Νέα ΤV KD-49x8307.Aπό τον ενθουσιασμό στην απογοήτευση ΒΟΗΘΕΙΑ!

sstav

Established Member
23 August 2009
134
Aγόρασα πρόσφατα μια sony KD-49X8307...Την εγκατέστησα ωραία και καλά ...εβαλα 5 βιντεάκια σε 4κ ανάλυση και ενθουσιάστηκα από τα χρώματα, την ζωντάνια και την λεπτομέρεια...Η απογοήτευση ήρθε μετά με τις ταινίες.
Εχω έναν media player xtreamer pro συνδεδεμένο στο hdmi4 της τηλεόρασης. Φορτώνω μια 1080p ταινία (spectre ) και τους υποτίτλούς της . Διαπίστωσα 2 προβλήματα:
1. Στις σκοτεινές σκηνές το μαυρο (που είναι απλά υποφερτό -δεν έχω παίξει με τα settings της ακόμα-οποιος μπορεί να βοηθήσει και σαυτό θα του ήμουν ευγνώμων) γίνεται φωτεινότερο όταν δείχνει υπότιτλους και σκοτεινιάζει όταν δεν δείχνει!!! Είναι πραγματικά ενοχλητικό ! σε βαθμό που δεν ευχαριστιέμαι τηην τηλεόραση και αν δεν διορθώνεται θέλω να την επιστρέψω! το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται στα διάφορα picture presets που έχει ...
2. Ο ήχος δείχνει να βγαίνει απ'τα χείλη των ηθοποιών με κάποια μικρή καθυστέρηση. τι μπορεί να φταίει;
Tι μπορώ να κάνω για να τα διορθώσω; Να δοκιμάσω άλλλο hdmi;
Αν δεν διορθώνεται θέλω ειλικρινα να την επιστρέψω...εχω αγχωθεί με την όλη φάση και ξενερώσει/....
Μια βοήθεια για τις ρυθμίσεις κτλ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,994
Για κάθε είσοδο ξεχωριστά(HDMI 1,HDMI 2,DVB-T2,USB κλπ) κάνεις ρύθμιση εικόνας.

1.Το μαύρο είναι γκρι διότι η KD-49Χ830xC φοράει πάνελ IPS και όχι VA.

Από το ποστ #88 και το review του avforums.com

Sony KD-43X8305C Best Picture Settings (για σήμα εισόδου Blu ray σε σκοτεινό χώρο):

Action menu>Εικόνα>Λειτουργία εικόνας>Cinema pro

Λειτουργία αυτόματης εικόνας:όχι

Αισθ. Φωτός:όχι

Φωτεινότητα:30

Ρυθμίσεις για προχωρημένους

Φωτεινότητα:

Φωτεινότητα:30
Αντίθεση:90
Προσαρμογή Γαμμα:-2
Επίπεδο μαύρου:49
Ρύθμιση μαύρου:όχι
Προηγμένη ενίσχυση αντίθεσης:όχι

Χρώμα:

Χρώμα:50
Απόχρωση:0
Θερμοκρ Χρώματος:Expert 1

....

Χρωματικός χώρος:sRGB/BT.709

Ζωντανό Χρώμα:όχι

Σαφήνεια:

Καθαρότητα:50

Δημιουργία ρεαλισμού:Χειροκ
....Ανάλυση:20

Mastered in 4K:όχι

Τυχαία μείωση θορύβου:όχι
Ψηφιακή μείωση θορύβου:όχι

Κίνηση:

Motionflow:όχι

Ομαλότητα:
Ευκρίνεια:
Επαναφορά

Λειτουργία ταινίας:Χαμηλό


--------------------------------------------------------------------

Δοκίμασε και τις ρυθμίσεις (XBR-43X830C) από το review του rtings.com.


2.
Πατώντας το κουμπί Action Menu από το rc της tv ,δες αν έχει κάποιο ρυθμιστικό a/v sync ή στο media player.

Φαντάζομαι η tv έχει την τελευταία ενημέρωση.
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
ευχαριστώ για τις ρυθμίσεις χαβιτο...θα τις δοκιμάσω...
απλά το αναβόσβημα όταν εμφανίζοναι υπότιτλοι (λευκό φόντο επάνω στις μαύρες μπάρες τις ταινίας) τότε φωτίζει περισσότερο το όποιο μαύρο της οθόνης...στις σκοτεινές σκηνές (*ασχέτως για το πόσο μαύρο είναι ή γκρι) γίνεται ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που εμφανίζονται υπότιτλοι ασχέτως ρυθμίσεων...είναι θέμα των Edge LΕD;Αν είναι έτσι γενικότερα τότε δεν θα πρέπει να πουλιιύνται τετοια μοντέλα...Δ
Ναι έχει την τελευταία ενημέρωση...
Για μένα αυτό είναι άκρως ενοχλητικό !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Να πάρω τηλ. την Sony να έρθει τεχνικός τους;;
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Το "αναβοσβησιμο" της φωτεινοτητας οταν δειχνει υποτιτλους γινεται (κατα πασα πιθανοτητα) μονο αν ειναι ενεργοποιημενη καποια επιλογη "δυναμικης αντιθεσης" ή "ενισχυσης αντιθεσης".
Η TV προσπαθει να "διαβασει" την συνολικη εικονα και να ρυθμισει αναλογως την φωτεινοτητα, ωστε αν συνολικα η σκηνη ειναι σκοτεινη να την κατεβασει (για καλυτερο μαυρο) και αν ειναι φωτεινη να την ανεβασει.

Ετσι σε μια σκοτεινη σκηνη το συστημα προσαρμογης αρχικα ριχνει την συνολικη φωτεινοτητα. Μπαινουν ομως οι υποτιτλοι που εχουν εντονο λευκο χρωμα, το συστημα "μπερδευεται" καθως ανιχνευει φωτεινα σημεια και η φωτεινοτητα ξαναρυθμιζεται σε υψηλοτερους τονους σε ολη την εικονα. Οταν εξαφανιστουν οι υποτιτλοι, τα φωτεινα σημεια δεν υπαρχουν πια και ολη η εικονα ξανασκοτεινιαζει.

Σε πρωτη φαση λοιπον, απενεργοποιησε οποιαδηποτε επιλογη εχει σχεση με την αυτοματη προσαρμογη φωτεινοτητας και δες αν το φαινομενο εξακολουθει να υφισταται.
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
Tα dynamic contrast δεν είναι ενεργοποίημένα (εχω τις ρυθμίσεις στα αγγλικά).... και το θέμα δεν είναι ότι τονίζεται η περιοχή τριγύρω στον υπότιτλο αλλά σχεδόν ολόκληρη....
Πήρα τηλ την sony και κλείσαμε ραντεβού για αυριο ....Στην σύντομη συνομιλία με τεχνικό μου είπε διάφορα για τα περιεχόμενα αμφιβόλου ποιότητας από media players κτλ. Πολύ φοβάμαι οτι δεν έχω καλή έκβαση στο πρόβλημά μου...
έτσι δουλεύουν οι edge led οι λεπτές κτλ ...Το ξέρω ότι δεν έχω το μαύρο της OLΕD ή ότι η ποιότητα του περιεχομένου είναι χαμηλότερη από blueray...το πρόβληαμ δεν είναι στην ποιότητα...Είναι στο γεγονός ότι φωτίζει η οθόνη όταν δείχνει υπότιτλους σε σκοτεινές σκηνές.-
Έτσι όπως είναι αν δεν διορθώνεται δεν μπορώ να τη κρατήσω με τίποτα...Αν δεν διορθωθεί θέλω να επιστραφεί επιτόπου....Δεν βλέπεται ταινία με κλειστά φώτα . Τι να κάνω;
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
δεν επιθυμώ να κρύψω το όποιο πρόβλημα κάτω απτο χαλάκι...λυση ψάχνω για το χιλιάρικο που έδωσα. δυστυχώς η philips 37PFL9407 είναι ανώτερη στην ίδια εικόνα...Λέω μπας και διορθωθεί με τις ρυθμίσεις που μου έδωσαν τα παιδιά. Δεν ξέρω πως να αντιδράσω αυριο και τι αντιμετώπιση θα λάβω ως πελάτης...
 
