Emerald City (2017, NBC)

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..

2cn768g.jpg


Imdb | Wikipedia | NBC | Cinemode | Facebook | Twitter



Πρόκειται για την νέα τηλεοπτική σειρά του NBC, που είναι βασισμένη στις ιστορίες «Wizard of Oz», που έγραψε ο L. Frank Baum.
«Μια σύγχρονη και σκοτεινή εκδοχή της κλασσικής ιστορίας του Oz.
Υστερα απο ενα πολύ ισχυρό τυφώνα, η 20χρονη Dorothy Gale μεταφέρεται σε έναν άλλο, πολύ μακρινό κόσμο, μια μυστηριώδη γή γεμάτη κινδύνους,
εκεί όπου ένας πανίσχυρος μάγος έχει απαγορεύσει την μαγεία και διοικεί όλα τα βασίλεια.

Αυτή είναι η μυθική Χώρα του Oz σε μια εκδοχή που δεν έχετε ξαναδεί, μια χώρα γεμάτη με φονικούς πολεμιστές,
μοχθηρές μάγισσες και ένα κορίτσι απο το Kansas που κρατά το μέλλον του κόσμου τους στα χέρια της.»



Showrunner και σεναριογράφος της σειράς είναι πλέον ο David Schulner («The Event», «Do No Harm»), ο οποίος αντικατέστησε τους Josh Friedman & Matthew Arnold.

Την σκηνοθεσία και των δέκα επεισοδίων έχει αναλάβει ο Tarsem Singh («The Cell», «The Fall», «Immortals»),
ενώ στη θέση του παραγωγού βρίσκονται οι David Schulner και Shaun Cassidy («Invasion», «Blue Bloods»).

Στον πρωταγωνιστικό ρόλο της Dorothy Gale βρίσκεται η Adria Arjona («True Detective» S02), ενώ τον Μάγο του Oz θα υποδυθεί ο Vincent D’Onofrio («The Cell», «Daredevil»).
Πρωταγωνιστούν επίσης οι Oliver Jackson-Cohen («Dracula», «The Raven»), Ana Ularu («Inferno»), Gerran Howell, Jordan Loughran και Mido Hamada.

Με την γνωστή, εντυπωσιακή αισθητική του Tarsem Singh και την παρουσία του ιδιαίτερα φορμαρισμένου Vincent D’Onofrio, το σκοτεινό «Emerald City» μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι ενδιαφέρον.

Την παραγωγή της νέας σειράς που θα κάνει πρεμιέρα μέσα στο 2016 στο NBC, έχει αναλάβει η Universal TV.

-------

Το άρθρο είναι παλιότερο..

Η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στις 6 Ιανουαρίου.

Εδώ είναι τα εντυπωσιακά Posters με τους χαρακτήρες!
http://www.spoilertv.com/2016/07/emerald-city-promotional-posters.html

 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Και με Vincent D'Onofrio.. όντως ακούγεται εντυπωσιακή!

Αυτή θα είναι πολύ καλή και για τα παιδιά σας πιστεύω! (Όσοι έχουν!) :cool:

Αναμένουμε κάποιο trailer!
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,070
Mitilini
Και με Vincent D'Onofrio.. όντως ακούγεται εντυπωσιακή!

Αυτή θα είναι πολύ καλή και για τα παιδιά σας πιστεύω! (Όσοι έχουν!) :cool:

Αναμένουμε κάποιο trailer!

θελω να ειναι σκοτεινο οχι παιδικο
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,070
Mitilini
Όντως να έχεις μια τηλεόραση στις 55 ίντσες και είσαι οκ

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Έγινε η πρεμιέρα με διπλό επεισόδιο..

Η παραγωγή πρέπει να είναι πολύ καλή.. και γενικά η σειρά να έχει μία πιο "σκοτεινή" ατμόσφαιρα για "μεγάλα" παιδιά..
Μερικοί φαν της κλασικής ιστορίας ίσως να μην τους άρεσε η πρεμιέρα.. αλλά πιστεύω αξίζει να την τσεκάρουμε μόνοι μας!

Ελπίζω να βγάλουν και GR σύντομα!
Αναμένω να δω και εγώ!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Λοιπόν..

η σειρά έχει όντως πολύ καλή παραγωγή!
είναι γυρισμένη σε μερικά πολύ όμορφα μέρη..
και χρησιμοποιεί αρκετά καλά εφέ για να δώσει τα φανταστικά μέρη και το αποτέλεσμα που θέλει..

Χρησιμοποιεί επίσης αρκετά σκηνικά για τις σκηνές της!

Σίγουρα δεν είναι παιδική σειρά.. έχει "σκοτεινές" σκηνές για πιο μεγάλους..

Στα 2 πρώτα επισόδεια τα πράγματα προχώρησαν γρήγορα.. αν και αναμενόμενα κάποια πράγματα γίνονται με "απλοικό" τρόπο..
Από μία άποψη αυτό δεν είναι κακό καθώς δεν θα σε αφήσει να βαρεθείς εάν σου αρέσει η ιστορία της..

Έτσι χρειάζεται να της δώσεις περισσότερο χρόνο για να μπεις στο νόημα της..
και σίγουρα δεν χρειάζεται να την συγκρίνεις με κάτι άλλο..

Τα ονόματα που παίζουν δεν είναι 1ης διαλογής.. αλλά είναι κάποιοι πιο καλοί..

Για όλα αυτά λοιπόν στο σύνολο θα την έλεγα καλή, ως πολύ καλή σε κάποια σημεία..
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απογοήτευση θα την χαρακτήριζα με βάση όσα περίμενα να δω.

Οι ηθοποιοί μέτριοι , τα σκηνικά φτηνιάρικα ή αταίριαστα με τις περιστάσεις , τα εφέ είναι απλά ΟΚ , τα κουστούμια έτσι και έτσι , το κύριο πρόβλημα όμως είναι ότι το σενάριο παρουσιάζεται με αποσπασματικό τρόπο . σαν να μην είναι δουλεμένο καλά.

Προς το παρόν 5/10 και βλέπουμε.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..

Συνέντευξη Tarsem:
Ένας μεγάλος visual artist του σινεμά εξηγεί πώς έκανε την τηλεόραση μέσο του σκηνοθέτη

http://www.oneman.gr/pop-code/t/tileorasi/interviews/tarsem-interview-emerald-city.4464038.html

Ο Tarsem ζήτησε να κάνει και τα 10 επεισόδια αυτός..

Όσο θυμάμαι το "The Cell" .. οπτική μαγεία!!

Η μόνη σειρά που μου έρχετε στον νου, να μοιάζει με αυτή εδώ στο στυλ... είναι το The Shannara Chronicles..
Αλλά νομίζω πως εδώ είναι καλύτερα τα εφέ και το οπτικό αποτέλεσμα..
Θα δούμε και παρακάτω!

Το είδος της ιστορίας.. πιστεύω δικαιολογεί τις πολλές διαφορετικές εμφανίσεις των χαρακτήρων..
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,592
Αθηνα
Αφού είναι ο ταρσεμ στους συντελεστές θα του δώσω μία ευκαιρία

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Άκη, δες και το the fall του tarsem

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,592
Αθηνα
Μετα απο δυο επεισοδια, πρεπει να πω οτι μου αρεσε και θα συνεχισω να το βλεπω! Ειδα τον 1ο κυκλο του shanara chronicles και αυτο που φαινεται πιο ενδιαφερον. Οι ηθοποιοι σιγουρα δεν ειναι εξαιρετικοι, αλλα δεν με ενοχλουν κιολας. Οι κυριοι χαρακτηρες μου αρεσουν παντως. Το γομαρι απο τις free tribes κατι μου θυμιζε και τελικα μετα απο ψαξιμο στο imdb ειναι ο Andri του Trapped. Εντυπωση επισης μου εκανε το ποσο συγκρατημενος ειναι ο Ταρσεμ. Σκεφτομουν οτι ο τυπος σε τετοιο θεμα θα ξεσαλωσει τελειως :) , αλλα τελικα εκτος απο τα καπελα (τι πορωση και αυτο το παλικαρι με τα καπελα;;;) και απο καποιες συγκεκριμενες εικονες (prison of the abstract και λιγες σκηνες ακομα π.χ. το φορεμα της μαγισας που πεθανε) δεν εχω δει την "βουλα" του.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..


Έχουμε και εδώ τον τρελό τον Vincent D'Onofrio.. (φώτο από το the cell..) :cool:

Το πιο τρελό που είδα στα επεισόδια ήταν τα μονοπάτια στρωμένα με όπιο! :laugh:

Πιστεύω έχουμε να δούμε πολλά άλλα τρελά παρακάτω! :cool:
Καλό φαίνεται και το trailer του 3ου..

Η σειρά όντως έχει κάπως αποσπασματική παρουσίαση.. νομίζω ταιριάζει αυτό σε παραμύθι! :cool:
Είναι εντυπωσιακό πάντως ότι παρουσιάζουν τόσα πολλά σκηνικά.. για διάφορες σκηνές..

To the fall που λες Χάρη.. δεν θυμάμαι να το έχω δει..
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
To πρώτο αρχικά δέιχνει λίγο εως πολύ άδετο με παρμένες καταστάσεις και σκηνές απο εδώ και εκέι βαλμένα χωρίς φαινομενική συνοχή και σεναριακές τρύπες.
Μετά όμως παίρνει παίρνει σάρκα και όστα, μπαίνει κανείς στον φανταστικό κόσμο αυτόν και σίγουρα βοηθούν η φωτογραφία και τα σκηνικά. Αναμένουμε το 5ο.