Αναβάθμιση από Sennheiser HD 598

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα την βοήθεια σας να διαλέξω τα κατάλληλα ακουστικά για τα χρήματα και για τις προτιμήσεις μου...όπως γράφει και ο φίλος παραπάνω θα σας παραθέσω με λεπτομέρειες τι ζητάω από την αγορά μου και κάθε γνώμη είναι καλοδεχούμενη!

Λοιπόν καταρχάς αυτή τη στιγμή τα ακουστικά που έχω στην κατοχή μου είναι τα senn hd 598 συνδεδεμένα με το ifi micro idsd. Το dac/amp είναι απίστευτο και πραγματικά είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ποτέ. Αισθάνομαι όμως ότι ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω τα ακουστικά μου σε κάτι καλύτερο. Η μουσική που ακούω περιέχει πολλά είδη με ιδιαίτερη προτίμηση στις rock/funk/soul μουσικές. Τα 598 ενώ έχουν πολύ καθαρό ήχο έχουν την τάση να ''σιδερώνουν'' το τραγούδι...σα να αφαιρούν κατά κάποιο τρόπο το συναίσθημα από την μουσική, κατά τη γνώμη μου πάντα. Θα μου άρεσε ένας ζεστός intimate όπως λέει ο φίλος παραπάνω ήχος. Να δίνει έμφαση στη μουσικότητα και να δίνει ένταση στη μουσική. Τα ακουστικά θα τα χρισημοποιώ μόνο για ακρόαση και όχι για παιχνίδια η ταινίες. Τέλος αν έχει κάποιος εμπειρία με το ίδιο dac και μπορεί να την παραθέσει θα είναι μεγάλη βοήθεια για μένα ώστε να διαλέξω ακουστικά που να ταιριάζουν και με τον χαρακτήρα του micro. Ξέχασα να αναφέρω ότι το budget μου είναι μέχρι 300-350 ..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :ernaehrung004:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Re: Aκουστικά: Tι πρέπει να αναφέρουμε για να μας γίνουν προτάσεις (Οδηγός για ακουστ

Εάν δεν θέλεις να ξεφύγεις από τον ήχο της sennheiser και να αναβαθμίσεις τα 598 η μόνη λογική
λύση με βάση αυτά που γράφεις είναι τα HD600.
'Όμως επειδή γράφεις για ζεστό και intimate ήχο μπορείς με επιφύλαξη να ακούσεις και τα HD650.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Aκουστικά: Tι πρέπει να αναφέρουμε για να μας γίνουν προτάσεις (Οδηγός για ακουστ

Δεν με πειράζει να ξεφύγω από τον ήχο των senn, έχεις κάποιο άλλο ακουστικό στο μυαλό σου με τέτοιο χαρακτήρα που περιέγραψα? Διαβάζω ότι τα grado είναι αρκετά ζεστά και δυναμικά ακουστικά. Αν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψες ποιο πάνω τα senn 650 είναι ποιο κοντά σε ''intimate'' ήχο από τα 600?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Re: Aκουστικά: Tι πρέπει να αναφέρουμε για να μας γίνουν προτάσεις (Οδηγός για ακουστ

Από Grado και άλλες εταιρίες δυστυχώς δεν έχω άποψη και σε Akg που την κατέχω δεν θα βρεις κάτι σε αυτό που ψάχνεις.
Το 650 είναι πολύ ζεστό και μουσικό ακουστικό για να τα πετύχει όμως αυτά χάνει σε ταχύτητα και πρίμα (προσοχή ούτε σε λεπτομέρεια
ούτε σε ανάλυση).
Σε soul αργά blues ακουστικά κομμάτια θα σε ικανοποιήσει πλήρως.
Όμως σε γρήγορα φανκ και ροκιές δεν θα σου αρέσει.
Με το 600 θα χάσεις μια ιδέα σε ζεστασιά και σώμα θα πάρεις όμως πιο ''γρήγορο'' ακουστικό που ταιριάζει καλά σε πολλά ακούσματα.
Το καλύτερο όπως πάντα είναι να προσπαθήσεις να τα ακούσεις.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Aκουστικά: Tι πρέπει να αναφέρουμε για να μας γίνουν προτάσεις (Οδηγός για ακουστ

Από Grado και άλλες εταιρίες δυστυχώς δεν έχω άποψη και σε Akg που την κατέχω δεν θα βρεις κάτι σε αυτό που ψάχνεις.
Το 650 είναι πολύ ζεστό και μουσικό ακουστικό για να τα πετύχει όμως αυτά χάνει σε ταχύτητα και πρίμα (προσοχή ούτε σε λεπτομέρεια
ούτε σε ανάλυση).
Σε soul αργά blues ακουστικά κομμάτια θα σε ικανοποιήσει πλήρως.
Όμως σε γρήγορα φανκ και ροκιές δεν θα σου αρέσει.
Με το 600 θα χάσεις μια ιδέα σε ζεστασιά και σώμα θα πάρεις όμως πιο ''γρήγορο'' ακουστικό που ταιριάζει καλά σε πολλά ακούσματα.
Το καλύτερο όπως πάντα είναι να προσπαθήσεις να τα ακούσεις.
Αρα αν καταλαβαίνω καλά τα 600 είναι καλύτερα για ποιο γρήγορες μουσικές όπως rock κτλπ αλλά τα 650 είναι πιο ζεστά και με γεμάτο ήχο? Ποιο μέση λύση θα χαρακτήριζες τα 600 δηλαδή?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Disclaimer μικρής εμπειρίας αλλα παρ' ολα αυτά θα το γράψω.
Απο τα πιο ωραία ακούσματα μου με ακουστικά ειναι με 600άρια. Μπορεί βεβαίως να ήταν και το ταίριασμα με τον Quad που τα άκουσα. Υποθέτω ομως πως αν το ακουστικό δεν είχε τις αρετές..,
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ όμως εγώ προτιμώ τα 650 αλλά είπαμε ακούω μόνο κλασσική
μην σε πάρω στο λαιμό μου.
Πάντως με το 600 σίγουρα θα μείνεις ευχαριστημένος και σίγουρα είναι αναβάθμιση από το 598.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Συμφωνώ όμως εγώ προτιμώ τα 650 αλλά είπαμε ακούω μόνο κλασσική
μην σε πάρω στο λαιμό μου.
Πάντως με το 600 σίγουρα θα μείνεις ευχαριστημένος και σίγουρα είναι αναβάθμιση από το 598.
Έτσι όπως το καταλαβαίνω και από αυτά που διαβάζω και σε reviews στο internet τα 650 είναι ποιο αργά και χαλαρά από τα 600? Εγώ ψάχνω ποιο από τα 2 ακουστικά θα έχει ποιο ευχάριστο ήχο. Βέβαια για τον καθένα αυτό είναι διαφορετικό αλλά για μένα είναι ο ποιο ζεστός και γεμάτος ήχος. Το λέω γιατί αλλού διαβάζω ότι τα 650 είναι ποιο ''fun'' ακουστικά λόγο του ποιο γεμάτου ήχου και αλλού ότι τα 650 είναι ποιο αργά και βαρετά σε σχέση με τα 600.

Μακάρι να μπορούσα να τα ακούσω και να αποκτήσω γνώμη αλλά δεν νομίζω ότι θα το καταφέρω οπότε πρέπει να πάρω όσο ποιο πολλές γνώμες μπορώ. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την ανταπόκριση σας, οι γνώμες σας με βοηθάνε να βγάλω συμπέρασμα στο τι θα αγοράσω τελικά. :ernaehrung004:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,420
Θεσσαλονίκη
Διορθωστε με αν κάνω λάθος:
Με τα 650 ακούς ενα live. Θα καταλάβεις ακριβως.που είναι στημένο το μικρόφωνο, θα εχεις τη σφαιρική ζέστη εικόνα του ποιος παιζει και τι με μπόλικο σωμα και σοβαρότητα, αλλα ο κόσμος που απο πίσω ζητοκραυγαζει και οριεται θα ακούγεται σα να ναι χιλιομετρα μακρυά.
 
26 June 2006
14,830
Athens
ωρύεται, ωρύεται... :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το verdict μου για το 650 είναι δυστυχώς αυτό: ποτέ δε μπόρεσα να τα συμπαθήσω...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάλι τα λατρεύω .... anyway και για αυτό οι κατασκευαστές φροντίζουν να φτιάχνουν ένα σωρό
μοντέλα για όλα τα γούστα :earmuffs:
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
ωρύεται, ωρύεται... :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το verdict μου για το 650 είναι δυστυχώς αυτό: ποτέ δε μπόρεσα να τα συμπαθήσω...
Φίλε μου γιατί δεν τα συμπάθησες ποτέ? Τι είναι αυτό που σε χαλάει στον ήχο τους σε σχέση με τα 600?
 
26 June 2006
14,830
Athens
Τα 650 (αγορά 2004) τα έχω οδηγήσει με πολλά και διάφορα ενισχυτικά, κυρίως diy και μη λαμπάτα, από απλές κατασκευές με τελεστικούς (κυρίως Burr Brown) και TPA6120a2 μέχρι τελικούς ενισχυτές (ηχείων!) και state-of-the-art φορητές λύσεις (Chord Hugo).

