UHD friendly Blu-ray drive για πλήρες back up UHD BD δίσκων.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Γειά σας,

Το συγκεκριμένο post το έχω παραθέσει πριν από κάποιους μήνες και σε διπλανό φόρουμ χωρίς δυστυχώς να πάρω καμμία απάντηση!
Ελπίζω στο φόρουμ μας εδώ να έχω καλύτερη τύχη και να πάρω κάποιες ουσιαστικές και έγκυρες προτάσεις ώστε να μην προβώ σε άσκοπες αγορές.Το post είναι λιγάκι μακροσκελές ώστε να εξηγήσω τι ακριβώς ζητάω.Αν ωστόσο φανεί κουραστικό, ειδικά στους "γκουρού" του φόρουμ μας,μπορείτε να εστιάσετε στις ερωτήσεις μου που έχω με bold γράμματα παρακάτω:


Επειδή σε διάφορα site διαβάζω διάφορα και δεν βγάζω άκρη για το τι επιλογές έχω σκέφτηκα να θέσω εδώ στην παρέα το ζήτημα.Νομίζω πως πιθανόν θα απασχολεί και άλλους φίλους και μέχρι στιγμής δεν το έχω δει να θίγεται από άλλα μέλη του φόρουμ μας.

Λοιπόν μέχρι στιγμής έχω εδώ και αρκετά χρόνια (νομίζω από το 2009) ένα BD drive στον υπολογιστή μου.Το BD drive μου είναι LG και πιο συγκεκριμένα σύμφωνα με το AnyDVD HD το ακριβές μοντέλο του είναι το: BD-REBH08LS20 1.00

Με αυτό το BD drive σε συνδιασμό με το γνωστό καλό μας πρόγραμμα AnyDVD HD της Redfox πλέον, έκανα και κάνω πλήρες back up γνήσιων Blu-ray δίσκων,συνήθως σε μορφή iso αρχείου ή σε μορφή φακέλων (BDMV,CERTIFICATE).
Τώρα λοιπόν θέλω να κάνω το ίδιο ακριβώς πράγμα, δηλαδή πλήρες back up, και σε Ultra HD Blu-ray δίσκους. Γνωρίζω ότι το AACS 2.0 που έχουν οι δίσκοι UHD BD δεν έχει ακόμα σπάσει πλήρως,οπότε μόνο για κάποιους δίσκους κατά περίπτωση είναι δυνατό το πλήρες back up τους. Γνωρίζω επίσης κάποιες προτάσεις είτε για απλά BD drives που είναι UHD friendly είτε για αμιγώς UHD BD certified drives που έχουν όμως τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν με το AnyDVD HD ή σχετικά προγράμματα.

Πάμε λοιπόν στο ζουμί των ερωτημάτων μου:

1. Για να μπορώ να κάνω πλήρες back up UHD BD δίσκων (τουλάχιστον σε όσους UHD BD δίσκους είναι μέχρι στιγμής δυνατόν να γίνει πλήρες back up, επειδή έχουν "διαρρεύσει" τα σχετικά keys) τι ακριβώς χρειάζομαι? Ένα "κατάλληλο" BD drive ή UHD BD drive σε συνδιασμό με ένα πρόγραμμα όπως AnyDVD HD,DVDFab,DeUHD μου αρκεί?

2. Θα μπορούσατε να μου κάνετε κάποιες καλές προτάσεις BD drives που είναι δοκιμασμένα (με το κατάλληλο firmware) και άρα θα κάνουν τη συγκεκριμένη δουλειά?
Σκέφτομαι πως ίσως θα ήταν προτιμότερο το BD drive να είναι ταυτόχρονα και UHD certified και UHD friendly,παρά να είναι μόνο UHD friendly χωρίς να είναι UHD certified,ώστε να είναι δυνατόν αν χρειαστεί να αναπαράγει και κάποιο UHD BD δίσκο.Πρωτίστως όμως με ενδιαφέρει να μπορώ να κάνω πλήρες back up UHD BD δίσκων.Επομένως αν υπάρχει κάποια επιλογή σε καλή τιμή που εγγυημένα θα μπορώ να κάνω πλήρες back up UHD BD δίσκων,τότε δεν θα με ενοχλούσε τόσο αν δεν έχει τη δυνατότητα να αναπαράγει ένα UHD BD.

3. Προκειμένου πλήρες back up ενός UHD BD δίσκου με κάποιο σχετικό πρόγραμμα όπως το AnyDVD HD, σε τι μορφή είναι προτιμότερο να κάνουμε το back up? Σε αρχείο iso ή σε μορφή φακέλων (BDMV, CERTIFICATE) ?

Αν χρειάζονται κάποιες περαιτέρω διευκρινήσεις για το τι ακριβώς ζητάω και τι θέλω να κάνω πείτε μου πολύ ευχαρίστως να διευκρινήσω κι αν χρειαστεί να γίνω πιο αναλυτικός.

Επίσης για να είναι το post πλήρες και να μην τα γράφω στη συνέχεια να αναφέρω ότι τα UHD BD back up σκοπεύω να τα αναπαράγω κυρίως με το oppo UDP-203 ή με κάποιο κατάλληλο media player τύπου zidoo ή dune HD pro 4k.

Επίσης στα αντίγραφα των UHD BD που θα κάνω σε κάποιες περιπτώσεις με ενδιαφέρει να μπορώ να προσθέτω εξωτερικούς Ελληνικούς υπότιτλους.Επιπλέον σε πολλές περιπτώσεις που εδώ στην Ελλάδα κυκλοφορεί μια ταινία μόνο σε απλό BD 1080p δίσκο και όχι σε UHD BD με ενδιαφέρει να μπορώ να εξάγω το αρχείο των Ελληνικών υποτίτλων από το Ελληνικής έκδοσης απλό BD 1080p δισκάκι και στη συνέχεια να το χρησιμοποιώ ως εξωτερικό αρχείο υποτίτλων στο αλλοδαπό UHD BD full rip που δεν έχει ενσωματωμένους Ελληνικούς υπότιτλους.
Σχετικά με αυτά ρωτάω στα παρακάτω νήματα,και δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει κάποια απάντηση!

https://avclub.gr/forum/showthread....τλων-από-ριπαρισμένο-Ελληνικό-Blu-ray-δισκάκι

post #10
https://avclub.gr/forum/showthread....-(-Srt)-κρατώντας-την-αρχική-δομή-του-Blu-Ray

Αναμένω γνώμες σας και ανταλλαγή απόψεων-διευκρινήσεις.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές μου post!