Audio Spectrum S37

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Ξέθαψα από την αποθήκη τα [SIZE=-1]Audio Spectrum S37.[/SIZE][SIZE=-1]
Είναι το πρώτο μοντέλο από τα τρία που έχουν βγεί.Τα μεγάφωνα είναι τα κλασικά SEAS αλλά θέλουν άλλαγμα γιατί τα έχει φάει ο χρόνος.
Λέω να τα αλλάξω με καινούργια ή να φτιάξω τα γούφερ και να αλλάξω τα τουίτερ με νέας τεχνολογίας της SEAS.
Mε ενδιαφέρει αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια αναβάθμιση η εμπειρία του πάνω σε αυτό το θέμα.

[/SIZE]
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Δεν έχω απάντηση στις ερωτήσεις σου αλλά με την ευκαιρία να πω ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό ηχείο και ένα απ τα καλύτερα της Ελληνικής εταιρείας.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Ενας φίλος μου έχει αυτά τα ηχεία αγορασμένα κάπου στην αρχή της 10ετίας του '90 (ή τέλη 10ετίας '80 αν δεν κάνω λάθος) Πώς συμβαίνει και όλοι οι φίλοι μου έχουνε Audio Spectrum και δεν τα αλλάζουν με τίποτα... :fahne90:

Οι αναρτήσεις των woofer από το γνωστό αφρώδες υλικό που χρησιμοποιούσαν εκείνη την εποχή το οποίο είχε πολυμεριστεί είχαν καταστραφεί. Ουσιαστικά δεν υπήρχε ανάρτηση. Είχε τριφτεί τελείως και είχε εξαφανιστεί. Οι κώνοι ήταν στον αέρα.

Πήγαμε στον Μανώλη Τζωρτζάκη στον Πειραιά www.diyaudio.gr και πήραμε δύο καινούργια woofer SEAS ίδιου τύπου με τα προηγούμενα με ελαστικές όμως αναρτήσεις. Επ' ευκαιρίας είπαμε να αλλάξουμε και τα tweeters παρόλο που αυτά δεν είχαν πρόβλημα. Τα αντικαταστήσαμε με ένα λίγο καλύτερο μοντέλο από αυτά που είχαν από την μάνα τους, πού μάς πρότεινε ο Μανώλης. Επίσης αντικαταστήσαμε και τις φλάντζες των μεγαφώνων με καινούργιες και κολήσαμε τα καλώδια με το κολητήρι απ'ευθείας πάνω στα μεγάφωνα χωρίς να χρησιμοποιήσουμε ακροδέκτες. Οπως εξ' άλλου τα είχε έτσι και η Audio Spectrum
Ο ήχος τους; Απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!! :award:

Με ένα ελάχιστο κόστος τα S37 ξανάγιναν καινούργια και φυσικά "πατάνε κάτω" χαλαρά πολλά σημερινά ηχεία. Μόνο αν τα ακούσεις θα καταλάβεις, διαφορετικά ότι και να σού πω είναι λίγο.

Επειδή τέτοια ηχεία δεν υπάρχουν σήμερα και σίγουρα τούς αξίζει καλύτερη μοίρα από την αποθήκη που τα είχες, σου συστήνω ανεπιφύλαχτα να επικοινωνήσεις με τον Μανώλη και να κάνεις αυτή την επισκευή. Μετά βάλτα να παίξουν πλάϊ πλάϊ με ηχεία πολλαπλάσιας τιμής και θα έχεις μία ευχάριστη, μα πολύ ευχάριστη έκπληξη! Θα απορείς με τον εαυτό σου γιατί τα είχες στην αποθήκη παροπλισμένα τόσα χρόνια...
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Ξέθαψα από την αποθήκη τα [SIZE=-1]Audio Spectrum S37.[/SIZE][SIZE=-1]
Είναι το πρώτο μοντέλο από τα τρία που έχουν βγεί.Τα μεγάφωνα είναι τα κλασικά SEAS αλλά θέλουν άλλαγμα γιατί τα έχει φάει ο χρόνος.
Λέω να τα αλλάξω με καινούργια ή να φτιάξω τα γούφερ και να αλλάξω τα τουίτερ με νέας τεχνολογίας της SEAS.
Mε ενδιαφέρει αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια αναβάθμιση η εμπειρία του πάνω σε αυτό το θέμα.

[/SIZE]

S37 :em04special_8:

Τα ίδια έχω και'γώ σαν δεύτερο σύστημά μου. Με Musical Fidelity B-1, Dual 505 και Goldring 1042. Από λάθος χειρισμό τότε της συζύγου κάϊκε το ένα tweeter και έτσι άλλαξα καί τα δύο με νεότερο της AudioSpectrum (TTF25 αν δεν κάνω λάθος) χωρίς αλλαγές στο crosover μετά από συνιμιλία με τον Πετρόπουλο.
Σίγουρα θα μπορούσε να βοηθήσει και εσένα. Τηλ. εδώ -bye-

Υ.Γ Ακόμη και σήμερα στέκονται πολύ καλά απέναντι στον ανταγωνισμό (...γιά λεφτά τους)
 
S37 :em04special_8:

Τα ίδια έχω και'γώ σαν δεύτερο σύστημά μου. Με Musical Fidelity B-1, Dual 505 και Goldring 1042. Από λάθος χειρισμό τότε της συζύγου κάϊκε το ένα tweeter και έτσι άλλαξα καί τα δύο με νεότερο της AudioSpectrum (TTF25 αν δεν κάνω λάθος) χωρίς αλλαγές στο crosover μετά από συνιμιλία με τον Πετρόπουλο.
Σίγουρα θα μπορούσε να βοηθήσει και εσένα. Τηλ. εδώ -bye-

Υ.Γ Ακόμη και σήμερα στέκονται πολύ καλά απέναντι στον ανταγωνισμό (...γιά λεφτά τους)

Ρε θηρίο έχεις τέτοιο σύστημα και το κρύβεις???

Ειδικά ο Β1 ήταν από τους αγαπημένους μου. Αλλά και τα S37 από τα καλύτερα ηχεία που είχε βγάλει ποτέ η AS, μαζί με το εξίσου καταπληκτικό S20.

Πότε θα κάνουμε Vintage βραδυα??? :ADFADF1:
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
S37 :em04special_8:

Τα ίδια έχω και'γώ σαν δεύτερο σύστημά μου. Με Musical Fidelity B-1, Dual 505 και Goldring 1042. Από λάθος χειρισμό τότε της συζύγου κάϊκε το ένα tweeter και έτσι άλλαξα καί τα δύο με νεότερο της AudioSpectrum (TTF25 αν δεν κάνω λάθος) χωρίς αλλαγές στο crosover μετά από συνιμιλία με τον Πετρόπουλο.
Σίγουρα θα μπορούσε να βοηθήσει και εσένα. Τηλ. εδώ -bye-

Υ.Γ Ακόμη και σήμερα στέκονται πολύ καλά απέναντι στον ανταγωνισμό (...γιά λεφτά τους) Και για πολύ παραπάνω! :award:

Oύτε κι εμείς πειράξαμε το crossover, δεν χρειάζεται.

Φίλε Aprile ή θα πας στον Πειραιά στον Μανώλη Τζωρτζάκη να αγοράσεις μεγάφωνα να τα αλλάξεις μόνος σου, ή θα τα φορτώσεις στο αυτοκίνητο και θα τα πας στο εργοστάσιο της Audio Spectrum στο Μενίδι (Αχαρνές) να σού τα φτιάξουν εκεί. Ετσι πάντως δεν θα τα αφήσεις. -bye-
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Ρε θηρίο έχεις τέτοιο σύστημα και το κρύβεις???

Ειδικά ο Β1 ήταν από τους αγαπημένους μου. Αλλά και τα S37 από τα καλύτερα ηχεία που είχε βγάλει ποτέ η AS, μαζί με το εξίσου καταπληκτικό S20.

Πότε θα κάνουμε Vintage βραδυα??? :ADFADF1:

Φιλαράκ, έτσι όπως πάει, που τραβιέμαι όλη μέρα, μάλλον λίγο μετά τα εξηνταεφτά που θα πάρουμε και σύνταξη :flipout::flipout::flipout:

Με νύχια και με δόντια το βλέπω σύντομα (..σε σχέση με την αιωνιότητα), πάντως πρίν από τα Χριστούγεννα. Και έχουμε και πολλά να ακούσουμε ρε γμτ, ελληνικό ροκ, 304… :BDGBGDB55:
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Το S37 ήταν το ηχείο που "εφτιαξε" :grandpa: την Audio Spectrum.
Είχε κάποια προβλήματα με το μπάσσο του αλλά κατά τα άλλα ήταν πολύ καλό.
Με λίγα χρήματα, μπορούσες να έχεις πολύ καλό ήχο.
Αν αναλογιστούμε την τότε τελωνιακή πολιτική :)violent-smiley-030:όλα τα σφάζω....:violent-smiley-030:) ήταν πραγματική ευκαιρία.
Δες το κόστος της επισκευής και πράξε ανάλογα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Το 2ο μου σε σειρά σύστημα...όταν ήμουν κάτω των τριάντα,περιελάμβανε τα 37 ΙΙ,οδηγούμενα απο SANSUI AUX 501 και με πικάπ ARISTON RD 60/LINN K5(παίζουν ακόμα στο σπίτι του φίλου που τα πούλησα...).

