Αγορά Παλμογράφου: USB ή "συμβατικός"?

18 June 2006
523
Καλημέρα παιδιά.

Χρειάζομαι σχετικά άμεσα, την αγορά ενός 2-κάναλου παλμογράφου. Συζητώντας με τον Μορφέα, απέριψα την ιδέα του software παλμογράφου μέσω κάρτας ήχου γιά PC.

Η χρήση του θα είναι γιά κάποιες ασκήσεις που πρέπει να βγάλω γιά το Πανεπιστήμιο και βέβαια στα DIY project μας. Οι συχνότητες που θα δουλεύω κυρίως είναι 20hz - 20khz και οπωσδήποτε θα πρέπει να μετράει AC/DC, λειτουργία X/Y, καμπύλες Λισαζού και διακροτήματα (γιά το Πανεπιστήμιο αυτά πιό πολύ).

Και κάτι πολύ σημαντικό: Θα πρέπει να μετράει ΣΩΣΤΑ και με ΑΚΡΙΒΕΙΑ. Ενοώ ότι δεν σκοπεύω να πάρω από e-bay κάτι που ναι μεν θα κοστίζει 40 λίρες αλλά θα μετράει "τρία πουλάκια κάθονται".

Σκέφτομουν λοιπόν κάποιο πολύ καλό μεταχειρισμένο από e-bay Tektronix ή Hameg αλλά ρυθμισμένο σωστά, αλλά με μιά έρευνα που έριξα καταλήγω μάλλον σε USB παλμογράφους και το αντίστοιχο software γιά PC.

Και καλοβλέπω τον παρακάτω ο ποιός εκτός από παλμογράφος είναι και
Data Logger, Spectrum Analyser, Volt Meter, Frequency Meter και Signal Generator.
ΟΥΑΟΥ!!!

http://www.usb-instruments.com/oscillo_stingray.html

Τιμή περίπου 125 λίρες Αγγλίας+ 15 λίρες τα probes του.

Το θέμα είναι πώς με τέτοια συσκευή (και αν έχω καταλάβει καλά):

1) Δεν έχεις του περιορισμούς του hardware της κάρτας ήχου αφού η συσκευή είναι ψηφιακός παλμογράφος και όχι κάρτα ήχου που προσπαθεί να τον μιμιθεί.

2) Έχεις δυνατότητες που δεν μπορεί να τις κάνει ένας συμβατικός παλμογράφος.

Θα ήθελα όμως την γνώμη σας πριν βάλω την παραγγελία. Κυρίως γιά την αξιοπιστία των μετρήσεων μιάς τέτοιας συσκευής (USB παλμογράφου).

Thanks παίδες....
 
Last edited:
28 June 2006
2,941
Οι παλμογράφοι δεν είναι όργανα ακριβείας

Με 1mb/sec αμφιβάλω αν π.χ τα ημίτονα πάνω από 10 κιλοχερζτ δείχνουν ημίτονα και όχι τριγωνάκια. Η κάρτα ήχου μου με 192Κs/sec ούτε τους 4 χιλιόκυκλους δεν δείχνει καλά.

Τι εννοείς ακρίβεια? στην ένδειξη τάσης? ή στη συχνότητα? Κανένας "φυσιολογικός" παλμογράφος δεν είναι ακριβής. Μόνο τη δυσκολία ανάγνωσης να βάλεις (πάχος ίχνους, αραιή διαβάθμιση της οθόνης, μικροαστάθειες στο triggering) αρκεί.
Αν θες ακρίβεια πάρε βολτόμετρο και για τις συχνότητες συχνόμετρο. Ή δώσε 2-3000 ευρώ για ψηφιακό παλμογράφο που τα έχει ενσωματωμένα :)
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
δηλαδή σκέφτεσαι ότι αν αγοράσεις έναν αναλογικό απο ebay 100mhz, θα δείχνει άλλα ντάλον;

επίσης νομίζω ότι γίνεται calibration
 
18 June 2006
523
Δυστυχώς μία φοβερή γεννήτρια που αγοράστηκε από e-bay (Marconi) αν και δείχνει να δουλεύει άριστα, σε μία ποιο προσεκτική παρατήρηση, βγάζει παραμόρφωση τόση όση να είναι αδύνατον να κάνεις δουλειά. Τώρα την έχω αφήση στον Πρόεδρο γιά να μετρήσει τις λυχνίες της κτλ να δούμε τι μπορεί να διορθωθεί.

