LG SK7900 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

babisxl

New member
29 June 2018
25
LG 49SK7900.
Οι πρώτες εντυπώσεις θετικές.
Φαινόμενα clouding δεν υφίστανται.
Χωρίς καμία ενασχόληση με τις ρυθμίσεις η εικόνα στα κανάλια είναι πολύ καλή.
Αντίστοιχα και σε demo 4κ που κατέβασα και δοκίμασα.
Οι ρυθμίσεις (για μένα) είναι πάρα πολλές και πολλές δεν καταλαβαίνω τι κάνουν.
Στις γρήγορες κινήσεις (ERT HD μουντιάλ) κανένα πρόβλημα δεν παρατηρήθηκε (σπασίματα εικόνας, τρεμουλιάσματα, τεχνουργήματα).
Σχετικά εύχρηστο menu , σε σχέση με την παλιά LCD που είχα (δεν έχω εμπερία από smart TV).
Εύκολη εγκατάσταση-διαχείριση, σύνδεση με DLNA, Tablet κλπ.

Με τέρμα ανοιχτό το "μείωση τοπικού φωτισμού" υπάρχει φαινόμενο διφορετικών κάθετων σημείων μαύρου. Με την ρύθμιση στο "απενεργοποιημένο" εξαφανίζενται το φαινόμενο, αλλά το μαύρο είναι πιό φωτεινό.
Αυτό δύσκολα παρατηρείται σε κανονική προβολή είκόνας με εναλλαγές. Το παρατήρησα εγώ μόνο στις αλλαγές των καναλιών για μικροδευτερόλεπτα και στους τίτλους τέλους των ταινιών.

Δεν μπόρεσα να "φέρω" τον ήχο στις δικές μου προτιμήσεις και κάτι με χαλάει ειδικά στο μουντιάλ. Μπορεί να είναι και η μετάδοση των αγώνων τέτοια που εκεί παρατηρήθηκε πιό πολύ.
Ο ήχος της μέσω οπτικής στον AV είναι μια χαρά, και κλείδωσε ο AV στα διάφορα φορμά ήχω των ταινειών (DDS,DD κλπ).

Αυτά για την ώρα.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος γνωρίζει προτεινόμενες ρυθμίσεις για τέτοια μοντέλα.
 

georgatc

New member
1 July 2018
1
Καλορίζικη, πάω για την ίδια σε 55,
Ευχαριστώ για τα σχόλια γιατί πολύ λένε ότι οι lg δεν είναι τόσο καλές, ελπίζω η συγκεκριμένη να είναι οκ
 

fermin

New member
10 June 2013
3
Re: Απάντηση: LG SK7900 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα σας,

είμαι κάτοχος της LG SK7900, είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη συγκεκριμένη τηλεόραση, έχει εύκολο μενού και καλή ποιότητα εικόνας.

Έχω μια απορία όμως, κατά τη διάρκεια που παρακολουθώ μπάλα(ΕΡΤ HD) όταν η κάμερα κινείτε για να ακολουθήσει έναν παίκτη
ή τη μπάλα εμφανίζονται κάτι σαν λευκές σκιές(αν το περιγράφω σωστά), δεν είναι ενοχλητικό αλλά δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα της
τηλεόρασης και αν θα έπρεπε να ανησυχώ.
 

babisxl

New member
29 June 2018
25
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG SK7900 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα σας,

είμαι κάτοχος της LG SK7900, είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη συγκεκριμένη τηλεόραση, έχει εύκολο μενού και καλή ποιότητα εικόνας.

Έχω μια απορία όμως, κατά τη διάρκεια που παρακολουθώ μπάλα(ΕΡΤ HD) όταν η κάμερα κινείτε για να ακολουθήσει έναν παίκτη
ή τη μπάλα εμφανίζονται κάτι σαν λευκές σκιές(αν το περιγράφω σωστά), δεν είναι ενοχλητικό αλλά δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα της
τηλεόρασης και αν θα έπρεπε να ανησυχώ.

Παρακολουθώντας από ΕΡΤ HD το μουντιάλ την καλύτερη εικόνα, χωρίς κανένα πρόβλημα (σαν αυτό που αναφέρεις) την πήρα έχοντας ρύθμιση εικόνας HDR/Δυνατό, με τις περισότερες ρυθμίσεις στο χαμηλό (θόρυβος κλπ).
Η ρύθμιση αυτή δεν "ταιριάζει" απόλυτα σε όλα τα κανάλια.
Ενώ starhd,Skaihd,Alphahd,Ant1hd,ERT/hd όλα καλά στο epsilonhd,mega μου τα μπερδεύει. Πιθανόν να είναι το κανάλι.

Το vertical dimming υπάρχει και είναι ορατό όταν η ρύθμιση είναι απο στο μεσαίο/υψηλό. Με απενεργοποίηση εξαφανίζεται αλλά εμφανίζεται το μαύρο φωτεινό.
Χωρίς το εφέ HDR (σχεδόν σε όλες τις προρυθμίσεις) η εικόνα γίνεται πιό φωτεινή με προβλήματα κίνησης και τεχνουργήματα.
Παρακολουθώντας Netflix κανένα πρόβλημα σε HDR. Το ίδιο και από διάφορα που έχω (κυρίως DVD) και αρχεία mkv.
 

babisxl

New member
29 June 2018
25
Απορίες ρυθμίσεων:
Ρύθμιση για το χρώμα "Χρωματικό Φάσμα" με επιλογές Ευρεία/Διευρυμένη/Αυτόματο.
Τι ακριβώς κάνει? Γωρίζει κανείς?
 

babisxl

New member
29 June 2018
25
Καλημέρα και πάλι.
Χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή καλωδίων σύνδεσης του Η/Υ με την Tv.
Το καλώδιο που πρέπει να συνδέσει τον Η/Υ με την Tv καλύπτει απόσταση 10m.
Ο Η/Υ έχει έξοδο DVI και Display port. Το Hdmi είναι κατηλειμένο απο την οθόνη του Η/Υ (θα μπορούσε να αλλαχθεί με Display port).
Σε αυτά τα μέτρα θα μπορείσει να επιτύχει την μέγιστη ανάλυση της TV τύπος καλωδίου DVI το HDMI (δεδομένου οτι η TV έχει μόνο HDMI 2.0)?
Μπορεί να μεταφέρει και ήχο?
Στο google δεν μπόρεσα να βρώ χαρακτηριστικά καλωδίων-μετατροπέων.
Τι τρόπο σύνδεσης/καλωδίου προτείνετε?