Στατικός Θόρυβος - KRK Rokit 6 G3

mdkgr

New member
12 September 2012
29
Καλησπέρα,

Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό sub.

Λοιπόν, έχω ένα ζεύγος KRK Rokit 6 G3, συνδεδεμένα σε κάρτα ήχου Traktor Audio 2 MKII με RCA σύνδεση, η οποία κάρτα είναι συνδεδεμένη σε καινούριο υπολογιστή. Όταν παίξω οποιοδήποτε ήχο, αρχίζει σταθερός στατικός θόρυβος που θυμίζει άδεια ραδιοφωνική συχνότητα.

Ο υπολογιστής και τα ηχεία είναι συνδεδεμένα στο ίδιο πολύπριζο καινούριας πολυκατοικίας.

Τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα:
  • Δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία σε εξωτερικό MP3 Player Sansa+, και ο θόρυβος εξαφανίζεται εντελώς.
  • Δοκίμασα άλλα RCA καλώδια, καλύτερης ποιότητας χωρίς αποτέλεσμα.
  • Δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία στην εσωτερική κάρτα ήχου του υπολογιστή. Ο θόρυβος παραμένει.
  • Δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία ξεχωριστά σε διαφορετικές πρίζες του σπιτιού. Όταν σύνδεσα το ένα ηχείο σε μια άλλη πρίζα του σπιτιού, ο θόρυβος του συγκεκριμένου ηχείου μειώθηκε λίγο.
  • Δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία σε διαφορετικό σπίτι (70km μακριά - παλαιότερο σπίτι), σε διαφορετικό υπολογιστή και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.


Μετά τα πειράματα μου, άρχισα να υποψιάζομαι το σπίτι μου. Ένας γνωστός απέδωσε το πρόβλημα στη γείωση. Προσωπικά, δεν έχω ηλεκτρολογικές γνώσεις. Στο google διάβασα ότι κάποιοι αφαίρεσαν το καλώδιο της γείωσης από τα ηχεία, αλλά μου φαίνεται πολύ ακραία λύση. Γι' αυτό απευθύνομαι σ' εσάς. Τι μπορώ να κάνω για να διώξω το θόρυβο;

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Κατ' αρχήν σε τι είδους υπολογιστή είναι συνδεδεμένα η κάρτα με τα ηχεία; Desktop ή Laptop;
Υπάρχει λόγος που ρωτάω.

Και ο θόρυβος που ακούγεται τι είδους είναι;

Είναι κάποιος βόμβος (Hum, Buzz);

Φύσημα (Hiss);

Ή μήπως διακοπές του τύπου "τσικ-τσικ" (Clicks, Pops) κλπ.

Υποψιάζομαι το πρώτο, αλλά ας το επιβεβαιώσουμε.

Οι δοκιμές που έχεις κάνει βοηθούν στο μεταξύ να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Οι παρατηρήσεις μου με κόκκινο.

Καλησπέρα,

Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό sub.

Λοιπόν, έχω ένα ζεύγος KRK Rokit 6 G3, συνδεδεμένα σε κάρτα ήχου Traktor Audio 2 MKII με RCA σύνδεση, η οποία κάρτα είναι συνδεδεμένη σε καινούριο υπολογιστή. Όταν παίξω οποιοδήποτε ήχο, αρχίζει σταθερός στατικός θόρυβος που θυμίζει άδεια ραδιοφωνική συχνότητα.

Ο υπολογιστής και τα ηχεία είναι συνδεδεμένα στο ίδιο πολύπριζο καινούριας πολυκατοικίας.

Τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα:
  • Δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία σε εξωτερικό MP3 Player Sansa+, και ο θόρυβος εξαφανίζεται εντελώς.

    Συμπέρασμα: Αποκλείεται ο θόρυβος να προέρχεται από τα ηχεία.

  • Δοκίμασα άλλα RCA καλώδια, καλύτερης ποιότητας χωρίς αποτέλεσμα.

    Άρα ούτε τα καλώδια φταίνε.

  • Δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία στην εσωτερική κάρτα ήχου του υπολογιστή. Ο θόρυβος παραμένει.

    Όλες οι πιθανότητες είναι να φταίει ο υπολογιστής. Το ερώτημα είναι που ακριβώς.

  • Δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία ξεχωριστά σε διαφορετικές πρίζες του σπιτιού. Όταν σύνδεσα το ένα ηχείο σε μια άλλη πρίζα του σπιτιού, ο θόρυβος του συγκεκριμένου ηχείου μειώθηκε λίγο.

    Αποτελεί ένδειξη ότι πρόκειται για κλασσικό πρόβλημα γείωσης. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να συνδέσεις και τα δύο ηχεία από άλλη γραμμή, εντελώς διαφορετική από του υπολογιστή (με κάποια μπαλαντέζα). Για δοκίμασε το πριν κάνεις κάτι άλλο.

  • Δοκίμασα να συνδέσω τα ηχεία σε διαφορετικό σπίτι (70km μακριά - παλαιότερο σπίτι), σε διαφορετικό υπολογιστή και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

    Θα ήταν πιο χρήσιμο, εάν συνέδεες την κάρτα ήχου και τα ηχεία στην ίδια θέση, εκεί που βρίσκονται τώρα στο σπίτι σου, αλλά πάνω σε άλλο υπολογιστή.

Μετά τα πειράματα μου, άρχισα να υποψιάζομαι το σπίτι μου. Ένας γνωστός απέδωσε το πρόβλημα στη γείωση. Προσωπικά, δεν έχω ηλεκτρολογικές γνώσεις. Στο google διάβασα ότι κάποιοι αφαίρεσαν το καλώδιο της γείωσης από τα ηχεία, αλλά μου φαίνεται πολύ ακραία λύση. Γι' αυτό απευθύνομαι σ' εσάς. Τι μπορώ να κάνω για να διώξω το θόρυβο;

Όχι! Το μόνο που δεν πρέπει να κάνεις είναι να αφαιρέσεις τη γείωση των ηχείων. Σε περίπτωση προβλήματος μπορεί να τα καταστρέψεις. Χώρια που μπορεί να συμβεί και χειρότερο ατύχημα.

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!
Αν μπορείς δώσε τις διευκρινίσεις που αναφέρονται στην αρχή. Να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε.
 

mdkgr

New member
12 September 2012
29
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Είναι desktop με βασικά specs: X99 Board, i7-5820k, 16GB RAM. Ξέχασα να αναφέρω ότι δοκίμασα στη θέση του υπολογιστή αυτού και ένα καλό laptop από το '09 που χρησιμοποιούνταν για DJing, στις ίδιες πρίζες, στην ίδια κάρτα ήχου και το πρόβλημα παρέμεινε.

Ανέβασα το volume ενός από των δύο Monitor ψηλά και έκανα record τον ήχο. Τον παραθέτω:

https://drive.google.com/file/d/0B0_axX11NaQMZEZlUWwwSVhHMjg/view?usp=sharing

Εντωμεταξύ, θα δοκιμάσω να συνδέσω τα ηχεία σε μακρινή μπαλαντέζα μόλις βρω ευκαιρία και θα δώσω αναφορά.

Ευχαριστώ και πάλι.
 
Last edited:

levono1

New member
8 January 2016
49
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Αυτός ο θόρυβος είναι παρεμβολές από την κάρτα γραφικών, ή τον επεξεργαστή. Δεν ονομάζεται στατικός καλύτερα οι διαχειριστές να διορθώσουν το νήμα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Αυτός ο θόρυβος είναι παρεμβολές από την κάρτα γραφικών, ή τον επεξεργαστή. Δεν ονομάζεται στατικός καλύτερα οι διαχειριστές να διορθώσουν το νήμα.

+1
Και δυστυχώς είναι δύσκολο να λυθεί αν σου τύχει.
Δοκίμασες διαφορετικές θύρες,κλπ;(εκτός των άλλων που σου είπαν παραπάνω)

Εν τω μεταξύ ο υπολογιστής είναι καινούργιος και τούμπανο.Πως και δεν επέλεξες μητρική από αυτές με dedicated USB θύρες για audio αφού το προόριζες και για μουσική;
 

mdkgr

New member
12 September 2012
29
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Ο υπολογιστής είναι αρκετά καινούριος - αγοράστηκε πριν 1 μήνα περίπου. Είναι δυνατό μηχάνημα και ο επεξεργαστής δεν έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. Η κάρτα γραφικών που έχει το μηχάνημα τώρα είναι αρκετά παλιά (ATI 4670, '09) και είναι προσωρινή έως ότου αγοραστεί κάποια πιο σύγχρονη. Η εταιρία της κάρτας δεν έχει εκδώσει οδηγό/driver για Windows 10 που τρέχω και έτσι οι χρήστες της συγκεκριμένης σειράς αναγκάζονται να δουλέψουν με τον οδηγό της Microsoft που παρέχει τις βασικές λειτουργίες της κάρτας και δεν διαθέτει τις συμπληρωματικές. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταίει αυτός ο ελλειπής οδηγός. Θα προσπαθήσω να βρω άλλη κάρτα γραφικών σίγουρα.

Συγγνώμη για τον λάθος τίτλο.

EDIΤ για να απαντήσω και στον SOKMAV. Δοκίμασα 2-3 USB θύρες. Τώρα που το είπες, θα δοκιμάσω και τις υπόλοιπες (έχει αρκετές). Θα δοκιμάσω επίσης να βάλω την κάρτα γραφικών σε άλλη PCI θύρα.