Αλλά καταλαβαίνετε: Δεν θέλω να μπλεξω σε τέτοια πράγματα με τον παλμογράφο καθώς δεν υπάρχει χρόνος και πρέπει να γίνει δουλειά. Θέλω κάτι Plug and play δηλαδή να μην τρέχω γιά ρυθμίσεις calibration κτλ
´
 
18 June 2006
523
Ποιά χαρακτηριστικά θα πρέπει να προσέξω σε ένα USB παλμογράφο ώστε να είναι αξιόπιστο αυτό που δείχνει (πχ να μην παραμορφώνει τα ημίτονα κτλ)?
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
ένας tektronix απο ebay είναι 100 φορές πιο ασφαλής κίνηση απο αυτή ... IMHO

και γενικά το MS/s είναι trick, ένας παλμογράφος με bandwidth 20 MHz πρέπει να έχει τουλάχιστον 100 - 150 MS/s... δεν είναι τυχαίο πως σε όλα τα όργανα pc αναφέρουν συνήθως sampling rate και όχι bandwidth...

εδώ για τον bitscope που λένε ότι είναι 100ΜΗΖ έχει πάνω ADC που η κατασκευάστρια το προτείνει μέχρι 75MHZ ..

πάντως γιατί σε αυτά τα λεφτά να πάρεις αυτό το πράμα που είανι 2ΜHz και όχι το http://www.bitscope.com/ που είναι 100MHz?

πάντως στις 200 λίρες (χωρίς μεταφορικά) εγώ πήρα αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/Oscilloscope-...5770443QQihZ019QQcategoryZ45008QQcmdZViewItem

αν με το καλό φτάσει, θα σε ενημερώσω σε τι κατάσταση βρίσκεται ... (έχει κι'άλλους)....
 
18 June 2006
523
Από service Fluke εδώ στην Ελλάδα? Ωραίο κομάτι φαίνεται αλλά είναι discontinted στο site της Fluke και από ότι είδα δεν παράγει παλμογράφους η Fluke (?). Ευχαριστώ πάντως γιά τις πληροφορίες θα με βοηθήσουν να αποφύγω κακοτοπιές!
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
εγώ το παίρνω working και όσο βαστήξει και μετά βλέπουμε

service της fluke εδώ υπάρχει και δεν πήρα ένα τηλ να μάθω τι παίζει ... κακώς αλλά θα δοκιμάσω αύριο

η fluke παράγει portables πλέον και τον παλμογράφο τον εμφανίζει σαν discontinued

κάπου τον είχε πάρει το μάτι μου ότι σταμάτησε να βγαίνει το 2005

αν και για κάποιο άγνωστο λόγο, σε όλο το νετ εμφανίζεται σαν philips/fluke
αν και δεν μπορώ να βρω κάποια επίσημη συσχέτιση μεταξύ τους.

βέβαια μη κολάς στην fluke, δες αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI....1685&_trksid=p3907.m32&_trkparms=tab=Watching

ή κάτι παρόμοιο ...

περίμενε να πει και ο κ. Τζωρτζάκης (ή άλλος) μια γνώμη
 
Last edited:

aroS3

Senior Member
19 June 2006
559
Αθήνα
...............
πάντως στις 200 λίρες (χωρίς μεταφορικά) εγώ πήρα αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/Oscilloscope-...5770443QQihZ019QQcategoryZ45008QQcmdZViewItem

αν με το καλό φτάσει, θα σε ενημερώσω σε τι κατάσταση βρίσκεται ... (έχει κι'άλλους)....

Εγώ χτύπησα τον ίδιο, Fluke, πριν κανένα τρίμηνο, στην ίδια τιμή. Ήρθε σε καλή κατάσταση με όλα τα παρελκόμενα που περιγράφει. ¨Οσον αφορά μετρήσεις, οι λίγες μέχρι στιγμής δείχνουν ότι είναι αξιόπιστο μηχανάκι. Από θέμα αντοχής θα δείξει ο χρόνος. Καλή περίπτωση δείχνει και ο Tektronix που υπάρχει το σχετικό link στο Ebay. Βέβαια δεν ξέρουμε σε τι τιμή θα φτάσει μια που έχει αρκετές μέρες μπροστά του από ότι είδα....
-bye-
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Σε γενικές γραμμές το μεταχειρισμένο απο ebay είναι μιά λύση για τον ερασιτέχνη
Το πρόβλημα σε αυτή τήν λύση είναι η αξιοπιστία , το service και το καλιμπράρισμα αν χρειαστεί

Οικονομικός παλμογράφος σε PC , για τήν περίπτωση του Αργύρη , μάλλον αποκλείεται για τούς λόγους που ανέφεραν και οι προλαλήσαντες

Νομίζω λοιπόν πώς η ορθολογικότερη λύση είναι η αγορά ενός ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ παλμογράφου που θα έχει service , εγγύηση

Υπάρχουν καλές περιπτώσεις για 20ΜΗz / 2 κανάλια με 400-450 e
και περιπτώσεις 10MHz / 1 κανάλι με 170-180 e

