Zen v.2 by Venture Electronics (παρουσίαση)

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Zen v.2 High End Ear bud (αγάπη μου συρίκνωσα τα HD6xx)!

IMG_20161006_173348328.jpgIMG_20161006_174141104.jpg

Μετά την παραγγελία των περίφημων VE Monk+ των 5 και αφού ενθουσιάστηκα με την απόδοση τους σε σχέση με το κόστος κτήσης τους
άρχισα να σκέφτομαι τι μπορεί να κάνει ο Mr.Lee με τα High End Ear Bud των 130 .
Το μικρόβιο μπήκε και σε συνδυασμό ότι από καιρό έψαχνα κάτι ''ανάλαφρο'' και ''δροσερό'' για να αντικαταστήσει τα HD650 χωρίς όμως πολλές παραχωρήσεις στην ποιότητα για το καλοκαίρι που καίγεται το σύμπαν (όχι δεν έχω κλιματισμό!) και δεν μπορώ να τα αντέξω ούτε λεπτό άρχισα να καλοβλέπω τα Zen.
Λίγο τα review που διάβαζα λίγο το γεγονός ότι είναι 300Ohm άρα ιδανικά για τον Valhalla 2 αποφάσισα να τα παραγγείλω το πολύ πολύ να κάνω dispute σκέφτηκα, να τα επιστρέψω και να χάσω τα μεταφορικά!
Πράγματι η παραγγελία έγινε και σε 15 ημέρες τα είχα στα χέρια μου.
Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται το Ex-Pack με πολλά σφουγγαράκια και ear hooks , μια θήκη και δώρο ένα VE Monk 1 και δύο VE Monk+ όχι και άσχημα!
Εμφανισιακά και κατασκευαστικά είναι ίδια με τα Monk + , πλαστικά αλλά πολύ καλής ποιότητας , ενώ διαφέρει το καλώδιο που είναι πολύ καλύτερης
ποιότητας τύπου cardas και το βύσμα που είναι γωνιακό.
Κατά τα άλλα είναι τα γνωστά ear buds απλά τα ακουμπάς στα αυτιά σου και είσαι έτοιμος!
Αν έχεις πρόβλημα σταθερότητας όπως εγώ βάζεις τα ear hooks και είσαι OK.
Τα σφουγγαράκια βοηθάνε επίσης αλλά κυρίως τα χρησιμοποιείς για να ''παίξεις'' με τον ήχο.
Ο Mr.Lee προτείνει την χρήση χωρίς κανένα σφουγγαράκι αλλά εμένα μου άρεσαν με τα ''χοντρά'' σφουγγαράκια , πιο αναλυτικά παρακάτω.
Και πάμε στο πιο ενδιαφέρον τον ήχο,
όπως είπαμε είναι 300Ohm τα δοκίμασα σε διάφορα players (daps) με αποτέλεσμα τραγικό ως μέτριο (με το Fiio X3ii)
μετά τα έβαλα στο Dr.Dac 3 και όπα λέω εδώ είμαστε πολύ καλά και τελικά τα κούμπωσα στον Valhalla 2 και έμεινα με το στόμα ανοιχτό
να προσκυνάω τον Κινέζο!
Με λίγα λόγια παρόλο που είναι ένα ταπεινό ear bud θέλει ενίσχυση δυνατή και ποιοτική , αν δεν έχετε ξεχάστε τα!
Τι ακούμε λοιπόν?
Μπάσο πολύ και καθαρό χωρίς το παραμικρό roll off , περιγραφικό και με απίστευτο όγκο για τον τύπο του ακουστικού
πολύ καλή συνέχεια χωρίς να υπερκαλύπτει το mid bass που συνεχίζει και είναι της ίδιας ποιότητας.
Μεσαίες πολύ καθαρές , ζωντανές ελαφρώς ζεστές ας πούμε σαν το HD600 με το οποίο συνεχίζει να μοιάζει
στη μετάβαση στις υψηλές ομαλό καθαρό και περιγραφικό με λεπτομέρεια που δεν κουράζει.
Για να μην μακρηγορώ να πω απλά ότι ακούγεται σαν το HD600 σε μικρογραφία έτσι απλά!
Φυσικά μόνο στην απόκριση συχνότητας αφού όπως είναι αναμενόμενο λόγω μεγέθους δεν έχει καμία σχέση σε όγκο και δυναμικές.
Όμως χωρίς να μπούμε στην διαδικασία σύγκρισης που είναι άδικη, αντικειμενικά ακούμε ένα ακουστικό με πολύ καλό όγκο και σώμα, για το
μέγεθος του , καλή δυναμική , το άκουσμα είναι πολύ ανοικτό με ικανοποιητική σκηνή και διαχωρισμό οργάνων.
Το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ ευχάριστο , ζεστό , γεμάτο, ανοικτό με καλή λεπτομέρεια σε όλο το φάσμα στο σύνολο
του οποίου ακούγεται ισορροπημένο.
Αντέχει σε ικανοποιητικές εντάσεις αλλά άμα το παρακάνουμε τα μικρά drivers του αρχίζουν να παραπονιούνται!
Αυτό το αποτέλεσμα το πήρα με την χρήση των ''χοντρών'' σφουγγαριών ενώ με τα πιο λεπτά ή χωρίς καθόλου το αποτέλεσμα
για εμένα ήταν αρκετά συριστικό στις υψηλές ας πούμε κάτι σαν AKG ή Beyer.
Σε κάποιους θα αρέσει και έτσι το καλό είναι ότι μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου.
Φυσικά για απομόνωση δεν το συζητάμε είναι ανύπαρκτη κάνουν μόνο για χρήση σε σπίτι και ήσυχο γραφείο.
Άριστα ο στόχος επετεύχθη! με πολύ λίγες παραχωρήσεις στην συνολική ποιότητα έχω ένα ακουστικό που δεν κουράζει
ούτε μετά από 5 ώρες και δεν ιδρώνει το αυτί σου με τίποτα ας κάνει τώρα και 40 βαθμούς , δεν μασάω!
Είναι VFM?
Όχι βέβαια με ακουστικά όπως τα AKG K702 , Sennheiser HD598-558-518 σε παραπλήσιες ή και χαμηλότερες τιμές ούτε για αστείο.
Είναι μόνο για πολύ κατασταλαγμένους χρήστες οι οποίοι θέλουν ένα πανάλαφρο ακουστικό ανοικτού τύπου που δεν είναι
ούτε iem ή on ear ή over ear αλλά έχει ποιότητα παραπλήσια με ένα over ear των περίπου 100-130 .
Επιπλέον μειονέκτημα όπως είπαμε η απαίτηση ύπαρξης πολύ καλού Dap ή φορητού ενισχυτή - ενισχυτή με ικανότητα οδήγησης 300Ohm.
Ποιοι μπορεί να είστε δεν ξέρω , εγώ είμαι ένας και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος όσοι πιστοί προσέλθετε δεν θα μετανιώσετε ούτε ένα ευρώ!
(ως συνήθως χρησιμοποιήθηκε μόνο κλασσική μουσική όλων των ειδών σε cd)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Πολύ ωραία παρουσίαση, ευχαριστούμε! :smile:

