Βοήθεια για αγορά 5.1 μέχρι 450 ευρώ.

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον ήχο αλλά βλέπω πολλές ταινίες και σειρές, οπότε χρειάζεται επιτέλους να ακούσω καλό ήχο.

Ο χώρος είναι μεγάλος σαλόνι κουζίνα μαζί. 100% για ταινίες το θέλω. Μουσική σχεδόν ποτέ.

Μου αρέσουν πολύ τα ηχεία κολώνες μπρος πίσω. Πρόβλημα με καλώδια δεν έχω. Μπορώ να τα κρύψω.

Έχετε κάτι να προτείνετε, τι ήχους πρέπει να υποστηρίζει; Δεν ξέρω καθόλου.

Ευχαριστώ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Stivo75 πόσα χρήματα θα ήθελες να διαθέσεις για όλα τα παραπάνω? Τα ηχητικά Formats που θα πρέπει να υποστηρίζει ο ενισχυτής θα τα καθορίσουν τα αρχεία που παίζεις, τι ήχο έχουν τα αρχεία που παίζεις συνήθως? Θέλεις να είσαι και μελλοντικά καλυμμένος (4Κ με ATMOS και DTS X)?
 

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Μέχρι 450 ευρώ. Μαξιμουμ 500. Παίζω πολλές ταινίες και σειρές. Δεν γνωρίζω τι ήχο έχουν. Mkv συνήθως, είναι πολύ καλή ποιητητα. Θα ήθελα να είμαι και μελλοντικά καλυμμένος αλλά αν ξεφεύγει πολύ το κόστος τότε δεν χάλασε και ο κόσμος.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για ενισχυτή προτείνω αυτόν https://www.skroutz.gr/s/6987282/Yamaha-RX-V479.html

Αλλά για όλα τα υπόλοιπα θα χρειαστούν αρκετά παραπάνω χρήματα. Υπολόγισε χοντρικά 500 για τα μπροστά ηχεία L&R άλλα 400 για το sub άλλα 250-300 για τα surround L&R και άλλα 200-300 για το κεντρικό. Όλα αυτά για enrty level μηχανήματα. Αν θες να τα πάρεις όλα μαζί και φτηνά πας σε λύση πακέτου all in one αλλά η διαφορά στην ποιότητα θα είναι χαοτική και δεν αξίζει τον κόπο. Ίσως να είσαι πιο καλά με μια καλή ηχομπαρα κάτω απ την Τv. Αν αποφασίσεις να κάνεις οικονομίες υπομονετικά και τα πάρεις χωριστά δεν θα απογοητευτείς όμως, στα αλήθεια αξίζει τον κόπο.
 

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Ξεφεύγει πολύ. Το αυτί μου δεν έχει εκπαιδευτει στον καλό ήχο (ποτέ δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα) οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν θα καταλάβω διαφορά κατά 99%. Οπότε πάω σε λύση όλα σε ένα. Εχω βρει μερικά στα 500 ευρώ στο σκρουτζ με επικρατεστερο ένα της LG. Όχι ηχομπαρα, κανονικά ηχεία.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εσύ ξέρεις. Αυτά που σου πρότεινα είναι πολύ βασικά πάντως και δεν απευθύνονται σε ανθρώπους με "χρυσά" αυτιά....είναι το minimum. Η λογική μου είναι ότι καλύτερα να πάρεις έναν ενισχυτή με δυο ηχεία για αρχή και μετά σιγά σιγά να προσθέτεις πάρα να πετάξεις τα λεφτά σου σε κάτι που δεν έχει προοπτικές αναβάθμισης και θα είναι πολύ πολύ πολύ χειρότερο.
 

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Δεν έχεις άδικο εδώ. Θα το κοιτάξω πάντως και αυτό το σενάριο. Αν υποθέσουμε ότι παίρνω τον ενισχυτή που έγραψες (υποθέτω παίζει τα πρότυπα ήχου που ανέφερες;) τι ηχεία προτείνεις για μπροστά; μόνο μπροστά.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
https://www.skroutz.gr/s/4166586/Dali-Zensor-3.html
Τα ηχεία του λινκ παραπάνω είναι πολύ καλά τα έχω ακούσει. Επίσης τα προτείνουν πάρα πολλά μέλη του forum. Εγώ έχω αυτά https://www.skroutz.gr/s/340896/Wharfedale-Diamond-10-1.html και είμαι υπερευχαριστημένος. Αλλά επειδή τα αυτιά του καθενός διαφέρουν καλό θα ήταν να πας σε ένα μαγαζί να τα ακούσεις και ο ίδιος. Αν μένεις Θεσσαλονικη στείλε μου πμ να κανονίσουμε να βρεθούμε να ακούσεις τα δικά μου και βλέπεις αν σου κάνουν ή όχι διαφορετικά τα χει για ακρόαση στον NAKA.
 

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Δεν μένω Θεσσαλονίκη δυστυχώς. Αλλιώς θα κανονιζαμε. Είμαι περίεργος να ακούσω ένα ζευγάρι καλά ηχεία. Θα πάω στον νακα όμως αφού τα έχει εκεί να τα ακούσω. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.
 

jkas

New member
11 June 2010
7
Μπαίνω και εγώ στην κουβέντα ψάχνω εδώ και καιρό να αγοράσω κάτι αντίστοιχο με το πολύ 500 ευρώ. Μου πρότειναν αυτό http://www.mediamarkt.gr/el/product/_harman-kardon-avr-151s-hkts-5bk-230-1172440.html. Από σκρουτζ μεμονωμένα έχουν κάνα 600αρι. Τα άκουσα από κοντά και είναι αρκετά καλά, αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο σύνολο θα ήθελα να το μάθω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω. Τώρα έχω συνδέσει απλά την τηλεόραση με ένα στερεοφωνικό Pioneer με δύο ηχεία, δεν είναι κακό αλλά δεν έχεις καμία αίσθηση σαράουντ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ολα εξαρτώνται απ τον χώρο που θα κληθούν να καλύψουν, το συγκεκριμένο πάει πολύ καλά από πωλήσεις αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να καλύψει πάνω από 15 τ.μ. χώρου, για πόσα τ.μ. μιλάμε;
 

kaigamw1313

New member
10 January 2016
2
Καλησπέρα και από μένα.
Επειδή είμαι άσχετος και με ενδιαφέρει κάτι παρόμοιο με τον φίλο είπα να ρωτήσω σε αυτό το θέμα.
Κι εγω κοιτάω για 5.1 μέχρι τα 500 αποκλειστικά για ταινίες/σειρές και είχα δει αυτό που λέτε παραπάνω http://www.mediamarkt.gr/el/product/_harman-kardon-avr-151s-hkts-5bk-230-1172440.html ,
με την λογική να κάνω την δουλειά μου και ύστερα να αλλάξω ίσως τα ηχεία.
Αυτό σαν ιδέα πως ακούγεται?
Γίνεται?
Γιατί ο KROMPOTIS λέει ότι δεν κάνει για πάνω απο 15τμ? Είναι θέμα ενισχυτή η ηχείων? Για έναν χώρο περίπου 25τμ πόσα watt χρειάζομαι?
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλησπέρα και από μένα.
Επειδή είμαι άσχετος και με ενδιαφέρει κάτι παρόμοιο με τον φίλο είπα να ρωτήσω σε αυτό το θέμα.
Κι εγω κοιτάω για 5.1 μέχρι τα 500 αποκλειστικά για ταινίες/σειρές και είχα δει αυτό που λέτε παραπάνω http://www.mediamarkt.gr/el/product/_harman-kardon-avr-151s-hkts-5bk-230-1172440.html ,
με την λογική να κάνω την δουλειά μου και ύστερα να αλλάξω ίσως τα ηχεία.
Αυτό σαν ιδέα πως ακούγεται?
Γίνεται?
Γιατί ο KROMPOTIS λέει ότι δεν κάνει για πάνω απο 15τμ? Είναι θέμα ενισχυτή η ηχείων? Για έναν χώρο περίπου 25τμ πόσα watt χρειάζομαι?
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Είναι θέμα και των δύο, ούτως ή άλλως το να βάλεις ενισχυτή μικρό με μεγάλα ηχεία πάλι δεν θα έχει την ικανότητα να τα οδηγήσει ενώ αν βάλεις μεγάλο ενισχυτή και μικρά ηχεία υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο υπεροδήγησης με καταστρεπτικά για τα ηχεία σου αποτελέσματα. Για τα 25 τ.μ. που έχεις μπορεί κι αυτό να σε καλύψει υπό κάποιες προϋποθέσεις, όλα εξαρτώντα απ το πόσα ψηλά έχεις θέσει τον πήχη στις ακροάσεις σου όσον αφορά την ένταση και την ποιότητα, δεν είναι απόλυτο τα 15 τ.μ. απλά σ αυτά τα τετραγωνικά θα παίζει σούπερ ντούπερ γουάου για να στο εξηγήσω καλύτερα.
 

kaigamw1313

New member
10 January 2016
2
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πάνω σε αυτό το θέμα έχεις εσύ ή κάποιος άλλος φίλος να προτείνει κάτι συγκεκριμάνο.
Δηλαδή σε ενισχυτή 5.1 και ηχεία σχετικά οικονομικά (δηλαδή να πέσει το βάρος στον ενισχυτή), με την δυνατότητα όμως μετά να αλλάξω τα
ηχεία με άλλα καλύτερα.
Επίσης οι ενισχυτές και τα ηχεία που δεν είναι πακέτο πως συνδυάζονται το ένα με τ άλλο.
Εννοώ έχει κάτι να κοιτάω ?πχ να χουν τα ίδια watt ή ohm ή κάτι άλλο;
Άσχετο
Τέλος, ο ενισχυτής αν δεν έχει 3d , αλλά η τηλεόραση έχει και αναπαράγω ταινία 3d απ το usb της tv τι παίζει με τον ήχο;
Θα πηγαίνει στον ενισχυτή (κατ επέκταση στο home cinema) η θα πρέπει για να πάει ο ήχος απ το home cinema το usb να είναι στον ενισχυτή.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα 25 τ.μ. είναι ο χώρος ακρόασης ή γενικά όλος ο χώρος; Αν είναι ο χώρος ακρόασης μπορείς να βολευτείς με το σύστημα της Harman αρκεί όπως σου είπα να μην έχεις απαιτήσεις να ακούς σε εντάσεις πάρτυ, μην κολλάς στο θέμα τετραγωνικών. Το συγκεκριμένο θα μπορούσε να παίξει και σε 40 τετραγωνικά αλλά άμα θες πλήρη ένταση και να γεμίζει το χώρο εκεί θα πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς εκτός αν είσαι άνθρωπος μεσαίων εντάσεων οπότε θα σε βολέψει μια χαρά. Ολα εξαρτώνται απ τα στάνταρ που εσύ έχεις θέσει, αν έχεις προηγούμενη εμπειρία σε κάποιο φιλικό χώρο με ξεχωριστά ηχεία ενισχυτή και έπαιζε σε εκκωφαντικές εντάσεις με αυτό το σύστημα απλά δε γίνεται, άμα δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία μπορεί και να μείνεις με το στόμα ανοιχτό. Με 500 ευρώ μπάτζετ δεν μπορείς να πας σε σύστημα με ξεχωριστά κομμάτια, με το συγκεκριμένο θα κάνεις μία καλή αρχή και θα αποκτήσεις εμπειρία για μετέπειτα αναβάθμιση και που ξέρεις, μπορεί και να μη σου χρειαστεί.
 

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Παιδιά παίζει τόσο ρόλο τα μέτρα του χώρου που θα παίξουν; Εγώ τα θέλω για σαλόνι κουζίνα μαζί. Ο ήχος θα χάνεται;