πικαπ και phono stage μεχρι 2500e

jaco

New member
24 December 2014
66
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!
Οπως λεει και ο τιτλος, ψαχνομαι για καινουργιο πικαπ και phono stage μεχρι τα 2500ευρω καθως σκοπευω να παρω και το πλυντηριο της Pro-ject οποτε αλλα 500ε... Μ'αρεσουν γενικα τα κλασσικης οψης οποτε σε αυτα τα λεφτα ξεχωρισα το Pro-ject Classic. Σε αλλο στυλ και λιγο παραπανω κοστος αλλα με πολυ καλες κριτικες και ηχο αποτι καταλαβαινω -αν κα δεν εχω ακουσει ακομα- το Clearaudio concept με το standard βραχιονα και MM. Πολυ ενδιαφερων και το Acoustic solid classic wood αλλα ερχεται χωρις βραχιονα 2000+ ευρω... Τωρα εχω ενα lenco pearl- Jico Sas και γενικα ενδιαφερομαι μονο για ΜΜ. Θα παω απο βδομαδα να ακουσω τα 2 πρωτα. Το acoustic solid γενικα πολυ δυσευρετο.

Phono stage κατι σε ifi phono 2 (το παλιο βρισκεται και με 350ε πλεον), trichord phono MKIII η' της Clearaudio, ειδικα αν και το πικαπ ειναι της ιδιας εταιριας αν και ερχεται ομως και λιγο ακριβοτερο??

Hχεια τα Monitor audio BX5 και ενισχυτης Yamaha AS501(αυτος ισως αλλαξει σε δευτερο χρονο). Καθε προταση δεκτη :)
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Σε ενδεχομενη αλλαγη του ενισχυτη να λαβετε υποψη οτι καποιοι οπως και οι μεγαλες σειρες της yamaha η της luxman εχουν αξιολογοτατα phono...αν και αρκετοι ισχυριζονται οτι πρεπει να μην ειναι ενσωματωμενα στον ενισχυτη για αποφυγη κραδασμων κλπ
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Πολυ καλα τα Luxman και με τρομερο design αν και ακριβα... Ισως κανενα yamaha as 1000-2000 πιο μετα.Τι γνωμη εχετε για clearaudio concept και τα παραπανω phono?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
για τα πικάπ δεν έχω άποψη, καθώς δεν έχω ίδια εμπειρία
αισθητικά και τα δύο (Project και Clearaudio) είναι αριστουργήματα κατά την προσωπική μου άποψη, αλλά η εμφάνιση μόνο δεν παίζει μουσική...χαχαχα
και για τα phono δεν έχω ιδία άποψη απο τα ίδια, αλλά απο παρεμφερή...δλδ είχα το nano phono και το trichord dino
το nano πολύ ευέλικτο σε ρυθμίσεις, αλλά θεωρώ αρκετά "αυστηρό"

το δέ trichord dino μπορεί να συνδυαστεί με όποια κεφαλή, καθώς και αυτό είναι πλήρες ρυθμίσεων και με κύρια πλεονεκτήματα
την λεπτομέρεια και τα δυναμικά του...
σε κάθε περίπτωση και τα 2 προτείνονται με γλυκόηχα setup πικάπ και κεφαλών κατά τη γνώμη μου

Γενικά για κάποιο λόγο η clearaudio ενώ εμφανισιακά και απο άποψη ποιότητας φαίνονται και είναι κορυφαία, ο ήχος τους δεν μου
ταιριάζει προσωπικά

Στη θέση σου, θα προσπαθούσα να ακούσω όσα περισσότερα μπορώ και ειδικά στα μεταχειρισμένα, δεδομένου οτι στο budget που έχει οριστεί
μπορούν να βρεθούν πραγματικά πολύ αξιόλογα μηχανήματα που να τιαριάξουν με το υπόλοιπο συστημα
Επίσης θα προσπαθούσα να τα ακούσω και αγοράσω όλα μαζί, καθώς σε ενδεχόμενο κτήσης ενος yamaha της μεγαλύτερης σειράς, οι οποίοι
διακρίνονται για τη διαφάνεια τους, σε συνδυασμό με τα ηχεία σου που και αυτά πρέπει να έχουν τονισμένα πρίμα, τότε το αναλογικό set up θα
πρέπει να δώσει τη γλύκα που χρειάζεται για να ισορροπήσει το άκουσμα
επομένως θα στρεφόμουν σε κάποια λύση της thorens, ή σε κάποιο άλλο ανάρτησης και με κάποιο γλυκόηχο Phono

άκου όσα περισσότερα μπορείς και πράξε αναλόγως
 

Petros Makridis

New member
21 September 2014
60
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!
Οπως λεει και ο τιτλος, ψαχνομαι για καινουργιο πικαπ και phono stage μεχρι τα 2500ευρω καθως σκοπευω να παρω και το πλυντηριο της Pro-ject οποτε αλλα 500ε... Μ'αρεσουν γενικα τα κλασσικης οψης οποτε σε αυτα τα λεφτα ξεχωρισα το Pro-ject Classic. Σε αλλο στυλ και λιγο παραπανω κοστος αλλα με πολυ καλες κριτικες και ηχο αποτι καταλαβαινω -αν κα δεν εχω ακουσει ακομα- το Clearaudio concept με το standard βραχιονα και MM. Πολυ ενδιαφερων και το Acoustic solid classic wood αλλα ερχεται χωρις βραχιονα 2000+ ευρω... Τωρα εχω ενα lenco pearl- Jico Sas και γενικα ενδιαφερομαι μονο για ΜΜ. Θα παω απο βδομαδα να ακουσω τα 2 πρωτα. Το acoustic solid γενικα πολυ δυσευρετο.

Phono stage κατι σε ifi phono 2 (το παλιο βρισκεται και με 350ε πλεον), trichord phono MKIII η' της Clearaudio, ειδικα αν και το πικαπ ειναι της ιδιας εταιριας αν και ερχεται ομως και λιγο ακριβοτερο??

Hχεια τα Monitor audio BX5 και ενισχυτης Yamaha AS501(αυτος ισως αλλαξει σε δευτερο χρονο). Καθε προταση δεκτη :)
Καλησπέρα οrhues audio έχει πολλή καλά Pro-ject.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Re: Απάντηση: πικαπ και phono stage μεχρι 2500e

για τα πικάπ δεν έχω άποψη, καθώς δεν έχω ίδια εμπειρία
αισθητικά και τα δύο (Project και Clearaudio) είναι αριστουργήματα κατά την προσωπική μου άποψη, αλλά η εμφάνιση μόνο δεν παίζει μουσική...χαχαχα
και για τα phono δεν έχω ιδία άποψη απο τα ίδια, αλλά απο παρεμφερή...δλδ είχα το nano phono και το trichord dino
το nano πολύ ευέλικτο σε ρυθμίσεις, αλλά θεωρώ αρκετά "αυστηρό"

το δέ trichord dino μπορεί να συνδυαστεί με όποια κεφαλή, καθώς και αυτό είναι πλήρες ρυθμίσεων και με κύρια πλεονεκτήματα
την λεπτομέρεια και τα δυναμικά του...
σε κάθε περίπτωση και τα 2 προτείνονται με γλυκόηχα setup πικάπ και κεφαλών κατά τη γνώμη μου

Γενικά για κάποιο λόγο η clearaudio ενώ εμφανισιακά και απο άποψη ποιότητας φαίνονται και είναι κορυφαία, ο ήχος τους δεν μου
ταιριάζει προσωπικά

Στη θέση σου, θα προσπαθούσα να ακούσω όσα περισσότερα μπορώ και ειδικά στα μεταχειρισμένα, δεδομένου οτι στο budget που έχει οριστεί
μπορούν να βρεθούν πραγματικά πολύ αξιόλογα μηχανήματα που να τιαριάξουν με το υπόλοιπο συστημα
Επίσης θα προσπαθούσα να τα ακούσω και αγοράσω όλα μαζί, καθώς σε ενδεχόμενο κτήσης ενος yamaha της μεγαλύτερης σειράς, οι οποίοι
διακρίνονται για τη διαφάνεια τους, σε συνδυασμό με τα ηχεία σου που και αυτά πρέπει να έχουν τονισμένα πρίμα, τότε το αναλογικό set up θα
πρέπει να δώσει τη γλύκα που χρειάζεται για να ισορροπήσει το άκουσμα
επομένως θα στρεφόμουν σε κάποια λύση της thorens, ή σε κάποιο άλλο ανάρτησης και με κάποιο γλυκόηχο Phono

άκου όσα περισσότερα μπορείς και πράξε αναλόγως





Νομιζα οτι τα phono stage γενικα πρεπει να ειναι οσο πιο "διαφανα" γινεται και οτι η διαφορα στη χροια του ηχου εγκειται στο πλατω αλλα κυριως ση κεφαλη... Εχετε μηπως υποψιν σας καποια πιο "γλυκοηχα" phono να κοιταξω?

To σετ που έχω και παίζει άψογα δλδ ευχαριστιέμαι να ακούω μουσική από εκέι είναι το roksan radius

http://www.whathifi.com/roksan/radius-52/review

με phono από heed audio

http://heedaudio.com/modular-line/


Τα ROKSAN τα ειχα κοιταξει αλλα απορριφθηκαν λογω σχεδιου αν και πολυ καλα και μεσα στο χρηματικο ποσο..
Για τα Ηeed εννοεις το Questar MM? Ενδιαφερων φενεται και μπαινει στα υποψιν... :)

Καλησπέρα οrhues audio έχει πολλή καλά Pro-ject.

Ειναι η επομενη σταση- και οχι μονο για τα Pro-ject..

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μεταχειρισμένο δεν σ'ενδιαφέρει;
Με λίγο ψάξιμο,βρίσκεις πολύ καλά πικάπ σε χαμηλές τιμές

Ειχα παρει ενα Lenco το οποιο προσπαθησα και εφτιαξα σε ενα βαθμο, το οποιο και 8α κρατησω αλλα θελω και ενα καινουργιο πικαπ το οποιο να κρατησω για πολλα χρονια αλλαζοντας μονο κεφαλη και να μην χρειαζεται να κανω μικροδιορθωσεις ολη την ωρα...Γι 'αυτη τη δουλεια θα ειναι το Lenco οταν εχω χρονο.. :)
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,746
Re: Απάντηση: πικαπ και phono stage μεχρι 2500e

Ειχα παρει ενα Lenco το οποιο προσπαθησα και εφτιαξα σε ενα βαθμο, το οποιο και 8α κρατησω αλλα θελω και ενα καινουργιο πικαπ το οποιο να κρατησω για πολλα χρονια αλλαζοντας μονο κεφαλη και να μην χρειαζεται να κανω μικροδιορθωσεις ολη την ωρα...Γι 'αυτη τη δουλεια θα ειναι το Lenco οταν εχω χρονο.. :)

Δεν σημαινει οτι ενα μεταχειρισμενο πικαπ θα θελει συνεχως μικροδιορθωσεις.Ενα καλα ρυθμισμενο μεταχειρισμενο πικαπ δεν θελει τιποτα περισοτερο απο ενα καινουργιο.Και μιλωντας για αλλαγη κεφαλης μονον,αυτη ειναι και η σημαντικοτερη ρυθμιση σε ενα πικαπ και η οποια θελει την μεγαλυτερη προσοχη.:a0210:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πικάπ,καινούργιο ή μεταχειρισμένο το θέλει το χεράκι του...

Πολυ σωστο :a0210:
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Re: Απάντηση: πικαπ και phono stage μεχρι 2500e

OK παω πασο :) Δεν βρισκω παντως ευκολα linn sondek, ariston κλπ σε καταστηματα (στον Ορφεα 2700ε) στην κατηγορια τιμης που θελω. Μονο στο ebay αλλα να παρω μεταχειρισμενο απο εκει οταν δεν ειμαι σε θεση να το ελεγξω...

Εχει ακουσει κανεις αραγε clearaudio με Ortofon bronze η' Pearl- Jico Sas?
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Γιατί δεν πας μέχρι τον Ορφέα να τ'ακούσεις;
Άλλα τ'αυτιά τα δικά μας και άλλα τα δικά σου
Μέχρι τώρα δηλαδή,επιλέγεις με βάση την αισθητική πλευρά;
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Re: Απάντηση: πικαπ και phono stage μεχρι 2500e

Γιατί δεν πας μέχρι τον Ορφέα να τ'ακούσεις;
Άλλα τ'αυτιά τα δικά μας και άλλα τα δικά σου
Μέχρι τώρα δηλαδή,επιλέγεις με βάση την αισθητική πλευρά;


Κατ'αρχην δεν επιλεγω μονο με βαση την αισθητικη πλευρα αλλα οπως και να το κανουμε ενα επιπλο που μπαινει στο σπιτι και μαλιστα σε κεντρικο σημειο πρεπει και να σου αρεσει..
Στο δια ταυτα μολις γυρισα απο τον Ορφεα οπου το προσωπικο οπως παντα εξυπηρετικοτατο,μου προτειναν ως κλασεις καλυτερο το Pro-ject 2xperience απο το Classic. Βαζουμε λοιπον και ακουμε το Clearaudio concept με την concept mm V2 και το Pro-ject 2 xperience με την 2M Ortofon silver με κατα τ'αλλα ιδιο phono. "Καθαρα" και τα 2 αλλα το pro-ject λιγο πιο ζεστο με πλουσιο μπασο. Πιο "αναλυτικο" "ακριβες" βρηκα το clearaudio σε ολο το φασμα αλλα κυριως ψηλα. Νομιζω το clearaudio αποδιδει πιο καθαρα τη μουσικη οπως ειναι αλλα το project ειναι πιο ζεστο και πιο οικειο στο συνολο αν και παλι ξεχωριζεις ολα τα οργανα οπως ειναι. Γενικα στ'αυτια μου και με τη μουσικη που ακουω, προτιμω νομιζω το pro-ject αν και το αλλο ειναι επισης καταπληκτικο..
Oποτε ρωταω στο τελος τι διαφορα υπαρχει με τις πιο ακριβες κεφαλες της clearaudio. Mου βαζει λοιπον να ακουσω το ιδιο κομματι αυτη τη φορα με την artist v2 στο clearaudio και μπορω να πω οτι το ακουσμα ηταν τωρα πιο κοντα στο pro-ject, πιο γλυκο και γεματο..

Με τα πολλα μου φαινεται πως καταληγω στο 2xperience με κεφαλη 2M bronze (πακετο ερχεται και καλυτερη τιμη) που μπορει οταν πλεον φθαρει η βελονα, να βαλω αυτην της black..

Για phono που να ταιριαζει με αυτο τον ηχο και τον λιγο bright ενισχυτη μου, παω μαλλον για τον trigon vanguard II..
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Re: Απάντηση: πικαπ και phono stage μεχρι 2500e

:a0210: Εχω μετα απο ψαξιμο κατεληξει οπως προειπα στο trigon vanguard II αλλα ειδα σε εκπτωση και τον MUSICAL FIDELITY MX-VYNL PHONO STAGE στα 600ευρω.Τον εχει ακουσει κανεις?θα πηγαινει σε ενα τετοιο συστημα?

Εκει ομως που μου μπηκαν οντως αμφιβολιες μετα απο ψαξιμο στο forum και ειναι δυσκολο να παω και να τα ακουσω ολα επιτοπου, ειναι με την κεφαλη.. ελεγα να παρω την ortofon 2m bronze και σε δευτερο χρονο να αλλαξω σε βελονα της black. Ειναι πολλοι ομως στο forum που πινουν νερο στο ονομα της Jico sas (που ηδη εχω πανω στη Pearl) και λενε οτι ειναι εφαμιλλη η' και καλυτερη τετοιων κεφαλων.. Σε αυτη τη κατηγορια τιμης παιζει και η Nagaoka 200.. και γι'αυτες (ισως παραπανω για τις MP300-500 που ειναι ομως πιο ακριβες και απο το phono stage) ολοι λενε τα καλυτερα μουσικοτητα, ευρυ φασμα..
Εχω μονο ακουσει την και την την οποια εχω οποτε δεν εχω αποψη για τις υπολοιπες. Λετε να μεινω με pearl-jico sas η' να παω για bronze, nagaoka mp200?

Δισκους αγοραζω σχεδον παντα μεταχειρισμενους και μουσικη κυριως jazz,progrock,rock. Θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο να μην κανει απολυτο tracking και να δινει μια χροια, μουσικοτητα η βελονα κυριως στα μεσαιο/χαμηλα.. Τι λετε? Ποια θα προτιμουσατε?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,746
Η jico SAS που εχεις και ειδικα στην γεννητρια της Pearl, εχει σε μεγαλο βαθμο αυτα τα χαρακτηριστικα που θελεις και οχι μονον.Στην θεση σου θα εμενα σε αυτην.
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Η jico SAS που εχεις και ειδικα στην γεννητρια της Pearl, εχει σε μεγαλο βαθμο αυτα τα χαρακτηριστικα που θελεις και οχι μονον.Στην θεση σου θα εμενα σε αυτην.

Eυχαριστω για τη συμβουλη. Η bronze εχει αλλα χαρακτηριστικα οπως καταλαβαινω. Οι Nagaoka ομως πλησιαζουν στο ακουσμα της Pearl/Jico Sas? αν ηταν να αναβαθμισω καποια στιγμη και πηγαινα Nagaoka, ποιο θα ηταν το λογικο βημα (MP 200,300)?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,746
Θα ελεγα οτι οι nagaoka εχουν παρομοια χαρακτηριστικα με την Pearl/sas.Και οι δυο που αναφερεις ειναι εξαιρετικες ,η ΜΡ-300 ειναι καλυτερη.