Pentax K70

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Σήμερα ανακοίνωσε η Pentax την νέα της μηχανή K70.

http://www.dpreview.com/news/274619...nt-pentax-k-70-with-hybrid-af-and-pixel-shift

Πολύ ενδιαφέρουσα μηχανούλα με πολύ καλό Value For Money...650$ αρχική τιμή και προδιαγραφές που εντυπωσιάζουν για την τιμή της...

24 mp
Pentaprism Οπτικό σκόπευτρο με 100% κάλυψη
Αδιαβροxοποίηση και προστασία από σκόνες
IBIS 4,5 stop
Σπαστή οθόνη
Υβριδική εστίαση για γρήγορη εστίαση από την οθόνη τόσο σε βίντεο όσο και σε φώτος
Pixel Shift Resolution το οποία επιτρέπει την λήψη εικόνων υψηλής ανάλυση
Και ένα σωρό καλούδια από 4Κ Time Lapse έως Focus Peaking Και από HDR μέχρι ΑΑ Filter Simulator
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: Νέα Pentax K70

Οπως έγραψα και στο θέμα της Κ-1 η pentax κάνει ένα "μικρό" βήμα και προς το βίντεο, μαλλον μικρότερο από ότι σχεδίαζε, καθώς ο σεισμός και τα προβλήματα που δημιουργησε σε συνδιασμό με τις μεγαλύτερες του αναμενομένου ανάγκες για παραγωγή Κ-1, οδηγούν στην παρουσίαση ενος mid-level μοντέλου που θα λειτουργήσει σαν ενδιάμεσο με το top-level που μετατίθεται για του χρόνου. Η υβριδική εστίαση είναι το νέο χαρακτηριστικό που θα δουμε πως θα δουλεύει (και το fp για την pentax), οι πρώτες πληροφορίες δεν λένε για σταθεροποίηση και στο βίντεο που μαλλον με το 4κ πάει για το επόμενο μοντέλο.
Τιμή αν όλα δουλεύουν καλά ανταγωνιστική
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: Νέα Pentax K70

Τίμια στις τιμές της η pentax.

Σε σχεση με αυτα που προσφερει οπως λες πολυ τιμια! Υπαρχει αλλη DSLR (πλην sony) που να εχει focus peaking;
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Re: Νέα Pentax K70

Πράγματι δεν έκανε τόσο μεγάλο βήμα στο βίντεο όσο θα ήθελε, άλλα και πάλι είναι ένα βήμα μπροστά. Γενικότερα πάντως οι μηχανές τις Pentax έχουν πολύ τίμιες τιμές και αν δουλεύουν όλα καλά, η Κ70 δεν θα αποτελεί εξαίρεση. Το θέμα είναι ότι όλοι λένε καλά λόγια για αυτές άλλα ελάχιστοι τις αγοράζουν. Σε κάθε νέα ανακοίνωση μιας μηχανής της λέμε έναν καλό λόγο και μετά δεν ξανασχολιόμαστε και τέλος...και είναι κρίμα για την Pentax.
Προσωπικά έχω την KS2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ''αληθινή'' μηχανή και αξεπέραστη αίσθηση, κάτι που το έχουμε ξεχάσει με τον κατακλυσμό των mirrorless/Gadgets...
Αν όλα δουλεύουν ρολόι θα την τιμήσω όταν κυκλοφορήσει...που αλλού μπορείς να βρεις μηχανή τόσο ''φορτωμένη'' με κόστος κάτω από 700 ευρώ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σε σχεση με αυτα που προσφερει οπως λες πολυ τιμια! Υπαρχει αλλη DSLR (πλην sony) που να εχει focus peaking;

Από όσο ξέρω όχι...και έχει και καλό focus peaking και με ένα σωρό legacy φακούς σε τιμές χώμα που υπάρχουν για αυτήν σε συνδυασμό με το IBIS είναι μια εξαιρετική πρόταση....όπως είπα ''πραγματική'' μηχανή που δεν σε μπλέκει και κάνει ακριβώς αυτό για το οποίο είναι φτιαγμένη....
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Νέα Pentax K70

Το τι πουλάει είναι σχετικό.
Παίζουν πολλά ρόλο όπως το όνομα,η διαφήμιση,το marketing, η μόδα της εποχής.
Παράδειγμα τρανό η sony, πολύ καλές μηχανές αλλά υπερκοστολογημένες.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Re: Νέα Pentax K70

Το τι πουλάει είναι σχετικό.
Παίζουν πολλά ρόλο όπως το όνομα,η διαφήμιση,το marketing, η μόδα της εποχής.
Παράδειγμα τρανό η sony, πολύ καλές μηχανές αλλά υπερκοστολογημένες.

