Budget Soundbar

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Εχω TV με 5.1 ηχοσυστημα στο σαλονι οποτε τωρα κοιταζω για Soundbar για τη TV στο υπνοδωματιο (Sony XE557096) Δεν εχει Bluetooth, υποστηριζει ομως hdmi Arc. Θελω κατι απλο αλλα τιμιο για τα χρηματα του. Δε ξερω την αγορά αλλα σκεφτομαι 100-150 αν υπαρχει κατι καλο σε προσφορα

Μεχρι τωρα ακουω απο τα ηχεια της και ειναι κριμα. Εστω για καμμια ταινιουλα hollywoodιανη και για οταν παρω ps4 να χω κατι να ακουγεται καλυτερα ο ηχος

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Ναι θα προτιμουσα ασυρματο woofer για να χω μονο ενα καλωδιακι να συνδεω τη μπαρα (οπτικο/hdmi)

Αποκωδικοποιηση θα κανει το λαπτοπ/PS4/TV. Δε νομιζω να χρειαστει ποτε να στειλω τον ηχο απο τη πηγη κατευθειαν στην ηχομπαρα

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Μη φανταστείς ότι έχουν μεγάλες διαφορές οι ηχομπάρες στα 100-150 ευρώ. Βελτιώνουν τον ήχο της TV σαφώς, αλλά δεν είναι και τίποτε το εντυπωσιακό σε στάθμες. Βρες την πρώτη με ασύρματο sub, έστω κι αν δεν έχει HDMI ARC και πάρτην. Ίσως και κάποια Sony μήπως και πετύχεις πιο εύκολα να τη χειρίζεσαι από το remote της TV.

Για να αρχίσει να έχει διαφορά ο ήχος σε στάθμες πρέπει να ανέβεις στα 250-260 και πάνω... .
 
στα πλαίσια του budget soundbar νομίζω ότι είμαστε εδώ: https://www.kotsovolos.gr/site/soun...crystal audio-casb240-bluetooth?cmicc=skroutz

Στα 89 γιούργια τι να πάρεις?

Είμαι ανάμεσα σε αυτή και στην ht-rt4 της sony η οποία είναι σε καλή τιμή και ίσως έχω την αίσθηση ότι θα με "πάει περισσότερα χρόνια"
 

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Re: Απάντηση: Budget Soundbar

στα πλαίσια του budget soundbar νομίζω ότι είμαστε εδώ: https://www.kotsovolos.gr/site/soun...crystal audio-casb240-bluetooth?cmicc=skroutz

Στα 89 γιούργια τι να πάρεις?

Είμαι ανάμεσα σε αυτή και στην ht-rt4 της sony η οποία είναι σε καλή τιμή και ίσως έχω την αίσθηση ότι θα με "πάει περισσότερα χρόνια"
Ηταν και στα 79 πριν λιγο καιρο. Κατι λεγανε οτι κλεινει η Κρυσταλ. Εν πασει περιπτωση επειδη bluetooth δεν εχω συνδεεται οπτικα και ειναι ασυρματο το woofer ξερουμε?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Budget Soundbar

στα πλαίσια του budget soundbar νομίζω ότι είμαστε εδώ: https://www.kotsovolos.gr/site/soun...crystal audio-casb240-bluetooth?cmicc=skroutz

Στα 89 γιούργια τι να πάρεις?

Είμαι ανάμεσα σε αυτή και στην ht-rt4 της sony η οποία είναι σε καλή τιμή και ίσως έχω την αίσθηση ότι θα με "πάει περισσότερα χρόνια"

Τίποτα να μην πάρεις Στέργιο μου. Τίποτα. Να δώσεις 80 ευρώ για να ακους ένα φουσκωμένο bass reflex?
Να τα φας σε ταβέρνα και να αφήσεις την TV να κάνει τη δουλειά της.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Budget Soundbar

Τίποτα να μην πάρεις Στέργιο μου. Τίποτα. Να δώσεις 80 ευρώ για να ακους ένα φουσκωμένο bass reflex?
Να τα φας σε ταβέρνα και να αφήσεις την TV να κάνει τη δουλειά της.

Ρε φιλαράκ η ταβέρνα είναι ανελαστικό έξοδο. Δεν εξαρτάται από τις υπόλοιπες δαπάνες!

Τελικά πήρα τη sony.
Και ευτυχώς δηλαδή.
Στο σαλόνι μου που είναι κομματάκι μεγάλο σου δίνει μια κινηματογραφική ψευδο-αίσθηση, βέβαια απο διαχωρισμό κλπ κλπ καμία σχέση με κανονικό 5.1 σύστημα, μη περιμένετε θαύματα με 230 ευρώ.
Αλλά έχει και πίσω ηχεία και ρυθμίζονται, έχει αρκετές ρυθμίσεις γενικά, είναι συμμαζεμένη, οι διάλογοι παίζουν δυνατά και καθαρά.
Το μπάσο είναι καλό για τις ταινίες, για μουσική....δεν το δοκίμασα (χαχαχα).
Έχει hdmi arc και δουλεύει καλά με την lg μου.

Δεν έχω δοκιμάσει άλλες μπάρες με σαμπ οπότε δε ξέρω, αλλά δε στεναχωρήθηκα με τα 230 που έδωσα for sure.