Σίγουρα,πολύ καλά ηχεία που άξιζαν με το παραπάνω τα λεφτά τους.Μόνο και μόνο σαν κλασσικά κομμάτια,αξίζουν τα έξοδα για να ξανακελαηδήσουν,έστω και σ' ένα 2ο σύστημα.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: Απάντηση: Audio Spectrum S37

Το 2ο μου σε σειρά σύστημα...όταν ήμουν κάτω των τριάντα,περιελάμβανε τα 37 ΙΙ,οδηγούμενα απο SANSUI AUX 501 και με πικάπ ARISTON RD 60/LINN K5(παίζουν ακόμα στο σπίτι του φίλου που τα πούλησα...).

Σίγουρα,πολύ καλά ηχεία που άξιζαν με το παραπάνω τα λεφτά τους.Μόνο και μόνο σαν κλασσικά κομμάτια,αξίζουν τα έξοδα για να ξανακελαηδήσουν,έστω και σ' ένα 2ο σύστημα.

Αυτόν με το συρομενο pot? hehehe , επαιζε καλούτσικα!! εγω είχα το ιδιο σεταπ
με s37 gold αν θυμαμαι καλά ετσι τα λεγε , και με προ-προ μια ιδοκατασκευή λυχνία , και πικαπακι ενα linn sondek αγορασμένο απο τους βρομοαμερικανούς στην βαση , ( ποτε δε το εκτιμησα αυτο το πικαπ και ακομα πουλιέται κανα 3χιλιαρο ) παντως τωρα που το σκέφτομαι , παιζαν καλητερα και απο sonus και
απο spedor και απο αλλα διαφορα σημερινά !!! ,, η απλα με πιάνει νοσταλγια !
και τα θυμάμαι ολα πιο όμορφα :eek:
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Audio Spectrum S37

παντως τωρα που το σκέφτομαι , παιζαν καλητερα και απο sonus και
απο spedor και απο αλλα διαφορα σημερινά !!! ,, η απλα με πιάνει νοσταλγια !
και τα θυμάμαι ολα πιο όμορφα :eek:

Παίζαν, παίζαν...
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Απάντηση: Audio Spectrum S37

Αυτόν με το συρομενο pot? hehehe , επαιζε καλούτσικα!! εγω είχα το ιδιο σεταπ
με s37 gold αν θυμαμαι καλά ετσι τα λεγε , και με προ-προ μια ιδοκατασκευή λυχνία , και πικαπακι ενα linn sondek αγορασμένο απο τους βρομοαμερικανούς στην βαση , ( ποτε δε το εκτιμησα αυτο το πικαπ και ακομα πουλιέται κανα 3χιλιαρο ) παντως τωρα που το σκέφτομαι , παιζαν καλητερα και απο sonus και
απο spedor και απο αλλα διαφορα σημερινά !!! ,, η απλα με πιάνει νοσταλγια !
και τα θυμάμαι ολα πιο όμορφα :eek:

Off topic αλλά όχι.Αυτό που λές ήταν το προηγούμενο μοντέλλο.
 

aroS3

Senior Member
19 June 2006
559
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Audio Spectrum S37

Off topic αλλά όχι.Αυτό που λές ήταν το προηγούμενο μοντέλλο.

Ξανά Off topic, αυτός ήταν ο δεύτερος κατα σειρά ενισχυτής μου το 1984..ο νεότερος με το περιστροφικό πότ....πω πω..πόσα χρόνια πίσω είπαμε...? και ακόμα λαλάει στο εξοχικό.......
Παρέα με ένα πικαπάκι SANSUi, παράλληλης μετατόπισης βραχίονα.....μοντελο δεν θυμάμαι τώρα...
-bye-
 

nbas

New member
26 July 2006
6
Ξέθαψα από την αποθήκη τα Audio Spectrum S37.
Είναι το πρώτο μοντέλο από τα τρία που έχουν βγεί.Τα μεγάφωνα είναι τα κλασικά SEAS αλλά θέλουν άλλαγμα γιατί τα έχει φάει ο χρόνος.
Λέω να τα αλλάξω με καινούργια ή να φτιάξω τα γούφερ και να αλλάξω τα τουίτερ με νέας τεχνολογίας της SEAS.
Mε ενδιαφέρει αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια αναβάθμιση η εμπειρία του πάνω σε αυτό το θέμα.


ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΑ S 37ii ΑΠΟ ΤΟ 1987.
ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΡΙΝ 9 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΗΣ Α. ΣΠ, ΣΤΟ ΜΕΝΙΔΙ.
ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΥΦΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥΙΤΕΡ.
ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΤΡΩΣΑΝΕ ΤΑ ΓΟΥΦΕΡ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ,
 

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
Ξέθαψα από την αποθήκη τα [SIZE=-1]Audio Spectrum S37.[/SIZE][SIZE=-1]
Είναι το πρώτο μοντέλο από τα τρία που έχουν βγεί.Τα μεγάφωνα είναι τα κλασικά SEAS αλλά θέλουν άλλαγμα γιατί τα έχει φάει ο χρόνος.
Λέω να τα αλλάξω με καινούργια ή να φτιάξω τα γούφερ και να αλλάξω τα τουίτερ με νέας τεχνολογίας της SEAS.
Mε ενδιαφέρει αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια αναβάθμιση η εμπειρία του πάνω σε αυτό το θέμα.

[/SIZE]
πρώτα μάθε το κόστος και αν συμφέρει επίσης έχει υπ´όψιν σου ότι τα woofer twiter της A S είναι custom παραγγελίες στην SEAS οπότε πρέπει να απευθυνθείς εκεί εάν δεν θέλεις να επέμβεις στον χαρακτήρα τους
 

taurus65

AVClub Enthusiast
26 December 2007
870
Αθήνα
Εχω περιφερειακα τα s37 ΙΙΙ gold.Παιζουν απο το 1995 απροβληματιστα(και παρα πολυ καλα).Ενας φιλος περυσι αλλαξε γουφερ στα s37 Ι που εχει καπως ακριβα(300 ευρω) αλλα το κυριοτερο ειναι πως το αρχικο κροσοβερ θα επρεπε να αλλαξει και αυτο(θεωρητικα).
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Παιδιά συγνώμη για το ψιλοάσχετο αλλα και εγώ έχω τα ART 2 της ΑUDIO SPECTRUM και πραγματικά δέν έχω βρεί άλλο ηχείο που να παίζει έτσι μέχρι τα τρία χιλιάρικα,ούτε της ίδιας εταιρίας, πραγματικά απίστευτο λαμβάνοντας υπόψιν πως τα είχα αγοράσει μόνο 170 χιλιάδες δραχμές το 98!!..
Ο μόνος λόγος που σκεύτομαι να τα αλλάξω είναι οτι θα ήθελα λίγο περισσότρο χαμηλό.Ααχχ αν είχα μόνο ακούσει τον πωλητή τότε και είχα πάρει τα ART I....
:bawling:
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Έχω 2 ζευγάρια Audio Spectrum Artemis TLS τα οποία έχω βελτιώσει αρκετά με αλλαγή των πλαινών από νοβοπάν με mdf 25 mm και προσθήκη αποπάνω 4mm mdf με καπλαμά κερασιάς σε πλαϊνά και πρόσοψη. Εσωτερικά και πίσω πλευρά δεν πειράχτηκαν ούτε χιλιοστό.
Το 2004 ή 2005 περίπου παράγγειλα από εξωτερικό 4 καινούργια γούφερ (ολόϊδια μοντέλα των αρχικών) και τουίτερ 25 TAF/D αλουμινένιου θόλου, νέο μοντέλο του oroginal 25TAF/DLG - το γνωστό Gold - άλλαξα όλους τους πυκνωτές στα crossover με ίδιας χωρητικότητας γαλλικούς SCR και άλλαξα την εσωτερική καλωδίωση με Cat5e (8 στριφτά μαζί). Τέλος άλλαξα πρόσφατα τα τουίτερ με υφασμάτινου θόλου από Sonotex πάλι της SEAS (H0881).
Μην διανοηθείς να τα δώσεις, άλλαξε τα μεγάφωνα. Επειδή όμως η SEAS κατάργησε τα γούφερ πολυπροπυλενίου (όπως και τα 8ιντσα του δικού σου) ψάξε σε Madisound (USA) ή Wilmslow audio (Αγγλία) μήπως έχουν στόκ.

Νά τα δικά μου με τα τελευταία τουίτερ:
 

Attachments

  • Artemis TLS 008.jpg
    Artemis TLS 008.jpg
    45.7 KB · Views: 332
  • Artemis TLS 011.jpg
    Artemis TLS 011.jpg
    46.5 KB · Views: 312
  • Artemis TLS 018.jpg
    Artemis TLS 018.jpg
    41.6 KB · Views: 327
  • Artemis TLS 030.jpg
    Artemis TLS 030.jpg
    47.8 KB · Views: 303
  • Artemis TLS 056.jpg
    Artemis TLS 056.jpg
    52 KB · Views: 312
Last edited:

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Και αυτές:
 

Attachments

  • Artemis TLS 096.jpg
    Artemis TLS 096.jpg
    117.2 KB · Views: 273
  • Artemis TLS 023.jpg
    Artemis TLS 023.jpg
    117 KB · Views: 267
  • Artemis TLS 016.jpg
    Artemis TLS 016.jpg
    116.7 KB · Views: 262
  • Artemis TLS 025.jpg
    Artemis TLS 025.jpg
    115.3 KB · Views: 256