Σαφώς και ισχύουν όσα λες Παναγιώτη, απλά ζούμε σε μια εποχή που μας αρέσουν πολύ τα Gadgets και δεν εκτιμάμε όσο πρέπει μηχανές όπως οι Pentax. Τώρα, υπερκοστολογημένες κρίνω τις περισσότερες Mirrorless μαζί με τους φακούς τους, αν η Sony είναι παραπάνω από τους άλλους οκ δεν ξέρω να σου πω ίσως...άλλα δεν είναι τυχαίο ότι στις περισσότερες mirrorless οι τιμές τους μετά από έναν εύλογο διάστημα έχουν πέσει στα τάρταρα και τα παραδείγματα πολλά....
Και για να επανέρθουμε στο θέμα με την K70 μπορείς να πάρεις ένα σωρό φακουδάκια σε τιμές χώμα και να έχεις μια μηχανή για πολλά χρόνια που αντέχει κυριολεκτικά τα πάντα...το βλέπω καθημερινά αυτό με την em10II και την Ks2 που έχω, όμορφη, μικρούλα και μπιμπελό η em10II με ένα σωρό δυνατότητες άλλα με το που πιάνεις την ks2 καταλαβαίνεις ότι κρατάς ''εργαλείο'' και όχι gadget και όταν αρχίσεις να φωτογραφίζεις ενθουσιάζεσαι με πόση απλότητα και φυσικότητα γίνονται όλα, η μηχανή ''φεύγει'' από την μέση και γίνεσαι εσύ ο πρωταγωνιστής και όχι η μηχανή σου...δεν ξέρω πως αλλιώς να περιγράψω την αίσθηση που σου δίνει, όσοι έχουν δουλέψει pentax θα καταλάβουν..
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,344
Αθήνα
Re: Νέα Pentax K70

Η τιμή αν δεν κάνω λάθος είναι σε επίπεδα Nikon D5500, και βάσει προδιαγραφών τουλάχιστον της παίρνει τα σώβρακα...
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Νέα Pentax K70

ειπαμε, η πενταξ ειναι σαν τα κοριτσια τα "χρυσοχερα", που ειτε μενουν στο ραφι, ειτε παντρευονται μεγαλοκοπελες πια:flipout:
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Pentax K70

Για μένα θα εξαρτώνταν από το πόσο ανταγωνιστικό είναι το AF της σε σχέση με των CANON/NIKON με αυτή τη σειρά. Γιατί μέχρι την Κ5 δεν ήταν καθόλου.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Νέα Pentax K70

Βλάση η d500 έχει αυτό πού ζητάς αλλά νομίζω ότι δύσκολα να πάς σε DX μετά από την D700,περιμένω να δω τι θα επιλέξεις αφού έχεις εμπειρία από διάφορες μηχανές καί συστήματα θα έχει μεγάλο ενδιαφέρονΠάντως η Pentax είναι σε άνοδο σε όλα τα μοντέλα καί σε λογικές τιμές,δεν αγοράζω ακόμη μηχανή γιατί δίνω μεγάλη βάση καί στο service οπότε έχω αποκλείσει πολλές μάρκες πού μου αρέσουν βλέπω καί την fuji να έχει ελλιπές service οπότε μάλλον υπάρχει συνέχεια αναζήτησης για το τέλειο πού δεν υπάρχει.
 
Last edited:

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Νέα Pentax K70

Πάντως είσαι από τούς λίγους Ελληνες κριτικούς έστω και ερασιτέχνες πού με έχεις επηρεάσεις θετικά μαζί με τον αείμνηστο DIOL και άλλαξα από Canon σε Nikon εκείνη την εποχή με τηνD90, βέβαια τα δεδομένα αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο καί δεν είμαι κολλημένος με καμιά μάρκα μηχανής καί αυτό βοηθάει πολύ στίς επιλογές μου είχα και olympous που μου άρεσε το μέγεθος και τα χρώματα της.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Νέα Pentax K70

Ευχαριστώ Βλάση για την βοήθεια που δίνεις σε όλα τα νήματα για την φωτογραφία τόσα Χρόνια σε όλους μας επί παντός επιστητού αναφορικά με τον εξοπλισμό γενικά καί την ενημέρωση για την Τεχνη τής Φωτογραφίας.
 
Last edited:

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: Νέα Pentax K70

Για μένα θα εξαρτώνταν από το πόσο ανταγωνιστικό είναι το AF της σε σχέση με των CANON/NIKON με αυτή τη σειρά. Γιατί μέχρι την Κ5 δεν ήταν καθόλου.
Σαν ταχύτητα και ακρίβεια έχει βελτιωθεί πάρα πολύ αλλά τα 11 σημεία είναι σίγουρα λίγα για συγκεκριμένες κατηγορίες φωτογράφων
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Re: Νέα Pentax K70

Έχοντας περάσει από αρκετές Nikon, το σύστημα εστίασης της ks2 τουλάχιστον σε saf είναι τουλάχιστον ισάξιο με τις D5300/D5500/D7100 που είχα και μάλιστα πηγαίνει μέχρι -3EV και σε βράδυ είναι και κάπως καλύτερο από αυτές ειδικά σε σχέση με τις D5300/D5500...όλα αυτά κυρίως με τον Pentax 18-135 που έχω....τώρα ναι τα σημεία εστίασης είναι λίγα και μαζεμένα στο κέντρο, σε κάποιους αυτό μπορεί να μην τους κάνει, ειδικά σε όσους ασχολούνται με sport φωτογράφιση, άλλα γενικότερα δεν θεωρώ ότι υπάρχει πλέον πρόβλημα με το σύστημα εστίασης των Pentax, έχει βελτιωθεί πολύ. Και μην ξεχνάμε ότι πλέον με την Κ70 έχεις και πολύ καλή εστίαση από την οθόνη κάτι που σε όλες τις Nikon ανεξαιρέτως είναι δράμα....
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: Νέα Pentax K70

Μαζι με την K70 λανσάρει και μια νέα σειρά PLM φακών με τελείως αθόρυβο μοτέρ εστίασης (Pulse Motor). Πρώτο δειγμα ο 55-300 HD WR RE και από ότι λέει η ανακοίνωση είναι στα πλαίσια της στροφή προς το βιντεο
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Re: Νέα Pentax K70

Μαζι με την K70 λανσάρει και μια νέα σειρά PLM φακών με τελείως αθόρυβο μοτέρ εστίασης (Pulse Motor). Πρώτο δειγμα ο 55-300 HD WR RE και από ότι λέει η ανακοίνωση είναι στα πλαίσια της στροφή προς το βιντεο

Φαίνεται πολύ καλός φακός άλλα προς το παρών μόνο αυτός και ο 18-135 δουλεύουν σε AF σε βίντεο..αναμένουμε και άλλους από την Pentax...
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/lens/k/telephoto/hdpentax-da-55-300_re/
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Pentax K70

Ευχαριστώ Βλάση για την βοήθεια που δίνεις σε όλα τα νήματα για την φωτογραφία τόσα Χρόνια σε όλους μας επί παντός επιστητού αναφορικά με τον εξοπλισμό γενικά καί την ενημέρωση για την Τεχνη τής Φωτογραφίας.

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η τιμή είναι δική μου που βρίσκομαι σε αυτό το χώρο με τέτοιους ανθρώπους. Μάλιστα από το Σεπτέμβριο σκοπεύω να είμαι πιο ενεργός, διότι πλέον έχει ξεκαθαρίσει το θέμα με τα μάτια μου και πλέον μπορώ να χρησιμοποιώ τις φωτογραφικές μηχανές καλύτερα.

Τί μηχανή θα πάρω; Δεν έχω πολλές επιλογές. Εχασα το cashback των 200 ευρώ της ΝΙΚΟΝ για μια μέρα και γι αυτό είμαι στο περίμενε. Σκόπευα να πάρω μια NIKON D750. Πάντως χθες αγόρασα έναν 14-150 oly από τον φίλο μας kbouk.

Είμαστε βέβαια λίγο off topic.