Επιτέλους earbuds με όρους Hi-End! 😄

10 φορές ακριβότερα όμως από τα Sennheiser MX-365 που είχαμε ασχοληθεί παλιότερα. Εδώ:
http://avclub.gr/forum/showthread.php/142126-Sennheiser-MX-365-Πρίγκηπες-της-φτηνής-κατηγορίας!

Τα earbuds ακουστικά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που είναι εντελώς απαραίτητα.

Αν ήταν όμως λίγο πιο ευαίσθητα, ώστε να ταιριάζουν με φορητές συσκευές χαμηλής ισχύος, θα έμπαιναν αμέσως στη λίστα με τα υπ' όψιν...
-bye-
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Η ευαισθησία είναι 108db συνεπώς για να πάμε στα 115db έντασης (πολύ δυνατά) θέλουμε 1.23Vrms 4.1mA ή 5.04mW.
Εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα υπάρχουν πολλές φορητές συσκευές που τα οδηγούν με άνεση πχ Fiio A5.
Επίσης να πω ότι γενικά το Fiio X3ii με το οποίο τα δοκίμασα αρκετά , εμένα δεν με ικανοποίησε σαν Dap μου φάνηκε
αναιμικό στον τομέα της ενίσχυσης και καθόλου δυναμικό , δεν πιστεύω με τίποτα ότι δίνει 200mW στα 32 Ohm.
Συνεπώς δεν το θεωρώ καλή συσκευή για να βγει σωστό συμπέρασμα.
Επίσης με τα Sennheiser που τα γνωρίζω αρκετά δεν υπάρχει καμία σχέση.
Εδώ μιλάμε για απόδοση εφάμιλλη μεγάλου over ear ακουστικού εντάξει και εγώ δεν το πίστευα μέχρι που τα άκουσα!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Update - Τα δοκίμασα με το προσφάτως αποκτηθέν Audioquest Dragonfly Black το οποίο έχει έξοδο 1.2Vrms
και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό στο 70% της έντασης.