iPod Classic 160GB ή iPod Touch 16GB;

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Το ξέρω ότι η σύγκριση δεν είναι δυνατή...
Αν και αργά, αποφάσισα να μπω και εγώ δυναμικά στο χώρο της Apple (έχω ήδη παραγγείλει το MacBook) με ένα iPod.
Είχα καταλήξει στο 160άρι Classic μιας και είχα αποφασίσει να το πάρω και να του περάσω τη μουσική μου βιβλιοθήκη και να το χρησιμοποιώ κυρίως στο αυτοκίνητο για να μην καίω συνέχεια CD. Θα με εξυπηρετούσε βέβαια και σε κάποια πολύωρα ταξίδια με πλοίο (βλέπε Κρήτη) ως Video player.
Θα μου έκανε σίγουρα και το 80άρι μιας και δεν έχω τόσο μεγάλη βιβλιοθήκη αλλά οι 10ώρες audio επιλέον με τη νέα μπαταρία ήταν ένα συν.
Όλα αυτά μέχρι να πιάσω στα χέρια μου το iPhone ενός φίλου....
Τώρα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την περίπτωση του iTouch 16GB με το σκεπτικό ότι θα βλέπω πολύ καλύτερα video, σερφάρεις και στο web, εντυπωσιακότατο touch-screen και μελλοντικά αρκετές (πιστεύω) εφαρμογές και βέβαια είναι ότι πιό σύχρονο υπάρχει.
Τα αρνητικά βέβαια που βλέπω είναι η μικρή χωρητικότητα (ήδη είδα ότι η Samsung έβγαλε flash memories με χορητικότητα 32GB οπότε μάλλον θα εξοπλιστούν με αυτήν σύντομα τα επόμενα iTouch και iPhone) και μάλλον η μικρή διάρκεια της μπαταρίας. Επίσης δεν ξέρω αν συνδέεται με το Alpine που έχω μέσω του adaptor της Alpine που είχα σκοπό να πάρω.
Η γνώμη σας ποιά είναι μεταξύ των δύο για την περίπτωσή μου;
Για βοηθήστε λίγο.....
 
Last edited:

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Πάρε αυτό που σε ευχαριστεί και σε εξυπηρετεί περισσότερο τώρα. Η χωρητικότητα θα αναβαθμίζεται συνεχως και δεν οφελεί να περιμένεις. Αν δεν έχεις κανένα iPod η λογική επιλογή θα είναι το Classic. Αλλά το touch είναι ακαταμάχητο!
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Re: Απάντηση: iPod Classic 160GB ή iPod Touch 16GB;

Μacbook+Classic και αργότερα πάρε και ένα iPhone και είσαι κομπλε.-bye-

(ίδια επιλογή έκανα και εγώ με την διαφορά οτι έχω το παλιό 80GB iPod)
Ρε Νίκο ξέρεις κάτι; Το iPhone λόγω μεγέθους δε θα με βόλευε ποτέ σαν κινητό. Οπότε δεν το σκέφτομαι καν. (Προς το παρών βέβαια γιατι άνθρωποι είμαστε...)
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Re: Απάντηση: iPod Classic 160GB ή iPod Touch 16GB;

Αν δεν έχεις κανένα iPod η λογική επιλογή θα είναι το Classic. Αλλά το touch είναι ακαταμάχητο!
Thanks Μιχάλη.... είδες γιατί έχω μπερδευτεί....;
Δυστυχώς άμα είσαι γκατζετάκιας δεν υπάρχει λογίκη αλλιώς θα ήταν εύκολο.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Re: Απάντηση: iPod Classic 160GB ή iPod Touch 16GB;

Thanks Μιχάλη.... είδες γιατί έχω μπερδευτεί....;
Δυστυχώς άμα είσαι γκατζετάκιας δεν υπάρχει λογίκη αλλιώς θα ήταν εύκολο.

Εγώ που είχα τις ίδιες ανησυχίες με σένα, τα πήρα και τα δύο και ξεμπέρδεψα!:Banane0:

Βέβαια έχω άλλα τρία παλαιότερα μοντέλα.... ξέρω ξέρω, χρειάζομαι επειγόντως ψυχίατρο!:flipout:
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Αμα μπλέξεις με Apple στην αρχή δεν θές ψυχίατρο... θές και δεύτερη δουλειά!;)
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Τελικά παρήγγειλα το Touch....
Αν όλα πάνε καλά τη Δευτέρα θα το έχω.
Τι να κάνω θα συμβιβαστώ με τα 16GB αλλά πιστεύω να αποζημιωθώ με τα άλλα καλούδια.
Μιχάλη, η μπαταρία του τι λέει;
Του έχεις περάσει το mail;
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Μια χαρά έκανες. Η μπαταρία του είναι αρκετά κοντά στους χρόνους που δίνει η Apple. Να του περάσω mail; Ο Μιχάλης δεν χακάρει συσκευές Apple φίλε!;)
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Μια χαρά έκανες. Η μπαταρία του είναι αρκετά κοντά στους χρόνους που δίνει η Apple. Να του περάσω mail; Ο Μιχάλης δεν χακάρει συσκευές Apple φίλε!;)

Σ' ευχαριστώ.
ΟΚ. Άρα θα ψάξω αλλού για βοήθεια.... :SFGSFGS5:
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Σ' ευχαριστώ.
ΟΚ. Άρα θα ψάξω αλλού για βοήθεια.... :SFGSFGS5:

Θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις. Ο Στήβι ανακοίνωσε πως το Φεβρουάριο θα διατεθεί SDK (software developers kit) για την δημιουργία native εφαρμογών για το iPhone και iPod touch. Σύντομα λοιπόν θα έχουμε τις εφαρμογές που θέλουμε με κανονικό τρόπο κι όχι από την πίσω πόρτα με ότι κινδύνους μπορεί αυτό να κρύβει.

Βέβαια περί ορέξεως....:ernaehrung004:
 

Nasos K.

Established Member
3 March 2007
119
Ρε παιδία είμαι στο ίδιο δίλημμα και το σ/κ έφαγα φρίκη...
Πηγα Θεσσ/νικη και ένας φίλος μου είχε το classic και βλέπαμε ταινίες...

Και τώρα αναρωτιέμαι το touch που έχει με´γαλη οθόνη για να μπορώ να βλέπω και ταινίες και έχει και wi fi ,βασικό κ αυτο αφου σιγα σιγα βρίσκω hot spots αρκετά η classic με την μεγάλη χωρητικοτητα και πιο ευκολο χειρισμο αφου δεν χρειαζεται να το κοιτας οταν εισαι εν κινησει (συγκοινωνιες κτλ ) ? ? ?
 

 Νίκος

Supreme Member
Το μόνο μειονέκτημα του Touch είναι η χορητηκότητα.Θα πρέπει να διαμορφώνεις συχνά τις playlists.Αλλά αν χρησημοποιείς ταχτικά συγκοινωνίες θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω η μεγαλύτερη οθόνη.