Plasma (& projector) calibration for dummies

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους. Μέτα από αρκετή αναμονή έφτασε στα χέρια μας (μοιραστήκαμε τα έξοδα με ένα φίλο) το GretagMacbeth i1 revision d 421780 uv cut. Με αυτό θα θέλαμε να καλιμπραρουμε μια plasma και έναν προβολέα. Τα παραπάνω θα είναι συνδεδεμένα με ένα pc.

1) Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τρίποδα με κάποιο αντάπτορα για την στήριξη του GretagMacbeth?

2) Λέγαμε να ξεκινήσουμε με την plasma αλλά το software ( Eye-One Match 3) έχει επιλογές μόνο για LCD, CRT, Laptop....τι κάνουμε σε περίπτωση plasma?
 
19 June 2006
35,671
Τρίποδο μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε μιας και οι διαστάσεις είναι πάνω κάτω τυποποιημένες. Το μαραφετάκι που βιδώνει επάνω ο Pro το χρεώνει αρκετά χρήματα η XRite. Μπορείς να πας και σε κάποια DIY λύση ή απλά να το στηρίζεις με χαρτοταινία πρόχειρα πάνω στο τρίποδο.

Για να κάνεις καλιμπράρισμα χρειάζεσαι ένα εκ των τριών λογισμικών:

Calman (εμπορική διάθεση)
Chromapure (εμπορική διάθεση)
HCFR (δωρεάν)

τα οποία θα σε βοηθήσουν προβάλλοντας στην οθόνη του υπολογιστή σου τις μετρήσεις του οργάνου. Όσον αφορά το Κάλμαν, έχω φτιάξει έναν οδηγό:

http://www.projectorjunkies.com/βασικές-ρυθμίσεις-και-ρυθμιστικά/

http://www.projectorjunkies.com/προηγμένες-ρυθμίσεις-μεροςα/

http://www.projectorjunkies.com/προηγμένες-ρυθμίσεις-iι-μεροσ/


Όσον αφορά το HCFR, ο καλύτερος και πιο πλήρης οδηγός που έχω βρει είναι στα Ιταλικά:

http://www.avmagazine.it/forum/88-c...ta-hdtv-plasma-ed-altri-dispositivi-colorhcfr

Μετάφραση στα Αγγλικά:

https://translate.google.gr/transla...ltri-dispositivi-colorhcfr&edit-text=&act=url

Απλά, χρειάζεσαι full field πατερνάκια για τον προβολέα και window για την plasma.

Καλή επιτυχία!:smile:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Έχω παραγγείλει τρίποδα και τον περιμένω σε 4 μέρες. Θα κάνω μια απόπειρα να το στηρίξω μόνος μου επάνω του με πατέντα.
Έχω κατεβάσει το HCFR (v. 3.3.7) αλλά δεν μπορώ να λειτουργήσω το i1 pro. Έχω βάλει το αρχείο eyeone.dll στo general directory του HCFR αλλά δεν το αναγνωρίζει το πρόγραμμα. Έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο πρόγραμμα ?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,862
Athens
Device Manager -> x-rite i1 pro -> update driver -> have disk -> του δίνεις το αρχείο στο directory του HCFR και πατάς install anyway.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,862
Athens
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.
Σίγουρα έχει πιάσει η αλλαγή driver ?

Το όνομα της συσκευής στο device manager πρέπει να φαίνεται όπως στην παρακάτω εικόνα ( αλλιώς δεν έχει πιάσει/περάσει τον σωστό driver )

xti8oWW.jpg
 
19 June 2006
35,671
Ted, κατέβασε τους argyll drivers. Από τότε που αναβίωσε ο John και μετά ο Zoyd το HCFR, πάντα είχε θέμα με τους drivers του pro. Θυμάμαι αρκετές βερσιόν που έπαιρνα παρόμοια μηνύματα. Κάποια στιγμή λύθηκε, αλλά, δεν θυμάμαι ποια έκδοση HCFR ήταν...όταν επανέλθω στην βάση μου, θα ενημερώσω.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Επειδή δεν έβγαλα άκρη με το δικό μου pc ακόμα το εδωσα στο φιλαρακι, καταφέραμε να το περάσουμε στο laptop του, αρχίζω με ερωτήσεις πάλι.
1) Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μπούμε στο service menu της LG 60" PB5600? Ψάξαμε τα πάντα online και τίποτα δεν βοήθησε (αν και δεν βρήκαμε κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο πουθενά παραμονo γενικότητες για μοντέλα lcd της LG)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Βασικα δεν καταλαβανω που ειναι τα setting RGB High End RGB Low End για τα χρωματα (κοκκινο και μπλε μου ζηταει). Αυτη η ορολογια δεν υπαρχει πουθενα στα settings της LG 60" PB5600 (εκτος αν το λεει καπως αλλιως) και θεωρησα οτι θα ειναι μεσα στο service menu.
 
19 June 2006
35,671
Συνήθως ονομάζονται gain και offset και είναι τα ρυθμιστικά για την βαθμονόμηση της κλίμακας του γκρι. Ρίχνω μια ματιά στην τηλεόρασή σου και επιστρέφω.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δεν έχει ούτε gain ούτε offset μέσα στο μενού δυστυχώς.

Στο πρόγραμμα HCFR 2.1 εκδοση λειτουργει το i1pro , ενώ στην εκδοση 3.3.7 δεν αναγνωρίζετε. Υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ των 2 εκδοσεων?
Εχουμε το Colol Management System οπου οι επιλογες είναι : Color(Red,Green,Blue,Magenta,etc) , Saturation, Tint και Luminance , τα τρια τελευταια από -30 εως +30.

Επισης εχουμε στο μενου Gamma το Red, Blue and Green οπου οι τιμες τους πανε από -50 εως +50.
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Αν δεν κάνω λάθος, είναι η 3.0.0 που δουλεύει με τον pro. Κατέβασες και εγκατέστησες τους Argyll drivers?

Για τα υπόλοιπα, εδώ είσαι:


LG.jpg


Πιο αργά θα τσεκάρω ποια έκδοση του HCFR φοράω που λειτουργεί κανονικά με το σπέκτρο...θα ενημερώσω.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εμεις εγαταστησαμε την 2.1 εκδοση του hcfr αλλα τωρα μολις καταφεραμε να εγκαταστησουμε τους drivers στην εκδοση 3.3.7 με αυτον τον τροπο:

Για να βοηθηθούν και άλλοι που είναι στον ίδιο δρόμο εδώ και κάποιες χρήσιμες πληροφορίες
To install the Argyll Driver:
Settings -> Power -> Hold Shift Key down and click "Restart" -> Troubleshoot -> Advanced Options -> Startup Settings -> Restart ->
(After Reboot) -> Disable Driver Signature Enforcement" (number 7 on the list)
(After system starts, Plug in instrument)
Desktop -> Settings -> Control Panel -> Hardware and Sound -> Device Manager
(Locate the instrument in the device list. It may be underneath one of the top level items.)
Right click on instrument -> Update Driver Software... -> let me pick from a list of device drivers on my computer -> Have disk... -> Browse...
-> argyll\usb folder -> select ArgyllCMS.inf -> Open -> OK -> Install this driver software anyway -> Close

παρόλα αυτά θα ακολουθήσουμε αυτό το guide http://www.curtpalme.com/forum/viewtopic.php?t=10457
όπου χρησιμοποιούν την έκδοση 2.0.1
(Η version 3.3.7 hcfr έχει περισσότερες ρυθμίσεις από την άλλη εκδοσή, για τον σενσορα και για το colorspace gamma calculation κτλ
Το παραπάνω guide δεν παρέχει τις έξτρα πληροφορίες για την καινούργια έκδοση hcfr. Οποτε μενουμε με το παραπανω guide.)


Προχωράμε Ευχαριστω