Πισω ηχεια

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Καλησπερα. Μετα απο ανακαινιση παλευω να πεισω τον πατερα να ριξουμε καλωδια για ηχεια πισω. Αν τελικα τον ψησω θα του κανω δωρο ενα οικονομικο (λογω μικρων απαιτησεων) ζευγος ηχειων.

Εχετε υποψιν σας να μου προτεινετε καποια?

Ειδα αυτα:

https://www.skroutz.gr/s/4211048/Edifier-R1280T.html

https://www.skroutz.gr/s/3736576/Alesis-Elevate-3.html


Ευχαριστω



Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Έχεις εξόδους προενίσχυσης στον AV δηλαδή για να τροφοδοτήσεις τον ενισχυτή που έχουν τα ηχεία. Μπορείς και χωρίς καλώδια εφ' όσον υπάρχει έξοδος προενίσχυσης για SR-SL.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Έχεις εξόδους προενίσχυσης στον AV δηλαδή για να τροφοδοτήσεις τον ενισχυτή που έχουν τα ηχεία. Μπορείς και χωρίς καλώδια εφ' όσον υπάρχει έξοδος προενίσχυσης για SR-SL.
Ενα yamaha παλιο εχει ο πατερας με 2 καλα b&w, 2 καναλος φυσικα, για μουσικη. Τα καλωδια ηχειων θελω να μπουν εσωτερικα στους τοιχους γιατι τωρα λογω ανακαινισης ειναι ευκαιρια. Αν συνδεθουν τα πισω, απλα θ αναπαραγουν το ιδιο δεν θα ειναι ht set...
μηπως κ γλυκαθει ο μεγαλος κ θελησει ενα av ενισχυτη.

Τωρα αυτο που μου γραψες συγνωμη δεν το καταλαβα. Μαλλον ομως λαθος ψαχνω αυτοενισχυομενα ηχεια...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
A, OK άκυρο τότε.

Εάν έβλεπες παθητικά θα έπρεπε να σιγουρέψεις ότι η αντίσταση είναι εκείνη που πρέπει. Λέει ο ενισχυτής από πίσω τι και πως σε περίπτωση Α+Β ταυτόχρονα. Αλλιώς αν πας σε αυτοενισχυόμενα και τα συνδέσεις σε ένα line out σταθερής εξόδου (που κατά πάσα πιθανότητα τέτοια θα έχει ο ενισχυτής) θα χρειαστεί να ελέγχεις την ένταση από τα ίδια. Εκεί ένα remote θα σου ήταν χρήσιμο.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
A, OK άκυρο τότε.

Εάν έβλεπες παθητικά θα έπρεπε να σιγουρέψεις ότι η αντίσταση είναι εκείνη που πρέπει. Λέει ο ενισχυτής από πίσω τι και πως σε περίπτωση Α+Β ταυτόχρονα. Αλλιώς αν πας σε αυτοενισχυόμενα και τα συνδέσεις σε ένα line out σταθερής εξόδου (που κατά πάσα πιθανότητα τέτοια θα έχει ο ενισχυτής) θα χρειαστεί να ελέγχεις την ένταση από τα ίδια. Εκεί ένα remote θα σου ήταν χρήσιμο.
Σε πειπτωση Α+Β φανταζομαι εννοεις στην ιδια εξοδο να βαλω ταυτοχρονα 2 ηχεια. Γιατι εγω θα εχω 1 ζευγος καλωδια για left και 1 για right.
Στη δικη μου περιπτωση ποιος ο λογος να παω σε αυτοενισχυομενα? Ο ενισχυτης δικαναλος ειναι αλλωστε.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Ας τα πάρουμε από την αρχή. Κατ' αρχήν έχεις ένα ζευγάρι ηχεία και θες να βάλεις και ένα δεύτερο, σωστά; Ο ενισχυτής σου είναι δικάναλος, επομένως είτε έχει δεύτερη έξοδο ηχείων είτε πάρεις από την ίδια έξοδο για το δεύτερο ζευγάρι, η σύνδεση γίνεται παράλληλα.
Αυτό σημαίνει ότι υποδιπλασιάζεται η αντίσταση. Ο ενισχυτής σου είσαι σίγουρος ότι αυτό το έχει προβλέψει και είναι στις προδιαγραφές του; Κι αν ναι τι αντίσταση σου λέει ότι πρέπει να έχεις συνολικά όταν συνδέσεις το δεύτερο ζευγάρι ηχεία;

Τα αυτοενισχυόμενα έχουν δικό τους ενισχυτή.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Ας τα πάρουμε από την αρχή. Κατ' αρχήν έχεις ένα ζευγάρι ηχεία και θες να βάλεις και ένα δεύτερο, σωστά; Ο ενισχυτής σου είναι δικάναλος, επομένως είτε έχει δεύτερη έξοδο ηχείων είτε πάρεις από την ίδια έξοδο για το δεύτερο ζευγάρι, η σύνδεση γίνεται παράλληλα.
Αυτό σημαίνει ότι υποδιπλασιάζεται η αντίσταση. Ο ενισχυτής σου είσαι σίγουρος ότι αυτό το έχει προβλέψει και είναι στις προδιαγραφές του; Κι αν ναι τι αντίσταση σου λέει ότι πρέπει να έχεις συνολικά όταν συνδέσεις το δεύτερο ζευγάρι ηχεία;

Τα αυτοενισχυόμενα έχουν δικό τους ενισχυτή.
Εσυ καλα τα ρωτας να δω εγω που θα τα βρω. Θα δω πισω απ τον ενισχυτη οπως ειπες στην αρχη κ βλεπουμε. Σε ευχαριστω πολυ για ολα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Επανερχομαι. Ενισχυτης yamaha ax v401. Ηχεια b&w dm610. Νομιζω τα ηχεια ειναι στα 4 ohm. Στο manual του ενισχυτη λεει οτι μπορεις να συνδεσεις 2 ζευγη ηχειων τα οποια μπορεις να τ ακους μαζι ή χωρια.

Minimum RMS Output Power per
Channel
8 ohms, 20 Hz to 20 kHz, 0.04% THD
..............................................55W+55W
6 ohms, 20 Hz to 20 kHz, 0.06% THD
[Scandinavia and General models]
..............................................60W+60W
4 ohms, 20 Hz to 20 kHz, 0.1% THD
[Australia and U.K. models]
..............................................68W+68W

Dynamic Power per Channel
(by IHF Dynamic Headroom measuring
method)
[General model]
8/6/4/2 ohms .............85/100/120/130W
[Australia, Europe and U.K. models]
8/6/4/2 ohms .............90/105/125/140W

DIN Standard Output Power per Channel
4 ohms, 1 kHz, 0.7% THD
[Europe model only] .......................70W

IEC Power
6 ohms, 1 kHz, 0.04% THD
[Europe model only] .......................77W

Power Band Width
8 ohms, 20W, 0.1% THD
.....................................10 Hz to 40 kHz
Damping Factor
8 ohms, 1 kHz ...................................50

Input Sensitivity/Impedance
PHONO MM .............2.5 mV/47 k-ohms
CD/TUNER/LD·TV/TAPE/VCR
................................150 mV/50 k-ohms

Maximum Input Signal
(1 kHz, 0.01% THD)
PHONO MM................................80 mV

Output Level/Impedance
REC OUT .................150 mV/550 ohms


CONNECTING SPEAKERSConnect the SPEAKERS terminals to your speakers with wireof the proper gauge, cut to be as short as possible. If theconnections are faulty, no sound will be heard from thespeakers. Make sure that the polarity of the speaker wires iscorrect, that is, + and – markings are observed. If these wiresare reversed, the sound will be unnatural and will lack bass.Do not let the bare speaker wires touch each other and donot let them touch the metal parts of this unit as this coulddamage this unit and/or speakers.One or two speaker systems can be connected to this unit.If you connect only one speaker system, connect it to eitherthe SPEAKERS A or B terminals.Use speakers with the specified impedance shown on therear of this unit.


Σκεφτομαι τα magnat needle. Δεν ξερω αν αντεχει ομως ο ενισχυτης. Πρεπει να δω αν γραφει κατι απο πισω


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Α or B 6Ω min

A+B 12Ω min

axv401titregf.jpg



Δεν είναι για πολλά πολλά δηλαδή.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Α or B 6Ω min

A+B 12Ω min

axv401titregf.jpg



Δεν είναι για πολλά πολλά δηλαδή.
Καλα πως εφτασε το ματι σου τοσο κοντα ? Αρα τα magnat που ειναι 4 - 8 ohm ειναι οκ ετσι?



Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Άρα θέλεις ηχεία που να μην είναι κάτω από 12Ω.
Στο συνολο εννοεις. Αρα μονο 8 αρια πρεπει να παρω δεδομενου οτι τα b&w ειναι 4. Τα magnat λεει 4-8 ohm. Το εως τι σημαινει πρακτικα?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Παντως τωρα που το ειδα ξανα λεει για Α +Β : 12ohm/ speaker. Μηπως παρ ελπιδα δεν ειναι 12 και για τα 2 αλλα 12 για το καθενα?



Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω (μα καθόλου) γιατί να χρειαστεί δεύτερο ζευγάρι ηχεία. Είναι για άλλο χώρο? Γιατί στον ίδιο χώρο με τέτοιο ενισχυτικό και δύο διαφορετικά ζευγάρια ηχείων να παίζουν ταυτόχρονα... Δε θα είναι πολύ ευχάριστο το άκουσμα. Όσο αυτό διαρκέσει δλδ μέχρι τη ζημιά. Αλλά και στον άλλο χώρο, με το θέμα της έντασης τί γίνεται? μπλέκει η ευαισθησία του κάθε ηχείου, η απόσταση από τη θέση ακρόασης κλπ. Δηλαδή μπορεί ο ένας να μην ακούει και ο άλλος να θέλει πιο χαμηλά.

Αν μιλάμε για δεύτερο σετ το οποίο όμως δε θα παίζει ταυτόχρονα αρχίζει και βγαίνει νόημα. Από την άλλη, πάρτου καλύτερα ένα ζευγαράκι αυτοενισχυόμενα να ακούει τη μουσικούλα του από το κινητό αν δεν έχει λαπτοπ. Άσε τον ενισχυτή εκεί που είναι στην ησυχία του.
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω (μα καθόλου) γιατί να χρειαστεί δεύτερο ζευγάρι ηχεία. Είναι για άλλο χώρο? Γιατί στον ίδιο χώρο με τέτοιο ενισχυτικό και δύο διαφορετικά ζευγάρια ηχείων να παίζουν ταυτόχρονα... Δε θα είναι πολύ ευχάριστο το άκουσμα. Όσο αυτό διαρκέσει δλδ μέχρι τη ζημιά. Αλλά και στον άλλο χώρο, με το θέμα της έντασης τί γίνεται? μπλέκει η ευαισθησία του κάθε ηχείου, η απόσταση από τη θέση ακρόασης κλπ. Δηλαδή μπορεί ο ένας να μην ακούει και ο άλλος να θέλει πιο χαμηλά.

Αν μιλάμε για δεύτερο σετ το οποίο όμως δε θα παίζει ταυτόχρονα αρχίζει και βγαίνει νόημα. Από την άλλη, πάρτου καλύτερα ένα ζευγαράκι αυτοενισχυόμενα να ακούει τη μουσικούλα του από το κινητό αν δεν έχει λαπτοπ. Άσε τον ενισχυτή εκεί που είναι στην ησυχία του.
"Με το ιδιο ενισχυτικο" τι εννοειτε?

Δικιο εχετε. Στον ιδιο χωρο θα ειναι. Ηθελα να δημιουργηθει ενα τυποις surround (που δεν θα ειναι φυσικα) μπας κ παρει κ ενα av για home cinema αργοτερα. Σε καθε περιπτωση μαλλον προβληματιστηκα κ ισως μεινω απλα στην εγκατασταση των καλωδιων...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Πάρε αυτοενισχυόμενα με remote για να κάνεις τη δουλειά σου. Φυσικά θα πρέπει να δρομολογήσεις το σήμα σε μια από τις εξόδους, οι οποίες είναι σταθερής και όχι μεταβλητής στάθμης. Αν θέλεις και δεύτερο ζευγάρι παθητικών ηχείων, τότε θα πρέπει ή να τα παίζεις ξεχωριστά ή - με δική σου ευθύνη - να ακούς πολύ χαμηλά σε ένταση εφ' όσον παίζουν και τα δυο ζευγάρια.

Ή πάρε κατ' ευθείαν έναν πολυκάναλο ενισχυτή AV και ένα δεύτερο ζευγάρι ηχείων για να γλυτώσεις τις πατέντες.