Legent HD3

dikonas

New member
3 June 2010
32
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ προσωρινά τον Legent HD3 με το τελευταίο firmware που δίνει η Satsonix και όταν προσπαθώ να δω .avi αρχεία δεν έχω ήχο.
Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα για το τί μπορεί να φταίει;
Κοίταξα στο forum αλλά δεν υπάρχει αναφορά στον συγκεκριμένο δέκτη και γιαυτό άνοιξα το thread.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Προφανώς τα αρχεία σου έχουν ήχο τύπου AC3 (Dolby Digital), οπότε είναι λογικό να μην έχεις ήχο από τον συγκεκριμένο δέκτη. Πρέπει να αλλάξεις τον ήχο του αρχείο. Υπάρχει ένα «στίκι» θέμα όπου μπορείς να βρεις διάφορα προτεινόμενα προγράμματα για να κάνεις την μετατροπή εύκολα και πολύ γρήγορα.:cool:
Θα μπορούσες να γράψεις τις εκδόσεις και ημερομηνίες που αναφέρει το μενού πληροφοριών του δέκτη;
 

dikonas

New member
3 June 2010
32
Re: Απάντηση: Legent HD3

Ευχαριστώ για την απόκριση. Τα στοιχεία είναι: Hardware: MC6544-VER1.0, SW: DVB-T HD V1.0.6 (13-10-2015)
 

george_naf

Established Member
30 October 2013
134
Ναύπλιο
@dikonas μπορείς, όποτε έχεις χρόνο, να κάνεις μια μικρή παρουσίαση (εσύ ή και όποιος άλλος τον έχει) του συγκεκριμένου δέκτη, με εντυπώσεις κλπ.
 

dikonas

New member
3 June 2010
32
@geroge_naf: Καλησπέρα γείτονα (είμαι από το Άργος:music-smiley-004:). Τον συγκεκριμένο δέκτη τον έβαλα για λίγες μόνο ημέρες, μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης του T650. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από δέκτες. Σαν απλός χρήστης μπορώ να πω ότι η εικόνα που είχα ήταν καλή, τα κανάλια άλλαζαν γρήγορα. Δεν μου άρεσε που η ένδειξη όταν άλλαζα κανάλι έπιαναν μεγάλο τμήμα της οθόνης. Το μόνο θέμα που πρόλαβα να δω είναι αυτό με τον ήχο που αναφέρω στην αρχή του post. Επίσης το τηλεχειριστήριό του ήταν μικρό και με χειρότερη αίσθηση από αυτό του Ferguson που είχα πριν.
 

george_naf

Established Member
30 October 2013
134
Ναύπλιο
@geroge_naf: Καλησπέρα γείτονα (είμαι από το Άργος:music-smiley-004:). Τον συγκεκριμένο δέκτη τον έβαλα για λίγες μόνο ημέρες, μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης του T650. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από δέκτες. Σαν απλός χρήστης μπορώ να πω ότι η εικόνα που είχα ήταν καλή, τα κανάλια άλλαζαν γρήγορα. Δεν μου άρεσε που η ένδειξη όταν άλλαζα κανάλι έπιαναν μεγάλο τμήμα της οθόνης. Το μόνο θέμα που πρόλαβα να δω είναι αυτό με τον ήχο που αναφέρω στην αρχή του post. Επίσης το τηλεχειριστήριό του ήταν μικρό και με χειρότερη αίσθηση από αυτό του Ferguson που είχα πριν.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες γείτονα!
Έχω δοκιμάσει τα δύο προηγούμενα μοντέλα της ίδιας εταιρίας και τα θεωρώ πολύ τίμια μηχανάκια και σίγουρα value for money!!!