Από τη πρώτη μέρα, οι επιδόσεις ήταν μεν εντυπωσιακές αλλά το όλο σύνολο δε μου έδενε στ' αφτί. Όλο κάτι μου έφταιγε. Δεν είναι involving ο ήχος, πως το λένε...

Ενώ το upscalability του ακουστικού είναι εντυπωσιακό (κάνοντας χρήση καλύτερων συνοδών), το αρχικό αίσθημα "μη μουσικής εμπλοκής" παρέμεινε σε κάθε περίπτωση.

Αν το κοιτάξεις αποκλειστικά συχνοτικά, αλλά αποσπασματικά (και όχι σαν σύνολο), εντοπίζεις ένα roll off στην ανώτερη περιοχή καθώς και ένα υπερβολικό φούσκωμα στα μεσοχαμηλά.

Σημαντικό είναι ότι δύο φορές που είχα την ευκαιρία να ακούσω τους προκατόχους HD600 έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Μάλιστα, πριν από 10 ακριβώς χρόνια, είχα την ευκαιρία να ακροαστώ τα 650 και 600 δίπλα-δίπλα με οδήγηση από σοβαρή diy λαμπάτη ενίσχυση και το αποτέλεσμα ήταν η σαφής μουσική υπεροχή των 600. Αυτό σε συμφωνία με όλους τους παρευρισκόμενους (αν θυμάμαι καλά)...

Η απόλυτη αναφορά μου? Τα καλο-οδηγούμενα Hifiman HE-6.

Περιττό να σου πω ότι επιστρέφοντας απ' αυτά στα 650 έχεις την αίσθηση ότι σου λείπει σε μεγάλο βαθμό η στερεοφωνία και η αληθοφάνεια...

BTW, τα Hifiman 500/6 IMO παίζουν τόσο καλά τα έγχορδα που θα πρέπει να το ακούσει κανείς για να το πιστέψει!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Σταύρο ναι μου αρέσουν πολύ τα έγχορδα διότι μου ακούγονται όπως τα πραγματικά.
Έχουν σώμα , όσο μπάσο χρειάζεται και πολύ γλυκές μεσαίες όπως και στην πραγματικότητα.
Θεωρώ ατού του ακουστικού αυτό το ελάχιστο roll off μετά τα 10khz διότι στην πλειονότητα
των ηχογραφήσεων αυτή η περιοχή είναι τσιμπημένη ώστε να μην αποσβένει γρήγορα σε ένα χώρο
όταν ακούς με ηχεία.
Όταν ακούς με ακουστικά αυτή η περιοχή είναι που αρχίζει να γίνεται σκληρή και να ενοχλεί
σε ακουστικά μάλιστα με +db στα πρίμα κάνει πχ το βιολί να ακούγεται σκληρό , άγριο και αφύσικο.
Πιστεύω ότι το 650 έχει ένα από τα καλύτερα κουρδίσματα μάλιστα δεν είναι τυχαίο ότι τα HD 600/650/700/800
έχουν σχεδόν το ίδιο κούρδισμα στην περιοχή από 20Hz έως 1KHz.
http://graphs.headphone.com/graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=573&graphID[]=853&graphID[]=863&graphID[]=3801&scale=30
Μετά έχουμε διαφορές και είναι φυσικό αφού δεν πιστεύω ότι οι εταιρείες θέλουν να φτιάξουν το τέλειο ακουστικό
μια και δεν υπάρχουν οι τέλειες ηχογραφήσεις και όλες διαφέρουν μεταξύ τους.
Απλά φτιάχνουν ακουστικά για όλα τα γούστα και ανάγκες.

Και μια και μπλέξαμε με συχνότητες θα προσπαθήσω να εξηγήσω και στον maxpain τις διαφορές ανάμεσα στα 598/600/650
μόνο με φυσική και όχι με αδόκιμους και υποκειμενικούς όρους όπως ''αργό'' , ''γρήγορο'' κλπ.
Το πόσο σώμα , όγκο , σκηνή , τρισδιάστατη ή όχι απεικόνιση έχει ένα ακουστικό είναι κυρίως θέμα κατασκευής
που αφορά τους οδηγούς (drivers) , τα υλικά , το στήσιμο κλπ και λιγότερο την συχνοτική απόκριση.
Άρα στα 650/600 που μας ενδιαφέρουν θα έχεις περίπου το ίδιο αποτέλεσμα δεδομένου ότι είναι σχεδόν τα ίδια ακουστικά
με τα 650 να υπερτερούν λίγο αφού έχουν κάποιες επιπλέον καινοτομίες και διορθώσεις.
Μην ξεχνάμε ότι το 650 είναι θεωρητικά τουλάχιστον βελτίωση του 650.
Πάμε τώρα στην συχνοτική απόκριση
http://graphs.headphone.com/graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=573&graphID[]=853&graphID[]=2851&scale=30
Χώρις να το κουράσουμε πολύ βλέπουμε τα εξής
Το 650 έχει πιο πολύ μπάσο τόσο στην χαμηλή περιοχή όσο και στην μετάβαση προς τις μεσαίες όπου μετά
και τα τρία συμπεριφέρονται το ίδιο.
Τα 598/600 είναι σχεδόν το ίδιο.
Στην συνέχεια συμπεριφέρονται το ίδιο με το 598 να αρχίζει να κάνει μικρή πτώση σχετικά νωρίς στο τέλος των μεσαίων και στην αρχή των υψηλών.
Το 600 κινείται πιο ομαλά ενώ το 650 αρχίζει το roll off στα 2Khz.
Η μεγάλη διαφορά είναι στα 10-11Khz που είναι και η πιο δύσκολη περιοχή ακουστικά και χρωματίζει πολύ το τελικό αποτέλεσμα.
Το 600 πιο λαμπρό κάνει κορυφή και μετά πέφτει το 650 συνεχίζει το roll off με βουτιά και σβήνει ενώ το 598 ενώ
κάνει βουτιά ξαφνικά κάνει κορυφή στα 11Khz και σου τρυπάει τα αυτιά.
Η ανάλυση μας λέει ότι όλα πάνε καλά από μπάσο και είναι ελεγχόμενο.
Και τα τρία είναι ''ζεστά'' ακουστικά με το 650 να έχει μεγαλύτερη έμφαση στις πρώιμες μεσαίες άρα λίγο πιο ζεστό.
Η μετάβαση στις υψηλές είναι ομαλή και τα τρία είναι καθαρά κανένα δεν έχει πέπλο με εξαίρεση το 598 που έχει λίγο.
Λεπτομέρεια θα έχουν και τα τρία το 650 είναι λιγότερο λαμπρό , το 600 πιο λαμπρό και ίσως το πιο ισορροπημένο
(όσο αφορά τουλάχιστον το γράφημα) ενώ το 598 δείχνει την αδυναμία του με το να γίνεται σκληρό και συριστικό.
Τώρα το πιο θα σου αρέσει αυτό είναι δικό σου θέμα εμένα ας πούμε ο καφές μου αρέσει σκέτος και η μπύρα pilsener.
Καλή επιλογή :2thumb22sup:


Υ.Γ Και για να τελειώνουμε με τον μύθο 650 και πέπλο , να ένα παράδειγμα ''πεπλάρας''
http://graphs.headphone.com/graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=573&graphID[]=853&graphID[]=2851&graphID[]=3651&scale=30
Το HE400 αυτό είναι πέπλο όταν η σχέση μεσαίων και υψηλών είναι τόσο μεγάλη τότε το ακουστικό έχει πέπλο και δεν ακούς τίποτα.
Γειά σας -bye-

Υ.Γ 2 Είπαμε δεν πρέπει να συγκρίνουμε με ακουστικά άλλης κατηγορίας το HE-6 είναι άλλης κλάσης.
Υ.Γ 3 Καλά δεν είναι και τόσο υπερβολικό το φούσκωμα στα μέσο-χαμηλά.
Υ.Γ 4 Τα link δεν δουλεύουν θέλουν copy-paste!
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
To ίδιο συμπέρασμα (με τα ΗΕ-400) θα μπορούσες να βγάλεις αν κοίταγες την απόκριση του ΗΕ-6.

Το "πέπλο" ΙΜΟ των 650 για μένα είναι υποκειμενικό χαρακτηριστικό και αναφέρεται στην αίσθηση "κλεισούρας" της εικόνας καθώς και έλλειψη διαφάνειας (κάτι που συνεπικουρείται και από το φούσκωμα του χαμηλού).

Είμαι βέβαιος ότι κοιτώντας το συχνοτικό διάγραμμα των ΗΕ-6 δεν θα περίμενες ποτέ να έχω δίκιο... :)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
26 June 2006
14,830
Athens
Εδώ τα custom γραφήματα...

http://graphs.headphone.com


Δε ξέρω, αλλά άλλη απόκριση ήξερα εγώ για τα ΗΕ-6 (τελείως flat χαμηλά). Σαφώς οι μετρήσεις διαμορφώνονται και από την καταλληλότητα ή ανεπάρκεια της οδήγησης...