Αραίωση μαλλιών

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Καλησπέρα παιδια,

τελευταια παρατηρω οτι αραιωνουν λιγο τα μαλλια μου οσο περναει ο καιρος (ειμαι 33 προς τα 34),στο κουτελο δεξια και αριστερα στα πλαγια.Δεν ειναι κατι που με στενοχωρει και τοσο πολυ αλλα σκεφτηκα εφοσον δεν εχω χασει τα μαλλια μου απο πιο μικρος,μηπως θα μπορουσα να κανω κατι,καποιο σαμπουαν ή κατι αλλο.Δεν ειναι τοσο εντονο,και το θυμαμαι εδω και καποια χρονια ετσι,αλλα μου φαινεται οτι λιγο εχει αρχισει να επιδεινωνεται.

Εδω και πολλα χρονια λουζομαι με το ιδιο σαμπουαν (fructis για κανονικα μαλλια).Μηπως παιζει ρολο και αυτο.Προσωπικα πιστευω οτι με τα χρονια θα επιδεινωθει και αλλο,και ο πατερας μου μετα τα 30 εχει αρχισει και πηγαινε προς τα πισω η κουτελα :D μεχρι που εγινε μια ωραια φαλακριτσα :D
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,592
Αθηνα
Η "φαλακρα" ειναι (δυστυχως για εσενα) κληρονομικη, οποτε αν ειχε ο πατερας σου ειναι αρκετα πιιθανο οτι θα κανεις και εσυ. Απο εκει και περα, υπαρχουν απειρα προϊοντα που μπορεις να χρησιμοποιησεις. Κλασσικα πραγματα οπως priorin σαμπουαν και καψουλες, αλλα και regaine spray τοπικα στην περιοχη. Γενικα οτι διαλυμα περιεχει minoxidil βοηθαει. Εχω την εντυπωση (αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος) οτι δινεται μερικες φορες και κορτιζονουχο διαλυμα τοπικα (π.χ. propiosalic). Το κακο ειναι οτι ειναι χρονοβορα διαδικασια και δεν εχει αμεσα αποτελεσματα. Πολυ συχνα μαλιστα δεν υπαρχει αναστροφη της πορειας της νοσου, αλλα απλα μειωνεται η ταχυτητα της εξελιξης της.
Αν αποτυχουν ολα και σε ενοχλει η υπαρξη της, υπαρχει παντα η εμφυτευση :)
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,787
Kingdom of Rain
Θα πρότεινα, εφόσον απάσχολεί κάποιον αυτό το θέμα, να κάνει μια επίσκεψη και σε ένα δερματολόγο.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Δεν νομίζω οτι υπάρχει "θεραπεία". Αποψή μου είναι οτι αν δεν υπάρχει κάποιος παθολογικός λόγος ή αβιταμίνωση κλπ, τα μαλλιά θα πέσουν απο εκεί που είναι γεννετικά προγραμματισμένα να πέσουν, ότι κι αν κάνει κανείς. Θεωρώ οτι οι θεραπείες, τα σαμπουάν κλπ είναι απλά μάρκετινγκ. Οπως θεωρώ παραμύθι και το οτι τα 2 ή 3 λουσίματα την μέρα ή τα 2 ή 3 τον μήνα, ρίχνουν τα μαλλιά.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,592
Αθηνα
Re: Απάντηση: Αραίωση μαλλιών

Οπως θεωρώ παραμύθι και το οτι τα 2 ή 3 λουσίματα την μέρα ή τα 2 ή 3 τον μήνα, ρίχνουν τα μαλλιά.

και το κρανος! μην ξεχνας το κρανος :)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
398987-dwayne-johnson.jpg

vin-diesel-facebook-owes-me-billions-of-dollars.jpg


Σίγουρη και μόνιμη λύση και είσαι και στην μόδα. Εγώ πάντως το έχω εφαρμόσει εδώ και μια πενταετία. Μια απόφαση είναι.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,721
Αναλογως και τι κεφαλι εχεις γιατι μερικοι γουλι μοιαζουν με εξωγηινοι :flipout: (ανηκω σε αυτους:flipout:)
απο αυτα που διαβαζω δυο ουσιες ειναι δραστικες με αποδεδειγμενα αποτελεσματα μινοξιδιλη και φιναστεριδη με πολλα αλλα ομως,η δευτερη εχει πολλες παρενεργειες και τα αποτελεσματα διαρκουν οσο κανεις θεραπεια με αυτες,δηλαδη εαν κοψεις θα επανελθεις στην αρχικη κατασταση η μαλλον στην κατασταση που θα εισαι εκεινη την στιγμη σαν να μην ειχες βαλει ποτε τις δραστικες ουσιες,οποτε ειναι δωρο αδωρο γιατι η τσεπη μικραινει και βαζεις χημειες στο κεφαλι σου,τα υπολοιπα μαλλον ειναι μαντζουνια,οποτε τρεις ειναι οι λυσεις μενεις οπως εισαι ,ξυριζεσαι γουλι η εαν σε παιρνει κανεις μεταμοσχευση..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,592
Αθηνα
Σωστά, ξέχασα τη φιναστεριδη! Πάντως είναι φάρμακο που χρησιμοποιείται χρόνια για την υπερπλασία του προστάτη. Οπότε αφού είναι κάτι που θα πάρουμε όλοι μας κάποια στιγμή, ας το πάρουμε λίγο νωρίτερα μπας και σώσουμε καμμία τρίχα :)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Zambo_belt.jpg


yul-brynner.jpg


marlon_brando_gallery_2_10_medium.jpg


Παντως να πω οτι αρκετοι Γαλλοι πανε Τουρκια και συγκεκριμενα Κωνσταντινουπολη για μετεμυτευση μαλλιων. Ειναι πολυ πιο φτηνα και εξαιρετικης ποιοτητας υπηρεσιες.
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
@mstr, η τριχόπτωση πια θεωρείται ασθένεια που αν ασχοληθείς μαζί της νωρίς (πριν "πεθάνουν" οι ρίζες) τα σώζεις τα μαλλιά σου.
Το πρόβλημα είναι ότι ή θεραπεία είναι προσωποποιημένη όπως και τα φάρμακα (στα φτιάχνει φαρμακοποιός & έχουν διάρκεια ζωής 4 βδομάδες).
Αν σε ενδιαφέρει κι είσαι στην Αθήνα να σου στείλω pm τα στοιχεία της γιατρού.
Υπολόγισε εξετάσεις αίματος γύρω στα 120 Ευρώ (μια φορά το χρόνο), τριχοριζόγραμμα 60 (κάθε 6 μήνες) 60 επίσκεψη το μήνα στη δερματολόγο, 30 το μήνα η λοσιόν.
Ή λίστα αναμονής είναι 6 βδομάδες, για να κλείσεις το πρώτο ραντεβού.

Η γιατρός ήταν διευθύντρια στο Συγγρού, δεν είναι απατεώνας.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλό σαμπουάν είναι το epicrin. Τα fructis κλπ δεν κάνουν τίποτα.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
@mstr, η τριχόπτωση πια θεωρείται ασθένεια που αν ασχοληθείς μαζί της νωρίς (πριν "πεθάνουν" οι ρίζες) τα σώζεις τα μαλλιά σου.
Το πρόβλημα είναι ότι ή θεραπεία είναι προσωποποιημένη όπως και τα φάρμακα (στα φτιάχνει φαρμακοποιός & έχουν διάρκεια ζωής 4 βδομάδες).
Αν σε ενδιαφέρει κι είσαι στην Αθήνα να σου στείλω pm τα στοιχεία της γιατρού.
Υπολόγισε εξετάσεις αίματος γύρω στα 120 Ευρώ (μια φορά το χρόνο), τριχοριζόγραμμα 60 (κάθε 6 μήνες) 60 επίσκεψη το μήνα στη δερματολόγο, 30 το μήνα η λοσιόν.
Ή λίστα αναμονής είναι 6 βδομάδες, για να κλείσεις το πρώτο ραντεβού.

Η γιατρός ήταν διευθύντρια στο Συγγρού, δεν είναι απατεώνας.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλό σαμπουάν είναι το epicrin. Τα fructis κλπ δεν κάνουν τίποτα.

Αυτό σχεδόν ακολουθώ και εγώ σχεδόν 1 χρόνο τώρα.
Δεν είχα μεγάλο πρόβλημα ήθελα να προλάβω καταστάσεις περισσότερο.
Η τριχόπτωση αν και ήταν στα αρχικά στάδια της φαίνεται να έχει σταματήσει ενώ βλέπω και μικρή ανάπτυξη