Προτάσεις για αγορά soundbar Dolby Atmos

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Γειά σας,

Έχω την τηλεόραση Sony 55HX850 (Full HD 3D) του 2012 και προσανατολίζομαι προσεχώς μάλλον προς 65αρα OLED LG χωρίς ακόμα να είναι απόλυτα σίγουρο.
Φαντάζομαι ότι πιθανότατα θα με κατευθύνετε σε λύση πολυκάναλου συστήματος (ενισχυτής,ηχεία) ως την πιο αποδοτική.Το θέμα παιδιά είναι ότι άλλη μια φορά γύρω στο 2012-2013 είχα προσπαθήσει το στήσιμο ενός τέτοιου συστήματος.Προσέξτε τώρα λίγο:Εκείνη την εποχή για την αγορά μόνο ενός προς καλού πολυκάναλου AV (HDMI 1.4,3D MVC,DTS HD Master Audio,Dolby True HD κλπ. την εποχή εκείνη) ήθελες χοντρικά γύρω στα 1000-1500 ευρώ,βάλε και τα 3 μπροστινά ηχεία τουλάχιστον για το ξεκίνημα,ανέβαινες με το καλημέρα στο διχίλιαρο και παραπάνω,κι ακόμα δεν είχες ένα πλήρες πολυκάναλο σύστημα!
Πες όμως ότι έκανες την αβαρία σκεπτόμενος ότι χτίζεις ένα σοβαρό σύστημα που θα σου αποδώσει πολλαπλάσια ποιότητα σε σχέση με all in one λύσεις.
Τώρα που κοιτάμε για ενισχυτές με υποστήριξη 4K UHD,HDR (Dolby Vision συμβατότητα) ,Dolby Atmos,DTS:X αν είχα αγοράσει 3D A/V το 2012 τι θα έκανα? Για να σας προλάβω ξέρω θα μου πείτε με player με διπλό HDMI out, από το HDMI που είναι Audio Only θα έστελνα στον ενισχυτή μόνο τον πολυκάναλο ήχο υψηλής ευκρίνειας και θα έκανα τη δουλειά μου.Θα την έκανα όμως? Dolby Atmos δεν θα υποστήριζε ο ενισχυτής αυτός,ούτε DTS:Χ.Επομένως ναι μεν θα την έκανα τη δουλειά,αλλά μεσοβέζικη,αφού θα άκουγα αντί για Dolby Atmos το Dolby True HD κι αντί DTS:Χ το DTS core κλπ και επομένως πάλι θα βρισκόμουν στη γύρα για νέες αγορές και νέα έξοδα!Συν το γεγονός ότι ο παλιός ενισχυτής δεν θα είχε πλέον και κάποια ιδιαίτερη μεταπωλητική αξία,κατά πάσα πιθανότητα...
Θα μου πείτε τα γούστα και η τεχνολογία πληρώνονται! Ναι μαζί σας αλλά έτσι όπως μας πάνε πρέπει να έχεις τσουβάλια με ευρώ αλλιώς
μόλις καταφέρεις να στήσεις κάτι,έχει ήδη απαξιωθεί και κοιτάμε το επόμενο...

Για τους λόγους αυτούς:

Και με δεδομένο ότι φυσικά υπάρχει στο μυαλό μου το στήσιμο κάποια στιημή κανονικού πολυκάναλου συστήματος,με σκοπό το Dolby Atmos (όπως όλοι).Με δεδομένο επίσης ότι επειδή έχω κρεμάσει την τηλεόραση μου στον τοίχο και επομένως η βάση-ηχόμπαρα που είχε η TV δεν χρησιμοποιείται.Επίσης το σημαντικότερο δεδομένο είναι ότι αυτή τη στιγμή ουσιαστικά ακούω ήχο από τα ηχεία της τηλεόρασης ή από κάτι ηχεία τύπου υπολογιστή logitech,όταν τα συνδέω πάνω στο oppo 95 και επομένως δεν απολαμβάνω στοιχειωδώς της ταινίες μου.

Μέχρι να καταστεί λοιπόν εφικτό το στήσιμο κανονικού συστήματος,θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ηχόμπαρα ή All in one συστημάτων που να υποστηρίζουν Dolby Atmos.Καλό θα ήταν να κάνουν 4K pass-through κι αν ήταν δυνατή και κάποια επεκτασιμότητα (π.χ. για προσθήκη μελλοντικά πίσω ασύρματων surround ηχείων για την ηχόμπαρα).
Εγώ σκέφτομαι σοβαρά την LG SJ9,μια και εκτός των άλλων προσανατολίζομαι και προς LG OLED TV οπότε θα υπάρχει καλύτερη συνεργασία και ίσως και ένα τηλεχειριστήριο.Από τις ηχόμπαρες τις LG ποιές άλλες υποστηρίζουν Dolby Atmos? All in one συστήματα της LG ή άλλων εταιρειών με υποστήριξη Dolby Atmos υπάρχουν?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,931
Αθήνα
Dolby Atmos και DTS:X μπορείς να έχεις άνετα με λίγα χρήματα σχετικά με ξεχωριστό ενισχυτή και ηχεία, με πολύ περισσότερες επιλογές και πολύ καλύτερο ήχο φυσικά από τις ηχομπάρες ή τα όλα-σε-ένα.

Ασύρματο ηχείο σε H.C. αυτή τη στιγμή μπορείς να έχεις μόνο στα δυο surround σε 5.1. Ούτε κι εδώ υπάρχει κάτι άλλο επιπλέον από αυτό σε ηχομπάρες ή όλα σε ένα.

Θα σου πρότεινα να δεις κάτι σε 5.1.2 με την πληροφορία ύψους να προέρχεται από ηχεία που χρησιμοποιούν ανάκλαση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,457
Θεσσαλονίκη
Για να ξεκαθαρισουμε κατι.
Μια ηχομπαρα για να αποδόσει την όποια αίσθηση surround πρέπει να είναι τοποθετημένη σε συμμετρικο χώρο.
Αυτή η αίσθηση surround δεν πα να γράφει Dolby atmos ή dtsx, το αποτέλεσμα θα είναι ουσιωδώς υποδεέστερο σε σχέση με ένα πολυκαναλο ενισχυτή του 2000 με υποστήριξη dts και φυσιολογικά για το χώρο 5.1 ηχεία.
Μην ψαρώνεις.
Μετά τον πρόλογο, πάρε την τηλεόραση, ξεπαραδιασου καλά καλά και αν περισσέψει τπτ πάρε μια φτηνή decent ηχομπαρα το πολύ μέχρι 300 ευρώ για να τη μετακομίσεις μετά όταν θα πάρεις με το καλό το πολυκαναλο στο εξοχικό :)
Από εκεί και πέρα, καλουλη av βρίσκεις και με 600 και τελικά με δύο χιλιάρικα σύνολο φτιάχνεις αρκετά καλό 5.1.2
Εκτός αν έχεις σαλόνι 50-60 τ.μ. και ακους τσιτες. Που με αυτές τις συνθήκες φυσικά και η όποια ηχομπαρα δουλειά δε θα έκανε. Ούτε για πλάκα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,931
Αθήνα
Με τόσα που κάνει η (δήθεν) atmos ηχομπάρα της LG, βάζεις άλλα 100 ευρώ και παίρνεις ηχομπάρα 5.1 με ασύρματα ηχεία surround και... δεκάιντσο sub.

Αυτή εδώ.

https://www.jbl.com/bar-series/JBL+Bar+5.1.html?dwvar_JBL Bar 5.1_color=Black-USA-Current

Σα να λέμε η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα δηλαδή.

Με τα 1600 φεύγα που κάνει η ηχομπάρα 5.1.4 της Samsung, φτιάχνεις σύστημα Home Cinema με ενισχυτή AV, ηχεία και sub που δεν περιγράφεται με λόγια πόση διαφορά έχει στον ήχο...