Καταρχήν, έχεις δοκιμάσει να "πετάξεις" τον media player και να παίξεις ταινία από στικάκι; Δες αν κάνει τα ίδια ο ενσωματωμένος player, μετά δοκίμασε και τον Kodi, και δες το ίδιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα εκτός streaming και bluray για να σε βοηθήσω περισσότερο. Δες και πιο προσεκτικά αυτό που έγραψε ο supacoopa με τη δυναμική αντίθεση, ίσως έχει κάποια ρύθμιση και το Player εκτός της τηλεόρασης, ή ίσως να λέγεται κάπως αλλιώς...

Πάντως, έχε υπόψιν ότι εκ των πραγμάτων, ο άσπρος (ή κίτρινος) υπότιτλος σε κατάμαυρο πλάνο θα σου χαλάσει την αντίθεση, τολμώ να πω ακόμα και σε OLED, διότι το μάτι μας έχει περιορισμένο δυναμικό εύρος από μόνο του και προσπαθεί να προσαρμοστεί, είτε μιλάμε για σκοτεινά είτε για πολύ φωτεινά πλάνα. Ε, σκοτεινό πλάνο με υπότιτλους είναι ό,τι χειρότερο. Από τότε που μ'επιασε η τρέλα με την εικόνα, προβολείς και λοιπά, κάθε φορά που έβλεπα ταινία μόνος τους έσβηνα τους υπότιτλους γι'αυτόν ακριβώς το λόγο. Ωστόσο, δε νομίζω αυτό να δημιουργούσε πρόβλημα στην κλίμακα που γράφεις εσύ.
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
Μετα την συνάντηση με τον τεχνικό τα νέα δεν είναι καλά. Ηρθε ο ανθρωπος με ένα blueray player και 2 DVD (όχι blueray) παραμάσκαλα από 2 ταινίες της κακιας ώρας. Ψάχναμε να βρουμε σκοτεινή σκηνή και δεν είχαν μέσα...Τεσπα, τράβηξε ένα βιντεάκι με το κινητό του στο πρόβλημα (το έβλεπε και ο ίδιος) αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό. Το πρόβλημα είναι ασχέτως ρυθμίσεων και εμφανίζεται όταν πρέπει να φωτίσει η τηλεόραση τους υπότιτλους στην μαύρη περιοχή (μαύρες μπάρες).... Φωτίζεται - ξεπλένεται το μαύρο σε αυτές τις σκηνές ...εξαφανίζεται ο υπότιτλος σκοτεινιάζει η εικόνα...
Θα προσπαθήσω να τραβήξω βίντεο για να το δείτε και να μου πείτε.
Τι να κάνω τώρα; να μιλήσω με το κατάστημα;
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Κανεις εναν κοπο να γραψεις τις ρυθμισεις που εχεις στην TV;
Κυριως τις "κρυφες" ρυθμισεις κατω απο καποιο μενου "Για προχωρημενους" - αθανατες οι ανοητες Ελληνικες μεταφρασεις τεχνολογικων ορων.
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
είμαι στην δουλειά αυτή τη στιγμή ... οι όροι στις συσκευές μου είναι παντα στα αγγλικα´...δυσκολεύομαι απίστευτα με τα ελληνικά.. θα σας απασχολήσω το βράδυ που θα ψάχνομαι τι και πως...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Πάντως, έχε υπόψιν ότι εκ των πραγμάτων, ο άσπρος (ή κίτρινος) υπότιτλος σε κατάμαυρο πλάνο θα σου χαλάσει την αντίθεση, τολμώ να πω ακόμα και σε OLED,

Όχι...

Το φαινόμενο που περιγράφετε με τους υπότιτλους αφορά μόνο τηλεοράσεις LCD με global dimming και προβολείς με δυναμική ίριδα. Αν επενεργοποιηθεί το dimming, δεν πρόκειται να προκαλείται αυτό το φαινόμενο, απλά μετά το πάνελ θα παίζει στη native αντίθεσή του...
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
θα προσπαθήσω να τραβήξω ενα βιντεάκι και να το παραθέσω εδώ...
Ποιές όμως είναι οι επόμενες κινήσεις που πρέπει να κάνω εφόσον δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος;
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
Καλημέρα σας...η τηλεόραση έχει εντονο backlight bleeding
https://www.dropbox.com/s/vjx4vj7lgt1beyw/20160213_002113.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/u02yo25n1s6pjia/20160213_084234.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/74np5xmja3sm9iy/20160213_084247.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/4a3dww92u6lrsbe/20160213_084406.jpg?dl=0
Θα ήθελα να την επιστρέψω...δεν μπορώ να την κρατήσω...πως πρέπει να κινηθώ; Χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου...ειτε εδώ είτε σε πμ
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
κάποια γνώμη για το εντονότατο bleeding? Την ποιότητα του πάνελ την θεωρώ ΑΘΛΙΑ - ίσως δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν καν...

