήριο. Είχε βγει σχεδόν μαζί με το prestige αλλά το τέλος είναι πιό ρεαλιστικό (καλοστημένη απάτη) και όχι τόσο τραβηγμένο όσο το prestige (δίδυμα αδέρφια). Δεν λέω άλλα για να μην με βαρέσετε..:violent-smiley-030:
Μακάρι να βγει με καλή εικόνα στο dvd.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Την θυμάμαι από τον κινηματογράφο. Πολύ καλή, ατμόσφαιρα εποχής με μυστήριο. Είχε βγει σχεδόν μαζί με το prestige αλλά το τέλος είναι πιό ρεαλιστικό (καλοστημένη απάτη) και όχι τόσο τραβηγμένο όσο το prestige (δίδυμα αδέρφια). Δεν λέω άλλα για να μην με βαρέσετε..:violent-smiley-030:
Μακάρι να βγει με καλή εικόνα στο dvd.
Καλά βρε αυτό κατάλαβες?-bye-


Δυστυχώς σε DVD η εικόνα ενώ έχει αρκετά καλή ευκρίνεια και ήχο DTS στα σκοτεινά χάνει το παιδί τη μάνα . Φαίνεται όμως καθαρά πως η ταινία είναι ότι καλύτερο για HD . Θα προσέξετε ότι καθ όλη την διάρκεια υπάρχει ένα πέπλό - φίλτρο στην εικόνα που στις άκρες σκοτεινιάζει και στο κέντρο κυκλικά καθαρίζει . Σκηνοθετικό επίτευγμα που αποδίδει σωστά στην μεταφορά της εποχής καθώς σου δίνει την εντύπωση πως βλέπεις μια παλιά ταινία με αλλοίωση απ το χρόνο χωρίς ώμος αυτό να επηρεάζει την ευκρίνεια .
 

Nightfall

Senior Member
19 March 2007
480
Αθήνα, Παπάγου
Εγώ την βρήκα αρκετά καλή. Πολύ εύκολος ρόλος για τον Νόρτον, o Giamatti απολαυστικός όπως πάντα. Αρκετά προβλέψιμο. Προσωπικά προτιμώ το Prestige.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ φωτογραφία, συμπαθητική μουσική, καλές ερμηνείες, πετυχημένη αναπαράσταση της εποχής και κάποια λογικά κενά και βεβιασμένες λύσεις στο σενάριο. Συνολικά, μια καλή προσπάθεια. Πάντως, η σωστή απόδοση των φωτοσκιάσεων και των χρωμάτων της ταινίας είναι μια καλή πρόκληση για οποιοδήποτε προβολικό σύστημα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,682
Εγώ την βρήκα αρκετά καλή. Πολύ εύκολος ρόλος για τον Νόρτον, o Giamatti απολαυστικός όπως πάντα. Αρκετά προβλέψιμο. Προσωπικά προτιμώ το Prestige.
+1
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Πραγματι ομορφη ταινια.
Υπεροχη ατμοσφαιρα & κοστουμια εποχης,πολυ καλος ο Ε.Νορτον
καλη φωτογραφια,καλο & το σαουντρακ του Φ.Γκλας & γενικοτερα
ενα εργο που διακρινεται αναμεσα στις νεες κυκλοφοριες
& αξιζει θεασης.
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Re: Απάντηση: The Illusionist

Τώρα που αναφέρθηκε η μουσική να σας πω πως το soundtrack έχει την υπογραφή του Philip Glass και είναι θεϊκό . Μια από τις επόμενες μέρες θα το αγοράσω


:SFGSFGSF::SFGSFGSF:

Τρομερη ταινια. Αργησε παρα πολυ να βγει στα videoclub.
 

webtolis

New member
26 June 2006
59
Πολύ καλή ταινία, προσωπικά μου άρεσε περισσότερο απο το Prestige..

Και ο Norton για αλλη μια φορά πολύ καλός.
 
17 June 2006
23,878
Αθήνα
Είναι πολύ χαμηλή η εγγραφή ακόμα και στο DTS. Ανέβασα 8-9db την ένταση του ενισχυτή από τα συνηθισμένα επίπεδα για να ευχαριστηθώ το μουσικό υπόβαθρο και να ακούσω διαλόγους με ζωντάνια.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Την ειδα στο σινεμα και μπορω να πω οτι ηταν απο τις ταινιες που δινεις τα λεφτα σου και δεν το μετανιωνεις ουτε ενα λεπτο!!!!
Απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει τα τελευταια χρονια.
 

Νικόλ

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,237
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Χθες κατάφερα και την είδα... είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει! Δεν έχω να γράψω περισσότερα γιατί με κάλυψε πλήρως ο leo09.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,321
Δεν το έχω δει τόσο καιρό γιατί σαν σενάριο είναι κοντά στο Prestige.
Όμως με βάλατε στην πρίζα με αυτά που γράφετε και θα κάτσω να
την δω μέσα στην εβδομάδα.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,321
Το είδα και εγώ τελικά. Πολύ καλή ταινία με τον
Norton να είναι απολαυστικός για άλλη μια φορά.

Θεωρώ ότι δεν έχει καμμία σχέση με το Prestige
σαν σενάριο, αν εξαιρέσεις ότι και στα δύο ο πρωταγωνιστής
είναι μάγος.

Εάν κάποιος δεν την έχει δει για αυτό το λόγο (όπως εγώ)
να την δει σύντομα.