7.1 true-hd ΣΕ 5.1 true-hd amplifier.

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Πολυ παλιος στο σπορ αλλα το εχω αφησει τα τελευταια χρονια και το ξαναπιασα προσφατα...Λοιπον: ταινια με 7.1 true-hd σε ενισχυτη με 5.1 true-hd δε θα επρεπε να παιζει με 5.1 true-hd? ( επιλογη 7.1 true-hd παιζει στερεο, επιλογη απλο dolby digital παιζει κανονικα). Αν το post μου βρισκεται σε λαθος σημειο του site ζηταω συγνωμη και ας μεταφερθει στο σωστο.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: Απάντηση: 7.1 true-hd ΣΕ 5.1 true-hd amplifier.

Καλημερα
Ναι θα επρεπε.Οποια εξτρα πληροφορια υπαρχει στα 2 εξτρα καναλια(κομμενα) την περναει στο το 5.1 απο τα αλλα 2 surround(οχι με την ιδια ποιοτητα) αν δε κανω λαθος
Παντως επρεπε,ναι
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Και εγω αυτης της αποψης ειμαι και γιαυτο μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι παιζει στερεο! ( ευχαριστω για τις απαντησεις)
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: Απάντηση: 7.1 true-hd ΣΕ 5.1 true-hd amplifier.

Σορυ δεν εχω πιει ακομα καφε, αλλα λογικα θα κανει downmix ο ενισχυτης και πρεπει να εξακολουθει να σου δειχνει true hd.

Βρηκα προχειρο αυτο εδω:

http://www.dolby.com/uploadedFiles/Assets/US/Doc/Professional/TrueHD_Tech_Paper_Final.pdf
Ωραια πληροφορια
Διαβαζω..
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Μισο λεπτο (ηπια μια γουλια) . Ο ενισχυτης σου ΔΕΝ ειναι 5.1 true hd . Ειναι 7.1 truehd Δεν υπαρχει πεντακαναλος truehd (δεν εχει νοημα) αφου τα νεα loseless ψηφιακα φορματ ειναι 7κάναλα.
Απλα εσυ εχεις βαλει 5 ηχεια αντι για 7. Σωστα;

Για κοιτα λιγο τις δηλωσεις στο μενου του ενισχυτη σου.
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Re: Απάντηση: 7.1 true-hd ΣΕ 5.1 true-hd amplifier.

Μισο λεπτο (ηπια μια γουλια) . Ο ενισχυτης σου ΔΕΝ ειναι 5.1 true hd . Ειναι 7.1 truehd Δεν υπαρχει πεντακαναλος truehd (δεν εχει νοημα) αφου τα νεα loseless ψηφιακα φορματ ειναι 7κάναλα.
Απλα εσυ εχεις βαλει 5 ηχεια αντι για 7. Σωστα;

Για κοιτα λιγο τις δηλωσεις στο μενου του ενισχυτη σου.
5.1 true hd, dts master hd ειναι. (υπαρχουν αρκετοι με αυτα τα φορματ ηχου που ειναι πεντακαναλοι, πχ denon 540,pionner 330 ktlp)
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Re: Απάντηση: 7.1 true-hd ΣΕ 5.1 true-hd amplifier.

Σας απεκρυψα μια λεπτομερεια ομως! Η ταινια ειναι mkv 55giga. Τελικα το καταφερα να παιξει true hd μεσω kodi (με καποιες ρυθμισεις εκει στον ηχο). Και παλι ευχαριστω παιδια.