freedb

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Ερώτηση:

Έστω ότι έχουμε έναν σκληρό γεμάτο ριπαρισμένα cd για τα οποία όμως δεν υπήρχε πρόσβαση σε βάση δεδομένων τύπου "freedb" και έτσι τα αρχεία στον σκληρό έχουν τα άχαρα ονόματα (track01, track02...).

Υπάρχει ελπίδα εκ των υστέρων να ονοματιστούν τα wav αρχεία με κάποιον αυτόματο τρόπο ή ένα ένα με το χέρι;
 
17 June 2006
14,350
Αν υπάρχει τρόπος δεν τον ξέρω.
Εγώ τα κάνω μ ένα προγραμματάκι, το Tag&Rename. Είναι πολύ καλό, κάνει πολλά πράγματα, αλλά η βασική δουλειά είναι χαμαλίκι: με το χέρι, ένα-ένα.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: freedb

Αν υπάρχει τρόπος δεν τον ξέρω.
Εγώ τα κάνω μ ένα προγραμματάκι, το Tag&Rename. Είναι πολύ καλό, κάνει πολλά πράγματα, αλλά η βασική δουλειά είναι χαμαλίκι: με το χέρι, ένα-ένα.

Ε αφού είναι με το χέρι ένα-ένα τι στην ευχή άλλο κάνει αυτό το Τακγ&Ρηνέιμ;

Κάποτε είχε γραφτεί κάτι σχετικό εδώ μέσα αλλά δεν το βρίσκω....Ίσως στο παλιό φόρουμ.

Και τώρα που το χρειάζομαι πού είναι;
:BDBDG54:
 

Άρης Συν.

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,034
Αχαΐα
Αν ρίξεις μία ματιά εδώ θα δεις ότι αναφέρει
Album Info
Displays handy reference info about the album or clips you’ve selected. Automatically loads info from CDs or streaming clips. Keep track of lyrics and other details about your clips.
Δεν ξεκαθαρίζει αν πράγματι κάτι κάνει αλλά επειδή κάποτε είχα την ίδια απορία μου είχαν πει ότι το κάνει και αυτό
Εγώ προτείνω να το δοκιμάσεις... Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε μπορεί να δουλεύει ακόμα αυτό το χαρακτηριστικό του προγράμματος.
Τέλος να αναφέρω ότι είχα ένα plugin στον Firefox που έβρισκε για τα τραγούδια που έπαιζαν στον κάθε player τα στοιχεία του άρα είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Αν υπάρχει τρόπος δεν τον ξέρω.
Εγώ τα κάνω μ ένα προγραμματάκι, το Tag&Rename. Είναι πολύ καλό, κάνει πολλά πράγματα, αλλά η βασική δουλειά είναι χαμαλίκι: με το χέρι, ένα-ένα.

Τι λες τωρα... εχεις το tag&rename και τα κάνεις ενα ενα???

Φυσικά και κάνει rename μαζικα σε 3 βήματα.

1.select all
2.load album titles from Amazon (γιατι κατεβάζει και τα εξώφυλλα ;) )
3.Search , write tags!
 
17 June 2006
14,350
Τι λες τωρα... εχεις το tag&rename και τα κάνεις ενα ενα???

Φυσικά και κάνει rename μαζικα σε 3 βήματα.

1.select all
2.load album titles from Amazon (γιατι κατεβάζει και τα εξώφυλλα ;) )
3.Search , write tags!

φίλε sfortis σε ευχαριστώ :worshippy: θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας.
αν δουλέψει κερνάω λουκούμι :smile:
 
17 June 2006
14,350
Βαγγέλη δουλεύει ονειρικά!!!
Εμένα μου λύνει κυριολεκτικά τα χέρια. Προβλέπω να στήνω άγαλμα στον φίλο μας τον sfortis. :SFGSFGSF: :worshippy:
Δεν πρόλαβα να τεστάρω το mp3tag.de του AlexP αλλά θα το κάνω το απόγευμα.
Ευχαριστούμε παίδες :grinning-smiley-043
 

Maverick

Senior Member
18 June 2006
484
Όλοι οι MP3 Tag Editors κάνουν μαζική ενημέρωση σε όλα τα κομμάτια αρκεί να έχεις τσεκάρει τα αντίστοιχα κουμπάκια. Απ' όσους έχω δοκιμάσει (και έχω δοκιμάσει πολλούς) το Musicmatch τα σπάει....Το χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια μέχρι τώρα που είναι η έκδοση 10, η τελευταία. Οποιος το έχει να το κρατήσει γιατί το αγόρασε ο Yahoo και το ξεφτίλισε.
Ποτέ δεν κάνω απευθείας ενημέρωση από on line providers αλλά πάντα με copy-paste γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη. Ένα ένα τα κομμάτια ενημέρωση μόνο το όνομα αρχείου και τους στίχοι...
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Βαγγέλη δουλεύει ονειρικά!!!
Εμένα μου λύνει κυριολεκτικά τα χέρια. Προβλέπω να στήνω άγαλμα στον φίλο μας τον sfortis. :SFGSFGSF: :worshippy:
Δεν πρόλαβα να τεστάρω το mp3tag.de του AlexP αλλά θα το κάνω το απόγευμα.
Ευχαριστούμε παίδες :grinning-smiley-043

:firstprize:
Αν δουλεύει λέει;:music-smiley-006:
Μόνο στα διπλά-τριπλά cd έχει ένα προβληματάκι γιατί ενώ τα σώζεις στον σκληρό σε ξεχωριστούς φακέλους, οι "έξυπνοι" του amazon σου πετάνε τα τράκ όλα μαζί. Οπότε καινούρια αρίθμηση των τρακ, μάζεμα σε ένα φάκελο, ονοματισμός και ξανά μανά χώρισμα σε disk1, disk2.... Και έχω και κανά δύο πενταπλές συλλογές....:icon15:

Αλλά γενικά προσφέρει απίστευτη ευκολία!:smile:

Διπλό λουκούμι στον φίλο μας τον sfortis!:worshippy:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: freedb

:firstprize:
Αν δουλεύει λέει;:music-smiley-006:
Μόνο στα διπλά-τριπλά cd έχει ένα προβληματάκι γιατί ενώ τα σώζεις στον σκληρό σε ξεχωριστούς φακέλους, οι "έξυπνοι" του amazon σου πετάνε τα τράκ όλα μαζί. Οπότε καινούρια αρίθμηση των τρακ, μάζεμα σε ένα φάκελο, ονοματισμός και ξανά μανά χώρισμα σε disk1, disk2.... Και έχω και κανά δύο πενταπλές συλλογές....:icon15:

Αλλά γενικά προσφέρει απίστευτη ευκολία!:smile:

Διπλό λουκούμι στον φίλο μας τον sfortis!:worshippy:

Ωντος, υπάρχει προβληματάκι με τα διπλά + amazon. :twoguns:

Εγω χρησιμοποιώ το freedb για να πάρω τίτλους (εκεί τα έχουν ανα cd χωρισμένα) και μετά απο το amazon παίρνω μόνο εξώφυλλα και tags ;)
:drummer: