Αγορά νέας τηλεόρασης μέγιστο budget 400 ευρώ

Strantford

New member
3 April 2010
65
Καλημέρα χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη
Ενδιαφέρεται ο αδερφός μου να αγοράσει νέα τηλεόραση για το σαλόνι ενοψει Μουντιαλ για να δει μπαλίτσα πιο άνετα.
Η καινουρια θα κληθει να αντικαταστησει μια παλια LG 32 ιντσων του 2011. Η αποσταση θεασης ειναι μαξιμουμ 2-2,5 μετρα προς ολες τις κατευθυνσεις.
Δυστυχως το μπατζετ ειναι περιορισμενο στα 400 ευρω. Και δεν θελει τηλεοραση μεγαλυτερη των 43 ιντσων παρολο που του εξηγω οτι θα ειναι μικρη και καλυτερα να παει σε κατι μεγαλυτερο (αν γινεται με το ποσο που διαθετει).
Η τηλεοραση θα χρησιμοποιειται για θεαση αθλητικων, ταινιες/σειρες και Playstation 4.
Υπαρχει καποια αξιολογη προταση για αυτες τις χρησεις σε αυτα τα χρηματα? Ευχαριστώ
 

Strantford

New member
3 April 2010
65
Χαχαχα τι εγινε ρε παιδια? Βλέπω 472 views σε 3 ημέρες αλλά καμία απάντηση

Μάλλον σκούρα τα πράγματα εεεε? Να βρεθει δλδ κάτι όπως το θέλει ο αδερφος μου με το budget που εχει ορισει.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
μια αναζητηση στο σκρουτζ με τα δεδομενα σου με τις πιο main stream μαρκες samsung lg sony panasonic εώς 450 ευρώ θα σου βγαλει μια περιορισμένη λίστα με πιθανές αγορές.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
μια αναζητηση στο σκρουτζ με τα δεδομενα σου με τις πιο main stream μαρκες samsung lg sony panasonic εώς 450 ευρώ θα σου βγαλει μια περιορισμένη λίστα με πιθανές αγορές.
 

Strantford

New member
3 April 2010
65
Ευχαριστω για την απαντηση σου
Αυτο το εχω κανει ηδη αλλα οπως λες και εσυ οι επιλογες ειναι περιορισμενες και φυσικα χωρις κριτικη
Ποσταρα εδω μηπως υπαρχει καποιο καλυτερο feedback και κριτικη για καποια συγκεκριμενη τηλεοραση ή περισσοτερες επιλογες γιατι το skroutz δεν εχει ουτε ολα τα μαγαζια ουτε ολες τις τηλεορασεις.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Το καλύτερο feedback το ξέρεις και εσύ φίλε μου.. Είναι να πάρει μεγαλύτερη!!

Για να πάρει κάτι με VA panel, πρέπει να μείνει στις 40" που στα 2.5μ είναι πολύ μικρή ακόμα και για FHD. Εκεί όμως τα FHD μοντέλα είναι ουσιαστικά στην ίδια τιμή με την 4Κ 40MU61XX οπότε η λογική επιλογή είναι αυτή.

Στις 43' όλα τα panel είναι IPS/PLS οπότε δεν έχει νόημα, δεν είναι η έξυπνη επιλογή αυτή..
 

Strantford

New member
3 April 2010
65
Ευχαριστω Ducksong. Το θεμα ειναι στο μπατζετ του μπορει να βρει μεγαλυτερη και καλυτερη σε 50αρα+? Γιατι απο τα λιγα που διαβαζω εδω μεσα πρεπει να ανεβεις αρκετα πανω. Συν του οτι εχω χρονια να ασχοληθω προσωπικα με το αθλημα αγορας νεα τιβι για να τον συμβουλευσω σωστα. Τελευταια τηλεοραση αγορασα μια 46'' Samsung C650 νομιζω στο μουντιαλ του 2010. Η οποια ετσι και αλλιως μου φαινεται ακομα "μεγαλη" υστερα απο 8 χρονια για θεαση στα 2-2,5 μετρα. Και για τηλεοπτικο υλικο (Cosmote ταινιες, ντοκιμαντερ, μπαλα, φορμουλα και kodi) ειναι σουπερ ακομα για τα δεδομενα μου ενω και στις ματροσκες εχει απιστευτη εικονα. Υλικό 4K δεν νομιζω να παιξει συντομα δλδ τα επομενα 2 χρονακια ουτε σε τηλεοπτικο επιπεδο (ακομα και Cosmote μαζικα) ουτε σε ταινιες απο το θειο κτλ. Αρα μια σωστα σεταρισμενη 1080p για τον μεσο χρηστη οπως εγω και ο αδερφος μου ειναι ακομα ταμαμ. Το 4Κ θεωρω οτι θα ειναι απλα hype αν το αγορασει καθως δεν εχει ουτε τα μεσα για να το τροφοδοτησει στην τηλεοραση αλλα ουτε και το υλικο. Οποτε ολα αυτα με τα νεα πανελς και τις αδυναμιες τους δεν τα ξερω.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Μεγάλη δε τη λές τη 46..

Η Samsung σου φοράει VA panel. Με 400 δεν αγοράζεις πλέον τέτοιο πανελ είτε πάρεις 43" έιτε 50" οπότε ή θα πάρει την μικρή Samsung 40MU61XX ή θα πάει σε κάποιο PLS/IPS panel και άρα τον συμφέρει να πάρει κάτι σε 49" απο LG ή Samsung
 

Strantford

New member
3 April 2010
65
Ευχαριστω
Καθαρα υποκειμενικο θεμα. Οταν δεν περνας πολυ χρονο στην τηλεοραση και το μονιτορ της δουλειας ειναι 22-24 ιντσες στους 60-80 ποντους εεεεε οι 46 ιντσες μετα στα 2-2,5 μέτρα μου φαίνονται τεραστιες. Μικρες και λιγες φαινονται αν απομακρυνθω πολυ και θελω να δω απο τα 4+ μετρα. Αλλα αυτο ειναι καρασπανιο