Διακοπή παραγωγής Jico SAS

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Η Jico μολις ανακοίνωσε την διακοπη της παραγωγής των γνωστων SAS tips.


Important announcement regarding SAS products
Thanks to your gracious support in the past we are honored by the recent prosperity you have brought us and offer our deepest gratitude. Regarding the Super Analogue Stylus, which has long enjoyed your continued patronage, it has become most difficult to obtain the necessary parts, despite our best efforts. We regret to announce that all future sales will be discontinued.
We endeavor to refine the original design and bring you the next generation of Super Analogue Stylus as soon as possible. Your continued patronage is much appreciated as we undergo this product transition.

Affected Products:
Future sales of all record styli utilizing the SAS (Super Analogue Stylus) tip have been suspended, effective immediately.
Contact Information:
Email: [email protected]
All orders which have already been received will be processed without interruption.

Το κάλο ειναι οτι θα βγει συντομα αντικαταστάτης αν και με διαφορετικό προφιλ στο διαμαντάκι. Η νεα τιμη δεν ειναι ακόμα γνωστή.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Ε, να μην τα πιάσουμε και εμείς λίγο τώρα που γίνεται της μόδας το βινύλιο; Αυτές οι αρπαχτές θα φάνε το χόμπι τελικά.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Δεν λέω μόνο για την Jico. Λέω ότι γενικά τα τελευταία δυο χρόνια βλέπω να αλλάζουν μοντέλα στον χώρο των πικάπ (και ειδικά στις κφαλές) διαφημίζοντας καλύτερη ποιότητα σε πολύ ακριβότερη τιμή. Χωρίς να μου φαίνεται ότι η επένδυση ή οι αλλαγές είναι τόσο σπουδαίες που να δικαιολογούν τη διαφορά τιμής.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Μπορεί να έχεις δίκιο ως αναφορά κάποιες απατεωνοεταιρίες (όπως Clearaudio κλπ) που ΔΕΝ κατασκευάζουν ούτε βελόνες ούτε κεφαλές, αλλά για την Jico που είναι χρόνια στον χώρο δεν το νομίζω, οι τιμές τους είναι στεθερές τα τελευταία χρόνια (με μόνη διαφοροποίηση την ισοτιμία γιεν/δολλαρίου).
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
H Jico μονο αρπαχτή δεν μπορει να θεωρηθεί, μαλλον το αντιθετο θα ελεγα μια που τα προϊόντα της εχουν εξαιρετικό vfm.

H Clearaudio φυσκα και φτιάχνει κεφαλες, ειδικότερα τις ακριβές της (MC). Της πιο οικονομικές ΜΜ τις τροποποιεί (τα generator ειναι ΑΤ) και εκει περνει κάποια κουβέντα μια που πολλοι θεωρούν τις τιμες τσιμπημένες (και εγω ανάμεσα σε αυτους)
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Απλά την έβαλα στο πικάπ και όχι μόνο αναβάθμισε τον ήχο αλλά το μεταμόρφωσε τελείως προς το καλύτερο. Ότι και να βγάλουν θα γίνει αγορά από μένα.
 

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Πιθανότατα να ξαναβγουν στην αγορά σε κανα χρονο με διπλες τιμες και.βάλε -βλέπε περιπτωση techniks. Η δικαιολογια θα ειναι η σπανιότητα πρωτων.υλων και ίσως η χρηση καποιων αναβαθμισμενων υλικων.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ΤΠΤ δεν είναι σπάνιο, δεν υπάρχει θέμα εκμετάλλευσης καθώς το οποιο όνομα είχαν και έχουν είναι μικρό και η φήμη τους περιορίζεται στο εξειδικευμένο κοινό. Μιλάμε για μια πολύ μικρή βιοτεχνία με 2-3 εργάτριες.. Το ζητούμενο είναι να μπορέσει η Jico να προμηθευτεί διαμαντάκια με αξιόλογο προφίλ σε καλή τιμή ή να βρει κάποιο άλλο εργοστάσιο να της κόβει το ίδιο προφίλ σε ανταγωνιστική τιμή. Μια μικρή αύξηση είναι μέσα στο πρόγραμμα
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,749
Εκανα την πρωτη μου αγορα απο την Jico το 2007.Απο τοτε μονο μια φορα αυξησαν την τιμη της SAS.
Μονο τα καλυτερα σχολια εχω να κανω για την εταιρια και ευχομαι συντομα να εχουμε νεα και για κεφαλες οχι μονο βελονες.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
sas-preopen_770_230.jpg
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,749
Ανακοινωσαν και την επερχομενη κεφαλη MC ,αλλα και ακομη καλυτερη SAS βελονα με tapered ruby cantilever !!!