Amiko Neo Combo SE (H.265), kodek HEVC H.265 / DVB-S2+DVB-T2 + DVB-C tuner

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,315
ΤΣΕΧΙΑ
Δορυφορικός, επίγειος και καλωδειακός δέκτης Amiko NEO COMBO SE (H.265)


8960e281718e8960291b01a9e2e03113.jpg

amiko-neo-combo-se-h-265-_i153285.jpg


Χαιρετώ απο τα ξένα ολη την όμορφη παρέα του avclub.gr μετά απο την απουσία μου για αρκετό καιρό όχι μονο εδώ αλλά απο όλα τα φόρουμς για προσωπικούς λόγους. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας τις εντυπώσεις μου για τον δορυφορικό, καλωδειακό και επίγειο δέκτη Amiko NEO COMBO SE (H.265), kodek HEVC H.265 / DVB-S2+DVB-T2 + DVB-C tuner τον οποίο τον αγόρασα πρόσφατα και μετά απο μια εβδομάδα τον επέστρεψα.

Να αναφέρω αρχικά οτι εδώ στην Τσεχία έχει ξεκινήσει η επίγεια εκπομπή DVB-T2 με τον kodek HEVC H.265. Ετσι ο καλός μου EDISION-ARGUS-2in1-miniplush highspeed που εδώ και χρόνια με υπηρετεί πιστά, δυστυχώς όμως δεν έχει την ικανότητα της επίγειας λήψης DVB-T2 και μάλιστα με τον kodek HEVC H.265.

Ετσι αποφάσισα να αγοράσω τον δέκτη Amiko NEO COMBO SE (H.265), kodek HEVC H.265 / DVB-S2+DVB-Τ-T2 + DVB-C tuner, που τον πουλανε εδώ στην Τσεχία 1480 κορόνες, δηλαδη περιπου 60 ευρω, για να εχω δυνατότητα της λήψης των αρκετων επίγειων τηλεοπτικων ψηφιακών καναλιών στο νέο σύστημα DVB-T2 με τον kodek HEVC H.265 και παράλληλα να έχω και την λήψη των δορυφορικών καναλιών με το περιστρεφόμενο δορυφορικό μου κάτοπτρο.


Ο νέος δέκτης Amiko NEO COMBO SE (H.265) που αγόρασα ειναι αυτος εδώ:

https://www.hityshop.cz/amiko-neo-combo-se-h-265-_d153285.html?utm_campaign=Amiko&utm_content=Satelitni+prijem+|+HD+satelitni+prijimace+|+Combo+SAT+a+DVB-T&utm_medium=referral&utm_source=heureka.cz&utm_term=153285

Ο δέκτης εχει θεωρητικά πολλά και καλά τεχνικά χαρακτηριστικά , μεταξύ των άλλων σας επιτρέπει να εισάγετε ένα εσωτερικό SSD δίσκο , μια δυνατοτητα που δεν είναι συνηθισμένη σε αυτή την κατηγορία δεκτών. Φυσικά υπάρχει ένα ευρύ φάσμα υποστήριξης πολυμέσων. Ο δέκτης αναπαραγάγει μορφές MKV, AVI, MPEG, MP4, TS, VOB, MP3, JPEG. Αν συνδέσετε τον δέκτη σε διαδίκτυο (LAN ή προσαρμογέα USB), μπορείτε να χρησιμοποιήσετε δημοφιλείς εφαρμογές όπως το YouTub.


ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΔΕΚΤΗ
- DVB-S / DVB-S2 / DVB-T / DVB-T2 / DVB-C
- Υποστήριξη Full HD κωδικοποιητή H.265 HEVC
- universal reader card- μνήμη 5000 προγραμμάτων (τηλεόραση και ραδιόφωνο)
- υποστήριξη SATA3 SSD
- USB 2.0
- Ethernet και WiFi υποστήριξη USB (Ralink RT5370 chip μόνο)
- βίντεο από το YouTube, και πολλά άλλα ...
- WebTV - διαδικτυακή τηλεόραση
- reader & Καιρός RSS (απαιτείται internet)
- MKV, AVI, MPG, MP4, MOV, FLV, TS (και άλλα ...) η αναπαραγωγή από USB ή δικτύου
- ρεκόρ προγράμματα σε μια εξωτερική συσκευή αποθήκευσης
- προγράμματα ρεκόρ υποστήριξη-TimeShift TimeShift και ταυτόχρονα (προαιρετικά)
- Αλλαγή καναλιων σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο
- Full HD (1080p) μέσω της εξόδου HDMI
- S / PDIF οπτική ψηφιακή έξοδο ήχου
- DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 και USALS
- φιλικό προς το χρήστη μενού - OSD
- PIG Υποστήριξης (εικόνα στα γραφικά)
- EPG Ηλεκτρονικός Οδηγός Προγράμματος
- Teletext- υποστήριξη υποτιτλων - υποστήριξη VBI
- Γονικός Έλεγχος
- μεταφορά δεδομένων υποστήριξης από δέκτη σε δέκτη
- πολύγλωσσο μενού
- alphanumerickΓ½ οθόνη VFD
- κατανάλωση ενέργειας σε αναμονή: <1W

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ
Tuner & Αποδιαμόρφωση
- Τύπος δέκτη: DVB-S / DVB-S2
- Βύσμα εισόδου: βύσμα F (θηλυκό)
- Στάθμη σήματος: -65 έως -25dBm
- Τροφοδοσία LNB & Πόλωση: Κάθετη: + 13V / + 14V, Οριζόντια: + 18V / 19V +
- Κατανάλωση ισχύος: Μέγ. 400 mA, προστασία υπερφόρτωσης
- 22 KHz
- DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS
- Αποδιαμόρφωση: QPSK, 8PSK
- Είσοδος ρυθμός συμβόλων: 2-45 Mbps- FEC: 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 και Auto

Τύπος δέκτη: DVB-T2 / DVB-T / DVB-C
- Εύρος Συχνοτήτων: 48MHz ~ 862MHz
- Bandwidth: VHF / UHF: 6MHz, 7MHz, 8MHz
- Αντίσταση εισόδου: 75 Ohm
- επίπεδα εισόδου σήματος μεταξύ: -80.0dBm και -20.0dBm
- Είσοδος Symbol Rate: 1.0 - 7.0Ms / s
- Max.frekvenčnΓ* offset: 50kHz
- κεραία Ισχύς: DC 5V max.75 mA, προστασία υπερφόρτωσης
- Αποδιαμόρφωση: COFDM- ReΕΎimpΕ™enosu (FFT): 1k, 2k, 4k, 8k κανονική και εκτεταμένη, η κανονική και παρατάθηκε 16k, 32k και normalnΓ* επεκταθεί
- αστερισμός QPSK, 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM
- το διάστημα προστασίας 1/4, 19/256, 1/8, 19/128, 1/16, 1/32, 1/128
- Κώδικας ρυθμός: DVB-T: Viterbi + Reed Solomon 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8. DVB-T2: LPDC BCH + 1/2, 3/5, 2/3, 3 / 4,5 / 6
Αποκωδικοποίηση A / V MPEG TS
- Transport Stream: MPEG-2, MPEG-4 (H.264) HEVC (H.265)
- Είσοδος ρυθμός bit Max .120Mbit / s
- Λόγος διαστάσεων: κουτί 9-mail: 4: 3 16
- Βίντεο Αποκωδικοποίηση : MPEG-2 MP @ ML, MPEG-4 part 10 / H264, H.265
- ανάλυση βίντεο: 720 * 480P / Ι, 720 * 576P / Ι, 1280 * 720p 1920 * 1080i / p
- αποκωδικοποίησης ήχου: MEPG -1 στρώμα Ι / ΙΙ, MPEG-2 Layer II, Dolby Digital
- λειτουργία ήχου: αριστερά / δεξιά / Stereo / Mono
- συχνότητα δειγματοληψίας: 32, 44,1 και 48 kHz

Παράμετροι συστήματος

- Κύριος Επεξεργαστής: 540MHz CPU βάση
- Flash Memory: 16 megabytes
- RAM DDR: 256 megabytes DDRIII 1600MHz

Είσοδος / έξοδος δεδομένων A / V & δεδομένων

- RCA: Έξοδος βίντεο CVBS, έξοδος ήχου L / R
- HDMI: Τύπος A, Έκδοση 1.3
- LAN: Σύνδεση 10 / 100M RJ-45
- USB: USB 2.0 - S / PDIF
: SATA3 υποστήριξη
- RS232: συνδετήρας δεδομένων

Φυσικές παράμετροι

- Διαστάσεις: 180 x 160 x 35 mm
- Βάρος: 0.35 Kg
- Θερμοκρασία λειτουργίας: 0 ° C ~ + 45 ° C
- Θερμοκρασία αποθήκευσης: -10 ° C ~ + 70 ° C
- Υγρασία αποθήκευσης: 5% ~ 95%

Ας μου συγχωρέσουνε οι φιλοι αναγνώστες αν εχω κάνει καπου λαθος στην περιγραφή των παραπανω χαρακτηρισκών κατά την μετάφραση απο τα τσέχικα του εγχειριδίου του δέκτη.


Δυστυχώς έχω πολύ απογοητευτει απο τον δέκτη αυτό οταν τον πήρα και τον πρωτοδοκίμασα. Εχουνε περάσει απο τα χέρια μου αρκετά μοντέλα δορυφορικής λήψης μάρκας ΑΜΙΚΟ, ολοι οι δέκτες της μάρκας ΑΜΙΚΟ μηδενός εξαιρουμένου ήτανε αξιόλογοι, όμως τούτο το μοντέλο Amiko NEO COMBO SE (H.265), kodek HEVC H.265 / DVB-S2+DVB-T2 + DVB-C tuner με απογοήτευσε οικτρά.

Η εικόνα του Amiko NEO COMBO SE (H.265) στα ΗD κανάλια ήταν μέτρια ενώ στα SD κανάλια η εικόνα ήτανε απαράδεκτη, δεν μπορούσα στην κυριολεξία να την ανεχθώ, μια και εχω συνηθήσει στην καλή εικονα του παλιού μου ΑΜΙΚΟ σειράς 8300, όπως και του άλλου δέκτη μου EDISION-ARGUS-2in1-miniplush highspeed.

Ο δέκτης Amiko NEO COMBO SE (H.265) αρχικά διαβαζε μόνο μερικές φορες την συνδρομητική μου κάρτα skylink, στο τέλος έπαυσε τελείως να βλέπει την κάρτα. Τις λιγες φορές που διάβασε την κάρτα σε καποιο κωδικοποιημένο κανάλι, στα καλά καθούμενα άρχισε να κάνει τρελλές επανεκινήσεις χωρις να σταματά το boot.

Επίσης στο λογισμικό του Amiko NEO COMBO SE (H.265) ο δορυφόρος στις 3.1' Ε που ενδιαφέρει εμας τους Έλληνες δεν ειναι περασμένος στο μενού. Δεν βοηθησαν ούτε οι δοκιμές με τρεις διαφορετικές αναβαθμίσεις απο αυτές που υπάρχουν στο Ιντερνετ. Στο τέλος τον δέκτη τον γύρισα πισω και συνεννοήθηκα με τον πωλητή να μου στείλει αντι επιστροφής χρημάτων δυο διαφορετικους τύπους δεκτών DVB-T-T2 με συνολικό κόστος και για τους δυο μαζί όσο στοίχισε ο Amiko NEO COMBO SE (H.265) συν μια ελαφρή επιβάρυνση 8Ε.

Όταν με το καλό έρθουνε οι δυο δέκτες DVB-T-T2, ο ένας είναι ο EDISION PROTON T265 LED και ο άλλος ο DI-WAY T2-ONE DVB-T2 H.265 HEVC και παράλληλα στήσω την νέα επίγεια μου κεραία Televes DAT HD BOSS 790 TFORCE LTE (G17/45dB) τότε θα σας αναφέρω τις σχετικές εντυπώσεις μου.

Φιλικά από την Τσεχία μεριά.

Tasos.cz :fahne90:
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Απάντηση: Amiko NEO COMBO SE (H.265), kodek HEVC H.265 / DVB-S2+DVB-T2 + DVB-C tuner

Tάσο είααι ευχαριστημένος απο τον EDISION PROTON T265 LED ;

Σκεφτόμουν να αγοράσω τον Edision PICCOLLO S2+T2/C αλλά βλέπω οτι είναι κλώνος του Amiko που είχες αγοράσει και έκανα πίσω.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Για τους ΑΜΙΚΟ γενικα εχεις δικιο.
Εχω τον 8140 και ειναι ο πιο αξιοπιστος δεκτης που εχει
περασει απο ταχερια μου, και η TV Samsung που εχω εγινε
αγνωριστη απο την φοβερη εικονα του δεκτη.
Εχει και το ιδιο τηλεχειριστηριο με αυτο της εικονας.

Παντως στο 8140 για την προσθηκη δορυφορων στο μενου
δεν απαιτειται υποχρεωτικα να προυπαρχει στο μενου,
ως τμημα καποιου software, αλλα χειροκινητα μπορω να προσθεσω
οποιο δορυφορο θελω αρκει να καθορισω τις αναλογες μοιρες,
και να τον ονομασω με καποιο ονομα.
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,315
ΤΣΕΧΙΑ
Καλός ήρθες και πάλι Τάσο στην παρέα μας.

Έστω με καθυστέρηση μια και τώρα διάβασα τό νήμα ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ -bye-

Tάσο είσαι ευχαριστημένος απο τον EDISION PROTON T265 LED ;
Σκεφτόμουν να αγοράσω τον Edision PICCOLLO S2+T2/C αλλά βλέπω οτι είναι κλώνος του Amiko που είχες αγοράσει και έκανα πίσω.
Ναι, είμαι ευχαριστημένος με τον EDISION PROTON T265 LED που τον χρησιμοποιώ «κατά κόρον» στην επίγεια λήψη εδώ στην Τσεχία. Όπως όλα τα μηχανήματα της EDISION που πέρασαν από τα χέρια μου, ούτε αυτός ο δέκτης δεν με απογοήτευσε.

Για τους ΑΜΙΚΟ γενικα εχεις δικιο.Εχω τον 8140 και ειναι ο πιο αξιοπιστος δεκτης που εχει περασει απο ταχερια μου, και η TV Samsung που εχω εγινε αγνωριστη απο την φοβερη εικονα του δεκτη. Εχει και το ιδιο τηλεχειριστηριο με αυτο της εικονας…..
Όπως έγραψα σε τούτο το νήμα, όλα τα μηχανήματα ΑΜΙΚΟ που πέρασαν από τα χέρια μου, μηδενός εξαιρούμενου ήταν πολύ καλά με μόνη εξαίρεση το Amiko Neo Combo SE (H.265)

Σε τι οφείλεται η κακή εικόνα του δέκτη; Στον επεξεργαστή; Στα codecs; Σε αυτή την κατηγορία τιμής τι εναλλακτικές υπάρχουν;
Δεν γνωρίζω σε τι οφείλεται η κακή εικόνα του δέκτη, ίσως μπορεί να έτυχε το μηχάνημα γιατί με όλα τα ΑΜΙΚΟ μέχρι σήμερα είμαι ευχαριστημένος. Η εναλλακτική λύση που υπάρχει ειναι ο Amiko HD 8265+ που είναι και αυτός δέκτης Combo (H.265) τον οποίο μάλλον θα αγοράσω «λίαν συντόμως»:aktion033:
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,315
ΤΣΕΧΙΑ
Για όσους δεν γνωρίζουνε για τον ΑΜΙΚΟ 8265+ βγήκε καινούργια αναβάθμιση η AMIKO_HD8265 Plus_V1.5.61_EMU_19052022 με την οποία μπορείτε να δείτε τα κανάλια της DIGEA από τις 39Ε εισάγοντας τα γνωστά "μπισκότα". Αυτό ισχύει μόνο για τα SD κανάλια της DIGEA, τα HD κανάλια της DIGEA παραμένουν βυθισμένα στο μαύρο.