Βοήθεια στην επιλογή πικάπ

groovestudio

New member
21 January 2014
1
Καλησπέρα σε όλους, -bye-
στην κατηγορία 350-400 ποιό από τα παρακάτω πικάπ πιστευετε οτι είναι η καλύτερη επιλογή?

1. Rega RP1 (350 )
2. Dual CS-420 (333 )
3. Thorens TD 170-1 (360 )
4. Thorens TD 190-2 (430 )
5. Pioneer PL-30K (357 )
6. Denon DP-300F (347 )

Πρόκειται για επιλογή δώρου και επειδή δεν είμαι σχέτικος με το αντικείμενο ρωτάω εδω μήπως και βγάλω άκρη.
Κυρίως για rock δίσκους θα χρησιμοποιηθεί.
Ενισυτής, ηχεία κτλ υπάρχουν αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες δυστηχώς.

Αν έχετε κάποια άλλη επιλογή σε αυτα τα χρήματα γραψτε την.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
αξιέπαινη κίνηση απο μέρους σας η επιλογή ενός τέτοιου δώρου
δεν μπορώ δυστυχώς να εκφέρω γνώμη επι των προαναφερθέντων καθώς
δεν έχει τύχει εώς τώρα να δώ και να ακούσω κάποιο απο κοντά
αυτό που θέλω να επισημάνω όμως, είναι οτι θα πρέπει να έχετε στο νού σας
κάποια βασικά πράγματα, όπως
1)εάν έχουν ήδη ενσωματωμένη κεφαλή πάνω στο πικάπ,
2)εάν αυτό θα έρθει συναρμολογημένο ή θα πρέπει να στηθεί απο το χρήστη
3)εάν αυτός που θα το λάβει έχει προενισχυτή phono, έιτε ξεχωριστό είτε ενσωματωμένο
στο υπάρχοντα ενισχυτή, καθώς διαφορετικα δεν θα μπορέσει να πάρει ήχο απο το πικάπ

τα ανωτέρω γράφονται προκειμένου να τα έχετε υπόψη κατά την τελική αγορά
περιμένετε και άλλες απαντήσεις απο άλλα μέλη
και πάλι μπράβο σας για τη σκέψη του δώρου
 

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
Εγώ έχω το Project Audio Debut Carbon και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος
 

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια στην επιλογή πικάπ

Δαγκωτό

Πληροφοριακά τι διαφορές έχει το Debut Carbon από το RP1 που καθιστούν το RP1 καλύτερο;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,746
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια στην επιλογή πικάπ

Πληροφοριακά τι διαφορές έχει το Debut Carbon από το RP1 που καθιστούν το RP1 καλύτερο;

Πισω απο την "απλοτητα" του RP1 η του Planar1 που λεει ο φιλος vasilik υπαρχει μια σχεδον μοναδικη γνωση "παντρεματος υλικων" απο την rega που ειναι κατι περισοτερο απο επιφανειακη.Οσον δε αφορα το θεμα βραχιονας, δεν τους αμφισβητει σχεδον κανενας.
Αρκετοι λενε αρκετα,αλλα πολυ λιγοι κανουν καλυτερα πικαπ απο την rega στις κατηγοριες τιμων που κινειται,ιδιαιτερα στις χαμηλες.
Προσωπικα,βασισμενος στις δικες μου εμπειριες αποκλειστικα,υποκειμενικα αν θελεις,θα πηγαινα στο Planar 1 η το RP-1.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια στην επιλογή πικάπ

Πισω απο την "απλοτητα" του RP1 η του Planar1 που λεει ο φιλος vasilik υπαρχει μια σχεδον μοναδικη γνωση "παντρεματος υλικων" απο την rega που ειναι κατι περισοτερο απο επιφανειακη.Οσον δε αφορα το θεμα βραχιονας, δεν τους αμφισβητει σχεδον κανενας.
Αρκετοι λενε αρκετα,αλλα πολυ λιγοι κανουν καλυτερα πικαπ απο την rega στις κατηγοριες τιμων που κινειται,ιδιαιτερα στις χαμηλες.
Προσωπικα,βασισμενος στις δικες μου εμπειριες αποκλειστικα,υποκειμενικα αν θελεις,θα πηγαινα στο Planar 1 η το RP-1.

Καθόλου δεν φαίνεται ότι είσαι πικαπάκιας!!!:ernaehrung004:
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
H επιλογή πικάπ ως δώρο είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα, αλλά θα πρέπει να ληφθούν και τα εξής υπόψη :

  • Χρειάζεται προενίσχυση οπωσδήποτε και μάλιστα ρυθμισμένη στην κεφαλή που θα αγοραστεί,
  • Κεφαλή
  • Καλωδίωση σύνδεση προενισχυτή πικάπ με προενισχυτή/ενισχυτή ηχοσυστήματος
  • πικάπ

Εάν τα παραπάνω δεν υπάρχουν και πρέπει να υπολογιστούν στα 400 ευρώ, τότε αλλάζει το σχήμα αγοράς.
Εάν το όριο χρημάτων είναι μόνο για το πικάπ και τα υπόλοιπα αγοραστούν από τον λήπτη του δώρου, τότε έχεις περισσότερες επιλογές πράγματι.

Για το rega πράγματι τα σχόλια είναι πάρα πολύ καλά και από την λίστα που έχεις φτιάξει είναι το καλύτερο.
Εγώ θα έβαζα στην λίστα μου να ακούσω και το πακέτο Pro-Ject DEBUT CARBON DC Piano Black με 2M Red κεφαλή που είναι στα 417 ευρώ και παίζει επίσης πολύ καλά.