lg49lf630v και calibration

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους , έχω εδώ και μερικούς μήνες την παραπάνω τηηλεόραση.
Έχω κάνει τις ρυθμίσεις της εικόνας με το δικό μου μάτι το οποίο σίγουρα δεν είναι επαγγελματικό.
Βλέπω όμως τεράστιες διαφορές στην εικόνα , εκεί που πχ έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα βλέποντας novacinema1 HD , όταν θα γυρίσω σε άλλο κανάλι χρειάζεται αλλαγή , πόσο μάλλον όταν θα παίξει από το mede8er κάποια ταινία σε Blue Ray και μετά γυρίσω σε απλό κανάλι.
Άρχισα να σκέφτομαι την ρύθμιση από ειδικό. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη , γνωρίζει κανείς κάποιον που κάνει αυτή την δουλειά ; Αν ναι ποιό είναι περίπου το κόστος;
Επίσης βλέπω οτι στο πλαίσιο έχουν συτήν την υπηρεσία. Το έχει δοκιμάσει κανείς για να μας πει εντυπώσεις ;
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Από ό,τι ξέρω είναι αδύνατον να καλιμπράρεις στο τηλεοπτικό.
Το calibration γίνεται πάντα σε συνδυασμό με μία συγκεκριμένη πηγή. Το κάθε τηλεοπτικό κανάλι εκπέμπει διαφορετική εικόνα (το διαπίστωσες και μόνος σου), οπότε θεωρείται κάθε κανάλι και διαφορετική πηγή, και αφού δεν μπορείς να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις για κάθε κανάλι, όπως καταλαβαίνεις...
Μπορείς (και αξίζει, εφόσον είσαι διατεθειμένος να δαπανήσεις για κάτι τέτοιο) να καλιμπράρεις όμως την πηγή hdmi με το mede8er.
Οι του Πλαισίου αμφιβάλω αν θα κάνουν κάτι παραπάνω από αυτό που μπορείς να κάνεις και μόνος σου με τα κατάλληλα patterns. Αν θέλεις σωστή δουλειά, χρωματική ακρίβεια (θέλει όργανα αυτό) και τελοσπάντων να πάρεις πραγματικά το μέγιστο που έχει να δώσει το προβολικό σου, εδώ είσαι.
Εμπειρίες της διαδικασίας και του αποτελέσματος μπορείς να βρεις διάσπαρτες στο φόρουμ, ο κ. Καστρουνής είναι και μέλος.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ για την απάντηση . Το γνωρίζω οτι δεν υπάρχει περίπτωση να βγει τέλειο αποτέλεσμα για όλες τις πηγές , αυτό που θέλω είναι να γίνει μια καλή δουλειά τουλάχιστο για το media player και στα κανάλια να βρούμε ένα μέσο όρο που θα δίνει ένα καλό αποτέλεσμα ανάλογα βέβαια και με το τι βλέπω περισσότερο , πχ nova κλπ.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Για ταινίες από media player βάλε τηνβ tv κάποιο κινηματογραφικό mode και κάνε μια βασική ρύθμιση αντίθεσης - φωτεινότητας από τα patterns που θα βρείς εδώ.

http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/948496-avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.html

και περίμενε τον Μανώλη να ανέβει θεσσαλονίκη. Θα ενημερώσει το σχετικό νήμα.

http://avclub.gr/forum/showthread.php/118088-ΑΝΟΔΟΣ-ΣΤΗΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Για ταινίες από media player βάλε τηνβ tv κάποιο κινηματογραφικό mode και κάνε μια βασική ρύθμιση αντίθεσης - φωτεινότητας από τα patterns που θα βρείς εδώ.

http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/948496-avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.html

και περίμενε τον Μανώλη να ανέβει θεσσαλονίκη. Θα ενημερώσει το σχετικό νήμα.

http://avclub.gr/forum/showthread.php/118088-ΑΝΟΔΟΣ-ΣΤΗΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έριξα μια ματιά στα paterns , επεδή είμαι και άσχετος με το θέμα , κατεβάζω τα paterns τα βάζω να παίζουν και πειράζω μόνο την φωτεινότητα και την αντίεθεση ;
Μετά λέει και κάτι άλλες ρυθμίσεις χρωμάτων με φίλτρα (έχω δει κάτι τέτοια να έχει στις προχωρημένες ρυθμίσεις της TV) . Να τα πειράξω αυτά ή θα τα κάνω μπάχαλο ; :)
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Κατεβάζεις το mp4.exe το αποσυμπιεζεις. Πας στο dir basic settings και παίζεις τα black clipping και white clipping. Κατεβασε και το patterns manual σε pdf και σου εξηγεί τι ρυθμίσεις πρέπει να κανεις. Βασικά πειράζεις φωτεινότητα στο black clipping έτσι ώστε να αναβοσβήνει από το 17 και πάνω. Και στο white clipping πειράζεις την αντίθεση έτσι ωστε να αναβοσβήνουν τουλάχιστον τα 230-234. Τα υπόλοιπα patterns θέλουν όργανο μέτρησης και είναι δύσκολο να έρθουν με το μάτι.

Ενα αλλο pattern που μπορεις να χρησιμοποιήσεις είναι το sharpness & overscan για ρύθμιση της οξύτητας ( sharpness).
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Το κοίταξα λίγο , με το πρώτο patern όλα ΟΚ , όπως λέει το manual και όπως μου είπες εσύ . Με το white clipping όμως τζίφος , δεν μου αναβοσβήνει τίποτε , όσο και αν παίξω με την αντίθεση ...