Αγορά νέων ηχέιων για PC (2.0 ή 2.1)

BrockLesnar

New member
31 December 2017
10
Καλημέρα και Χρόνια πολλα!
Είμαι νέο μέλος ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος του forum...
Λοιπόν θα μπω γρήγορα στο θέμα μας... Θέλω να πάρω ποιοτικά-όμορφα-δυνατά ηχεία για το PC μου.
Θα σας πω τι εμπειρίες είχα με προηγούμενα συστήματα και τι μου ή δεν μου άρεσε για να σας βοηθήσω περισσότερο...

Στην κατοχή μου έχω ενα 5.1 Home theater της LG αυτο -> http://www.lg.com/ae/home-theatre-systems/lg-BH7540TW
Πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση τους σε παιχνίδια-ταινίες! Τα χρησιμοποιώ και για μουσική καμία φόρα και έιναι legit απλώς δεν με βολευούν γιατί είναι στο σαλόνι και δεν μπορώ να συνδεσω το PC εκεί.

Έχω 2 επαγγλεματικά JBSYSTEMS - TSX-15 με εναν 700αρη ενισχυτη. (Πάρα πολύ δυνάτα με αρκετο μπάσο ότι πρέπει για κάνα σπιτικό πάρτυ με φουλ την ένταση! Στα αρνητικά βάζω ότι πιάνουν πολύ χώρο και δεν μπο´ρω να τα έχω κοντά στο PC...

Και τέλος μέχρι πρόσφατα είχα τα Z906 τα οποία ενώ ειχαν πολύ δυνάτο Sub, η ποιότητα σε μεσαιές-ψήλες ήταν αισχρή! Δεν μου άρεσουν καθόλου συγκριτικά με τα λέφτα που έδωσα για να το πάρω και έτσι τα πούλησα!

Ψάχνω κυρίως για κάποιο 2.0 σύστημα για το PC. Δεν με ενδιαφέρει να κάνουν χαμό αλλά να μπορούν να παίξουν σε μια ηψηλη ένταση χωρίς να παραμορφώνουν. Με ενδιάφερει επίσης να υπάρχει η αίσθηση του μπάσου (όχι ο χαμός των Z906).
Η μουσική που ακούω είναι κυρίως EDM (Deep house, Electro, Trance κτλ). Για κάρτα ήχου έχω της μητρικής μου https://www.asus.com/us/Motherboards/Z97PRO_GAMER/
Ψαχνόντας στο internet με εχουν ψήσει αυτά -> https://www.skroutz.gr/s/6397515/Edifier-R2730DB.html
Τι λέτε για τα συγκεκριμένα αξίζουν; Θα χρειαστώ κάποια καλύτερη κάρτα ήχου;

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ και περιμένω τις προτάσεις σας! Ευχαριστω!
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αν δε θελεις monitor, τότε κοίτα τα Soundsticks.

Τα έχει φίλος μου και έχω περάσει πολλές ώρες ακούγοντας τα. Για τη μουσική που ακούς (περίπου την ίδια ακούω και εγώ) είναι εξαιρετικά.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Brock μην κολλάς στην λογική ότι επείδη κάτι πουλιέται σαν studio monitor είναι και flat βαρετό.
Ολα τα ηχεία/ακουστικά χρωματίζουν τον ήχο σε μικρό ή μεγάλο βαθμό. Απλά τα monitor υποτίθεται ότι είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Και τα ΚRK Rokit μόνιτορ υποτίθεται είναι αλλά μόνο αχρωμάτιστα δεν τα λες...(με την κακή έννοια)
Kαι τα Focal Αlpha μονιτορ είναι αλλά στο μπάσο βαράνε άγρια όταν πρέπει (με την καλή έννοια)

Εγω γύρω στα 200 ευρώ θα προτεινα τα JBL lsr 305 . Tα έχει ο Thomann 100 ευρώ το τεμάχιο (θα χρειαστείς 2 τεμάχια) και στο skroutz 122 ευρώ το τεμάχιο. (με κανά παζάρι θα φτάσεις κοντά στην τιμή του thomann).
Για κάρτα ήχου και ίσως κάτι τέτοιο που θα χρειαστείς για να ρυθμίζεις την ένταση το συζητάμε.
Μέχρι πόσα χρήματα θες να δώσεις συνολικά? Τα ηχεία θα μπουν πάνω στο γραφείο σου? Και πόσα τετραγωνικά περίπου είναι το δωμάτιο που θα μπουν?
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Φίλε μου ακούμε ακριβώς τα ίδια είδη μουσικής και θα συμφωνήσω κι εγώ με τους παραπάνω για την αγορά ενεργών.
Ειδικά τα Focal που ανέφερε ο Μάνος είναι ιδανικά για EDM! Αυτά έχω κι εγώ (τα Alpha 65)...
Για τον χώρο σου τα 5ιντσα Alpha 50 είναι ό,τι πρέπει. Κοστίζουν περίπου 200 ευρώ το τεμάχιο. ΑΝ έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρτα και δεν θα το μετανιώσεις σε καμία περίπτωση...

...και στο μέλλον κοιτάς για κάποιο DAC (ή DAC σε ρόλο Προ) για να τα οδηγήσεις καλύτερα από την οποιαδήποτε onboard κ. ήχου.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εγώ είχα ακούσει σε ένα μαγαζί τα jbl lsr 305 και ήταν πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο καλά έπαιζαν. Γνώμη μου δώσε και κάποια χρήματα για ένα dac.
 

BrockLesnar

New member
31 December 2017
10
Τα συγκεριμενα μου τα προτιναν και απο το εξωτερικο. https://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html
Οποτε τα https://www.skroutz.gr/s/6397515/Edifier-R2730DB.html τα αφηνω στην ακρη και κοιταζω για κατι τετοιο; Υπενθυμιζω πως ειναι monitors και οχι κλασσικα ηχεια.
Να ενημερωσω οτι ακουσα στον φιλο μου τα Dali Zensor 7 (ναι το ξερω καμια σχεση) και εχω να πω πως ειναι οτι πιο κοντα στα γουστα μου και σε αυτο που θελω απο ενα ηχειο.
Τα οδηγουσε με εναν Denon X2100W.

Παρατηρησα πως πολυ καλα reviews παιρνουν και αυτα https://www.skroutz.gr/s/4211048/Edifier-R1280T.html αλλα φανταζομαι θα ειναι για πιο χαλαρη χρηση σωστα;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Δεν νομιζω να βρεις καποιον που θα προτιμουσε τα edifier απο τα JBL.
Σε καλη τιμή ειναι και τα Yamaha HS7 και JBL LSR308 αν θες ακομα περισσότεορ χαμηλό.
Μοσχοπουλημένα και τα τρία. Σιγουρες επιλογές.
 

BrockLesnar

New member
31 December 2017
10
Θα προσπαθησω μες την βδομαδα να παω να ακουσω τα JBL γιατι απο οτι βλεπω τα EDIFIER δεν τα δινει καποιο καταστηματα που να ασχολειτε με μουσικη οποτε δυσκολο να εχουν εκθεσιακα...
 

zaher

New member
15 March 2011
65
Χωρίς να έχω εμπειρία στις ακροάσεις απέκτησα πριν 2 εβδομάδες τα Edifier R2730DB για το σαλόνι μου... οι δυνατότητες σύνδεσης πολλές με κερασάκι το Bluetooth και το τηλεχειριστήριο... τα έχω συνδέσει οπτικα με την τηλεόραση και παίζω μουσική με Bluetooth και λιγότερο από το jack του λάπτοπ σε rca... τα ηχεία έχουν ΜΠΑΣΑ... αρκετά...εγω τα έχω χαμηλωμένα στο -4 γιατί δεν ζητώ αυτο απο τον ηχο...
στο λαπτοπ εχω κατεβασει APO equalizer με Peace και έχω τσιμπήσει ελαφρώς τις υψηλές γιατι απο το κουτι είναι ελάχιστα πνιγμένες...

Μέ ολα τα παραπάνω αυτη τη στιγμή απολαμβάνω πραγματικά εντυπωσιακά γεμάτο και αναλυτικό ήχο ειτε σε μουσική είτε σε ταινίες στο 45τμ χώρο μου... να έχεις στο νου σου πως ειναι αρκετα μεγάλα ηχεία 40χ30χ22εκ περίπου...
ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο
 

BrockLesnar

New member
31 December 2017
10
Χωρίς να έχω εμπειρία στις ακροάσεις απέκτησα πριν 2 εβδομάδες τα Edifier R2730DB για το σαλόνι μου... οι δυνατότητες σύνδεσης πολλές με κερασάκι το Bluetooth και το τηλεχειριστήριο... τα έχω συνδέσει οπτικα με την τηλεόραση και παίζω μουσική με Bluetooth και λιγότερο από το jack του λάπτοπ σε rca... τα ηχεία έχουν ΜΠΑΣΑ... αρκετά...εγω τα έχω χαμηλωμένα στο -4 γιατί δεν ζητώ αυτο απο τον ηχο...
στο λαπτοπ εχω κατεβασει APO equalizer με Peace και έχω τσιμπήσει ελαφρώς τις υψηλές γιατι απο το κουτι είναι ελάχιστα πνιγμένες...

Μέ ολα τα παραπάνω αυτη τη στιγμή απολαμβάνω πραγματικά εντυπωσιακά γεμάτο και αναλυτικό ήχο ειτε σε μουσική είτε σε ταινίες στο 45τμ χώρο μου... να έχεις στο νου σου πως ειναι αρκετα μεγάλα ηχεία 40χ30χ22εκ περίπου...
ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο

Αξιζουν δηλαδη; Σε υψηλες εντασεις πως τα πανε;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Αγορά νέων ηχέιων για PC (2.0 ή 2.1)

Αξιζουν δηλαδη; Σε υψηλες εντασεις πως τα πανε;

Για το είδος της μουσικής που ακούς δεν νομίζω να σε καλύψει το 6.5άρι των Edifier αλλά και κανένα από τα ποιοτικά 2.0 που κυκλοφορούν.
Στην θέση σου θα κοιτούσα αυτά που μπορούν να συνδυαστούν με sub της ίδιας εταιρίας με δυνατότητα αποκοπής των χαμηλών από τους δορυφόρους.
Αυτό με την προϋπόθεση πως θα στηθούν όλα σωστά αν αυτό που ζητάς είναι ποιοτική αναπαραγωγή κι όχι χαμό όπως λες.
 

zaher

New member
15 March 2011
65
Αξιζουν δηλαδη; Σε υψηλες εντασεις πως τα πανε;
Δε ξερω ποιες ειναι οι απαιτήσεις σου αλλα ειναι ικανά στα δικα μου αυτια να γίνουν ενοχλητικά δυνατα χωρις να διακρίνω παραμορφώσεις... Ξαναλέω στα δικα μου αυτιά...
 

agpol07

Senior Member
28 January 2013
362
Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή είμαι σε αναζήτηση ενεργών 2.0 ηχείων για απλή χρήση και σύνδεση με MacBook pro, τι προτείνετε έως 200 ;
Τα jbl που γράφετε πιο πάνω δεν υπάρχουν πια, υπάρχει κάποιο νεότερο μοντέλο πλέον;
Έχω σημειώσει επίσης τα Presonus E4.5 και Mackie CR5BT.
Καθώς επίσης και τα Audioengine A2+, αν και ξεφεύγουν του μπάτζετ..
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Tα jbl εχουν υποστεί μερικές μικρές βελτιώσεις στη μπάφλα και έχει αλλάξει η ονομασία τους. Πλέον λέγονται 305P mkII
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
οριακα παιρνεις τα jbl 305.
Επίσης ενα απιστευτο ζευγαρι ειναι τα ik multimedia iloud αλλα θα πας στα 260
 

agpol07

Senior Member
28 January 2013
362
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δηλαδή από αυτά που αναφέρω προτείνετε τα καινούρια jbl?
 

agpol07

Senior Member
28 January 2013
362
Και επίσης τι άλλο θα χρειαστώ για τη σύνδεση μεταξύ τους καθώς και με το MacBook?