Αναβάθμιση από 32" σε...?

IreneS

New member
15 November 2018
3
Καλησπέρα,

Ετοιμάζομαι για αγορά καινούριας τηλεόρασης για αντικατάσταση μιας 32άρας 7-8 ετών, χωρίς κανένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, που είναι η μόνη τηλεόραση στο σπίτι και βρίσκεται σε σαλόνι. Μετά από εξαντλητική έρευνα αγοράς, έχω καταλήξει στην τηλεόραση που θέλω (4k) και νόμιζα ότι τέλειωσαν τα διλημματα.. Έχω σκαλώσει όμως στο τελευταίο -μου δίνουν στην ίδια τιμή σε προσφορά το ίδιο μοντέλο, με ίδια χαρακτηριστικά και τις 43" και τις 49". Εγώ για 43" μαξιμουμ πήγαινα, αλλά τώρα έχω άλλη μια απόφαση να πάρω (ελπίζω την τελευταία!).

Η πιο κοντινή απόσταση θέασης από την τηλεόραση είναι μεταξύ 1.5μ και 2μ, ανάλογα πού κάθεσαι. Ξέρω ότι οι περισσότεροι είναι της άποψης "πάρε τη μεγαλύτερη που αντέχει η τσέπη σου", αλλά φοβάμαι να αυξήσω τόσο πολύ τις ιντσες (από 32 σε 49) και για να μη μας κουράζει και για να μην κυριαρχήσει τόσο πολύ η ΤV στο χώρο (θα είναι τσίμα-τσίμα σε πλάτος στο έπιπλο που θα τοποθετηθεί). Ούτως ή άλλως η αναβάθμιση που κάνω είναι σούπερ, ακόμα και με την 43άρα. Και στο κατάστημα που τις βλέπω μου φαίνεται τεράστια η 49αρα. Θα ήθελα όμως να ακόυσω τις γνώμες σας, μιας και έχουν αλλάξει τα πάντα στην αγορά τηλεόρασης από την τελευταία φορά που το έψαξα.

Ευχαριστώ!

Ειρήνη
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αναβάθμιση, από 32", σε...

Καλωσόρισες. Αρχικά, η ανάλυση στην τηλεόραση δεν είναι εκ των πιο σημαντικών χαρακτηριστικών της. Άλλα είναι πιο σημαντικά. Γράψε μόνο τη χρήση για την οποία προορίζεται, το budget και την πιο συνηθισμένη απόσταση θέασης.
 

IreneS

New member
15 November 2018
3
Θα είναι η βασική/μόνη τηλεόραση στο σπίτι. Άρα χρήση για όλα, συμπεριλαμβανομένων συμβατικών καναλιών, ταινιών, αθλητικών μεταδόσεων, παιχνιδιών PS4 και streaming (π.χ. youtube, netflix). Όπως αναφέρω, η προσφορά είναι οι 49 ίντσες στην ίδια τιμή με τις 43. Αρα δεν τίθεται θέμα διαφοράς budget. H απόσταση θέασης είναι μεταξύ 1.5μ και 2μ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αναβάθμιση, από 32", σε...

Ένα πράμα το budget, άλλο η χρηματική διαφορά μεταξύ δύο τηλεοράσεων, τις οποίες δεν αναφέρεις. Για 2 μέτρα απόσταση, άνετα μπορείς να πας σε 50", ειδικά αν θα προβάλλεται συχνά HD υλικό. Στις 49" βρίσκεις συχνά τηλεοράσεις με IPS panels, που είναι προτιμότερα αν χρειάζεσαι σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης. Στις 50" είναι πιο συνηθισμένα τα VA panels, που υπερτερούν (έναντι των προαναφερθέντων) σε μαύρο και αντίθεση.
 

IreneS

New member
15 November 2018
3
Απάντηση: Αναβάθμιση, από 32", σε...

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση... Πρέπει να συνεχίσω το διάβασμα πριν καταλήξω λοιπον :)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αναβάθμιση, από 32", σε...

Είναι απλά τα πράγματα: Αν θα προβάλλεται σχεδόν πάντα τηλεοπτικό, πας σε 40"-43". Με HD υλικό και δη ταινίες, πας σε 49"-50". Αν σε ενδιαφέρει πολύ το 4K υλικό, σε 55". Επίσης, δεν πειράζει αν εξέχει μερικούς πόντους από το έπιπλο η τηλεόραση (εφόσον δεν θα τοποθετηθεί σε κάποια εσοχή).