Αγορά τηλεόρασης 55’

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Καλησπερα σε ολους,θελω να αγορασω μια 55’ την οποια την θελω κυριως για ταινιες (netflix) και gaming (ps4) ομως εχω καποιες ερωτησεις.Αν αγορασω μια oled υπαρχει κινδυνος burn in στα pixel πχ αν παιζεις για παραδειγμα ενα παιχνιδι και η εικονα ειναι στατικη,ξερω οτι σου λενε καθε 3ωρο να τη κλεινεις αλλα ποιος ο λογος να διαθεσεις τοσα χρηματα για κατι που πρεπει να προσεχεις τοσο πολυ; Τα χρωματα στο πανελ επισης,παραμενουν το ιδιο φωτεινα μετα απο 2-3 χρονια χρησης ή χανει και εκει; Μετα εχουμε τις qled οι οποιες φαινεται να ειναι η καλυτερη επιλογη επειδη ειναι πιο αξιοπιστες απο τις oled στο συνολο.Η Q9FN με τις καταλληλες ρυθμισεις ξεπερναει καθε oled τηλεοραση με βαση ενα youtuber που βρηκα με το ονομα Quantum Apotheosis.Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω αν ισχυουν ολα αυτα που λεει γιατι τα βιντεο τα βλεπω μεσα απο μια οθονη και οχι ζωντανα.Ποιες τηλεορασεις ειναι vfm για εσας; Θα αξιζε να αγορασω μια απο τη σειρα QLED της Samsung ή να παω για τις OLED της LG.Δεν εχω αποφασισει ποσα λεφτα θα διαθεσω για την τηλεοραση γιατι πολυ απλα δε ξερω τι πρεπει να δωσω για να παρω κατι που θα με ικανοποιησει.Αρχικα θα εδινα μεχρι 1000 αλλα αφου θα δωσω τοσα γιατι να μη χτυπησω μια στα 1300 ,μπαινεις στον πειρασμο.Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν σας κουρασα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55"

Μετα εχουμε τις qled οι οποιες φαινεται να ειναι η καλυτερη επιλογη επειδη ειναι πιο αξιοπιστες απο τις oled στο συνολο.

Από πού προκύπτει αυτό;

Η Q9FN με τις καταλληλες ρυθμισεις ξεπερναει καθε oled τηλεοραση με βαση ενα youtuber που βρηκα με το ονομα Quantum Apotheosis.

Ε, με τέτοιο username... :flipout:

Αν αγορασω μια oled υπαρχει κινδυνος burn in στα pixel πχ αν παιζεις για παραδειγμα ενα παιχνιδι και η εικονα ειναι στατικη,ξερω οτι σου λενε καθε 3ωρο να τη κλεινεις αλλα ποιος ο λογος να διαθεσεις τοσα χρηματα για κατι που πρεπει να προσεχεις τοσο πολυ;

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED

Επίσης, η "μανία" με τη μεγάλη φωτεινότητα δεν είναι κατανοητή, εκτός αν ο χώρος στον οποίο θα τοποθετηθεί η τηλεόραση είναι (συνέχεια) ιδιαίτερα φωτεινός (πάντως, δεν πρόκειται να δείχνει σαν "σβηστή" μετά από τρία χρόνια), ενώ δεν αναφέρεις απόσταση θέασης...
 

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Η τηλεοραση θα μπει ειτε πανω σε επιπλο ειτε στο τοιχο,η αποσταση που εχει απο το καναπε ειναι στα 3.30 σε αυτον που καθεται στη πανω μερια του καναπε και 2.60 σε αυτον που ειναι στη κατω μερια.Ο youtuber που αναφερω εχει κραξει και qled οχι μονο τις oled και απο κατω στα σχολια των βιντεο του εχει κερδισει την υποστηριξη πολυ κοσμου.Η qled πιστευω πως ειναι πιο αξιοπιστη επιλογη επειδη ακριβως δεν εχεις προβληματα με burn in και επειδη με συγκεκριμενες ρυθμισεις μπορεις να τις φερεις στο επιθυμητο σταδιο που θελεις,οι oleds απο την αλλη μερια δεν ειναι ακομα τελοιοποιημενη τεχνολογια,εκτος και αν κανω λαθος,ξερω ομως πως εχουν απιστευτη εικονα,γι αυτο εχω μπερδευτει και δε μπορω να αποφασισω.Τα σχολια πολλων χρηστων διαφερουν και δεν μπορω να καταληξω καπου.Ο χωρος ειναι φωτεινος αλλα ευκολα γινεται σκοτεινος γιατι ειναι σαλονι και πολυ απλα κλεινεις τα παντα τριγυρω σου.Εχω μια lcd τηελοραση 11 χρονια τωρα και ειναι σκυλι του πολεμου,εχει παιξει ασταματητα.Μπορει να μου προσφερει κατι αναλογο μια oled; Γιατι θεωρω πως μια qled μπορει.
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,602
Καλώς ή κακώς με την τέλεια εντός εισαγωγικών εικόνα έρχονται και οι περιορισμοί.Θα πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες που προτείνονται για να μην έχεις πρόβλημα.Αν έχεις παιδί πχ που θα το αφήνεις να βλέπει δέκα ώρες την ημέρα το γνωστό παιδικό κανάλι , κάποια στιγμή θα την πατήσεις..Αν παίζεις δέκα ώρες παιχνίδι με στατικές εικόνες , κάποια στιγμή θα την πατήσεις.Αν προσέχεις όμως θα απολαμβάνεις την καλύτερη εικόνα που μπορείς να αγοράσεις για το σπίτι σου.

Same Sh1t... Different Day
 

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Το θεμα ειναι αξιζει να εισαι αγχωμενος διαρκως για το αν θα παθει κατι η τηλεοραση σου; Οι τηλεορασεις που κοιταζω ειναι οι εξης Samsung NU8000 , Q6FN απο oled οι B8-C8 και σε περιπτωση πτωσης τιμης,δεν ξερω αν υπαρξει κιολας,την Q9FN.Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο;
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,602
Νομιζω οτι κοιτάς αυτα που πρεπει.Αν δεν εχεις θέμα για αγορα περασμένου έτους κοιτά τις περσινές samsung που δεν είχαν θέμα με το dts που δεν υποστηρίζεται στις φετινές.Βεβαια μην ξεχνάς και την 9005 απο sony μερια..εδώ μέσα λένε τα καλυτερα γι αυτήν ..


Same Sh1t...Different Day
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55"

Πάντως, οι QLED είναι LCD. Σε περίπτωση που δεν έγινε αντιληπτό αυτό.
 

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55"

Ναι το γνωριζω...οι oled βγηκαν τωρα με προσφορα μαζι με δωρο προπληρωμενη καρτα 300 ευρω αλλα οι τιμες τους επανηλθαν εκει που ηταν σε σχεση με την Black Friday
 

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Κατεληξα λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο για τα γουστα και το budget μου σε μια εκ των XF90 ή Q7FN και γερνω προς Samsung με τη προυποθεση να βρω λυση για το DTS.Λυνεται αυτο το προβλημα χωρις την αγορα καποιου external player; Διαβασα και τα reviews για τις συγκεκριμενες τηλεορασεις μεσα στο φορουμ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.Και η Sony ειναι πολυ καλη αλλα με κραταει πισω το android λογισμικο και δεν ξερω αν με τα χρονια ξεκινησει και γινεται πιο αργο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η Samsung δεν πρόκειται να προσθέσει DTS. Μέχρι και τα περσινά μοντέλα το υποστήριζε και στα φετινά το έβγαλε μάλλον για λόγους κόστους.
 

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Υπαρχει περιπτωση σε γνωστα καταστηματα αν τους πω πως στο skroutz η τηλεοραση κανει 1000 και αυτοι να τη πουλανε 1400 να μου κοντραρουν τη τιμη και να τη κατεβασουν και αυτοι στα 1000 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,602
Και να στο κάνει λογικά θα σου πει ότι θέλει μετρητά οπότε δεν κερδίζεις τπτ..

Same Sh1t... Different Day
 

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Μα με μετρητα θα πληρωσω εξαλλου,why not? Το dts ρε παιδια στις qled πως το διορθωνουμε.Η XF90 δε μπορει να παιξει hdr μεσα απο το youtube απ οτι διαβασα και εχει blooming το οποιο καποιους ενοχλει,αλλους παλι οχι.Ειλικρινα δεν υπαρχει καποιο μοντελο που να τα συνδυαζει ολα σε λογικη τιμη,να εχεις δηλαδη fald και hdr και dts support σε χαμηλη τιμη,ολο και κατι θα λειπει.Μια all around tv σε λογικες τιμες ψαχνω και πραγματικα εχω χαθει,εχω ριξει τοσο ψαξιμο που σε λιγο θα βλεπω εφιαλτες με oleds και qleds Αυτη τη βδομαδα θα παω σε καταστηματα για να τις δω με τα ματια μου μπας και αποφασισω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Λοιπον πηγα σημερα με τον αδερφο μου και ειδαμε Q7FN και XF90 διπλα διπλα.Και οι 2 πολυ καλες αν και η σαμμυ μου φανηκε πως στα χρωματα της ενω ειναι πολυ εντονα ψευτιζει,ναι μεν ειναι vibrant αλλα δεν ειναι και τοσο ρεαλιστικα.Ανεφερα στον υπαλληλο το γεγονος πως δεν υποστηριζει dts αρχεια και μου ειπε κατι που ακουσα για πρωτη φορα και δεν ξερω αν ισχυει,οτι με πειραγμενα firmware το προσπερνας αυτο το ζητημα.Αν ξερει καποιος να μου πει.Οσο για τη Sony,τρομερη τηλεοραση αν και θα ηθελα να τη «πειραξω» για να δω διαφορετικα πραγματα περα απο το demo που παιζουν διαρκως,δεν με αφησαν,μου ειπαν πως μονο στικακι μπορω να φερω και να βαλω καποιο βιντεο που εχω.Θα περιμενω μετα τα Χριστουγεννα να δω αν πεσει η τιμη της στα 999 ξανα και θα τη παρω αλλα δε μπορω να μη πω πως και η 65αρα ειναι μια καλη ευκαιρια αν πεσει και αυτη.55 ή 65; Ιδου η απορια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55’

Λοιπον πηγα σημερα με τον αδερφο μου και ειδαμε Q7FN και XF90 διπλα διπλα.Και οι 2 πολυ καλες αν και η σαμμυ μου φανηκε πως στα χρωματα της ενω ειναι πολυ εντονα ψευτιζει,ναι μεν ειναι vibrant αλλα δεν ειναι και τοσο ρεαλιστικα.Ανεφερα στον υπαλληλο το γεγονος πως δεν υποστηριζει dts αρχεια και μου ειπε κατι που ακουσα για πρωτη φορα και δεν ξερω αν ισχυει,οτι με πειραγμενα firmware το προσπερνας αυτο το ζητημα.Αν ξερει καποιος να μου πει.Οσο για τη Sony,τρομερη τηλεοραση αν και θα ηθελα να τη «πειραξω» για να δω διαφορετικα πραγματα περα απο το demo που παιζουν διαρκως,δεν με αφησαν,μου ειπαν πως μονο στικακι μπορω να φερω και να βαλω καποιο βιντεο που εχω.Θα περιμενω μετα τα Χριστουγεννα να δω αν πεσει η τιμη της στα 999 ξανα και θα τη παρω αλλα δε μπορω να μη πω πως και η 65αρα ειναι μια καλη ευκαιρια αν πεσει και αυτη.55 ή 65; Ιδου η απορια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το μέγεθος εξαρτάται και απο την απόσταση που θα έχεις από την τηλεόραση.
 

Haris Belos

New member
12 December 2018
11
Κατεληξα να αγορασω την 55’ Q7FN προσφορα στα 1300 με 5ετη εγγυηση δωρο και το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειμαι κατευχαριστημενος με την επιλογη μου.Η τηλεοραση απλα δεν υπαρχει.Και η XF90 ειναι καλη απλα αυτα ειναι γουστα.Σε οποια και αν καταληξετε παντως θα μεινετε ευχαριστημενοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk