Media player με υποστηριξη NETFLIX

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Με το netflix να ειναι προσβασιμο και στην χωρα μας, η υποστηριξη μεσω app απο media player γινεται σημαντικοτερη.

Γνωριζουμε ποια media player υποστηριζουν netflix και αν σε αυτα μπορουμε να αλλαξουμε το DNS, ετσι ωστε να παρακολουθουμε το αμερικανικο netflix που εχει πολυ μεγαλυτερη ποικιλια ταινιων, σειρων και ντοκυμαντερ;

https://www.unblock-us.com/how-to-set-up/

https://unlocator.com/setup/

και ενα δωρεαν
https://tvunblock.com
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,404
το nvidia shield tv υποστηρίζει netflix 4K όπως υποθέτω και όλα τα android boxes.

από ότι βλέπω πας στις ρυθμίσεις του wire ή wireless και ορίζεις τα DNS, δε νομίζω ότι υπάρχει box που δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα.
πάντως στο shield tv μπορείς να το κάνεις, να αλλάξεις τα DNS και θεωριτικά θα είσαι οκ.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,938
Dystopia
Bασικά από τα καινουργια μηχανήματα δύσκολο να βρεις κάτι χωρίς netflix app.
Η πιο φθηνή λύση πάντως τώρα πρέπει να είναι το Google Chromecast
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Chromecast 2 αλλα δεν υπαρχει υποστηριξει 5.1 Dolby. Για οσες σειρες και ταινίες διαθέτουν.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Θυμάμαι 2-3 χρόνια πριν.....που προβλέπαμε από αυτή την κατηγορία την στιγμή αυτή......
Πάω στοίχημα ότι όσα καλά Media players δεν έχουν Netflix....θα έχουν στο επόμενο firmware τους.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,938
Dystopia
Απάντηση: Re: Media player με υποστηριξη NETFLIX

Chromecast 2 αλλα δεν υπαρχει υποστηριξει 5.1 Dolby. Για οσες σειρες και ταινίες διαθέτουν.

τι τηλεόραση έχεις? πιστεύω θα βγει σύντομα app για ολες τις smart (πολλές ήδη έχουν)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Δεν εχω smart TV, το δοκιμαζω στην panasonic ST50 των γονιών μου αλλα δεν βρίσκω το app ενω ειναι στην λίστα με αυτές που το διαθέτουν.

https://www.panasonic.com/nz/consum...-televisions-learn/be-smart/netflix-faqs.html
δοκιμασα και το παρακατω..

For 2012/2013 Panasonic Smart TVs: If the Netflix App isn’t showing in the ‛App Marketplace’, you will need to do a ‛Shipping Condition Reset’. This is similar to re-booting a PC.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Νομιζω φθηνοτερη λυση και απο το chromecast πρεπει να ειναι το 1ης γενιας Amazon FireTV Stick.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,198
Χρειάζεται πιστοποίηση από Google και Netflix για να είναι συμβατή μια συσκευή ώστε να παίξει σε HD ή 4K. Δείτε αναλυτικά στο παρακάτω άρθρο
http://androidpcreview.com/will-my-android-tv-box-stream-netflix-hd-or-4k/3784/ που είναι και πρόσφατο.

Problem 1: Unless a device is running the official Android TV OS, like the NVIDIA Shield or Nexus Player, it’s going to be lumped into the smartphone or tablet category by default.
Problem 2: Google Certification
Problem 3: Netflix Certification

Επομένως τα συμβατά players είναι πολύ λίγα (μιλώ για HD και 4K)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Χρειάζεται πιστοποίηση από Google και Netflix για να είναι συμβατή μια συσκευή ώστε να παίξει σε HD ή 4K. Δείτε αναλυτικά στο παρακάτω άρθρο
http://androidpcreview.com/will-my-android-tv-box-stream-netflix-hd-or-4k/3784/ που είναι και πρόσφατο.

Problem 1: Unless a device is running the official Android TV OS, like the NVIDIA Shield or Nexus Player, it’s going to be lumped into the smartphone or tablet category by default.
Problem 2: Google Certification
Problem 3: Netflix Certification

Επομένως τα συμβατά players είναι πολύ λίγα (μιλώ για HD και 4K)


το HD νομιζω ενδιαφερει τους περισσοτερους..
το 4K ισως οχι και τοσο..
για προβολεα 100+ιντσων μαλλον θα υπαρχει διαφορα, αλλα σε tv, νομιζω οτι δυσκολα θα καταλαβει καποιος διαφορα απο το απλο HD.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Ένα οικονομικό είναι και το Amazon Fire TV το οποίο παρεμπιπτόντως διάβασα ότι μπορεί να μπει και το kodi σαν side app.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Μπορει οντως. Το εχω φτιαξει και δουλευει απροβληματιστα. Μεγαλο πλεονεκτημα οτι ερχεται με τηλεκοντρολ.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Μπορει οντως. Το εχω φτιαξει και δουλευει απροβληματιστα. Μεγαλο πλεονεκτημα οτι ερχεται με τηλεκοντρολ.

Αξίζει το μηχανάκι? μήπως να φτιαχτεί ένα θέμα και για αυτο?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Μπορει οντως. Το εχω φτιαξει και δουλευει απροβληματιστα. Μεγαλο πλεονεκτημα οτι ερχεται με τηλεκοντρολ.

Ένα οικονομικό είναι και το Amazon Fire TV το οποίο παρεμπιπτόντως διάβασα ότι μπορεί να μπει και το kodi σαν side app.
Σκεφτόμουν το chromecast 2 αφού υποστηρίζει netflix αλλα και stream απο YouTube.

Το fire tv υποστηρίζει YouTube με την ευκολια που υπάρχει στο chromecast 2;
Να γράφουμε/αναζητούμε βίντεο απο το smartphone (και οχι με το πληκτρολογιο του fire tv) και να τα στέλνουμε στην tv/προβολέα;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Chromecast δεν ειχα ποτε, οποτε δεν μπορω να σας βοηθησω. Επισης δεν ειμαι της "εικονας" παιδι ουτε εχω home cinema... αρα σε οτι αφορα frames ή hd φορματ ηχων δεν θα μπορω να βοηθησω.

Το Amazon Stick λοιπον το εστησα για φιλο που δεν εχει υπολογιστη και θελαμε απλως να βγαζει 1080p και να φορτωνει Kodi.

Ε, με βαση τα παραπανω, ειναι ταμαμ.
Πανευκολη διαδικασια μεσω ενος app που κατρβασαμε στο mac και το οποιο συνδεθηκε με wifi με το stick. Απο το app κανεις sideloading συμβατα apps... οπως το Kodi πχ.

Το netflix δεν το εχουμε δουλεψει απο το stick (native app αυτο) μιας και δεν εχουμε λογαριασμο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επισης δοκιμασαμε (επιτυχως) και συνδεσαμε bluetooth mouse και keyboard πανω του.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Media player με υποστηριξη NETFLIX

Chromecast 2 αλλα δεν υπαρχει υποστηριξει 5.1 Dolby. Για οσες σειρες και ταινίες διαθέτουν.
Μια χαρά 5.1 παίζει το Chromecast με το netflix ;) εικόνα, ήχος, κίνηση όλα τέλεια. Ίσως το καλύτερο value for money.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Re: Media player με υποστηριξη NETFLIX

Μια χαρά 5.1 παίζει το Chromecast με το netflix ;) εικόνα, ήχος, κίνηση όλα τέλεια. Ίσως το καλύτερο value for money.
Ειχα διαβάσει καπου οτι δεν υποστηρίζει 5.1 Dolby αλλα μαλλον θα ήταν για το πρώτο chromecast.

Είμαι μεταξυ amazon fire tv stick και chromecast 2 αφου είναι στην ιδια τιμη.

Υπάρχει και το ακριβότερο Amazon fire tv με διπλάσια τιμή απο τα παραπάνω.