Εμπειρία από φριτέζες.. ??

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,340
Utopia..
Ο Κωτσόβολος τρέχει προσφορές για φριτέζες..

https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/kitchen-appliances/fryers

Δεν είχαμε ποτέ φριτέζα για πατάτες..
οπότε ήθελα την γνώμη σας για τα τελευταία μοντέλα..

Αυτό το μαγειρεύει με μία κουταλιά λάδι.. όντως βγάζει ωραίες πατάτες ??

Εμπειρία από μάρκες ??

Moulinex , Delonghi ή Tefal ?
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Θα απέφευγα την ρασελ χομπσ. Ολες θα κανουν καλη δουλεια, αν δεν σε ενοχλει η εμφάνιση παρε επαγγελματική (είναι πιο γρήγορες) αλλιώς προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στην delonghi γιατι έχω διάφορες συσκευές και δεν έχουν παθει ποτέ τίποτα. Τις χωρητικότητες δες μονο να σε βολεύουν.

Τωρα κατι γενικο για την φριτεζα. Θελει να ταιζεις πολυ κοσμο για να αξιζει το λαδι που θα χαθει. ΑΝ εισαι ενα ατομο μην την παρεις γιατι θα πετας το λαδι σε καθε τηγανια και δεν συμφερει. Απο 3-4 κιλα ομη πατατα ανά φορά και πανω πιανει τοπο η φριτέζα.

Υ.Γ. Οχι μια κουταλιά λάδι δεν φτάνει....πρέπει να γίνει το "μπλουμ"....σε καλό και μπόλικο ηλιέλαιο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,620
Αθηνα
Αγορασαμε προσφατα φριτεζα με "1 κουταλια λαδι (ή και καθολου)". Απο τη λιστα αυτη τετοια φριτεζα ειναι μονο η philips και η tefal.
αγορασαμε προσφατα την philips. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ πατατες. Δοκιμασαμε επισης μπουτια κοτοπουλο και εγιναν ζουμερα και "κρατσανιστη" η πετσα. Βαζουμε οντως 1-2 κουταλιες λαδι. Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα τηγανητα που "σταζει" το λαδι, οποτε ο τροπος που ψηνει μου φαινεται μια χαρα. Εχουμε δοκιμασει επισης ψαρι (γλωσσα κατεψυγμενη) και αν και μου αρεσε, δεν ειχε ξεροψηθει τοσο πολυ η εξωτερικη κρουστα (αλευρι), αλλα το ψαρι ηταν ζουμερο.

Η αλλη μαγκια ειναι οτι (στην philips τουλαχιστον) πλενονται ολα τα κομματια σε πλυνητριο πιατων.
Φιλος εχει αγορασει την tefal actifry και μου εχει πει και αυτος τα καλυτερα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,620
Αθηνα
Εχει δικιο ο θοδωρης για αυτο που λεει οτι θα ειναι κριμα να εχεις φριτεζα για ενα μονο ατομο. Απο την αλλη, μια τυπου airfry/actifry δεν εχει προβλημα διοτι δεν βαζεις σημαντικη ποσοτητα λαδιου για να εχεις μεγαλη χασουρα. Το ποσο που ζητουν βεβαιως ειναι διολου ευκαταφρονητο, αλλα αυτο εξαρταται απο το ποσο πολυ σου αρεσουν τα τηγανητα και πιο συγκεκριμενα οι πατατες. Επισης σημαντικο πλεονεκτημα (για οσους εχουν ευαισθητη σε μυρωδιες μυτη) οτι αυτες οι φριτεζες δεν εχουν την κλασσικη μυρωδια καμενου λαδιου.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ουτε μενα μαρεσει να σταζει το λαδι γιαυτο τις αφηνω πανω σε μια χαρτοποετσετα πριν τις βαλω στο πιατο...:flipout:


...αν παντως γινονται το ιδιο καλες με 1-2 κουταλιες λαδι ειναι μια πολυ σοβαρη οικονομια. Θα παω να παρω και γω μια να κανω ενα A-B test, με εβαλες σε σκέψεις.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,620
Αθηνα
Ουτε μενα μαρεσει να σταζει το λαδι γιαυτο τις αφηνω πανω σε μια χαρτοποετσετα πριν τις βαλω στο πιατο...:flipout:


...αν παντως γινονται το ιδιο καλες με 1-2 κουταλιες λαδι ειναι μια πολυ σοβαρη οικονομια. Θα παω να παρω και γω μια να κανω ενα A-B test, με εβαλες σε σκέψεις.

εμεις την αγορασαμε γιατι στα παιδια μου τους αρεσουν πολυ οι τηγανητες πατατες (παραξενο ε;; :D ) οποτε ηθελα να τις μαγειρευουμε πιο υγιεινα. Απο τη στιγμη που δεν σου αρεσει το στυλ "το λαδι να τρεχει" νομιζω θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος. Ειδικα για 1-2 ατομα ειναι πολυ γρηγορες και πρακτικες. Εμεις πηραμε απο αμαζον το κτηνος γιατι μαγειρευουμε για 5 ατομα, αλλα η μονη διαφορα ειναι οτι ο καδος ειναι μεγαλυτερος.
Τεχνολογικα δεν ειναι καμμια φοβερη καινοτομια παντως. Ειναι απλα ενα φουρνακι αερα, το οποιο ομως εχει διατρητο καδο, ωστε το λαδι και το λιπος που βγαινει απο το φαγητο να πεφτει κατω και να μην λιμναζει το φαγητο μεσα του.

Παντως απο γευση παει πολυ καλα!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,620
Αθηνα
captain iglo τι ειπες τωρα!!;;; ιδεαρα!
Θα ψαξω και για κατεψυγμενα buffalo wings που αρεσουν στη συζυγο
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,340
Utopia..


Ναι.. και εγώ δεν έπερνα τόσο καιρό γιατί δεν έχω οικογένεια,
και άντε να φτιάξω πατάτες για 1-2 άτομα.. δηλαδή σκεφτόμουν την ποσότητα λαδιού..

Τόσο καιρό μαγείρευα και εγώ με ηλιέλαιο, αλλά ακούω ότι πρέπει να προσέχεις αρκετά με αυτά..
ηλιέλαιο/καλαμποκέλαιο να μην μαγειρεύεις σε ψηλές θερμοκρασίες..

Εγώ τις έφτιαχνα κάπως έτσι.. ώστε να κάνουν κρούστα και να μην ρουφήξουν πολύ λάδι..
Το καλύτερο λένε το παρθένο ελαιόλαδο για μαγείρεμα με πατάτες..
Αλλά σίγουρα πιο "βαριές" έτσι οι πατάτες..

Λοιπόν, ακόμη ένας μου είπε ότι το σύστημα μιά κουταλιά λάδι βγάζει ωραίες πατάτες..
οπότε μάλλον θα το κοιτάξω σοβαρά.. και για πιο υγιεινό μαγείρεμα τώρα που μεγαλώσαμε έστω.. :p

Γλώσσες κατεψυγμένες τρώω και εγώ επίσης!
Τις φτιάχνω σε Τηγάνι Γκριλιέρα..

Thanks boys! :D
 
Last edited:

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απο εμπειρία δική μου και γνωστών, οι φριτέζες είναι απο τις πρώτες συσκευές που πάνε στην αποθήκη ή για πέταμα και έχουν περάσει πάνω απο 4-5 απο το σπίτι μου όσο τα παιδιά ήταν μικρά.
Καίνε πολύ ρεύμα, λερώνουν εύκολα, καθαρίζουν δύσκολα. Οι δυό κουταλιές λάδι δεν τηγανίζουν ποτέ τις πατάτες (ή ότι άλλο) όπως όταν είναι "κολυμπητές" και θέλουν πολλαπλάσιο χρόνο.
Οσο για τα λάδια που πρέπει να χρησιμοποιούνται, οι "υγειονομικές" απόψεις αλλάζουν ανα μερικά χρόνια και το πρώτο γίνεται τελευταίο και πάλι απ'την αρχή...
Θεωρώ οτι είναι πρακτικότερο ένα βαθύ τηγάνι (ή ρηχή κατσαρόλα) που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλες χρήσεις, καθαρίζεται εύκολα και δεν πιάνει χώρο - η φριτέζα θέλει χώρο στιν πάγκο ή στο ντουλάπι.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Εχω την Philips Air Fryer 2 χρόνια περίπου.. Την προτίμησα από την Tefal γιατί άκουσα ότι αυτή κάνει πολύ φασαρία . Βέβαια κ η Philips κάνει, λιγότερο φαντάζομαι..
Τις πατάτες που κάνει δεν τις λές κ τηγανιτές, είναι ένα mix ψητής/τηγανιτής πατάτας. Εξαρτάται καθαρά από την γεύση της, εάν είναι νόστιμη η πατάτα, τότε το τελικό αποτέλεσμα είναι απίθανο. .Άμα σου κάτσει άνοστη πατάτα, άστα...
Βέβαια δεν κάνει μόνο πατάτες, κάνει κ απίθανες πιπεριές ψητές !
Και για διάφορα κατεψυγμένα μπινελίκια (σπανακο /λουκανικο / τυροπιτάκια, μια χαρά είναι..Από την κατάψυξη, μέσα στο φουρνάκι..
Και οτιδήποτε άλλο που τρώγεται ψητό , μια χαρά το κάνει.. (φτάνει να το επιτηρείς/ ανακατεύεις τακτικά)

Πρόβλημα ο κάδος, που είναι σχετικά μικρός ..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,340
Utopia..
Σίγουρα οι πατάτες μαγειρεύονται αλλιώς με αυτό το σύστημα..
αλλά θέλω να το δοκιμάσω..

Εάν έχετε δοκιμάσει πατάτες από τα Simply Burgers ίσως να φτιάχνονται κάπως έτσι.. μου αρέσουν αρκετά..

Και εγώ τώρα χρησιμοποιώ μικρό βαθύ κατσαρολάκι για πατάτες.. (αντικολλητικό)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,620
Αθηνα
Re: Απάντηση: Εμπειρία από φριτέζες.. ??

Εχω την Philips Air Fryer 2 χρόνια περίπου.. Την προτίμησα από την Tefal γιατί άκουσα ότι αυτή κάνει πολύ φασαρία . Βέβαια κ η Philips κάνει, λιγότερο φαντάζομαι..
Τις πατάτες που κάνει δεν τις λές κ τηγανιτές, είναι ένα mix ψητής/τηγανιτής πατάτας. Εξαρτάται καθαρά από την γεύση της, εάν είναι νόστιμη η πατάτα, τότε το τελικό αποτέλεσμα είναι απίθανο. .Άμα σου κάτσει άνοστη πατάτα, άστα...
Βέβαια δεν κάνει μόνο πατάτες, κάνει κ απίθανες πιπεριές ψητές !
Και για διάφορα κατεψυγμένα μπινελίκια (σπανακο /λουκανικο / τυροπιτάκια, μια χαρά είναι..Από την κατάψυξη, μέσα στο φουρνάκι..
Και οτιδήποτε άλλο που τρώγεται ψητό , μια χαρά το κάνει..

Πρόβλημα ο κάδος, που είναι σχετικά μικρός ..
Συμφωνώ σε όλα! Να προσθέσω ότι σε πατάτες φρέσκες που κόβεις μόνος σου πρέπει να είναι κομμένες σε περίπου το ίδιο μέγεθος. Σε κατεψυγμένες προφανώς δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Για τον κάδο επίσης συμφωνώ αλλά για 1-2 άτομα δεν είναι θέμα. Οικογένεια όμως πρέπει να κοιτάξει προς μεγαλύτερα μεγέθη.