Samsung Galaxy S9+ vs Huawei P20 Pro

Galaxy S9+ ή P20 Pro ??


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,115
Λιβαδειά

DXOmark


Compare Specs_@gsmarena






P20_Pro_dxomark.png

Galaxy_S9_dxomark.png













 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Μαλιστα. Εγω παντως άλλα βλεπω στα χαρτια και άλλα στην πραξη.

Ενω στα χαρτια το χαβάϊ ειναι τουμπανο π.χ. στο ζουμ που εκανε στο βιντεο ειναι απαραδεκτο. Μιλαω για χοντραδες.
Δεν στεκομαι καθολου στις χρωματικες διαφορες στις φωτογραφιες που στην πραξη ποτε δεν θα φανουν γιατι ποτε δεν θα εχεις συκριτικη ακριβως ιδια φωτογραφια.

Αλλα το να ειναι θολο το αντικειμενο με ζουμ ειναι χοντρο.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
To huawei στο βίντεο είναι πολύ πίσω, ούτε 4κ 60p, ούτε σταθεροποιηση στο 4κ...γενικά ξέχασε το.

Μόνο στη φώτο αξίζει, αλλά κι εκεί θέλει δουλειά στο software, γιατί το παρακάνει στην επεξεργασία.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Θεωρω τρομερο λαθος την τιμη που το εβγαλε. Αν ηθελε να μπει δυναμικα θα επρεπε να το ειχε max. 600 ευρω. Αλλα ειναι γνωστο οτι οι τιμολογησεις δεν γινονται με βαση το βιοτικο επιπεδο της μπανανίας.

Ναι για το βιντεο μιλαω. Θα το ηθελα να απεξαρτοποιηθω σιγα σιγα απο την καμερα panasonic αλλα γνωριζω οτι θα χασω κι αλλα πραγματα π.χ. το εξωτερικο Rode μικροφωνο, το 10Χ οπτικο ζουμ κλπ.

Ψηφιζω υπερ του Samsung λογω βιντεο. Ειμαι 90% βιντεάκιας και 10% φωτογραφιακιας.
 
Last edited by a moderator:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,462
Μεταμορφωση
Ξέρω δεν πρέπει να το ξεστομίσω, αλλά τον καλύτερο συνδιασμό φωτογραφίας και βίντεο πρέπει να τον έχει το iPhone 8 plus/X.
Το απεριόριστο 4Κ@60 μου κάνει ένα κλικ εσωτερικά. Μπορεί και δύο :p
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
συμφωνω...το εχω δοκιμασει και ειναι καταπληκτικο το βιντεο που εχει και χωρις περιορισμο.

Το Huawei ειναι κυριως για φωτο και ειδικα βραδυνες, και ζοομ χ5 .
Αλλα οπως ειπε και ο Τασος, εχει λαθος τιμολογηση και μετριο software (πολυ επιθετικη επεξεργασια, κακο βιντεο κλπ).

Επισης υπαρχει τρομερο software σε Ios, που δεν υπαρχει σε android, κι αν υπαρχει δε λειτουργει σωστα.
Πχ το καλυτερο προγραμμα για ληψη βιντεο , το filmic pro, δεν υποστηριζει καν τα samsung σε 4κ !
Kαι για επεξεργασια το ιδιο...οι εφαρμογες σε ios ειναι πολυ καλυτερες.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
μπορείς να βάλεις κάποιο άλλο app στο huawei να "απελευθερώσεις" το hardware?

(το video του iphone x είναι πραγματικά σούπερ...)
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Το αστειο ειναι οτι η κορη εχει το iphone 8 plus απο τα χριστουγεννα. Το εχω δουλεψει 3 δευτερολεπτα οταν το εβγαλα απο το κουτι και πατησα το power για να δω αν οντως δουλευει. Δεν μου κανει ΚΑΜΙΑ αισθηση να το δοκιμασω. Με το που παω να πατησω το back να με παει στην προηγουμενη κατασταση το οποιο φυσικα δεν υπαρχει το παραταω σαν να με τινάζει ρευμα. Φοβερος εκνευρισμος.
Και φοβερα ατσουμπαλο με τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιθωρια.


Και για να ξαναγυρισω στο θεμα θα ηθελα τις σκοτεινες φωτο του χαβάϊ με το βιντεο του S9+. Πολλα ζηταω ε; :)
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Με jpg ή raw; Εσυ θεωρεις δεδομενο οτι θα κατσεις να επεξεργαστεις φωτογραφιες. Εγω δεν το εχω κανει ποτε (ουτε καν απο dslr) και ουτε προκειται.

Το πολυ πολυ ενα auto brightness/contrast στο office picture manager .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Πάντως κι εγώ, όπως πολλοί φανταζομαι, περιμένω τις εξελίξεις στα σκρουτζομαγαζα για να ψηφίσω.
Ντρέπομαι που η εξωφρενική τιμή του huawuei κανει την εξωφρενική τιμή του s9 να φαντάζει πιο "λογική".
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Και με jpg Τάσο... μια χαρά είναι.
Βγαίνει και η gcam σιγά σιγά και θα δώσει ακόμα καλύτερη ποιότητα στις φωτό, ειδικά με hdr.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro