Musical Paradise MP-D2 DAC

Ένας ακόμη κινέζος θα μου πείτε, και θα έχετε δίκιο.

AK4490, XMOS, DSD κλπ κλπ

Καλά ως εδώ.

Όμως βλέπω και κάποιες σημαντικές διαφορές:

USB2 και USB1 (με επιλογέα...). Δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει αυτό. Μιλάνε επίσης για απομόνωση του USB καθώς και του ρολογιού.

Λαμπάτο αναλογικό τμήμα με δυνατότητα επιλογής λυχνιών ανάμεσα σε: 6N11 (μαμά), 6H6, 6H30, E88CC, E188CC,6922, 6DJ8, 12AU7, 12BH7 και E80CC για έξοδο και 6Z5P (μαμά), 6X5, 5R4, 5AR4, 5U4G, 5Y3 και GZ34 στην ανόρθωση.

Επίσης έχει δυνατότητα εναλλαγής πυκνωτών χωρίς κόλληση (μιλάνε για παγκόσμια πρωτιά!)

Δυνατότητα χρήσης του DAC ως προενισχυτή.

RCA και balanced εξόδους.

MP-D2_01-1024x683.jpg


MP-D2_02-1024x683.jpg


Βάρος 12,5 (δωδεκάμισι !!!!) κιλά και τιμή 999 δολλάρια με δωρεάν μεταφορικά.

Όμως...

Θα εμπιστευόσασταν μια εταιρία που εκτός από την πρώτη λέξη ξεσηκώνει και όλο το λογότυπο και τη γραμματοσειρά άλλη γνωστής musical εταιρείας;

Από drivers; xmos θα μου πείτε. Όταν όμως κατέβασα το αρχείο από το site αυτό, είχε ένα ολόκληρο directory του foobar. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό.

Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Θα εμπιστευόσασταν μια εταιρία που εκτός από την πρώτη λέξη ξεσηκώνει και όλο το λογότυπο και τη γραμματοσειρά άλλη γνωστής musical εταιρείας;

Δεν είναι μόνο θέμα εμπιστοσύνης στην όποια εταιρία,
Χωρίς ακρόαση, ένα χιλιάρικο , είναι πολύ ακριβό γουρούνι στο σακί
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,421
Θεσσαλονίκη
Μπορεί κανεις παντα να του βάλει δυο χερούλια στην οψη εκεί που είναι οι βίδες και να πετάξει ενα audio paradise logo στο κεντρο.
Ε μα καθόλου δε σκαμπαζουνε αυτοι οι κινέζοι.
Ενδιαφέρον αλλά Συμφωνώ με τον Έκτορα :)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Λογότυπο και γενικότερο layout ο ορισμός της αντιγραφής...

Μήπως πετάει κιόλας; Έτσι φαίνεται στις φωτό...:p
Δεν ξέρω αν θα παίζει! Ίσως και ναι αλλά όταν βλέπεις όλα αυτά ε ένα δύο καμπανάκια σου χτυπάνε... άσε που την αντιγραφείσα εταιρία δεν την πολυπάω κιόλας.. χε χε
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Η τιμή λογική για την υλοποίηση ,το άν ακούγεται είναι άλλο ζήτημα
Η εμφάνιση κλασική ,και χωρίς πολλά μπιχλιμπίδια ,αλλά η έλλειψη οθόνης σημαντική
Βέβαια όταν έχουμε περάσει στη usb 3 ,η ύπαρξη της 1 μάλλον θυμίζει pc του 2.000
Θα ήθελα να το ακούσω
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
αν ηταν ομως ελληνικο...θα αρχίζανε οι διθύραμβοι!
καμια σχεση με τις ελληνικες σαβουρες των 1000Ε

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

...κατα τα αλλα το MUSICAL σας μαρανε...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
αν ηταν ομως ελληνικο...θα αρχίζανε οι διθύραμβοι!
καμια σχεση με τις ελληνικες σαβουρες των 1000Ε

ελληνικές σαβούρες των 1000?
προσωπικά δεν θέλω να κάνω συνειρμούς, χώρια που δεν μου αρέσει η λέξη.

Από την άλλη μήπως αντί για σαβούρες πρόκειται για άθλους τηρουμένων των αναλογιών κόστους παραγωγής?
επειδή ο κινέζος μπορεί να βάζει έναν δεκάχρονο να κρατάει το κολλητήρι σε συνθήκες πολικού ψύχους και του κοστίζει η όλη ιστορία 100 και την πουλάει 1000 σημαίνει ότι το ίδιο πρέπει να κάνει και ο έλληνας που μπορεί να παθαίνει τενοντίτιδα επειδή δεν μπορεί να προσλάβει ούτε κάν έναν part timer?
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
επειδή ο κινέζος μπορεί να βάζει έναν δεκάχρονο να κρατάει το κολλητήρι σε συνθήκες πολικού ψύχους και του κοστίζει η όλη ιστορία 100 και την πουλάει 1000 σημαίνει ότι το ίδιο πρέπει να κάνει και ο έλληνας που μπορεί να παθαίνει τενοντίτιδα επειδή δεν μπορεί να προσλάβει ούτε κάν έναν part timer?

αν προσπαθεις να κινητοποιήσεις το θυμικό μου,δεν τα καταφερνεις!
χρησημοποιωντας την λογικη με πραγματικα νουμερα εχεις να πεις τιποτα γιαυτο που βλεπεις?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θύμισε μου αν θέλεις σε παρακαλώ για ποιό Ελληνικό γράφτηκαν διθύραμβοι.

ΔΙΘΥΡΑΜΒΟΙ=μπραβο,ζητω,κλαπ-κλαπ,καλη προσπαθεια,δωσε,κλπ
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
δεν ξέρω ποιανού το θυμικό γίνεται προσπάθεια κινητοποίησης, αλλά το ύφος είναι πέρα για πέρα απαξιωτικό για τα ελληνικά προϊόντα όταν ΟΛΟΙ γνωρίζουμε το εργατικό κόστος στην Ελλάδα και στην ουγκαντοτσιάν που κατασκευάζεται το μηχάνημα του θέματος.

Δεν μπορούν όλα να γίνονται ίσιωμα στο βωμό του κόστους.
Τα όποια ελληνικά προϊόντα που κατασκευάζονται με αίμα δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το απόλυτο χάος της μόλυνσης και της εκμετάλλευσης της απω ανατολής.

Και συγνώμη δηλαδή, από όσο γνωρίζω εσύ κατασκευάζεις και εμπορεύεσαι μηχανήματα κατηγορίας σχεδόν μπουτίκ.
Εσύ πόσο χρεώνεις ένα μηχάνημα με τέτοια χαρακτηριστικά?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,421
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάντως ως ετυμολογία της λέξης διθύραμβος εντόπισα αυτό: "ο έπαινος για κάποιον που γίνεται με έντονα εγκωμιαστικό τρόπο"
Επίσης άλλο μπράβο, κλαπ κλαπ, άλλο καλή προσπάθεια, και άλλο ζήτω και δώσε.
Ειδικά τα δύο τελευταία δεν τα είδα να παίζουν μπάλα κάπου. Γιαυτό ρωτάω. Τεσπα, ξεφεύγουμε offtopic.
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
εγω δεν κανω εμπορικες υλοποιησεις
το μονο που θελω να επισημανω ειναι οτι τα αυτονοητα γίνονται εθνικη υπερηφανεια
(και δεν ειμαι φαν των γλόμπων)
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,421
Θεσσαλονίκη
Ναι, το βλέπεις και στη μπάλα. Κάποιοι μυθοποιούν την Εθνική και κάποιοι περιμένουν το στραβοπάτημα που ούτως ή άλλως θα γίνει γιατί "αυτή είναι η δυναμική της ομάδας" και αρχίζουν τους χαρακτηρισμούς τύπου "παλτά", "άμπαλοι" κ.ο.κ.
Προσωπικά, νομίζω ότι εδώ μέσα, πέραν του όποιου οπαδικού χαβαλέ προβάλλουμε για τα μηχανάκια μας, οι κορώνες είναι λιγότερες από την απαξίωση.
 
Απάντηση: Re: Musical Paradise MP-D2 DAC

εγω δεν κανω εμπορικες υλοποιησεις
το μονο που θελω να επισημανω ειναι οτι τα αυτονοητα γίνονται εθνικη υπερηφανεια

Η εθνική αυτή περηφάνια και ξιπασιά είναι αυτό που μας λείπει και που θα θέλαμε να έχουμε.
Είναι η αιτία της καθιέρωσης του λεγόμενου "British sound" και ο λόγος που παγκοσμίως έχουν πουληθεί εκατομμύρια άθλια μηχανάκια ήχου τόσο από ηχητικής πλευράς (υποκειμενικό) όσο και από πλευράς αξιοπιστίας (εντελώς αντικειμενικό).

Προσωπικά θα ήθελα λίγη παραπάνω τέτοια περηφάνια.

IMHO.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στέργιε, αποκαταστάθηκε η Μαιάνδρου?

απο εκεί θα ξαναπεράσω το 2025.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
εγω δεν κανω εμπορικες υλοποιησεις
το μονο που θελω να επισημανω ειναι οτι τα αυτονοητα γίνονται εθνικη υπερηφανεια
(και δεν ειμαι φαν των γλόμπων)

φαίνεται σχημάτισα λάθος εντύπωση...αν και το αβαταρ που έχεις επίσης δεν βοηθάει και πολύ.
Μάλλον άρχισε να με προδίδει η ελεφάντινη μνήμη μου...

Το να φτιάξεις κάτι τέτοιο στην Ελλάδα θα το έλεγα εθνική υπερηφάνεια και θα χειροκροτούσα με 1000 (όπως χειροκροτούσα όταν είδα δικές σου κατασκευές εδώ μέσα - άσχετα αν δεν τις εμπορεύεσαι - scripta manent υπάρχουν οι εντυπώσεις μου καταγεγραμμένες).
Και θα περίμενα ένα price tag πολύ άνω των 1000 ευρώ.
Και θα τα έσκαγα πολύ πιό εύκολα από όσο στον σχιστομάτη.
(που μεταξύ μας τουλάχιστον 2-3 άτομα τα σκάσανε έτσι στα τυφλά σε τύπους όπως ο πολικός audiogd και τρέχανε μετά).

οι γλόμποι δεν πιάνω που καλλάνε.