Καλημέρα
 
18 June 2006
523
Καλημέρα παιδιά. Κοιτώντας τα χαρακτηριστικά του Fluke, βλέπω ότι αναφέρεται σαν autocalibration και autosetup. Τι σημαίνει autocalibration ? Πρακτικά εγώ το καταλαβαίνω ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ manual calibration. Είναι έτσι. Γενικά το calibration στου παλμογράφους γίνεται από εξιδικευμένο service ή από τον ίδιο τον χρήστη (με τις οδηγίες φυσικά του service manual)?
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Εγώ χτύπησα τον ίδιο, Fluke, πριν κανένα τρίμηνο, στην ίδια τιμή. Ήρθε σε καλή κατάσταση με όλα τα παρελκόμενα που περιγράφει. ¨Οσον αφορά μετρήσεις, οι λίγες μέχρι στιγμής δείχνουν ότι είναι αξιόπιστο μηχανάκι. Από θέμα αντοχής θα δείξει ο χρόνος. Καλή περίπτωση δείχνει και ο Tektronix που υπάρχει το σχετικό link στο Ebay. Βέβαια δεν ξέρουμε σε τι τιμή θα φτάσει μια που έχει αρκετές μέρες μπροστά του από ότι είδα....
-bye-

ar0s3 απο τον ίδιο τον πήρες; τον donald4646; γιατί ο τύπος είναι λίγο μυστήριος και με έχει μπερδέψει.

Πήρα τώρα τηλέφωνο στην fluke (ελληνική αντιπροσωπεία) και μου είπε πως εννοείται πως καλύπτεται απο service. Και αν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται Ελλάδα το στέλνουν έξω (ότι έξοδα μπορει να σημαίνει αυτό).

Καλά αυτός ο tektronix είναι περιπτωσάρα, άμα κλείσει μέχρι 250 λίρες ... :rifle: :slapface:

Αργύρη,

Είναι δίλημα. Και προσοχή στις internet-ικές αγορές!

Καλημέρα!
 
Last edited:

aroS3

Senior Member
19 June 2006
559
Αθήνα
ar0s απο τον ίδιο τον πήρες; τον donald4646; γιατί ο τύπος είναι λίγο μυστήριος και με έχει μπερδέψει.
.......
!
Από τον ίδιο έχω ψωνίσει και εγώ. Δεν είχα κανένα προβλημα στην συναλλαγή. Tο πακέτο ήταν εδώ σε μια εβδομάδα περίπου με DHL σε καλή κατάσταση.
:ernaehrung004:
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά Παλμογράφου: USB ή "συμβατικός"?

Καλημέρα παιδιά. Κοιτώντας τα χαρακτηριστικά του Fluke, βλέπω ότι αναφέρεται σαν autocalibration και autosetup. Τι σημαίνει autocalibration ? Πρακτικά εγώ το καταλαβαίνω ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ manual calibration. Είναι έτσι. Γενικά το calibration στου παλμογράφους γίνεται από εξιδικευμένο service ή από τον ίδιο τον χρήστη (με τις οδηγίες φυσικά του service manual)?

Ε δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις ο ίδιος το calibration. Εδώ δίνουν πιστοποιητικό καλιμπραρίσματος.

Το autocalibration δεν έχω ιδέα τι είναι.
 
18 June 2006
523
Τουλάχιστον κάπου καταλήγω σιγά σιγά. 1) Όχι software + κάρτα ήχου. 2) Όχι USB ψηφιακή συσκευή. 3) Θα πάω σε πραγματικό αναλογικό δικάναλο παλμογράφο. Αυτό που μένει είναι : e-bay ή καινούργιος? Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 350 ευρώ.
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Από τον ίδιο έχω ψωνίσει και εγώ. Δεν είχα κανένα προβλημα στην συναλλαγή. Tο πακέτο ήταν εδώ σε μια εβδομάδα περίπου με DHL σε καλή κατάσταση.
:ernaehrung004:

Ρε τον τύπο. Εμένα μου έστειλε μια γεννήτρια συχνοτήτων (ή κάτι παρόμοιο) μέσα σε 2 μέρες. Φαντάσου απογοήτευση να περιμένω παλμογράφο 8 κιλά και να σηκώνω ένα κουτί βάρους 1 κιλού.

Και όχι μόνο αυτό, τρόω και δούλεμα απο τους γνωστούς μου, "having fun with that generator?", "what did he send now? a 1MHz spectrum analyzer?" :grinning-smiley-043

Βέβαια επικοινώνησα και όλα δείχνουν κομπλέ, ήρθε DHL παρέλαβε το λάθος τεμάχιο χωρίς να πληρώσω κλπ και τώρα περιμένω να μου στείλει νεο.

Μου άρχiσε όμως κάτι "σόρρυ είμαι βαριά άρρωστος" κλπ, τι να πω. :afro: Με τρόμαξε ο τύπος :FSGSFGS4: