KD70XF8305 VA ή όχι;

Microft

New member
23 December 2011
10
Σύμφωνα με το https://www.displayspecifications.com/en/write-user-review/ca6d136a η 70XF8305 έχει VA panel.Σε άλλο site έγραφε για Ips.Τι ισχύει τελικά;Αξίζει στα 1000 ευρώ για τη συγκεκριμένη ή να πάω στην περυσινή 55XE8305?
 

vprasinos

Established Member
14 March 2007
145
Την πήρα, αν έχεις τα χρήματα χωρίς 2η σκέψη. Θα σας πω εντυπώσεις όταν έρθει

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Microft

New member
23 December 2011
10
Τρίτη παραλαμβάνω κι εγώ.130 ευρώ η 5ετης από 165 και 60 ευρώ η βάση τοίχου με κίνηση κάθετα οριζοντια.Δέκα ευρώ από 20 ευρώ που είχαν τα μεταφορικά.Μια χαρά και πολύ καλή προσφορά για VA 100hz στις 70''.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Τρίτη παραλαμβάνω κι εγώ.130 ευρώ η 5ετης από 165 και 60 ευρώ η βάση τοίχου με κίνηση κάθετα οριζοντια.Δέκα ευρώ από 20 ευρώ που είχαν τα μεταφορικά.Μια χαρά και πολύ καλή προσφορά για VA 100hz στις 70''.

Καλοθεατη, από web την πήρες;
Υπάρχουν διαθέσιμες;


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
 

Microft

New member
23 December 2011
10
Μόνο από το κατάστημα του κωτσοβολου στο Mall Athens.Ο,τι υπάρχει σε απόθεμα και αγοραστεί μόνο για σήμερα.Τρέχει η προσφορά από τις 18/10.Έχει κι άλλα μοντέλα προσφορά αλλά αυτή ήταν η πιο αξιόλογη
 

vprasinos

Established Member
14 March 2007
145
Πήρα κιεγω την 5ετης εγγύηση 132 ευρώ για να είμαι ήσυχος αν παίζει οτιδήποτε με την προσφορά-εισαγωγή (0 pixel, defective panel κλπ απο κωτσόβολο). Βέβαια τα μεταφορικά δεν ξέρω πως πήγαν στον microft 10 ευρω απο 20 αλλά εμένα πήγε 22,50 (πήρα και εναν αφυγραντήρα μαζί). Την Τρίτη παραλαμβάνω.

Γενικά είχε ουρά να δούν στην συγκεκριμένη, και μου έλεγαν οι πωλητές ότι έχει γίνει χαμός με το συγκεκριμένο μοντέλο και ότι κάποιος παρείγγειλε 10 τεμάχια για προπο! Κάποιος άλλος δίπλα μου ερχόταν απο Λάρισα για να την αγοράσει. Πάντως μέχρι τις 11 το πρωί υπήρχε διαθεσιμότητα ακόμα.

Παιδιά όποιος θέλει μεγάλη τηλεόραση με VA panel, direct led, και 100Hz απλά δεν υπάρχει δευτερη σκέψη. Η εικόνα της τουλάχιστον στην έκθεση ήταν πάρα πολύ καλή. Ήταν σε σύγκριση με μια 8596 ακριβώς δίπλα της και οφείλω να ομολογήσω πως η 8596 (ήταν στα 2190 νομίζω) είχε λίγο καλύτερο contrast αλλά ελάχιστα. Δεν μπόρεσα να παίξω με ρυθμίσεις γιατί γινόταν πανζουρλισμός αλλά πραγματικά ήταν εξαιρετική η εικόνα στην 8305.

Ήθελα κιεγω να περιμένω black friday αλλά απλά θα ήταν αμαρτία να μην την τσιμπήσω!
 

vprasinos

Established Member
14 March 2007
145
To direct led τι σημαινει;

Edge LED = Τα leds βρίσκονται στα πλαινά και μπορεί να έχεις light bleed σε φωτεινά αντικείμενα σε σκοτεινό background. Παράγει συνήθως clouding.
Direct LED = Τα leds βρίσκονται από πίσω απ'το πανελ και έχεις καλύτερη διαχείρηση σε φωτεινά αντικείμενα σε σκοτεινό background. Παράγει σίγουρα λιγότερο clouding.
Full Array = Τα leds είναι πολλά περισσότερα πίσω απ'το πανελ και η διαχείρηση φωτός είναι αρκετά καλύτερη απ'τις 2 προηγούμενες μεθόδους.
OLED = Το top. Το πανελ είναι αυτόφωτο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απ'τα παραπάνω. To contrast αγγίζει το άπειρο.
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
παθων και εδώ παιδιά...την πήρα το απόγευμα την περιμένω Τρίτη..
νομίζω η ευκαιρία της χρόνιας για όποιον έχει γυναίκα συνεννοήσιμη :)
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x830f Ρε παιδιά για το όνομα του θεου, 1000 ευρώ και το σκέφτεστε ακόμη;; 1899 ευρώ κάνει η τιμή στη Κύπρο, κλέφτες γμτ, 70 αρα Va panel 2018 μοντέλο, Sony και σχετικά δεν πηγε άσχημα στα review, ρε στα 1500 θα την έπαιρνα και θα ήμουν και πολύ τυχερός, όχι 1000 ευρώ, τελοσπαντον διαβάστε το αναλυτικό review του rtings.com μια χαρά ταπό πήγε. Η τιμή είναι απίστευτη.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
https://www.electroline.com.cy/inde...f8305baep-android-hdr-led-smart-τηλεόραση-70/ δείτε εδώ τι γίνεται Κύπρος, 1900 ευρώ; και αυτή η τιμή ισχύει σε όλα τα καταστήματα, αντε να μας κάνουν την τιμή οι κλέφτες εδώ από 1899 ευρώ στο Black friday να μας την αφήσουν 1699 ευρώ και αν, πολύ τυχερός οποίος την πήρε 1000 ευρώ 70 άρα va
 

panos1024

New member
21 September 2008
39
Πραγματικά απίθανο vfm.
Απλά το android ειναι πάρα πολύ εκνευριστικό.... προσωπικά άντεξα μόνο 2 βδομάδες με την ΧΕ85
 

STERGIOS K

New member
11 February 2008
69
Τελείωσε βρε παιδιά η προσφορά στα 1000 . 3 μέρες κράτησε.
(Αν ισχύει ακόμα, πείτε το να πάω να πάρω κι εγώ μία...).
Τώρα η Σόνυ τη δίνει 1600 και οι άλλοι από 1700 και πάνω.
Στας Ευρώπας βλέπω ~1500 η 70άρα και ~1100 η 60άρα
(που δεν "ήρθε" εδώ, πιθανώς και για να μη διαταράξει-διαλύσει
τις πωλήσεις ομόσταυλων μοντέλων με IPS panel...)

*Repeat: Αν υπάρχει ακόμα σε προσφορά, φωνάξτε! :ernaehrung004:
 

giannisant

New member
8 February 2018
77
Σαν περιβάλλον user interface καθαρά, είναι πανομοιότυπο με το Android TV ενός εξωτερικού tv box με Android TV.
Σαν απόδοση είναι αυτό που λέει ο φίλος εδώ
Έχω 2 χρόνια Android tv sony μια χαρά είναι πετάει έβαλα και kodi πάνω, είχα και Web Os 3.5 και το λειτουργικό τις Samsung το 2016 με την ku6000, φυσικά δεν τόσο γρήγορη όσο τα λειτουργικά τις Samsung και τις lg. (Τα εζησα από πρώτο χέρι) Αλλά μια χαρά είναι, δεν lagαρι καθόλου όπως νομίζουν αρκετοί, ίσως τους δόθηκε αυτή η εντύπωση, με τις πρώτες Android tv που βγήκαν . Και έχεις και περισσότερες επιλογές με την Android tv σε σχέση με τις πολύ λίγες εφαρμογές που έχουν οι άλλες.
και μπορεί να γίνει ακόμα πιο σβέλτο για αυτόν που θέλει με κάποιες ρυθμίσεις.
 

TheRipper7

New member
10 October 2018
26
Το θέμα με το android το έχουμε δει και σε διάφορα reviews. Απλά σε κάποιους δεν τους βγαίνει το android (ίσως IOS users?). Προσωπικά μου αρέσει και αν έχω να επιλέξω μεταξύ 2 τηλεοράσεων (με όλα τα άλλα παρόμοια) σίγουρα θα επιλέξω την android...Εξακολουθώ να θέλω να ακούσω κάποιο φίλο που αγόρασε την TV για σχόλια διότι με ενδιαφέρει πολύ :laugh:
 

panos1024

New member
21 September 2008
39
Εγώ πάντως πήρα την 55xe8505 και χωρίς να εγκαταστήσω τίποτα, μονάχα τα update που έκανε μόνη της, η τηλεόραση αργούσε: 1) να ανάψει, 2) να γυρίσει από tv σε Netflix-Youtube επίσης είχε θέματα στο playback σε Netflix και Youtube και συγκριτικά με sοny smart tv (XE70) το ζάπινγκ ήταν πιο αργό. Γενικά πολύ λαγκάρισμα άνευ λόγου και αιτίας. Κρίμα γιατί σαν εικόνα θεωρώ είναι από τις καλύτερες, και το android το βάζει και στις OLED ελπίζω εκεί και στις φετινές να έχει πιο δυνατούς επεξεργαστές και να δουλεύει απροβλημάτιστα.

(πχ. Αν έχετε sony android tv, βάλτε να παίξει αυτό το video www.youtube.com/watch?v=GwaYlimNjwc σε εμένα έπαιζε με σπασίματα)