BenQ 1110

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
νέος κάτοχος 1110 ο ΓΔ. Με τη βοήθεια του αυτιού του Λάκη εγκαταστάθηκε επιτυχώς η οθόνη 100 ιντσών του άγγλου. ο προβολέας έχει παραληφθεί και παίζει πρόχειρα σε μια βάση. αναμένεται ταβάνωμα και calibration.

Για την ώρα ο ΓΔ έχει δεί κάποια κλιπάκια αναφοράς


και φαίνεται να είναι εντυπωσιασμένος από το ανσι του προβολέα και τον τρόπο που περιγράφει τα χαμηλά ire. βλέπει γραμμές στο φόρεμα της dianna krall και μπουρμπολίθρες στο νερό που είναι πίσω της αλλά μάλλον είναι λόγω αυξημένου sharpness που πρέπει να ρυθμιστεί με την αντίστοιχη καρτέλα από το AVS 709 disc.

περισσότερες εντυπώσεις από τον ίδιο.

ΓΔ καλορίζικος και καλές προβολές.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
ο προβολέας έχει παραληφθεί και παίζει πρόχειρα σε μια βάση λέμε - παρέλαβες? ρωτάει ο λάκης :FSGSFGS4: . και έλεγα να βάλω με τη βοήθεια του ματιού αλλά λέω αστο να πάει σταδιάλα έβαλα με το αυτί.....
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,421
127.0.0.1
Yup! -bye-
O προβολέας έχει μπει πρόχειρα σε ένα ράφι για να βρεθεί το σωστό ύψος, μέχρι να ταβανωθεί σωστά.
Πρώτες εντυπώσεις, άψογος out of the box, αν εξαιρέσεις 2-3 ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις για να χαμηλώσεις το φως του που σε γκρι οθόνη αρκεί για να μαντάρεις κάλτσες.

Αύριο ο γνωστός άγνωστος θα έρθει για ταβάνωμα και φωτογραφίες... :smile:
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,880
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: BenQ 1110

ο προβολέας έχει παραληφθεί και παίζει πρόχειρα σε μια βάση λέμε - παρέλαβες? ρωτάει ο λάκης :FSGSFGS4: . και έλεγα να βάλω με τη βοήθεια του ματιού αλλά λέω αστο να πάει σταδιάλα έβαλα με το αυτί.....

εσυ δε μετρας,γιατι ως γνωστον,εισαι πηγη παραπληροφορησης και αλαλουμ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Yup! -bye-
O προβολέας έχει μπει πρόχειρα σε ένα ράφι για να βρεθεί το σωστό ύψος, μέχρι να ταβανωθεί σωστά.
Πρώτες εντυπώσεις, άψογος out of the box, αν εξαιρέσεις 2-3 ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις για να χαμηλώσεις το φως του που σε γκρι οθόνη αρκεί για να μαντάρεις κάλτσες.

Αύριο ο γνωστός άγνωστος θα έρθει για ταβάνωμα και φωτογραφίες... :smile:

αντε καλοθεατος!
Τελικα η ιδεα του ραφιου αποκλεισθηκε και γιατι;
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Απάντηση: Re: BenQ 1110

εσυ δε μετρας,γιατι ως γνωστον,εισαι πηγη παραπληροφορησης και αλαλουμ.



σωστό και αυτό

αποκλείστηκε γιατί σε μετρήσεις που έγιναν το σύμπλεγμα προβολέα - ραφιού λειτουργούσε σαν μπασοπαγίδα. έτσι θα πάει πιο πάνω από το ράφι να λειτουργήσει σαν διαχύτης στον τοίχο πίσω από τη θέση ακρόασης. ελπίζω να σε κάλυψα
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,421
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Re: BenQ 1110

αντε καλοθεατος!
Τελικα η ιδεα του ραφιου αποκλεισθηκε και γιατι;

Άμα σου πω ότι ο papavas έχει δίκιο κατά το ήμισυ θα με πιστέψεις; :flipout:
1) Πρέπει να κάτσει 25 εκατοστά πάνω από το ράφι.
2) Τα ράφια με τα βιβλία έχουν μπει εκεί πάνω, απέναντι από τα ηχεία γιατί απορροφούν ανακλάσεις.
Κανονικά πρέπει να είναι ασύμμετρα τοποθετημένα αλλά κάθε φορά που κάποιος καθαρίζει το σπίτι μου τα "τακτοποιεί". :p
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,880
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: BenQ 1110

Άμα σου πω ότι ο papavas έχει δίκιο κατά το ήμισυ θα με πιστέψεις; :flipout:
1) Πρέπει να κάτσει 25 εκατοστά πάνω από το ράφι.
2) Τα ράφια με τα βιβλία έχουν μπει εκεί πάνω, απέναντι από τα ηχεία γιατί απορροφούν ανακλάσεις.
Κανονικά πρέπει να είναι ασύμμετρα τοποθετημένα αλλά κάθε φορά που κάποιος καθαρίζει το σπίτι μου τα "τακτοποιεί". :p

μου ειναι πολυ δυσκολο να το πιστεψω,αλλα αφου το λες εσυ,ετσι θα´ναι.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,421
127.0.0.1
Ταβανώσαμε!
Κάτι λέγανε εκεί οι μάστορες, κάτι καράφλες και κάτι φίδια έβαζαν, καλά λέει έβγαιναν, εμένα τα φίδια δεν μου αρέσουν όπως και να βγαίνουν, καφετί τα τούβλα πράσινος ο bond, κρύο το προβόλι (αφού δεν το αφήναμε να ζεσταθεί, όλο κλείσε να κρυώσει μου λέγανε), συγχύστηκε ο Γιάννης ξέχασε το τσιγάρο του, αλλά πολύ του άρεσε (είπε).
Πολύ καλή η Vogels, αν δεν μου πέσει στο κεφάλι θα την εκτιμήσω ακόμη περισσότερο.
Το πανί του Άγγλου out of the box ανεμίζει με καμάρι δεν φοβάται τον εχθρό.
Δεν βλέπεις ταινία συναχωμένος, βάστα και με το που φτερνίστηκες, φούσκωσε σαν μπαλόνι ιστιοπλοϊκού.
Της κόλλησα πάνω ένα μαγνητικό αλφάδι να πάρει βάρος και να καμαρώνουμε και το αλφάδιασμα και κάτι άρχισε να γίνεται.
Πρέπει να μπει βάρος στο κοντάρι για να είναι πιο σταθερό, αλλιώς, το καλοκαίρι δεν...

Περισσότερα οι γνώστες γιατί εγώ δεν έπιασα μπαλιά. Όλο στη σκάλα με ανεβάζανε.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: BenQ 1110

Ταβανώσαμε!

Περισσότερα οι γνώστες γιατί εγώ δεν έπιασα μπαλιά. Όλο στη σκάλα με ανεβάζανε.

To κλασσικο κολπο σου εκαναν βρε. Σε ανεβοκατεβαζουν σε σκαλες και πανια και αυτοι παιρνουν τηλεκοντρολ και ποντικια στα χερια, σταυροποδι και δωσε λιλου, δωσε φιδια και καραφλες. Οταν ικανοποιηθουν οι διαστροφες τους, σε αφηνουν συξιλο και πανε να βρουν μετα ΑΛΛΟ προβολεα να ξανα πεταξουν καραφλες φιδια λιλου και μποντ. :flipout:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Το πανί του Άγγλου out of the box ανεμίζει με καμάρι δεν φοβάται τον εχθρό.
Δεν βλέπεις ταινία συναχωμένος, βάστα και με το που φτερνίστηκες, φούσκωσε σαν μπαλόνι ιστιοπλοϊκού.

:flipout::flipout:...μπα σε καλό σου πρωί πρωί...πήγα να πνιγώ με τσάι..
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,421
127.0.0.1
Αφού για να φέρουμε τον προβολέα και να μη βγει τραπέζιο κρατούσαμε την αναπνοή μας.
Έκοβε και ο Χατζ βόλτες πάνω κάτω, που να κάτσει αυτή ήσυχο.

Αφού έχω τα ηχεία εκεί κοντά, θα βάλω ένα λάστιχο από σωβρακοφανέλα με κροκοδειλάκια και θα στήσω κάτι προεντατήρες μούρλια. :HTEHEH56:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,421
127.0.0.1
Re: Απάντηση: BenQ 1110

Thanks!

αντε μεγειες!
Καλοθεατος!
Ο κατω σωληνας μηπως ανοιγει,να τον γεμισεις,για να βαρυνει;

Και να μην ανοίγει, με ένα λάστιχο θα έρθει να τεντώσει.
Αλλά από ότι είδα είναι αρκετά "ψεύτικο", οπότε λογικά ανοίγει και κάτι θα βρω να βάλω μέσα.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Δεν αφηνεις τις σωληνες και τα σοβρακολαστιχα να μας πεις και την αισθηση σου με τη μεγαλη εικονα?
Ειδες καμμια ταινια ?