Σαν ιδιότητα πάλι, είμαι γεωπόνος. Με τη μουσική ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά, μ' αρέσει η Soulful House και παίζω sets καμιά φορά στον ελεύθερο μου χρόνο. Δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να χρειαστώ αφοσιωμένες θύρες. Η πλατφόρμα του υπολογιστή είναι high-end. Δεν νομίζω να φταίει η CPU. Μάλλον η κάρτα γραφικών που είναι από τον καιρό του Νώε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Ειδικά στις high-end μητρικές υπήρχαν τα θέματα.Κι αυτό γιατί οι τάσεις και μεγάλα ρεύματα για τις επιπλέον δυνατότητες δημιουργούσαν ιδιαίτερα "βρώμικο" περιβάλλον,οπότε και οι τρελαμένοι βομβαρδίσαμε συχνά-πυκνά τις εταιρίες για να αναπτύξουν τεχνολογίες ή να συμμαζέψουν αυτό το κακό.
Κι ευτυχώς μία από αυτές μας άκουσε,αν δεις υπάρχει και νήμα αφιερωμένο.
Πριν λίγο καιρό στήσαμε ανάλογο σύστημα με μια τέτοια το οποίο είναι τελείως ήσυχο.

Φοβάμαι πως με τους οδηγούς δεν θα φτιάξει κάτι.
Συνήθως τέτοια θέματα έχουν λυθεί με balanced σύνδεση αλλά η Tractor δεν δίνει την δυνατότητα.
Δοκίμασε λοιπόν τα παραπάνω και θα δούμε.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Κι εγώ έχω αντίστοιχο θεματάκι. Είναι σα να ακούω τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή. Στη θέση ακρόασης δεν είναι ακουστό αλλά υπάρχει στο σύστημα και τη ζημιά του την κάνει. Έλεγα να αλλάξω φουρφούρι στην ψύκτρα. Θα έχει νόημα? Δεν ψήνομαι καθόλου να αλλάξω μητρική. Αν φτάσω εκεί με βλέπω να παίρνω raspberry pi. Παρεμπιπτόντως δουλεύει κανένας στη Θεσσαλονίκη το raspberry?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Αν σταματήσεις το φουρφούρι ενώ λειτουργεί (στιγμιαία,έτσι; ) σταματάει ο θόρυβος;
Τότε ναι,θα είχε νόημα ένα ποιοτικό.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

το καλώδιο ρεύματος των krk υποθέτω είναι διπολικό....
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

το καλώδιο ρεύματος των krk υποθέτω είναι διπολικό....

Δημήτρη όχι,τριπολικό είναι και η μόντα που κάνουν είναι να πετάνε την γείωση (μα με τίποτα... ),το είπε παραπάνω ο φίλος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

το ρωτάω γιατί τα fostex έχουν διπολικό.
και γενικά τα ενεργά αρπάζουν από παντού...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Πιστεύω ότι με την αγορά αυτού θα έλυνε το πρόβλημα του

http://www.audioquest.com/jitterbug/jitterbug

Όχι σίγουρα,αυτό κάνει άλλη δουλειά.
Αυτά που τσιμπάει από τον υπολογιστή τα μεταφέρει ως ήχο,όχι ως θόρυβο συνήθως.
Μόνο η γαλβανική απομόνωση είναι λύση σε τέτοια περίπτωση.Με τι να την εφαρμόσεις είναι το θέμα κι αν αξίζει,εδώ μιλάμε για μια κάρτα ήχου των 90 ευρώ,μην ξεφύγουμε.
 
Last edited:

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Αν κόψει την γείωση από το καλώδιο usb; Δεν έχει τίποτα να χάσει αν το κάνει.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Αν λειτουργεί,γιατί όχι;Πολλά όμως την χρειάζονται,αυτό είναι το κακό,δεν αναγνωρίζουν την κάρτα μετά.
(Γείωση και μπλεντάζ όμως,αν αφήσεις ένα από τα δύο το ίδιο είναι )
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

είναι καθαρά θέμα των ενεργών.
(και των καλωδίων που ενισχύουν το πρόβλημα).
Οι ενεργοί έχουν πάντα τέρμα την ένταση και είναι επιρρεπείς στο άρπαγμα.
Επίσης στο 99% θα έχουν διακοπτικά τροφοδοτικά.

Εμένα πχ και πριν (με trends +BBC) και τώρα fostex αρπάζει θόρυβο από ένα μονιτορ lcd nec που χρησιμοποιώ.
Ο θόρυβος μάλιστα αλλάζει ανάλογα με τα χρώματα της οθόνης.
Αλλά έχω τόσα στάδια gain στο δρόμο και ic που όσα λιγότερα εχεις τόσο καλύτερα.
Επίσης αρπάζουν πολύ από το κινητό. Ας το βάλει δίπλα ο φίλος να μας πει τι γίνεται.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Ο lemon και ο Vasilis-t βάζανε αν θυμάμαι καλά ένα λεντ ή μια αντίσταση για φορτίο
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Στατικός Θόρυβος - KRK ROKIT 6 G3

Και για να καταλάβουμε λίγο το χάος,φίλος είχε το ίδιο θέμα το οποίο εξαφανιζόταν μόλις αποσυνέδεε το HDMI της δεύτερης οθόνης.
Σε υπολογιστή τούμπανο,καλή κάρτα γραφικών,κλπ.
Άντε βγάλε συμπέρασμα...