να πω για το ιστορικό πως πήρα τηλέφωνο το μαγαζί και θα επικοινωνήσουν την Δευτέρα με sony, όπως θα κάνω και εγω...
Θα εκθέσω τα παράπονά μου για το προιον που λένε ότι είναι "εντός προδιαγραφών" και απαιτώ αντικατάσταση με νέο προιόν, όπως το αγόρασα μια εβδομάδα πριν και όχι "επισκευασμένο" και έχω χάσει τον ύπνο μου από τότε... Αν έτσι είναι οι προδιαγραφές και τα quality controls της sony λυπάμαι πολυ για την φιρμα της.
Το μεγαλύτερο ακόμα πρόβλημα έγκειται στο ότι αν δεν επιστραφούν χρήματα θα πρέπει να παραγγείλω σονυ παλι...Εερε μπελάδες στο κεφάλι μου

ισως κάποιος admin να μεταφέρει το θέμα μου στα προβλήματα και όχι στις ρυθμίσεις αφού τελικά δεν είναι θεμα ρυθμίσεων όπως αρχικά πίστευα
 

spartan27gr

AVClub Enthusiast
17 January 2009
1,049
Καλημέρα σας...η τηλεόραση έχει εντονο backlight bleeding
https://www.dropbox.com/s/vjx4vj7lgt1beyw/20160213_002113.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/u02yo25n1s6pjia/20160213_084234.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/74np5xmja3sm9iy/20160213_084247.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/4a3dww92u6lrsbe/20160213_084406.jpg?dl=0
Θα ήθελα να την επιστρέψω...δεν μπορώ να την κρατήσω...πως πρέπει να κινηθώ; Χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου...ειτε εδώ είτε σε πμ

Στο κουτι της και βουρ πισω στο καταστημα απο οπου την πηρες.(για εμενα κακος ασχοληθηκες με την αντιπροσωπεια)Παρεπιπτοντως δειξε και εκει τις φωτογραφιες που μας παρεθεσες.
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
Δυστυχώς τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλα...
εγραψα το μύνημά προς την SONY εκθέτοντας το πρόβλημα (με φωτογραφίες) και ζητώντας να επιληφθούν επί του θέματος άμεσα [αλλαγή -αντικατάσταση ]
Πολύ σύντομα ήρθε η απόκρισή τους αλλά είναι επιεικώς απαράδεκτη η απάντησή τους

Δυστυχώς το αίτημά σας για αντικατάσταση της τηλεόρασης δεν έχει γίνει δεκτό.



Τώρα;;;;;;; Είμαι στα κόκκινα...τι να κάνω; να επικοινωνήσω με ΓΓΚαταναλωτή;
 
Last edited:

dimx2

Senior Member
29 December 2006
504
Chania
Δυστυχώς τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλα...
εγραψα το μύνημά προς την SONY εκθέτοντας το πρόβλημα (με φωτογραφίες) και ζητώντας να επιληφθούν επί του θέματος άμεσα [αλλαγή -αντικατάσταση ]
Πολύ σύντομα ήρθε η απόκρισή τους αλλά είναι επιεικώς απαράδεκτη η απάντησή τους

Δυστυχώς το αίτημά σας για αντικατάσταση της τηλεόρασης δεν έχει γίνει δεκτό.



Τώρα;;;;;;; Είμαι στα κόκκινα...τι να κάνω; να επικοινωνήσω με ΓΓΚαταναλωτή;
είναι μεγάλη συζήτηση το θέμα του bleeding/clouding μιας κι είναι θέμα της τεχνολογίας των led. Πόσες μέρες την έχεις?