Αγορά TV 43+ inches για Gaming/Digea/Ταινίες, max 500

maylo

New member
12 June 2018
5
Καλησπέρα!
Χρειάζομαι μία TV η οποία θα αντικαταστήσει μία 17άρα CRT Philips του 1991(!) σε σαλόνι.
Απόσταση θέασης τα 2-2.5m, ίσως και πιο κοντά για gaming (1.6 -1.7m).
Σαν σημείο αναφοράς έχω την Sony kdl40we605 που έχω στο καθιστικό (θέαση από 2-3m).
Θα ήθελα μια τηλεόραση που να έιναι τουλάχιστον εφάμιλη σε ποιότητα εικόνας και τουλάχιστον 43ίντσες (ιδανικά 49-50). Υπάρχει περίπτωση σε αυτά τα χρήματα, ή το ξεχνάω απλά?

Η we605 έχει s-pva panel απ όσο είδα και 60Hz πραγματικά.

Σε αντιστοιχία, τα μοντέλα που κοίταξα στο συγκεκριμένο budget (τα οποία δεν με αντυπωσίασαν μπορώ να πω, ίσως έφταιγε το βιντεάκι που έπαιζε στα MM) είναι τα εξής:
SONY KD-49XE7005BAEP (μάλον IPS panel, Μου φάνηκε ιδιαίτερα φωτεινή) και η SONY KD-49XE7077SAEP (η διαφορά τους είναι στο refresh rate 200 vs 400)

LG 49UJ634V

SAMSUNG UE50MU6122KXXH και SAMSUNG UE50MU6102KXXH (που δεν μπορω να καταλαβω ποια έιναι η διαφορά τους πέρα από τα 10 στην τιμή)

Η LG και οι Samsung μου φάνηκαν πιο σκοτεινές. Επίσης να πω πως σε καμία δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα ομαλή η κίνηση στην εικόνα.
Αξίζει κάποια από αυτές (συγκριτικά με την we605), ή να το ξεχάσω? Πρωτεραιότητα αποτελεί το gaming και σε δεύτερη μοίρα digea-ποδοσφαιρο. Οι ταινίες είναι για 1 φορά το μήνα και αν, οπότε δεν θέλω να επηρεάσει τόσο την επιλογή.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 43+ inches για Gaming/Digea/Ταινίες, max 500

Μέχρι 500 ευρώ και κάτω από 55" όλες οι τηλεοράσεις έχουν 50 Hz (πραγματικό) ρυθμό ανανέωσης. Ουσιαστικά, κοιτάζεις για 50" Samsung σειρά 6 με VA panel, που δεν είναι τόσο συνηθισμένο στις 49".
 

maylo

New member
12 June 2018
5
Μάλιστα, οπότε ξεχνάω Sony και LG.
Από θέμα ποιότητας εικόνας, υπάρχει καμία σύγκριση με την W605 (S-pva + sva panel), ή δεν αξίζει τον κόπο να μπω στο "τρυπάκι"?
Εγγύηση δίνει 2χρόνια απ ότι βλέπω, (όπως και όλες). Στον τομέα εξυπηρέτησης πελατών είναι οκ η Sammy, ή θα τρέχω σε περίπτωση προβλήματος?
Και κάτι τελευταίο, υπάρχει περίπτωση και για Netflix, εκεί πως τα πάει? Γιατί για την xe7xxx σειρά διάβασα κάποια προβληματάκια.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 43+ inches για Gaming/Digea/Ταινίες, max 500

Σε Sony με VA panel μπορείς να δεις την 7 σειρά, στις 55" όμως, εφόσον μπορείς να αυξήσεις το budget έως τα 600 ευρώ. Αν σε ενδιαφέρει η θέαση 4Κ υλικού, καλύτερα 55" στα 2.5 μέτρα. Διαφορετικά, είναι αρκετή και μια 50" (για full HD περιεχόμενο) για αυτήν την απόσταση ή περιστασιακά μπορείς να τη μειώσεις, όπως αναφέρεις και πιο πάνω. Για το smart κομμάτι, λίγο-πολύ μπορούν να σε καλύψουν οι περισσότερες σύγχρονες τηλεοράσεις.
 

maylo

New member
12 June 2018
5
Είδα TV της σειράς 7 και πραγματικά είχε διαφορά, μου άρεσε πολύ η εικόνα, αλλά δυστυχώς είναι εκτός budget.
Το 4Κ το θέλω μόνο και μόνο για το gaming, (που μπορώ να είμαι και πιο κοντά σε απόσταση) και αν τύχει και καμία ταινία σε 4Κ.
Γενικά σε πρώτη φάση μόνο digea.
Θεωρείς πως το 4Κ δεν αξίζει στις 50? ή το λες από την άποψη ότι θα ήταν καλύτερα μία 55άρα?
Γιατί όσο μικρότερη η διαγώνιος, τόσο μεγαλύτερο και το ppi στην ίδια ανάλυση.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 43+ inches για Gaming/Digea/Ταινίες, max 500

Όσο μεγαλώνει το ppi τόσο πιο κοντά πρέπει να κάθεσαι... Οπότε, αν θα έχεις σταθερή απόσταση θέασης στα 2.5 μέτρα και σε ενδιαφέρει πολύ το 4Κ υλικό, καλύτερα να πας σε 55" μοντέλο. Στην (περσινή) 7 σειρά Sony ανήκουν και οι τηλεοράσεις που είδες στις 49", απλά στις 55" έχουν VA panels.
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Απάντηση: Αγορά TV 43+ inches για Gaming/Digea/Ταινίες, max 500

Μιχαλη, ο ανθρωπος ειχε 17αρα CRT. Μια χαρα θα του κατσει η 55αρα. Μην τα παμε ολα by the book.
Εγω προτεινω την Sony KD 55XE7096 με VA πανελ και χαμηλο input lag για gaming. 599 ευρω εχει κι αν πληρωσει μετρητα ή με καρτα μπορει να την παρει και με 550