[Επίσημο] Huawei Mate 8

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
huawei-mate-8-revealed-10-570.jpg


Huawei Mate 8: Επίσημα με οθόνη 6″, Kirin 950 και μπαταρία 4000mAh

Η Huawei ανακοίνωσε επίσημα τη νέα ναυαρχίδα Huawei Mate 8, που έρχεται να διαδεχτεί το περσινό Mate 7. Ενσωματώνει οθόνη 6 ιντσών IPS LCD ανάλυσης 1080×1920 pixels και 2.5D, επεξεργαστή HiSilicon Kirin 950 με 4x Cortex A72 2.3GHz, 4x Cortex A53 1.8GHz, είναι κατασκευασμένο από aerospace-grade αλουμίνιο και πίσω έχει αισθητήρα αποτυπωμάτων.

Το Huawei Mate 8 έρχεται με κάμερα 16 Megapixel με αισθητήρα Sony IMX298, δεύτερη κάμερα 8 Megapixel, μπαταρία 4000mAh. Θα διατεθεί σε δυο εκδόσεις μια με μνήμη RAM 3GB και ενσωματωμένη μνήμη 32GB και μια με μνήμη RAM 4GB και χωρητικότητα 64/128GB, οι τιμές είναι στα 480 δολ., 570 δολ. και 700 δολ., αντίστοιχα. Τα χρώματα στα οποία είναι διαθέσιμο είναι Champagne Gold, Moonlight Silver, Space Gray και Mocha Brown.

Τρέχει Android 6.0 Marshmallow με Huawei Emotion UI 4.0 με χαρακτηριστικά όπως voice controls, power-saving firewall κλπ. Όσο για τη διαθεσιμότητα, ξεκινά άμεσα από την Κίνα, ενώ για τις υπόλοιπες αγορές θα δοθούν λεπτομέρειες στην CES του Ιανουαρίου.

Techblog

 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
WOW ..... τώρα δεν θέλω το Note 5 το θέλω αυτό!!!! :smile:
Ποια η άποψη σας για την οθόνη ότι δεν είναι 2k?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Πραγματικά πανέμορφο!! Ειδικά τα bezel είναι απίστευτα.
Η ανάλυση της οθόνης είναι τέλεια. 2k (και παραπάνω) χρειάζονται μόνο αν θα χρησιμοποιηθεί το κινητό σε VR headset. (Oπως οι ναυαρχίδες της Samsung στο gear VR)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
WOW ..... τώρα δεν θέλω το Note 5 το θέλω αυτό!!!! :smile:
Ποια η άποψη σας για την οθόνη ότι δεν είναι 2k?

Για επίπεδο ναυαρχίδας είναι απαράδεκτο να μην έχει QHD. Βάλε και ότι έχει την χειρότερη τεχνολογία πάνελ (IPS) και σε οθόνη είναι σίγουρο ότι θα υστερεί αρκετά σε σχέση με το Note 5.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Mε αυτή τη λογική πρέπει να πάρω την 50 αρα τηλεόραση μου που είναι απλά full hd και να την πετάξω από το παράθυρο :tongue:
Πόσα ppi είναι 1080p στις 50 ιντσες :chinscratch:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
1-Αν μιλάμε για επίπεδο ναυαρχίδας αναμένουμε ένα κινητό να έχει την βέλτιστη δυνατή τεχνολογία και όχι IPS 1080p που έχουν και κινητά των 150 ευρώ.

2-Ξεχνάς ένα σημαντικό παράγοντα που λέγεται απόσταση θέασης , γενικά ατυχές το παράδειγμα που διάλεξες με την τηλεόραση.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καθόλου ατυχές. Οθόνες συγκρίνω. Η απόσταση θέασης που αναφέρεις αντισταθμίζεται από το μέγεθος των οθονών. Μπορεί να βλέπω από μεγαλύτερη απόσταση αλλά και τα pixels διαμοιράζονται σε πολυυυυ μεγαλύτερη επιφάνεια. Οπότε άμα τα 1080p είναι παλιά ανεπαρκής τεχνολογία στις 5 ιντσες τότε ολοι θα έπρεπε να είχαμε ήδη 8κ τηλεοράσεις.
Επίσης εσύ ξεχνάς τον παράγοντα οτι τα κινητά λειτουργούν με μπαταρία και δεν είναι μπριζομένα μόνιμα σε μια μπρίζα για να υποστηρίζουν τέτοιες αναλύσεις.

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Δεν είμαι κατά των αναλύσεων 2Κ και 4Κ στα κινητά. Το αντίθετο. Αλλά θα πρέπει να έχουν ουσία και όχι βάρος.
Θέλω λοιπόν 2Κ και 4Κ στο κινητό μου με την προυπόθεση ότι θα το βάλω στο VR headset μου , με την προυπόθεση ότι το 4κ θα έχει γίνει standard στο διαθέσιμο οπτικό υλικό, με την προυπόθεση ότι και να γίνει δεν θα μείνω από μπαταρία μέχρι το τέλος της ημέρας (S6 kai G4 αγκομαχάνε με τα 2Κ) .
Τώρα να χω 2κ ανάλυση σε σύγκριση με full hd για να διαβάζω μηνύματα και να παίζω temple run στο κινητό sorry αλλά δεν το κρίνω ιδιαίτερα αποδοτικό.

Γνώμη μου πάντα έτσι.

Επίσης επειδή αναφέρεις ότι ναυαρχίδα δεν πρέπει να έχει ΙPS 1080P που έχουν τα κινητά των 150 ευρώ , ναι ΟΚ δεν έιναι όλες οι ΙPS 1080P ίδιες. Οπώς δεν είναι και όλες οι amoled ίδιες.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
So with all that in mind, how close do you need to be start seeing those pixels and details on even a Quad HD smartphone? And what about 1080p phones, and 720p devices? Take a look below:

Typical 480p phone (4” display like Galaxy S III Mini): eye starts to notice pixelization from 14.73” (37.4cm)
Typical 720p phone (4.7” display like Nexus 4): eye starts to notice pixelization from 11” (28cm)
Typical 1080p phone (5” display like Galaxy S5): eye starts to notice pixelization from 7.8” (19.8cm)
Typical 1440p phone (5.5” display like expected LG G3): eye starts to notice pixelization from 6.44” (16.4cm)


Read more at http://www.phonearena.com/news/Quad...ts-the-difference_id55697#xldYcEr35QoFMbRH.99

Εδώ μιλάμε για 6" η διαφορά ειδικά σε κείμενο θα είναι ορατή και σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 16.4 cm.

To τι ανάλυση θα έπρεπε να έχει η οθόνη παραμένει τελείως άσχετο με το θέμα μας όπως λανθασμένη είναι και η δήθεν αυξημένη κατανάλωση ειδικά εφόσον μιλάμε νέας γενιάς πάνελ QHD σε σχέση με παλιότερης γενιάς πάνελ (1080p , 720p κτλ). Πχ. η οθόνη του Note 4 έχει μικρότερη κατανάλωση από την FullHD οθόνη του Note 3:

We measured a 14 percent improvement in display power efficiency between the Galaxy Note 3 and the Note 4, which is especially impressive given that the Note 4 has almost double the number of pixels and therefore much higher processing overhead.

http://www.displaymate.com/Galaxy_Note4_ShootOut_1.htm
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Καλά όποιος διαβάζει το κινητό του σε απόσταση <= 16.5 εκατοστών, έχει άλλο θέμα κι οχι ότι το κινητό του έχει "χαμηλή" ανάλυση.... αρα τα pixel fullHD δε φαίνονται στις 6'' σε λειτουργική απόσταση.

Είμαι κι εγώ υπέρ των μεγάλων αναλύσεων (που ειναι οι appleaΚηδες με το Iphone είχαν πείσει την μισή υφήλιο οτι δε χρειάζονται μεγάλες αναλύσεις τα κινητά... κ ξαφνικά retina γκλουπ) αρκεί όμως να έχουν σωστή υποστήριξη από λογισμικό και εφαρμογές και να μη λειτουργούν εις βάρος της κατανάλωσης ενέργειας της συσκευής.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
So with all that in mind, how close do you need to be start seeing those pixels and details on even a Quad HD smartphone? And what about 1080p phones, and 720p devices? Take a look below:

Typical 480p phone (4” display like Galaxy S III Mini): eye starts to notice pixelization from 14.73” (37.4cm)
Typical 720p phone (4.7” display like Nexus 4): eye starts to notice pixelization from 11” (28cm)
Typical 1080p phone (5” display like Galaxy S5): eye starts to notice pixelization from 7.8” (19.8cm)
Typical 1440p phone (5.5” display like expected LG G3): eye starts to notice pixelization from 6.44” (16.4cm)


Read more at http://www.phonearena.com/news/Quad...ts-the-difference_id55697#xldYcEr35QoFMbRH.99

Εδώ μιλάμε για 6" η διαφορά ειδικά σε κείμενο θα είναι ορατή και σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 16.4 cm.

To τι ανάλυση θα έπρεπε να έχει η οθόνη παραμένει τελείως άσχετο με το θέμα μας όπως λανθασμένη είναι και η δήθεν αυξημένη κατανάλωση ειδικά εφόσον μιλάμε νέας γενιάς πάνελ QHD σε σχέση με παλιότερης γενιάς πάνελ (1080p , 720p κτλ). Πχ. η οθόνη του Note 4 έχει μικρότερη κατανάλωση από την FullHD οθόνη του Note 3:

We measured a 14 percent improvement in display power efficiency between the Galaxy Note 3 and the Note 4, which is especially impressive given that the Note 4 has almost double the number of pixels and therefore much higher processing overhead.

http://www.displaymate.com/Galaxy_Note4_ShootOut_1.htm

Διάβασα το link . Για κάποιο λόγο αφησες απ ' εξω το συμπέρασμα... :tongue:

"We'll lay it out in very simple terms: theoretically, you need to look at your 5.5-inch Quad HD from as close as 6.4" for your eyes to start noticing pixelization (if you have 20/20 vision, if not you'd need it even close). At regular viewing distances it's practically impossible to notice the difference in sharpness between say the 1080p Galaxy S5 and the future Quad HD flagships
Read more at http://www.phonearena.com/news/Quad...ts-the-difference_id55697#6v7kXYDyXw67fyLy.99
"

Πρέπει να λέει θεωρητικά να κοιτάξεις 5 μισάρα QHD οθόνη στα 16 εκατοστά απόσταση(!) (πάρε ένα χάρακα να δεις πόσο κοντά στα μάτια σου είναι αυτό και αν ποτέ θα το κάνεις με 5,5 ιντσες κινητό) και να έχεις όραση επιπέδου 20/20 (!!) για να αρχίσεις να παρατηρείς πιξελς. Σε κανονικές αποστάσεις θέασεις ήταν πρακτικά αδύνατο να παρατηρήσουμε διαφορά ανάμεσα στο S5 και στα μελλοντικά QHD flagships.

Oσον αφορά την κατανάλωση άφησες απ έξω το παράδειγμα του S6 σε σχέση με το S5 , του G4 σε σχέση με το δύο γενιές παλαιότερο G2 κ.ο.κ. http://www.gsmarena.com/battery-test.php3


Αnyway . Δεν θα διαφωνήσουμε. Και οι δύο θέλουμε τις μέγιστες δυνατές αναλύσεις και τις νεότερες δυνατές τεχνολογίες.
Στο σωστό χρόνο και με το σωστό τρόπο όμως.

To σημείο που διαφώνησα εγώ είναι στο να πούμε ότι είναι απαράδεκτο ένα flagship να έχει οθόνη των κινητού των 150 ευρώ (που δεν είναι απόλυτα αληθές τουλάχιστον μέχρι να δούμε ένα review του κινητού) ενώ παράλληλα είναι αποδεκτό για ένα flagship να έχει αυτονομία χειρότερη από κινητό των 150 ευρώ...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
To σημείο που διαφώνησα εγώ είναι στο να πούμε ότι είναι απαράδεκτο ένα flagship να έχει οθόνη των κινητού των 150 ευρώ (που δεν είναι απόλυτα αληθές τουλάχιστον μέχρι να δούμε ένα review του κινητού) ενώ παράλληλα είναι αποδεκτό για ένα flagship να έχει αυτονομία χειρότερη από κινητό των 150 ευρώ...

Η μείωση στην χωρητικότητα των μπαταριών και η αύξηση της ισχύος των επεξεργαστών μειώνει την αυτονομία και όχι η χρήση τελευταίας γενιάς οθονών QHD.

Η αυτονομία είναι το πιο εύκολο να επιτευχθεί με την χρήση μπαταριών πολύ μεγάλης χωρητικότητας (βλέπε Gionee Marathon με 5000 mah) προσθέτει όμως βάρος και όγκο στην συσκευή και την κάνει χοντροκομμένη άρα αποφευγεται σε κινητά hi end.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Σε 1440p 6inch σε 3D games χωρίς ΑΑ, είναι εύκολα ορατό πάντως το aliasing
Θα μου πείτε ότι φταίει η μηχανή γραφικών που εκάστου 3d game. Αλλα το aliasing είναι το κλασικότερο από όλα τα artifacts, και καθώς συνήθως δεν είναι μόνο ένα Pixel, μια χαρά είναι εμφανές.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Σε 1440p 6inch σε 3D games χωρίς ΑΑ, είναι εύκολα ορατό πάντως το aliasing
Θα μου πείτε ότι φταίει η μηχανή γραφικών που εκάστου 3d game. Αλλα το aliasing είναι το κλασικότερο από όλα τα artifacts, και καθώς συνήθως δεν είναι μόνο ένα Pixel, μια χαρά είναι εμφανές.

Τασο, το pixelization που βλεπεις ειναι γιατί το 3d engine δεν ρεντεριάζει σε QHD αλλα σε πολύ μικρότερη ανάλυση. Αν εκανε full res rendering, δεν θα έβλεπες aliasing, αλλα θα σερνόταν ανελέητα!

Αυτό που πρέπει να γινει αντιληπτό ειναι οτι μια 5αρα IPS σε σχέση με μια 5άρα OLED θα εχουν πολύ μεγάλη διαφορά στο μάτι, αφού στην OLED ειναι πολύ πιο εύκολο να διακρίνεις pixelization (μην ξεχνάμε οτι οι OLED εχουν μόνο το 67% των συνολικών subpixels σε σχέση με ενα IPS panel). Οποτε λίγο προσοχή σε αυτό.
 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Οταν βγει το P9 σε λογικές διαστάσεις 5-5.2 ίντσες με ίδια specs και 3000 μπαταρια το συζητάμε.
Αλλιως στις ίντσες αυτές προτιμω το Note 5.

Πάντως ειναι ολίγων οξύμωρο στο Nexus των 6 ιντσων έβαλε 2k οθονη και στην δικιά της pure ναυαρχίδα έβαλε 1080p.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Huawei Mate 8

Τασο, το pixelization που βλεπεις ειναι γιατί το 3d engine δεν ρεντεριάζει σε QHD αλλα σε πολύ μικρότερη ανάλυση. Αν εκανε full res rendering, δεν θα έβλεπες aliasing, αλλα θα σερνόταν ανελέητα!

Αυτό που πρέπει να γινει αντιληπτό ειναι οτι μια 5αρα IPS σε σχέση με μια 5άρα OLED θα εχουν πολύ μεγάλη διαφορά στο μάτι, αφού στην OLED ειναι πολύ πιο εύκολο να διακρίνεις pixelization (μην ξεχνάμε οτι οι OLED εχουν μόνο το 67% των συνολικών subpixels σε σχέση με ενα IPS panel). Οποτε λίγο προσοχή σε αυτό.

Σε 2560x1440 έχω δεί αρκετά engines ως τώρα. Κλασικό aliassing που κανεί γραμμή απο ασπρουδερα-γυαλιστερα pixels. Το ξαναλέω είναι στην ουσία πρόβλημα του render engine και όχι ppi, αλλα το αποτέλεσμα αυτό είναι. Δεν είναι δηλαδή ένα Pixelακι αλλα ολόκληρη σειρα