Τρανζιστοράτοι Τελικοί Υψηλής Απόδοσης Προς Άξια.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
View attachment 14885 ROTEL 06 2X90.Μονομπλόκ 2Χ170.

quad-909-power-amp-1200x542.jpg QUAD 909 1X140.Μονομπλοκ 2Χ250.

CA9KX0LL.jpg PARASOUND A21 2X250.Μονομπλόκ 2Χ500.

366238.jpg AUDIA FLIGHT σε 2X50 και σε 2X100 τάξη A.

View attachment 14889 HEGEL H4 2X300.

Εγώ απο κινέζους κι αλημπερίσες δεν ξέρω-bye-.

Αλλες προτάσεις;
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Τι εννοεις μονομπλοκ 2χτοσο? Οτι γεφυρώνονται ?
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Αν μπορεις , δωσε και τα χαρακτηριστικα τους ισως και καποια τιμη , ετσι να υπαρχουν μαζεμενα. Η καποιο λινκ !

Θενκς !
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Να προσθέσω κα'γώ με μεγάλο θαυμασμό αυτόν:

image004.jpg


B.A.T VK-250 BAT-PAK
Μόνος περιορισμός, η balanced σύνδεση με true balanced σε όλα τα προηγούμενα στάδια
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Χμμ, κι αυτο το true balance ειναι καλο τωρα ...? (...λεω γω....)
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Αν μπορεις , δωσε και τα χαρακτηριστικα τους ισως και καποια τιμη , ετσι να υπαρχουν μαζεμενα. Η καποιο λινκ !

Θενκς !

Οι τιμές ξεκινάνε κάπου στα 700 ευρά για τον Rotel και φθάνουν κάπου στα 5500.Καλύτερο VFM στα μεσαία ο Parasound γύρω στα 3300 ευρά.Μάλλον ο τελευταίος (Hegel) κι η πρόταση του Βασίλη ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

265339.jpg


σορρυ γκαις αλλά ο τίτλος λέει
ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.


και αυτός δεν χτυπιέται πήριοντ:fahne90:
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

265339.jpg


σορρυ γκαις αλλά ο τίτλος λέει
ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.


και αυτός δεν χτυπιέται πήριοντ:fahne90:



Καλα, μη βαζεις και στοιχημα .....-bye-
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Χμμ, κι αυτο το true balance ειναι καλο τωρα ...? (...λεω γω....)

Όχι απαραίτητα,
αλλά στο συγκεκριμένο μηχάνημα ΝΑΙ!

Σε S.E χάνει πολύ!

Και κάτι ακόμη: με μηδενική ανάδραση και χωρίς τα αδειάσματα μετά τα πρώτα λίγα watt των γνωστών τάξης Α. -bye-
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Όχι απαραίτητα,
αλλά στο συγκεκριμένο μηχάνημα ΝΑΙ!

Σε S.E χάνει πολύ!

Και κάτι ακόμη: με μηδενική ανάδραση και χωρίς τα αδειάσματα μετά τα πρώτα λίγα watt των γνωστών τάξης Α. -bye-


Μαλιστα. Το συγκεκριμενο δεν το εχω ακουσει, αλλα γενικως με φοβιζουν οι true balanced τοπολογιες ...!
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Μαλιστα. Το συγκεκριμενο δεν το εχω ακουσει, αλλα γενικως με φοβιζουν οι true balanced τοπολογιες ...!

Συνηστώ ανεπιφύλακτα.

Έχεις δίκιο, γιά κάποιον που ψάχνει συμπληρωματικά να βρεί τελικό, είναι περιορισμός, γιά κάποιον όμως που στήνει κάτι από την αρχή, είναι αμέλεια σοβαρή να μην επιχειρίσει να τον ακούσει -bye-
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Απάντηση: Re: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Καλα, μη βαζεις και στοιχημα .....-bye-

με 350 ευρω ?

για βαλτε τιμές σ αυτά που γραψατε...-bye-
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

και παλι θα πω..gamout d200mk3
τι λεει ο ongaku που το ακουσε σε σχεση με αυτον που εχει?
θα ηθελα την αποψη του
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

265339.jpg


σορρυ γκαις αλλά ο τίτλος λέει
ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.


και αυτός δεν χτυπιέται πήριοντ:fahne90:

299 εουρα με το κλειδί στο χέρι!
Και από μέσα:
 

Attachments

  • inside.JPG
    inside.JPG
    48.8 KB · Views: 540
Last edited:

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

299 εουρα με το κλειδί στο χέρι!
Και από μέσα:



Τόσο έχουν μόνο τα βουρτσισμένα αλουμίνια από τους αντίστοιχους σε δύναμη αν θέλεις να πάρεις κάτι καλύτερο :award:
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

299 εουρα με το κλειδί στο χέρι!
Και από μέσα:

Αντικειμενικά τα επαγγελματικά μηχανήματα έχουν πολύ υψηλή αξία. Ιδιαίτερα,άν κάποιος δεν διαθέτει πολλά χρήματα δίνουν λύση στιβαρής κι αξιόπιστης οδήγησης.Εκ των πραγμάτων,παίζουν γερά στα λίγα χρήματα.
Αν όμως πέρα απο την φθηνή οδήγηση,αρχίζουν και μπαίνουν κι άλλες παράμετροι ή προτεραιότητες,αντικειμενικές ή όχι- όπως χροιές οργάνων και φωνών,φυσικές μεσαίες κι υψηλές,στερεοφονική εικόνα,αέρας γύρω απο όργανα,αισθητική κλπ. τότε η επιλογή μεταξύ Hi Fi μηχανημάτων κι επαγγελματικών δεν είναι, και τόσο απλή υπόθεση γιά κάποιον που έχει πλούσια ακούσματα ζωντανής μουσικής κι αναφορές άλλων μηχανημάτων και δεν ψάχνει απλά ένα μέσο διασκέδασης στο σπίτι.

Δεν αμφισβητώ,ότι υπάρχουν ακριβά επαγγελματικά που προχωρούν πολύ πέρα απο την φθηνή και στιβαρή οδήγηση,αλλά εκεί οι συγκρίσεις κι οι απαιτήσεις μπαίνουν σ' άλλη βάση...

Αυτή είναι απλά η γνώμη μου και δεν τα γράφω με εριστική διάθεση.Κάθε άλλο.Γενικά νομίζω,ότι οι υπεραπλουστεύσεις κι οι απολυτότητες δεν είναι στοιχείο προόδου.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: Απάντηση: Re: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Αντικειμενικά τα επαγγελματικά μηχανήματα έχουν πολύ υψηλή αξία. Ιδιαίτερα,άν κάποιος δεν διαθέτει πολλά χρήματα δίνουν λύση στιβαρής κι αξιόπιστης οδήγησης.Εκ των πραγμάτων,παίζουν γερά στα λίγα χρήματα.
Αν όμως πέρα απο την φθηνή οδήγηση,αρχίζουν και μπαίνουν κι άλλες παράμετροι ή προτεραιότητες,αντικειμενικές ή όχι- όπως χροιές οργάνων και φωνών,φυσικές μεσαίες κι υψηλές,στερεοφονική εικόνα,αέρας γύρω απο όργανα,αισθητική κλπ. τότε η επιλογή μεταξύ Hi Fi μηχανημάτων κι επαγγελματικών δεν είναι, και τόσο απλή υπόθεση γιά κάποιον που έχει πλούσια ακούσματα ζωντανής μουσικής κι αναφορές άλλων μηχανημάτων και δεν ψάχνει απλά ένα μέσο διασκέδασης στο σπίτι.

Δεν αμφισβητώ,ότι υπάρχουν ακριβά επαγγελματικά που προχωρούν πολύ πέρα απο την φθηνή και στιβαρή οδήγηση,αλλά εκεί οι συγκρίσεις κι οι απαιτήσεις μπαίνουν σ' άλλη βάση...

Αυτή είναι απλά η γνώμη μου και δεν τα γράφω με εριστική διάθεση.Κάθε άλλο.Γενικά νομίζω,ότι οι υπεραπλουστεύσεις κι οι απολυτότητες δεν είναι στοιχείο προόδου.


διονυση εχω μια απορια.
γιατι πιστευης οτι τοσα ατομα εχουν αγοραση αυτον τον ενισχυτη
και οχι αλλους επαγγελματικους που ειναι επισης φτηνοι και μαλιστα
σοβαροτερα ονοματα απο την behringer ;

για την ακριβεια οι επαγγελματιες λενε οτι ειναι οι χειροτεροι και προτεινουν crown numark και δεν ξερω τι αλλο.
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Re: Απάντηση: Re: ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΥΨΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΡΟΣ ΑΞΙΑ.

Αντικειμενικά τα επαγγελματικά μηχανήματα έχουν πολύ υψηλή αξία. Ιδιαίτερα,άν κάποιος δεν διαθέτει πολλά χρήματα δίνουν λύση στιβαρής κι αξιόπιστης οδήγησης.Εκ των πραγμάτων,παίζουν γερά στα λίγα χρήματα.
Αν όμως πέρα απο την φθηνή οδήγηση,αρχίζουν και μπαίνουν κι άλλες παράμετροι ή προτεραιότητες,αντικειμενικές ή όχι- όπως χροιές οργάνων και φωνών,φυσικές μεσαίες κι υψηλές,στερεοφονική εικόνα,αέρας γύρω απο όργανα,αισθητική κλπ. τότε η επιλογή μεταξύ Hi Fi μηχανημάτων κι επαγγελματικών δεν είναι, και τόσο απλή υπόθεση γιά κάποιον που έχει πλούσια ακούσματα ζωντανής μουσικής κι αναφορές άλλων μηχανημάτων και δεν ψάχνει απλά ένα μέσο διασκέδασης στο σπίτι.

Δεν αμφισβητώ,ότι υπάρχουν ακριβά επαγγελματικά που προχωρούν πολύ πέρα απο την φθηνή και στιβαρή οδήγηση,αλλά εκεί οι συγκρίσεις κι οι απαιτήσεις μπαίνουν σ' άλλη βάση...

Αυτή είναι απλά η γνώμη μου και δεν τα γράφω με εριστική διάθεση.Κάθε άλλο.Γενικά νομίζω,ότι οι υπεραπλουστεύσεις κι οι απολυτότητες δεν είναι στοιχείο προόδου.

Συμφωνώ αλλά ως κάτοχος του EP, μη επαγγελματίας, τα κριτήρια επιλογής ενισχυτή ήταν ακριβώς αυτά που περιγράφεις. Δεν νομίζω ότι όσοι κατέληξαν στην ίδια λύση από εδώ δεν έχουν αναφορές από ζωντανή μουσική ή από άλλα μηχανήματα ή δεν τους ενδιέφεραν οι χροιές και ήθελαν απλά καλή και φθηνή οδήγηση. Δεν συζητάμε γενικά για τα επαγγελματικά μηχανήματα αλλά για αυτά που ξεπερνούν τον αρχικό σκοπό κατασκευής και είναι σε θέση να επιτελέσουν πιο "μουσικό" έργο.
Μιας και το θέμα είναι λοιπόν vfm, ψηφίζω Behrigher EP1500 όπου και το value είναι προφανές και το money αστείο. Δεν έχω την ίδια γνώμη για μηχάνημα των 3 και των 5 χιλιάδων ευρώ χωρίς φυσικά να αμφισβητώ την απόδοσή τους. Γιατί με τη λογική αυτή και οι Lamm είναι vfm αφού είναι οι καλύτεροι ενισχυτές του κόσμου.